Starostlivost o tělo Zdraví

Jak vybrat nejlepší ústní vodu?

bylinná ústní voda Ne, ústní voda vám nikdy nenahradí čištění zubů, ale i přesto je nedílnou součástí péče o celou ústní dutinu.

Kvalitní ústní voda dočišťuje vaše zuby, spolehlivě osvěžuje dech a přispívá ke zdraví dásní. Je jakousi závěrečnou tečkou každodenního rituálu čištění zubů, příjemným osvěžením a ujištěním se, že vaše zuby a dásně budou v pořádku bez kazů či povlaků.

Největším problémem je vybrat si tu správnou ústní vodu, s dobrým složením a skutečným účinkem. Pokud máte nějaký problém, například zanícené dásně nebo vás trápí afty, pak potřebujete jinou ústní vodu než jen tu obyčejnou na denní dlouhodobé používání. Bylinkové ústní vody jsou samostatnou kategorií, a pak jsou tu ještě ústní vody s obsahem alkoholu. Která ústní voda je tedy pro vás ta nejlepší?

Věříme, že vám při výběru ústní vody pomůže i tento test ústních vod plný zajímavostí a odpovědí na časté otázky. Žebříček pravidelně aktualizujeme, abyste si stále přečetli čerstvé informace.

[ssba]

Porovnání nejlepší ústních vod – TOP 7 podle nás

NázevPoužitíHodnoceníCena od [Kč]
1.Elmex ústní voda
pravidelné[usr 5 text="true" tooltip="true"]135 KčVíce informací
2.Elmex Sensitive Plus
pro citlivé zuby[usr 5 text="true" tooltip="true"]130 KčVíce informací
3.Ben & Anna Sensitive
pro citlivé zuby
přírodní složení
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]270 KčVíce informací
4.Listerine Cool Mint
pravidelné[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]140 KčVíce informací
5.Dr. Landa
záněty dásní
paradontóza
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]600 Kč
(2 x 250 ml)
Více informací
6.GUM Paroex (CHX 0.12%)
krvácení dásní[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]120 KčVíce informací
7.Herbadent Original Bylinná
pravidelné
bylinná voda
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]145 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku ústních vod


Jaká je nejlepší ústní voda na trhu?

 1. Elmex ústní voda – na pravidelné použití
 2. Elmex Sensitive Plus – na citlivé zuby
 3. Ben & Anna Sensitive – přírodní na citlivé zuby
 4. Listerine Cool Mint – nejprodávanější ústní voda
 5. Dr. Landa – na záněty dásní a paradontózu
 6. GUM Paroex (CHX 0.12%) – na krvácení dásní
 7. Herbadent Original Bylinná – bylinná na pravidelné použití

Jak vybrat nejlepší ústní vodu?

 • Složení ústní vody. Složení ústní vody určuje její charakter a tedy i to, zda je vhodná pro každodenní používání, nebo vám jen má pomoci při nějakém problému. Kromě obsahu alkoholu v ústní vodě byste se měli podívat i na obsah fluoridu.
 • Určení ústní vody. Ne všechny ústní vody jsou určeny pro každodenní používání. Po zákrocích v ústní dutině (například vytažení zubu) vám pomůže s hojením ústní voda vhodná právě na krátkodobé použití s hojivými účinky. Pokud vás trápí afty, pravděpodobně budete hledat ústní vodu bez obsahu alkoholu. Na dlouhodobé denní používání jsou určeny jemné ústní vody, na kterých je informace o tom, že je můžete používat dlouho a každodenně na opláchnutí úst a zubů.
 • Dětské ústní vody. Samostatnou kategorii tvoří dětské ústní vody s šetrným složením. Právě díky nim se dítě již v dětství naučí používat kromě zubního kartáčku a zubní pasty i ústní vodu. Některé dětské ústní vody dokonce jemně zbarví zbytky jídel, aby dítě vidělo, jak dobře si umylo zoubky.
 • Značka ústní vody. Nejčastěji se setkáte se značkami jako Listerine, Parodontax, Elmex, Lacalut a Aquafresh. Při problémech v ústní dutině se můžete setkat i se značkou Corsodyl. Pokud chcete sladit svou zubní pastu s ústní vodou, pak můžete například k Signal zubní pastě dokoupit Signal ústní vodu.
 • Inspirujte se. Pomůže například test ústních vod, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak dlouho vyplachovat ústa ústní vodou?

Ústa a zuby byste si ústní vodou měli proplachovat asi tak 30 až 60 sekund. Je to standardní čas, za který stihne ústní voda působit, ale zároveň není v ústech zbytečně dlouho. Některé ústní vody mají tento údaj informačně uvedené na obalu.

Kolik ústní vody potřebuji na jedno vypláchnutí úst?

Na jedno vypláchnutí postačí asi 20 ml ústní vody, což odpovídá takovému jednomu „srknutí“ vody.

Mohu po použití ústní vody hned jíst nebo pít nápoje?

S jídlem a pitím byste měli počkat po použití ústní vody asi tak půl hodinku, aby se mohly projevit účinky ústní vody.

Kdy je nejlepší používat ústní vodu?

Ústní vody byste měli používat dvakrát denně, ráno a večer.

Mnozí se přiklánějí k názoru, že ústní voda by měla být používána po vyčištění zubů (a ne před čištěním), neboť takto má ústní voda čas působit na zubech a dásních.

Kolik fluoridu může obsahovat ústní voda?

Kvalitní ústní vody neobsahují více než 0,15% fluoridu, tedy maximálně 1500 ppm.

Kolik alkoholu může obsahovat ústní voda?

V nabídce naleznete i ústní vody s obsahem alkoholu 30%, avšak nejlepší ústní vody na každodenní používání neobsahují alkohol, nebo jej obsahují minimální množství.

Proč není dobré používat ústní vodu s alkoholem dlouhodobě každý den?

Alkohol vysouší ústní dutinu, tvoří se méně slin, a tedy časem můžete zpozorovat horší plak a / nebo zápach z úst. Některým lidem vyhovují dlouhodobější ústní vody s alkoholem, ale jde o opravdu malé množství alkoholu bez pocitu suchosti nebo štípání. Zpravidla jsou ale ústní vody bez alkoholu šetrnější k ústní dutině.

Kdy je dobré používat ústní vodu s chlorhexidinem?

Chlorhexidin se používá v ústních vodách, které jsou určeny pro citlivé dásně, krvácející dásně nebo i při problémech s afty. Tato látka totiž pomáhá zamezovat tvorbě zubního plaku čímž minimalizuje bakterie, a zároveň zmírní zánět.

Kvalitní ústní voda s chlorhexidinem není určena pro dlouhodobé používání, měla by se používat na přeléčení a vyřešení problémů s ústní dutinou.

Kdy je dobré používat ústní vodu s citrátem vápenatým?

Citrát vápenatý pomáhá rozpouštět usazeniny na zubní sklovině a dokáže „rozbít“ povlak. Celkově zlepšuje vzhled zubů.

Kdy je dobré používat ústní vodu s dubovou kůrou?

Nejlepší ústní voda s dubovou kůrou zaručí řešení pro krvácející dásně. Nepoužívá se dlouhodobě, ale pokud vás trápí například parodontitida, pomůže s jejím vyléčením.

Mohu používat bylinkovou ústní vodu dlouhodobě?

Bylinkové ústní vody jsou obvykle vhodné i pro citlivé zuby a dásně, a to právě díky různým rostlinným extraktům. Takové ústní vody se často používají právě při zánětech a krvácení v ústní dutině.

Informaci o dlouhodobém používání na každý den byste měli najít na obalu konkrétní ústní vody. Je možné, že některé jsou určeny pouze dokud máte nějaký problém, jiné jsou jemnější a na každý den.


Ukázat kompletní nabídku ústních vod


Pomohl vám náš test ústních vod? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní ústní vody a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..