Domácnost

Test zvlhčovačů vzduchu

Zvlhcovač vzduchu Philips HU4803 Příliš suchý vzduch nesvědčí ani naší pokožce a ani dýchacím cestám, které potřebují pro svoji správnou činnost vlhčí prostředí. Na druhou stranu však velmi vlhký interiér způsobuje mimo jiného i vznik plísní. Jak tedy udržet správnou vlhkost?

Nejlepší zvlhčovač vzduchu dokáže sledovat vlhkost okolí a podle odsledovaných hodnot přizpůsobit svoji činnost. Tak, abyste v pokoji měli stále optimální vlhkost. Samozřejmostí jsou také funkce, jako například vypnutí podsvícení tlačítek, aby vás v noci nerušili apod. Všechno závisí v první řadě na tom, jaký zvlhčovač vzduchu si vyberete. Dokážete se v tak široké nabídce produktů zorientovat a vybrat si ten správný?

Před koupí doporučujeme vyhledat test zvlhčovačů vzduchu, díky kterému budete mít nejen přehled o tom, které modely jsou aktuálně velmi kvalitní, ale zároveň zjistíte, co potřebujete a co bude vyhovovat právě vašim potřebám. Navíc jste tento článek doplnili o praktické rady, které vám mohou ulehčit samotné rozhodování a koupi.

Budeme rádi, pokud test doplníte i vy vašimi zkušenostmi s jednotlivými modely nebo postřehy zapojením se do diskuse na konci této stránky.

[ssba]

Test nejlepších zvlhčovačů vzduchu – TOP 7 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Dyson AM10
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13700 KčVíce informací
2.Philips HU4803
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3250 KčVíce informací
3.Hyundai HUM 770
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1500 KčVíce informací
4.Airbi Airwasher
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7000 KčVíce informací
5.Clean Air Optima CA-606
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4100 KčVíce informací
6.Stadler Form OSKAR
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4000 KčVíce informací
7.Hyundai HUM 282
[usr 4.2 text="true" tooltip="true"]700 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku zvlhčovačů vzduchu


Jaké jsou nejlepší zvlhčovače vzduchu na trhu?

  1. Dyson AM10
  2. Philips HU4803
  3. Hyundai HUM 770
  4. Airbi Airwasher
  5. Clean Air Optima CA-606
  6. Stadler Form OSKAR
  7. Hyundai HUM 282

Jak vybrat kvalitní zvlhčovač vzduchu?

  • Výkon podle velikosti místnosti. Každý zvlhčovač vzduchu má uveden svůj výkon na balení nebo v popisu a v mnoha případech rovnou i maximální rozměr místnosti, ve které je ideální jej používat, aby správně fungoval. Vždy se snažte respektovat tento parametr nebo jinak nebude používání efektivní.
  • Způsob zvlhčování vzduchu. V zásadě známe tři způsoby, kterými může zvlhčovač pracovat – sterilní teplou párou, chladnou párou a ultrazvukem.
    • Zvlhčování sterilní vodou se jeví jako nejlepší řešení, a to i pro alergiky, protože teplá pára už neobsahuje žádné bakterie a jako bonus můžete při některých typech zvlhčovačů přidat do nádobky esenciální vonné látky, díky čemuž vám zároveň rozvoní celou místnost.
    • Studená pára už má ve většině případů i antibakteriální úpravu, takže je úplně bezpečná, ale pro někoho mohou být velkou nevýhodou zvlhčovací vložky, které je nutné měnit a dokupovat každé 3 měsíce. Tento typ tak kupují často například rodiče do dětských pokojů pro vlastní pocit bezpečí, aby dítě nemohlo náhodou rozbít nebo převrhnout vroucí vodu a ublížit si tak.
    • Čištění ultrazvukem volí především lidé, kteří nemají domácí mazlíčky. Některé modely totiž svým zvukem znepokojují psy, kočky a jiné domácí mazlíčky. Výhodou je však nejnižší spotřeba elektřiny při provozu v porovnání s předešlými dvěma modely.
  • Hlučnost. Některé zvlhčovače vzduchu vytvářejí hluk až okolo 40 decibelů, což je hranice, která vám může překážet například v ložnici, ale i ve společenských místnostech jako je obývák či pracovna. Novější a kvalitní modely jsou již méně rušivé a jejich hodnoty se pohybují na přibližně 23 decibelech, takže je můžete mít v klidu zapnuté v dětském pokoji nebo v ložnici při spánku. Hlučnost tedy hraje zásadní roli tam, kde budete zvlhčovat používat.
  • Údržba a starostlivost. Ptejte se svých prodejců na náročnost čištění zvlhčovače. V případě modelů pracujících s párou myslete na pravidelné čištění nádobek, stejně tak na pravidelnou výměnu vody – nádržky mají obvykle objem od 1 do 7 litrů, přičemž ty největší nádržky vydrží zpravidla 3 dny bez výměny vody. Dále si zjistěte, zda můžete dolévat vodu z kohoutku, anebo budete muset kupovat vodu destilovanou. Ptejte se na filtry a jejich cenu včetně dostupnosti, protože je budete muset pravidelně měnit.
  • Základní funkce zvlhčovačů vzduchu. Mimo hlučnosti a výkonu je dobré mít přehled o dalších funkcích. Řada modelů disponuje šikovnou funkcí vypnutí anebo alespoň ztlumení světýlek na tlačítkách, aby vás nic nerušilo při spánku. Například značka Philips mimo digitálního snímače vzduchu (automaticky zvlhčuje vzduch podle okolí) upozorní na to, že v nádobě už pomalu není voda a bude ji třeba doplnit. Nemusíte na tyto věci myslet, stroje vás na to upozorní.
  • Inspirujte se. Pomůže například test zvlhčovačů vzduchu, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaký zvolit správný výkon zvlhčovače vzduchu vzhledem k velikosti místnosti?

Výkon zvlhčovačů vzduchu je udávaný v mililitrech za hodinu a orientačně se můžete řídit následujícími hodnotami. Někteří výrobci ale rovnou udávají do jak velké místnosti je daný model vhodný:

  • 100 až 200 ml/h – místnost o rozloze nejvíce 15 m2;
  • 200 až 300 ml/h – místnost o rozloze nejvíce 20 m2;
  • 300 až 400 ml/h – místnost o rozloze nejvíce 40 m2;
  • do 600 ml/h – místnost o rozloze nejvíce 60 m2.

Pokud máte místnost s rozlohou 23 m2, potřebujete zvlhčovač vzduchu s výkonem 300 až 400 ml/h.

Jaká je optimální vlhkost vzduchu v místnosti?

Z více dostupných zdrojů je možné tvrdit, že interiér by měl mít vlhkost během letních dní v rozpětí od 40% do 55%, v zimních měsících o trochu více v rozmezí 45% až 65%.

Kam umístit zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovače jsou vždy položené na zemi, a pokud blízko okna, tak jedině k zavřenému. Neměli bychom je pokládat na nábytek.

Jaké zdravotní problémy může způsobovat suchý vzduch v místnosti?

Suchý vzduch v obývacích místnostech způsobuje například pocit stále ucpaného nosu, zvyšuje riziko častého opakování nemoci horních a dolních cest dýchacích a může být zodpovědný i za ranní škrábání v krku. Suché rty, vysušená pokožka a zvýšená únava mohou být též způsobené v důsledku příliš suchého vzduchu v místnosti.

Jaké další přístroje mi pomohou vytvořit ideální domácí prostředí?

Pokud trpíte alergiemi, můžete využít čističky vzduchu, která vám pročistí vzduch v místnosti od pylu, prachu a dalších nečistot. V létě jistě oceníte ochlazení vzduchu v místnosti skrze přenosné mobilní klimatizace. Pokud se vám vytváří na zdech plíseň, může to být známka vysoké vlhkosti – použijete odvlhčovače vzduchu.


Ukázat kompletní nabídku zvlhčovačů vzduchu


Pomohl vám test zvlhčovačů vzduchu? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního zvlhčovače a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..