Sport / Outdoor

Jaké je nejlepší světlo na kolo?

Světlo na kolo Sigma Buster 100 Světlo na kolo je naprostou nezbytností pro každého cyklistu, ať už používá kolo ve městě nebo mimo něj. Je také nezbytnou součástí jízdního kola na základě platné vyhlášky.

Nejlepší světlo na kolo splňuje základní kritéria – má pohodlný způsob napájení, velký světelný výkon a vyhovuje vám i způsob, jakým se připevňuje na kolo. Záměrně píšeme, že kritéria musí vyhovovat především vám, protože jste cyklista a víte, co potřebujete. Vyberte si tedy nejlepší světlo pro své kolo podle vlastních požadavků. Vezměte v úvahu zejména to, kde a jak často jezdíte na kole.

Kvalitní světlo na kolo zajistí, že budete na silnici vidět, ale také že uvidíte před sebe. Ať už je mlha, podzim a stmívá se dříve, nebo jedete na kole mezi vesnicemi, musíte mít přehled o tom, kam jedete. Kvalitní světlo na kolo vám pomůže včas reagovat v krizových situacích.

Tento článek vám pomůže vybrat nové světlo na kolo. Kromě toho test obsahuje také malého průvodce a nejčastější dotazy kupujících, abyste věděli, na co se při nákupu zaměřit.

Děkujeme vám, našim čtenářům, že jste s námi spoluvytvářeli tento článek, například tím, že jste se zapojili do diskuse na konci textu; i vaše postřehy nám pomáhají být užiteční. Nabídka na trhu je opravdu pestrá a věříme, že si nakonec vyberete to nejlepší pro vaši bezpečnou jízdu.

[ssba]

Test nejlepších světel na kolo – TOP 6 podle nás

ProduktDosvitSvětelný tokHodnoceníCena od [Kč]
1.Fenix BC30 V2.0
187 maž 2200 lm[usr 5 text="true" tooltip="true"]2500 KčZjistit cenu
2.Fenix BC25R
106 maž 600 lm[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 KčZjistit cenu
3.Sigma Buster 700
100 maž 700 lm[usr 5 text="true" tooltip="true"]1000 KčZjistit cenu
4.Force Bug-400 USB
-až 400 lm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]340 KčZjistit cenu
5.Sigma Buster 100
35 maž 120 lm[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]470KčZjistit cenu
6.Elops ST520
(přední / zadní)
-5 až 20 lm[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]700 KčZjistit cenu

Ukázat kompletní nabídku světel na kolo


Jaké jsou nejlepší světla na kolo na trhu?

 • Fenix BC30 V2.0
 • Fenix BC25R
 • Sigma Buster 700
 • Force Bug-400 USB
 • Sigma Buster 100
 • Elops ST520 (přední a zadní) – Decathlon

Jak vybrat nejlepší světlo na kolo?

 • Bezpečnostní nebo výkonné světlo na kolo. Nejprve si musíte ujasnit, zda potřebujete povinné „blinkry“, nebo chcete mít před sebou pořádné světlo, abyste viděli na cestu. Bezpečnostní světlo na kolo patří podle vyhlášky do výbavy každého cyklisty, výkonné světlo na kolo se používá v noci, za snížené viditelnosti a samozřejmě v náročném terénu.
 • Výkon a svítivost světel jízdního kola. Svítivost, laicky známá také jako světelný výkon, je světelný tok udávaný v jednotkách lumenů. Jde doslova o to, jak dobře bude světlo na kole svítit. Vybírejte podle toho, kde jezdíte na kole nejčastěji, protože například ve městě je kolem vás osvětlení a nepotřebujete přehnaný výkon. Naopak pokud jste zvyklí jezdit i pozdě večer méně osvětlenými ulicemi nebo mezi vesnicemi, rozhodně potřebujete výkonné světlo na kolo.
 • Životnost světla na kole. Může se zdát, že stačí namontovat světlo na kolo a je hotovo. Při nákupu však musíte myslet i na své okolí, zejména na změny počasí. Nekvalitní světlo na kole může poškodit nejen déšť, ale i silný vítr. Kvalitní světla na kolo jsou vodotěsná a vyrobená z pevných materiálů, které vydrží pád kola nebo nárazy.
 • Způsob napájení světel na kole. Další nesmírně důležitá věc – způsob napájení světla na kole. Záleží na tom, co vám nejlépe vyhovuje. Existují světla na kolo napájená klasickými „tužkovými“ bateriemi, dále světla na kolo dobíjená kabelem USB a dokonce i některá s možností použití dobíjecích baterií.
 • Montáž světel na kolo a režimy svícení. Upevnění by mělo být pevné a stabilní, aby při nerovnostech na silnici nesklouzlo. Mělo by se také dát poměrně snadno demontovat, abyste se v případě potřeby nezdržovali. Převážná většina světel na kolo je přizpůsobena pro řídítka, ale některá lze namontovat i na cyklistickou přilbu. Pokud jde o režimy svícení, kvalitní světla na kole mají alespoň 2 základní režimy – trvalé svícení a blikání.
 • Inspirujte se. Pomůže například test světel na kolo, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak vybrat správnou svítivost světla na kolo?

Orientačně:

 • pro jízdu na kole po cyklostezkách ve městě a celkově pro jízdu na kole v již osvětleném městě je dostatečná svítivost 300 až 500 lumenů,
 • pro jízdu na kole po neosvětlených silnicích nebo lesních cestách si vyberte kvalitní světlo na kolo se světelným tokem 600 až 1000 lumenů,
 • jízda na kole v terénu nebo noční jízda na neosvětlených silnicích vyžaduje kvalitní světlo na kolo se světelným tokem více než 1000 lumenů.

Určitě je dobré mít možnost ovládat intenzitu světla, proto si při nákupu zkontrolujte režimy světla.

Jaké světelné režimy může mít světlo na kole?

Kvalitní světla na kolo mají zpravidla 3 režimy svícenístálé svícení, blikání a maximální výkon. Ideální je, pokud můžete regulovat intenzitu světla, protože určitě nebudete potřebovat po celou dobu trasy stejně silné světlo.

Moderní světla na kolo mají také režim eco/eko pro úsporu baterie a samozřejmě SOS blikání pro přivolání pomoci.

Co je to dosvit?

Dosvit udává, jak daleko před vámi bude světlo na kole svítit. Kvalitní světla na kolo mají dosah přibližně 250 metrů.

Co znamená pojem světelný kužel?

Světelný kužel je vlastně šířka světla – jak dobře dokáže dané světlo na kole osvětlit prostor před vámi.

Nejlepší světla na kolo mají možnost přepínání světelného kužele s funkcí úzký/široký, takže jednou svítí šířeji a jindy úžeji.

Jak dlouho se světlo na kole nabíjí přes USB?

Pokud si vyberete světlo na kolo s nabíjením přes USB, doba nabíjení bude u každého modelu individuální. Nabíjení trvá v průměru 3 hodiny.

Nezapomeňte se také poohlédnout po světlech na kolo s indikátorem nabití, abyste věděli, kdy je světlo již nabité.

Jak dlouho vydrží světlo na kole po nabití?

Některé modely mohou po nabití svítit nepřetržitě více než 12 hodin. Záleží na kapacitě baterie, použitém režimu svícení a výkonu světla na kole.

Kam dál?


Ukázat kompletní nabídku světel na kolo


Pomohl vám náš test světel na kolo? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepšího světla na kolo a elektrokolo a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..