Starostlivost o tělo

Jak vybrat nejlepší dioptrické brýle?

Dioptrické brýle Ray Ban Kvalitní dioptrické brýle poskytují komfort během celodenního nošení, jsou z kvalitních materiálů a v neposlední řadě konkrétnímu typu obličeje i sluší. Budeme se opakovat, ale i při dioptrických brýlích platí – nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Je to každodenní doplněk, nezbytnost pro vaše správné vidění. Jak si tedy vybrat opravdu nejlepší dioptrické brýle, které vydrží dobře sloužit po dlouhou dobu?

Přinášíme praktický test, ve kterém jsme shromáždili zajímavé informace a aktuální nabídku. Věříme, že i tento náš článek vám pomůže správně si vybrat. Především nás zajímala kvalita, ale zohledňujeme zároveň i současné trendy. Stále platí nejdůležitější pravidlo: nespěchejte. Své dioptrické brýle si vyberete jen pokud si vyhradíte dostatek času. Vyzkoušejte co nejvíce stylů, barev, materiálů a určitě se podívejte kromě kamenných prodejen i na online nabídku.

Budeme rádi, když nám do diskuse napíšete, jak jste si vybírali a podělíte se tak s ostatními čtenáři o vlastní zkušenosti.

[ssba]

Test nejlepších dioptrických brýlí – TOP 8 podle nás

ProduktPohlavíTvar rámu Typ rámu HodnoceníCena od [Kč]
1.Ray-Ban RX6375 2944
UnisexOkrouhléCelorámové[usr 5 text="true" tooltip="true"]1970 KčZjistit cenu
2.Crullé TR1726 C5
DámskéKulaté,
Oválné,
Oversize
Celorámové[usr 5 text="true" tooltip="true"]800 KčZjistit cenu
3.Esprit ET17464 538
UnisexObdélníkovéCelorámové[usr 5 text="true" tooltip="true"]3000 KčZjistit cenu
4.Oakley Holbrook RX OX8156-01
PánskéSquaredCelorámové[usr 5 text="true" tooltip="true"]1650 KčZjistit cenu
5.Crullé H16101 C1
UnisexBrowlineCelorámové[usr 5 text="true" tooltip="true"]800 KčZjistit cenu
6.Armani Exchange 0AX1034
DámskéCat Eye Celoobruby[usr 5 text="true" tooltip="true"]1800 KčZjistit cenu

Ukázat kompletní nabídku dioptrických brýlí


Jak vybrat nejlepší dioptrické brýle?

 • Materiál rámů dioptrických brýlí. Nejčastěji se setkáte s kovovým rámem nebo s lehounkým plastovým rámem, ale v nabídce jsou už i kvalitní dioptrické brýle s titanovým rámem. Je jen na vás, čemu dáte přednost, důležité je zejména to, jak vám jednotlivé rámy budou slušet. Plast je nestárnoucí klasikou, kovové obvykle působí jednoduše a hodí se k byznys stylu, titanové jsou lehčí a pevnější než ty z kovu.
 • Typ rámů. Rozlišujeme tři základní typy rámů, a to celorámové, polorámové a bezrámové.
  Celorámové dioptrické brýle jsou nejběžnější a patří mezi nejoblíbenější, najdete je v nejrozličnějších stylech, díky čemuž sednou snad každé tváři.
  Polorámové mají rám pouze v horní části a těší se popularitě zejména ve stylu „cat-eye“ dioptrických brýlí.
  Bezrámové dioptrické brýle jsou minimalistické a nejméně zasahují do rysů obličeje.
 • Velikost brýlí. Velikost brýlí je udávána zpravidla třemi údaji a poradí vám v konkrétní optice. Zjednodušeně mají všechny dioptrické brýle tři čísla udávající šířku čočky, šířku nosníku a délku bočnic (stranic). Někdy je na dioptrických brýlích i čtvrtý údaj o výšce čočky.
 • Styl dioptrických brýlí. Na trhu je množství různých stylů dioptrických brýlí, takže si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Různým typům obličeje sluší různé styly, a proto je nutné zkoušet dioptrické brýle osobně. V případě online obchodu zkontrolujte ještě před koupí podmínky vrácení nebo výměny.
 • Moderní vlastnosti dioptrických brýlí. Na závěr nezapomínáme na nejlepší dioptrické brýle současného trhu, které mají například možnost měnit zbarvení podle intenzity UV záření (fotochromatické skla) nebo dioptrické brýle blokující modré světlo z obrazovek monitorů. Zajímavá je i antireflexní úprava díky níž jsou oči mnohem méně unavené, což oceníte pokud potřebujete nosit dioptrické brýle celé hodiny každý den. Ptejte se na možnost prodloužené záruky, se kterou se můžete u některých značek a prodejců setkat. Samostatnou kategorii tvoří unisex dioptrické brýle pro svůj univerzální design.
 • Inspirujte se. Pomůže například test dioptrických brýlí, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak vybrat dětské dioptrické brýle?

Při dětských dioptrických brýlích platí tři jednoduché zásady: musí dítěti perfektně sedět, měli by být z vysoce kvalitních materiálů jako je například pogumovaný plast a vždy byste je měli kupovat spolu s dítětem.

Dětské dioptrické brýle nesmí dítěti padat při předklonu, aby je neztratilo nebo se neporanilo při hrách a sportovních aktivitách. Nejlepší modely jsou mírně ohebné pro maximální komfort během nošení.

Později, ve vyšším věku kolem 10 let a více, je dobré sehnat dioptrické brýle s titanovým rámem, který je pevný ale lehoučký.

Na závěr se musí brýle dítěti jednoduše líbit, proto je vždy vybírejte spolu s dítětem. Raději vystřídejte několik imidžových brýlí s princeznami, které dítě určitě bude chtít nosit, než koupit jedny klasické s fádním rámem, které si za rohem dítě sundá, neboť jsou ošklivé.

Jaké jsou to minerální skla na dioptrických brýlích?

Minerální skla jsou tvrdé, ale těžší. Nepoužívají se nad +2.0 D, a ani nad -3.0 D.

Co označuje High Index?

Zjednodušeně – čím je hodnota High Indexu vyšší, tím je sklo tenčí a lehčí, takže se bude dobře nosit.

Jak vybrat dioptrické brýle vzhledem k stylu?

Obecně platí:

 • Hrubý rám ideálně zjemní například větší nos.
 • Zeleným očím sluší purpurové, hnědé a zlatavé rámy, modrým očím například i oranžové rámy brýlí a hnědým očím klidně i výrazné červené nebo modré rámy.
 • Světlejší pleť ocení jemné pastelové barvy (šedá, modrá, narůžovělá, fialková), tmavší pleť vynikne v červených nebo zelených rámech.
 • K blond vlasům se hodí hnědé rámy, k zrzavým vlasům jakékoli rámy kromě červených a oranžových odstínů. Hnědé a černé vlasy mohou sáhnout po zelené nebo červené barvě.
 • Srdcovitý tvar obličeje může vypadat dobře s brýlemi se zaobleným rámem, a naopak se vyhnout masivním rámům a výrazným barvám.
 • Hranatý tvar obličeje vynikne ve stylu kulatých „lennonek“ a vynikající jsou rámy ve stylu „cat-eye“. Kulatý tvar obličeje může nosit hranatější a širší rámy. Oválný obličej ocení jemnější a tenčí rámy, rozhodně je třeba nezvolit masivní a výrazný rám.

Na závěr – nejlepší dioptrické brýle se líbí vám. Vy si je vyberte, klidně i mimo zaběhnutých pravidel pokud se vám líbí a cítíte se s nimi dobře.

Neexistuje pravidlo pro vkus, každému se líbí něco jiného, dejte prostor vlastnímu stylu bez ohledu na kamarádku nebo kolegu.

Jaké jsou hlavní vlastnosti jednotlivých materiálů u rámů dioptrických brýlí?

 • Kovový rám je pevný, působí minimalisticky a hodí se k formálnějšímu oblečení, častěji si ho vybírají muži nosící košile a oblek.
 • Plastový rám je populární pro svou nízkou hmotnost, dobře se nosí i během celého dne a plast jako materiál navíc nabízí širokou škálu nejen barev, ale i tvarů. Nezpůsobuje alergie pro citlivou pleť.
 • Kvalitní dioptrické brýle s titanovým rámem jsou pevnější a lehčí než ty s kovovým rámem, nikdy nerezaví a jde o vhodný materiál pro citlivější pleť.

Nejprodávanější dioptrické brýle

Nejprodávanější dioptrické brýle dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku dioptrických brýlí


Pomohl vám náš test dioptrických brýlí? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších dioptrických brýlí a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..