Zdraví

Jak vybrat nejlepší zubní pastu?

Zubní pasta Elmex Obvykle vybíráme zubní pastu podle pocitu svěžesti, který v ústech zanechá, a také podle pěnivosti. Ve skutečnosti však toho nejlepší zubní pasty dokážou mnohem víc, než jen pěnit a zanechat pocit svěžesti.

Kvalitní zubní pasty ošetřují zubní sklovinu, pomáhají zuby zanechávat skutečně čisté a mnohé z nich zmírňují některé problémy. Krvácení dásní, plak či nepříjemný zápach z úst jsou poměrně běžné problémy, se kterými vám kromě jiných přípravků dokáže pomoci i dobrá zubní pasta se správným složením.

Dětské zubní pasty jsou samostatnou kategorií, při níž je třeba dbát na správný výběr. Jelikož malé děti nevědí, že mají vyplivnout napěněnou zubní pastu, je důležité sledovat složení.

Jak se vám nyní asi zdá, výběr správné zubní pasty není až tak jednoduchý. Právě proto jsme připravili tento přehledný test zubních past plný odpovědí na časté otázky a zajímavých informací. Věříme, že vám i náš žebříček pomůže vybrat si tu svou, nejlepší. Budeme rádi, pokud se podělíte o své vlastní zkušenosti a poznatky zapojením se do diskuse. Test tak budete dotvářet i vy, naši čtenáři.

[ssba]

Test nejlepších zubních past – TOP 7 podle nás

NázevUrčeníHodnoceníCena od [Kč]
1.Marvis Cinnamon Mint
denní použití[usr 5 text="true" tooltip="true"]140 KčVíce informací
2.Curaprox Enzycal 1450
denní použití[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 KčVíce informací
3.Elmex Caries Protection
denní použití
2 ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"]140 KčVíce informací
4.Elmex Sensitive
na citlivé zuby[usr 5 text="true" tooltip="true"]80 KčVíce informací
5.Parodontax No Fluoride
krvácení dásní[usr 5 text="true" tooltip="true"]80 KčVíce informací
6.Elmex Caries Protection Kids
pro děti[usr 5 text="true" tooltip="true"]75 KčVíce informací
7.Opalescence Cool Mint
bělící[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]210 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku zubních past


Jak vybrat nejlepší zubní pastu?

 • Účel zubní pasty. Každá zubní pasta má jiné složení, některé jsou určeny na různé typy problémů v ústní dutině. Obecně kromě běžných zubních past jsou v nabídce i kvalitní zubní pasty pro citlivé zuby, krvácející dásně, pro zabarvenou zubní sklovinu nebo i pro lidi s afty. Tyto účelové zubní pasty by se neměly používat dlouhodobě, ale jen do vymizení příznaků daného problému. Proto je před koupí dobré vybrat si podle toho, co právě potřebujete. Samostatnou kategorii tvoří zubní pasty pro děti.
 • Abrazivnost zubní pasty. Vysoce abrazivní zubní pasta obrušuje zuby, resp. zubní sklovinu, čím lépe čistí, tím více poskytne bělící efekt. Rozlišujeme vysoce abrazivní zubní pasty, nízko abrazivní, zubní pasty s běžnou abrazivností a dětské zubní pasty. Abrazivnost se udává hodnotou RDA.
 • Obsah fluoridů v zubní pastě. Tyto látky jsou obvykle v zubních pastách vyhledávané, protože pomáhají remineralizovat zubní sklovinu, ovšem i zde platí hraniční hodnoty fluoru v zubních pastách pro jednotlivé skupiny lidí. Samozřejmě, zubní pasty pro nejmenší by neměly obsahovat fluor vůbec, nebo jen minimální množství. Tento údaj se nachází na obalu zubních past.
 • Složení zubní pasty. Některé zubní pasty mají označení BIO, tedy neobsahují chemické látky a mají přírodní složení nejčastěji z různých bylinek. Některé obsahují například i měsíček, který má protizánětlivý účinek. Často se přidává do běžných zubních past zinek pro posílení zubů, vápník nebo i látky jakou jsou triclosan případně sanguinarin, které zabrání tvorbě zubního povlaku. Při problémech se zubním kamenem mohou pomoci látky jako chlorid zinečnatý, citrát zinečnatý nebo pyrofosfát sodný. Dusičnan draselný se přidává do zubních past určených pro snížení citlivosti zubů a při nepříjemném zápachu z úst se používá například fluorid cínatý, xylitol, laktát zinečnatý nebo také chlorhexidin. Složení zubních past má tedy smysl řešit zejména tehdy, pokud potřebujete řešit nějaký problém v ústní dutině.
 • Cena a značka zubní pasty. Speciální zubní pasty nejčastěji koupíte online nebo v lékárnách, případně vám je doporučí přímo váš zubní lékař. Pokud několik let důvěřujete jedné značce zubních past a nemáte s ní problém, není důvod pro změnu. Na druhé straně, někdy se složení zubní pasty změní a vám přestane vyhovovat – v takovém případě raději začněte pátrání po nové zubní pastě, která bude lepší.
 • Inspirujte se. Pomůže například test zubních past, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak zjistím hodnotu abrazivnosti zubní pasty?

Na obalu zubních past je uvedena i abrazivnost dané zubní pasty hodnotou RDA. Obvykle platí, že:

 • Nízko abrazivní zubní pasty jsou určeny osobám s citlivými zuby nebo například pro zuby po profesionálním bělení a mají hodnotu nejvýše 70 RDA.
 • Běžné abrazivní zubní pasty určené pro každodenní používání mají na obalu uvedenou hodnotu kolem 70 RDA.
 • Vysoce abrazivní zubní pasty mají na obalu hodnotu vyšší než je 70 RDA a jsou určeny pro dočasné používání při bělení zubů nebo k odstranění zubního plaku.
 • Dětské zubní pasty mají mít nejvýše 60 RDA.
 • Nejlepší zubní pasty pro skutečně velmi citlivé zuby mají hodnotu nejvýše 40 RDA.
 • Bělicí zubní pasty často přesahují hodnotu více než 150 RDA (nepoužívají se dlouhodobě ale jen na vybělení zubů), jsou vhodné pro osoby se silnými a zdravými zuby.

Jaký by měl být obsah fluoridů v zubních pastách?

Obvykle mohou mít zubní pasty následující obsah fluoridů:

 • Zubní pasty pro dospělé mohou mít obsah vyšší než 1500 ppmF.
 • Terapeutické zubní pasty mají hodnotu do 2500 ppmF.
 • Děti do tří let nejvýše 400 ppmF.
 • Děti ve věku od 4 do 6 let obsah fluoridů 500 až 750 ppmF.
 • Děti od 7 let mohou mít zubní pasty s obsahem fluoridů i více než 1000 ppmF.

Jak vybrat dětskou zubní pastu?

Můžete se inspirovat následujícími radami:

 • Asi do dvou let by děti měly používat pouze zubní kartáček, aby se s ním naučili pracovat.
 • Do tří až čtyř let se doporučují gelové zubní pasty, protože dítě ještě nepotřebuje žádné brusné části pro zuby.
 • Myslete na to, že vaše malé dítě ještě neumí dobře nepolykat zubní pastu, proto dbejte pořádně na vypláchnutí úst po mytí zubů a používejte pouze malé množství zubní pasty.
 • Do asi 6 let nejsou nutné zubní pasty s obsahem fluoru.

Nejen zubní pasty, ale také kvalitní elektrické zubní kartáčky a ústní sprchy pomáhají při správné péči o zuby.


Ukázat kompletní nabídku zubních past


Pomohl vám náš test zubních past? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní pasty na zuby a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..