Sport / Outdoor

Test lyžařských přileb

Lyžařská helmy Uvex Kvalitní lyžařské helmy vám mohou zachránit život, a není to jen nějaký mýtus. Doporučujeme je nosit při každém lyžování – dospělým i dětem.

Poranění hlavy jsou u lyžařů poměrně častá a právě dobré lyžařské přilby díky moderním technologiím dokážou tlumit náraz a výrazně minimalizovat poškození mozku způsobené pádem. Kromě toho izolují hlavu, takže před zimou a větrem je vaše hlava v bezpečí. Tím, že fixují lyžařské brýle, zvyšují ochranu před větvemi a klacíky.

Jelikož je nabídka široká, rozhodli jsme se v zimním období připravit test. Jednou z chyb, které se dopouštíme při výběru nové lyžařské přilby, je kladení důrazu hlavně na design. A my souhlasíme – současné moderní lyžařské přilby jsou také módním doplňkem lyžaře.

Ovšem myslet je třeba zejména na kvalitu, teprve potom vybrat barvu a pěkný design ladící s outfitem. Věříme, že náš článek bude pro vás užitečný. Snažili jsme se stručně sepsat nejdůležitější aspekty, na které je třeba při koupi myslet.

Děkujeme, že test přileb na lyžování sdílíte mezi přáteli na sociálních sítích a těšíme se na vaše postřehy a rady, které nám píšete v závěru do diskuse.

[ssba]

Test nejlepších lyžařských přileb – TOP 6 podle nás

ProduktHodnoceníCena od [Kč]
1.Uvex Primo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 KčZjistit cenu
2.Bolle JULIET
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 KčZjistit cenu
3.Uvex P1US 2.0
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 KčZjistit cenu
4.Oakley MOD5
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3200 KčZjistit cenu
5.Wedze PST 150
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1500 KčZjistit cenu
6.Arcore VOX
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 KčZjistit cenu

Ukázat kompletní nabídku lyžařských přileb


Jaké jsou tedy nejlepší helmy na lyže na trhu?

 • Uvex Primo
 • Bolle JULIET
 • Uvex P1US 2.0
 • Oakley MOD5
 • Wedze PST 150 (Decathlon)
 • Arcore VOX

Jak vybrat nejlepší lyžařskou přilbu?

 • Konstrukce: fullshell nebo halfshell. Fullshell, nebo také celoskořepinové lyžařské přilby, jsou určeny pro freeride nebo do náročného, neupraveného terénu. Jsou pevné i v oblasti uší a zvyšují tak bezpečnost v případě pádu při vyšší rychlosti. Halfshell lyžařské přilby, nazývané u nás jako poloskořepinové lyžařské přilby, jsou nejprodávanější, neboť vyhovují lyžařům lyžujícím na upravených sjezdovkách. Kolem uší mají textil, takže jsou lehčí a je v nich také lépe slyšet zvuky z okolí, což je důležité při lyžování mezi ostatními lyžaři.
 • Lyžařské brýle a přilby. Lyžařské brýle musí být kompatibilní s vaší novou lyžařskou přilbou. Mezi přilbou a brýlemi má být jen minimální prostor – aby vás netlačily brýle na nose, když jsou příliš natěsno s lyžařskou přilbou. Na druhé straně dejte pozor ať je zakryto čelo, jinak během lyžování budete mrznout právě v oblasti čela. Ideální je zkoušet novou přilbu spolu s lyžařskými brýlemi. V nabídce jsou také lyžařské přilby visor se štítem, což pohodlně řeší celý problém s brýlemi.
 • Správná velikost lyžařské přilby. Zní to jako samozřejmost, ale není. Stále jsou lyžaři, kterým lyžařská přilba ne tak docela dobře sedí. Základem je přilbu si osobně vyzkoušet nebo změřit obvod hlavy krejčovským metrem přibližně v oblasti 2 cm nad obočím. Když si stejně nejste úplně jistí, prohlédněte si lyžařské přilby Click-to-Fit s možností přizpůsobení velikosti. Lyžařská přilba vám sedí dobře tehdy, když i bez zapínání při házení hlavou drží na místě.
 • Moderní inovace. In-Mold lyžařské přilby mají spojenou vnitřní výplň a skořepinu, a tak jsou lehké a příjemně se nosí. Spin lyžařské přilby nebo MIPS lyžařské přilby mají tzv. spin pohyblivé vrstvy, které se při nárazu pootočí, a tak se rotace z pádu nepřenese do mozku, čímž je maximalizována bezpečnost lyžaře. Injected lyžařské přilby dokážou rovnoměrně rozprostřít nárazovou energii při pádu po celé ploše.
 • Certifikát lyžařských přileb. Certifikát EN 1077 (nebo případně označení ASTM F2040) znamená, že lyžařské přilby byly testovány i zátěžovým testem (v různém prostředí i v zimě), mají správně velké zorné pole a zapínání během testování nepovolilo. Přilbu nepoškodily ani ostré předměty.
 • Inspirujte se. Pomůže například test helem na lyže, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Je lepší vyjímatelné polstrování lyžařských přileb?

Vyjímatelné polstrování můžete vyprat (většina výrobců doporučuje šetrné praní na jemném programu v pračce po třech až pěti použitích), což mnozí lyžaři považují za lepší z hlediska hygieny.

Pevné polstrování můžete chytře vylepšit tím, že pod takovou lyžařskou přilbou budete nosit tenkou, speciální čepici s plochými švy určenou právě pod helmy. Nikde netlačí a můžete ji prát nebo střídat více čepic.

Co je integrovaný systém RECCO?

Systém RECCO znamená, že když lyžujete v nějakém terénu, kde je riziko vzniku lavin, vaše lyžařská přilba má integrovaný systém, díky kterému vás přesněji v případě potřeby lokalizují záchranné složky. Nejlepší lyžařské helmy mají tento systém a jsou v prodeji i v Česku.

Se systémem RECCO spolupracují organizace po celém světě, Alpy a Švýcarsko používají ještě vyspělejší RECCO SAR s využitím vrtulníku v případě potřeby.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi fullshell a halfshell lyžařskými přilbami?

Celoskořepinové přilby (fullshell) kupují především nároční lyžaři, kteří milují neupravený terén mimo sjezdovky nebo rádi lyžují v extrémnějších podmínkách či ve vyšších rychlostech. Jedná se o pevné lyžařské přilby, které chrání prakticky celou hlavu včetně uší. Jsou hmotností těžší a neuslyšíte v nich tak dobře okolí.

Poloskořepinové přilby (halfshell) jsou v oblasti lebky pevné, ale kolem uší je textilní ochrana, takže uslyšíte dobře okolí během lyžování. Jsou výborné pro běžné lyžaře lyžující na upravených sjezdovkách. Kupují je také rekreační lyžaři. Nehodí se pro extrémní lyžování.

Kdy vyměnit starou lyžařskou přilbu za novou?

Jde také o to, jak často lyžujete. Průměrně vydrží jedna lyžařská přilba spolehlivě sloužit 5 let.

Novou lyžařskou přilbu potřebujete i v případě, že je poškozená. In-Mold lyžařské přilby je třeba měnit po každém větším nárazu, i když opotřebení není na první pohled patrné.

Jak se lépe zorientovat v moderních lyžařských helmách?

In-Mold lyžařské přilby mají nízkou hmotnost. Jsou vyplněny stačeným polystyrenem, který je pevně spojen se skořepinou přilby. Dobře v ní slyšíte okolí, ale je nutné ji vyměnit při každém větším nárazu, neboť se může poškodit, aniž byste si toho všimli. Jedná se o oblíbené lyžařské přilby na trhu.

Injected lyžařské přilby se jmenují i sendvičové lyžařské přilby. Zjednodušeně, speciální pěna je vstříknuta do skořepiny přilby, čímž je v případě pádu lyžaře nárazová energie rovnoměrně rozprostřena po celé ploše. Jsou to kvalitní lyžařské přilby s poměrně dlouhou životností. Hmotností jsou těžší než Im-Mold lyžařské přilby.

SPIN lyžařské přilby a MIPS lyžařské přilby mají pohyblivé vrstvy skořepiny a patří tak mezi nejlepší přilby. V případě pádu lyžaře se tyto vrstvy pootočí a rotace z pádu se nepřenese do mozku.

Čeho si ještě všímat při koupi lyžařské přilby?

Důležité je také:

 • zateplení lyžařské přilby,
 • prodyšnost a antialergenní materiály,
 • odvětrávání lyžařské přilby (fixní větrání nebo možnost regulovat podle potřeby),
 • zapínání a odepínání lyžařské přilby musíte zvládat s lyžařskými rukavicemi,
 • držák pro go-pro kameru přímo na přilbě jako nejbezpečnější způsob uchycení,
 • cestovní obal na lyžařskou přilbu pro bezpečný přenos.

Jaké jsou výhody lyžařské přilby visor se štítem?

Štít nahrazuje lyžařské brýle. Je to ideální v případě, že nemáte své lyžařské brýle nebo nechcete řešit, zda nová lyžařská helma bude kompatibilní s vašimi lyžařskými brýlemi.

Nejlepší lyžařské přilby z této kategorie jsou komfortní, štít dokonale přiléhá a nikde netlačí. Samozřejmostí by měla být ochrana před zamlžováním a UV filtr.

Nejprodávanější helmy na lyže na trhu

Nejprodávanější lyžařské přilby dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku lyžařských přileb


Pomohl vám náš test helem na lyže? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní lyžařské přilby a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..