Móda

Jak vybrat kvalitní sluneční brýle?

Nejlepší sluneční brýle Kvalitní sluneční brýle by měly být naprostou samozřejmostí, a to nejen během letních dnů, ale kdykoli je slunečno – tedy i na podzim. Také byste měli mít kvalitní sluneční brýle s sebou v autě v případě, že je budete potřebovat během řízení, neboť jistě znáte dny, kdy ani sluneční clona jednoduše nestačí a vaše oči jsou namáhány.

V následujících řádcích se budeme věnovat tomu, jak si vybrat ty nejlepší sluneční brýle – abyste se v nich cítili dobře, vypadali stylově, hodili se přesně k vaší tváři, a navíc aby to byly opravdu kvalitní sluneční brýle pro maximální ochranu vašich očí.

Zároveň náš test zahrnuje také výběr podle barev, například žluté brýlové čočky jsou skvělé do hor a během lyžování, zatímco růžové zabarvení oceníte více u moře a vodních sportů. Samostatnou kategorii tvoří sportovní sluneční brýle, které jsou odolnější a pevnější. Mysleli jsme také na děti a článek zahrnuje také stručné rady k tomu, jak vybrat kvalitní dětské sluneční brýle.

V minulosti jsme se již věnovali tomu, jak vybrat kvalitní lyžařské brýle a také inspiraci na kvalitní dioptrické brýle.

[ssba]

Test kvalitních slunečních brýlí – TOP 10 podle nás

Produkt Barva čočky Typ tvářePolarizačníHodnoceníCena od [Kč]
Kvalitní dámské sluneční brýle (inspirace)
1.Ray-Ban Hexagonal Flat Lenses RB3548N 001
zelenáhranatý
srdcový
NE[usr 5 text="true" tooltip="true"]2600 KčZjistit cenu
2.Polaroid P8317 KIH IX 58
šedásrdcový
oválný
kosočtvercový
ANO[usr 5 text="true" tooltip="true"]1300 KčZjistit cenu
3.Prada PR01VS 1AB5S0
šedákulatý
oválný
srdcový
NE[usr 5 text="true" tooltip="true"]4600 KčZjistit cenu
4.Ray-Ban Erika RB4171 865/13 54
hnědákulatý
oválný
trojúhelníkový
NE[usr 5 text="true" tooltip="true"]2250 KčZjistit cenu
5.Crullé Imperial C2
šedáoválný
obdelníkový
ANO[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]900 KčZjistit cenu
Kvalitní pánské sluneční brýle (inspirace)
1.Ray-Ban Justin Classic RB4165
šedákulatý
oválný
srdcový
ANO[usr 5 text="true" tooltip="true"]2900 KčZjistit cenu
2.Ray-Ban Aviator Large Metal
hnědáhranatý
oválný
trojúhelníkový
NE[usr 5 text="true" tooltip="true"]2600 KčZjistit cenu
3.Tommy Hilfiger TH1913/S PJP/B8
oranžovákulatý
oválný
srdcový
NE[usr 5 text="true" tooltip="true"]2600 KčZjistit cenu
4.Polaroid P8346 KIH/Y2 59
šedáoválný
kulatý
ANO[usr 5 text="true" tooltip="true"]900 KčZjistit cenu
5.Crullé Connect C4
modráoválný
kulatý
ANO[usr 5 text="true" tooltip="true"]860 KčZjistit cenu

Ukázat kompletní nabídku slunečních brýlí


Jaké jsou tedy nejlepší sluneční brýle na trhu?

 • Dámské: Ray-Ban Hexagonal Flat Lenses RB3548N 001
 • Dámské: Polaroid P8317 KIH IX 58
 • Dámské: Prada PR01VS 1AB5S0
 • Dámské: Ray-Ban Erika RB4171 865/13 54
 • Dámské: Crullé Imperial C2
 • Pánské: Ray-Ban Justin Classic RB4165
 • Pánské: Ray-Ban Aviator Large Metal
 • Pánské: Tommy Hilfiger TH1913/S PJP/B8
 • Pánské: Polaroid P8346 KIH/Y2 59
 • Pánské: Crullé Connect C4

Jak vybrat nejlepší sluneční brýle?

 • UV filtr jako samozřejmost. Všechny kvalitní sluneční brýle mají UV filtr 400, neboť spolehlivě ochrání před ultrafialovým zářením, konkrétně před UV-C, UV-B a UV-A paprsky. Vždy si vybírejte sluneční brýle s hodnotou, resp. s označením UV 400. Můžete mít i světlejší sluneční brýle, které budou mít UV filtr 400 – tedy tmavost brýlí nemá souvislost s UV filtrem.
 • Kategorie tmavosti skel. Sluneční brýle jsou různě tmavé, rozlišujeme označení CAT 0 až CAT 4, přičemž CAT 4 jsou nejtmavší. Ve zkratce jde o to, jak brýle propouštějí světlo, aby se vám dobře dívalo. Během léta potřebujete tmavší brýle, v šeru nebo při slabším podzimním slunci světlejší.
 • Barevný tón skel. Nejčastěji se setkáte se slunečními brýlemi, které mají brýlovou čočku (skla) zbarvenou dočerna nebo dohněda. Moderní jsou ovšem různé další barvy, například růžové, oranžové, zelené nebo modré. Tyto jednotlivé barevné tóny mají své výhody, například hnědé zlepšují kontrast, modré jsou skvělé pro potlačení bílé barvy neboli se hodí na písečné pláže a žluté jsou vynikající pro lyžování. Samozřejmě, vybírejte podle toho, co se vám aktuálně líbí.
 • Materiál slunečních brýlí. Mnohé sluneční brýle jsou vyráběny z kvalitního, vysoce odolného plastu – jsou lehké, dobře se nosí a vydrží několik sezón bez poškození. Do popředí se dostávají stylové sluneční brýle s dřevěným rámem vyrobeným z bambusu, které podporují ekologické myšlení. Někteří však nedají dopustit na kovový rám a v současnosti jsou dostupné také sluneční brýle s rámem z různých slitin. Vyzkoušejte si různé materiály a kupujte ty, které vám sedí a cítíte se v nich komfortně i co se týče hmotnosti a materiálů.
 • Další důležité vlastnosti slunečních brýlí. Nejlepší sluneční brýle mají polarizační filtr, který odráží světlo – bude se vám mnohem lépe dívat i na mokrou vozovku či moře. Ze zkušeností můžeme tvrdit, že kdo někdy měl sluneční brýle s polarizačním filtrem, jiné si už nekoupí zrovna pro pohodlí očí. Při sportovních aktivitách oceníte sportovní sluneční brýle z odolných materiálů a často také se žlutým zbarvením skel. Zajímavý je také tzv. gradient filtr – nahoře jsou skla tmavší a postupně se zesvětlují.
 • Inspirujte se. Pomůže například test slunečních brýlí, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak si správně vybrat tmavost skel slunečních brýlí?

 • Kategorie 0 – světlá skla až naprosto čirá. Brýle propustí 80% až 100% světla, takže slouží buď jako stylový doplněk, nebo jako ochrana před větrem či prachem.
 • Kategorie 1 – propustnost světla 43 – 80 %, což je vhodné do zamračenějšího počasí.
 • Kategorie 2 – propustnost světla 18 – 43 %, díky čemuž se ideálně hodí pro běžné nošení, zejména během podzimu, nebo když je proměnlivé počasí, některým takto tmavé sluneční brýle vyhovují při středně silném slunečním světle.
 • Kategorie 3 – brýle mají 8 – 18% propustnost světla, jedná se tedy o tmavší brýle vhodné na léto, pláž, silnější slunce. Tato kategorie slunečních brýlí je nejčastěji vyhledávána.
 • Kategorie 4 – sluneční brýle, které mají propustnost světla 3 – 8 %, čili jsou výborné do extrémnějších podmínek jako je dovolená na horách nebo pobyt na pláži během poledne v horkých letních dnech.

Jaké jsou fotochromatické sluneční brýle?

Fotochromatické sluneční brýle mění své zbarvení podle okolí, tedy ztmavnou a zblednou podle toho, v jakých světelných podmínkách jste.

Jak vybrat sluneční brýle podle typu obličeje?

 • Hranatá tvář – (Angelina Jolie); všechny sluneční brýle s oblým rámem, tedy nic hranaté. Mohou to být oversized sluneční brýle, pilotky, cat-eye styl a samozřejmě oválné rámy. Pravděpodobně vám nesednou malé sluneční brýle.
 • Srdeční tvář – (Scarlett Johansson); ideální je úzký rám, neutrálnější barvy rámů a můžete nosit například „lenonky“ i pilotky. Vyhýbejte se výrazným rámům, špičatým a ostřejším tvarům brýlí a nezakrývejte si slunečními brýlemi obočí.
 • Oválná tvář – (Beyoncé); sluší vám téměř každý typ brýlí, vyhnout byste se měli ostřejším hranám a masivním oversized slunečním brýlím.
 • Kulatý obličej – (Kirsten Dunst); čtvercové a hranatější sluneční brýle budou ideální, hodí se výborně i „cat-eye“ sluneční brýle nebo brýle s tmavým rámem. Pravděpodobně vám nesednou kulaté sluneční brýle a brýle s úzkým rámem.

Jak vybrat sluneční brýle pro děti?

Kvalitní dětské sluneční brýle mají UV filtr 400, certifikát (zkratka CE stejně jako u slunečních brýlí pro dospělé), abyste měli jistotu, že dětské brýle splňují evropské normy.

Dětské oči jsou citlivější, proto se nejčastěji pořizuje kategorie propustnosti světla 3 nebo 4, přičemž na druhé straně děti by měly dětské sluneční brýle nosit zejména na ostrém slunci. Při zamračeném či proměnlivém počasí si očka mají zvykat na sluneční světlo. Pro úplně malé děti se v létě na silném slunci doporučuje kategorie 4.

Ideálním zbarvením skel je hnědá, černá, šedá a zelená.

Starší děti by si měly brýle vybírat spolu s vámi, aby se jim líbily a chtěly je nosit. Zároveň dospělí jsou nejlepším příkladem a když blízký nosí na slunci brýle, budou je chtít nosit také děti.

Kvalitní dětské brýle zakrývají očka i okolí kolem očí, tedy jsou dostatečně velká. Nejlepší dětské brýle na trhu jsou odolné vůči škrábancům, lehké a v různých velikostech, aby dítěti seděly i za ušima.

Jak vybrat sluneční brýle podle barvy skel?

 • Žluté zbarvení – ideální na lyžování, turistiku a při zimních sportech, protože zvyšují kontrast a filtrují namodralé světlo i odrazy od sněhu. Nosí se i když je venku zataženo.
 • Černé a šedé zbarvení – snižují pocit oslnění, nejběžnější. Klasické sluneční brýle, které moc nemění barvy okolí.
 • Zelené zbarvení – každodenní nošení, jemně snižují jas, ale mění některé barvy kolem takže se nehodí k řízení.
 • Růžové zbarvení – snižují únavu očí a jsou skvělé k moři.
 • Modré a fialové zbarvení – minimalizují odrazy a potlačují bílou, hodí se například i na hory nebo rybaření.
 • Červené zbarvení – zkresluje některé barvy, ale jsou pro oči pohodlné.

Jak vybrat kvalitní brýle k řízení?

Nejlepší sluneční brýle pro řízení mají UV filtr 400, polarizační filtr, kategorii propustnosti 3 a zbarvení brýlových čoček/skel šedou, měděnou, hnědou, černou nebo růžovou.

Nejprodávanější sluneční brýle na trhu

Nejprodávanější sluneční brýle dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku slunečních brýlí


Pomohl vám náš test slunečních brýlí? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitních slunečních brýlí a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..