Domácnost

Jak vybrat nejlepší nástěnnou klimatizaci?

Nástěnná klimatizace Kvalitní nástěnná klimatizace změní vaše bydlení k lepšímu. Konečně budete moci plynule regulovat teplotu v místnosti i v případě, že venku bude opravdu horko. Nástěnné klimatizace můžete komfortně ovládat i s chytrým telefonem díky WiFi, čili si připravíte dům tak, že po příchodu z práce na vás bude čekat čistý vzduch a žádné vedro.

A v současnosti dokáže kvalitní nástěnná klimatizace víc než jen místnost vychladit. Můžete se spolehnout na vytápění a mít doma příjemně teplo i mimo topnou sezónu, a co je ještě důležitější – plní funkci čističky vzduchu. Ta zachycuje prach, pyl a jiné alergeny, což ocení dnes už nejen alergici.

Zájem o nástěnné klimatizace narůstá. Podle odborníků je to způsobeno do jisté míry také v důsledku nárůstu průměrné teploty nejen v letních dnech, ale už i na jaře. Kvalitní nástěnná klimatizace s moderními technologiemi a s ekologicky řešeným chladivem je do budoucna výbornou volbou.

Abyste se lépe zorientovali v nabídce a měli přehled o aktuálních nabídkách, přinášíme test, ve kterém naleznete aktuální informace a zároveň i nejlepší modely, jaké jsou momentálně v prodeji. Dále se v testu věnujeme také nejznámějším výrobcům a tipům jak si správně vybrat nástěnnou klimatizaci.

Budeme rádi, když náš článek doplníte o vlastní názory a postřehy zapojením se do diskuse v závěru článku. Spolu s námi tak test nástěnných klimatizací tvoříte i vy, naši čtenáři.

[ssba]

Test nejlepších nástěnných klimatizací – TOP 6 podle nás

ProduktChladící výkonHlučnostVytápěníHodnoceníCena od [Kč]
1.LG Standard Plus PC12SQ
3,50 (0,90 - 4,00) kW19 dBANO[usr 5 text="true" tooltip="true"]24800 KčZjistit cenu
2.Samsung Wind-Free Comfort
3,50 kW19 dBANO[usr 5 text="true" tooltip="true"]32000 KčZjistit cenu
3.Olimpia Splendid Unico Air 8 SF
1,8 kW27 dB?[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]32900 KčZjistit cenu
4.Toshiba Shorai Edge
až 7 kW22 dBANO[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]29200 KčZjistit cenu
5.Daikin Sensira FTXF35A+RXF35A
3.3 kW20 - 46 dBAANO[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]20350 KčZjistit cenu
6.Klarstein Windwaker split
-56 dBANO[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]12300 KčZjistit cenu

Ukázat kompletní nabídku nástěnných klimatizací


Jaké jsou tedy nejlepší nástěnné klimatizace na trhu?

 • LG Standard Plus PC12SQ
 • Samsung Wind-Free Comfort
 • Olimpia Splendid Unico Air 8 SF
 • Toshiba Shorai Edge
 • Daikin Sensira FTXF35A+RXF35A
 • Klarstein Windwaker split

Jak vybrat nejlepší nástěnnou klimatizaci?

 • Funkce nástěnných klimatizací. Kromě příjemného chládku dokážou nástěnné klimatizace místnost vyhřát, zbavit alergenů a dokonce vzduch i zvlhčovat. Vybírejte tedy novou klimatizaci zejména podle toho, co od ní očekáváte a jaké nároky máte – zatímco někomu stačí základní funkce, někdo potřebuje maximální komfort a rád si připlatí.
 • Výkon nástěnných klimatizací. Zjednodušeně na 10 m2 potřebujete výkon asi 1 kW. Myslete na to, že výkon v charakteristice klimatizace je uveden standardně pro místnost se dvěma osobami. Pro malou místnost o rozměru do 30 m2 tak budete potřebovat výkon kolem 3 kW, větší místnost o rozloze 40 m2 vyžaduje výkonnější klimatizaci přibližně 3,5-4 kW. Velké prostory 60 m2 a více potřebují výkon 6,8 kW a vyšší. V kuchyni potřebujete zpravidla o kousek vyšší výkon, a to platí i pro místnosti s více osobami (kanceláře, recepce, jídelny apod.).
 • Hlučnost nástěnných klimatizaci. Velmi důležitý a někdy podceňovaný údaj. Vedle sledování designu, výkonu, rozličných funkcí a ceny už někteří zapomenou na hlučnost. Kvalitní nástěnná klimatizace je hlučná nejvýše do 40 dB. Nejlepší nástěnné klimatizace ve vyšší třídě udávají hlučnost pouhých 20 dB, což zaručuje maximální komfort a v místnosti tak o ní vlastně ani nevíte. Jednodušší modely mají hlučnost do 50 dB.
 • Multisplitová nebo splitová nástěnná klimatizace. Splitová nástěnná klimatizace je určena pro jednu místnost, máte tedy jednu venkovní jednotku a jednu vnitřní chladící jednotku na zdi. Multisplitová nástěnná klimatizace dokáže vychladit 2 až 5 místností, tedy máte jednu venkovní jednotku a více vnitřních, pro každou místnost vnitřní chladící jednotku zvlášť.
 • Spotřeba energie a chladivo při nástěnných klimatizacích. Kromě toho, že se chceme cítit komfortně a bydlet lépe, mysleme také na spotřebu elektrické energie a prostředí kolem nás. Nejčastěji se dnes používá chladivo R32, které je efektivní při chlazení a zároveň šetří co nejvíc prostředí kolem nás. Tato chladiva jsou také nehořlavá a netoxická.
 • Inspirujte se. Pomůže například test alarmů na kolo, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké funkce mají kvalitní nástěnné klimatizace?

Z mnoha zmíníme takové funkce, které jsou dnes již pomalu standardem a které mají nejlepší nástěnné klimatizace jako základ.

 • Různé způsoby chlazení – například nástěnné klimatizace Samsung nabízejí technologii „Wind Free“, a tudíž na vás nikdy nefouká a nepocítíte průvan, protože se chlad příjemně rozplyne místností. Zajímavé jsou také nastavitelné lamely, aby na vás nikdy nefoukal přímo chladný vzduch.
 • Funkce “Sleep” – nástěnná klimatizace je tišší a chladí automaticky jemněji během spánku tak, aby vás nerušila.
 • Časovač “Timer” – můžete naplánovat různé režimy chlazení nebo i topení.
 • “Auto Reset” – pokud by byl výpadek elektrické energie, klimatizace se pak opět zapne v režimu, v jakém byla před výpadkem. Je to maličkost, ale ušetří vám čas i nastavování.
 • Odpařování kondenzátu – samozřejmost, díky které nádržku nevyléváte, protože se automaticky sama průběžně odpařuje.
 • „Dry“ – nástěnná klimatizace vysušuje, resp. odvlhčuje vzduch.
 • Zvlhčování vzduchu – nejlepší nástěnné klimatizace mají také zvlhčování vzduchu tak, abyste v místnosti měli optimální podmínky (ideální hodnoty vlhkosti se pohybují mezi 40 % až 60 %).
 • Čištění vzduchu – moderní nástěnné klimatizace fungují také jako čistička vzduchu, a tedy zachytávají prach, pyl a jiné alergeny, čímž jsou výborným pomocníkem nejen pro alergiky. Oceníte to i u domácího zvířátka.
 • Ovládání pomocí WiFi – klimatizaci ovládání nejen dálkovým ovladačem, ale také přes smartphone, když zrovna nejste doma, což už je standardem u každé moderní klimatizace.
 • Vyhřívání místnosti – mnohé kvalitní nástěnné klimatizace umí místnost i vyhřát, což může být skvělé mimo topnou sezónu, pokud potřebujete teplo.

Musí být v kuchyni výkonnější nástěnná klimatizace?

Ano. Teplo z vaření vyžaduje, aby byla v ideálním případě klimatizace výkonnější v porovnání s jinými místnostmi přibližně o 1,7 kW.
Alternativou je spuštění klimatizace do režimu Turbo během vaření, což ovšem není efektivní z hlediska energie.

Jací výrobci nástěnných klimatizaci jsou top na trhu?

Kvalitní nástěnné klimatizace naleznete od výrobců Samsung, Toshiba, LG, ale i Daikin.

Vždy se vyplatí shlédnout různé recenze, srovnání a test nástěnných klimatizací.

Jak často čistit nástěnnou klimatizaci?

Nástěnné klimatizace by měly být komplet čištěny (vnitřní chladící jednotka a také venkovní kondenzační jednotka) jednou nebo 2x ročně profesionálním servisem. Cena za takové čištění se pohybuje nejvýše do 1700Kč. Můžete si při dostatečných zkušenostech a dovednosti čistit klimatizaci i sami, ale nemáte záruku, že čištění bylo dostatečné a správné.

Nejprodávanější nástěnné klimatizace

Nejprodávanější nástěnné klimatizace dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku nástěnných klimatizací


Pomohl vám náš test nástěnných klimatizací? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní nástěnné klimatizace a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..