Zdraví

Test glukometrů

Glukometr Nejlepší glukometry dokážou ulehčit měření hodnot cukru v krvi už jen tím, že jim stačí miniaturní kapka krve. Mimo toho si můžete dnešní moderní přístroje šikovně propojit s počítačem, tabletem nebo chytrým telefonem, kde potom průběžně vyhodnocujete výsledky vašich měření – a v případě dražších glukoměrů máte k dispozici dokonce přehledné grafy, ze kterých se dá leccos vyčíst.

Internetové obchody, prodejny se zdravotnickými pomůckami a lékárny nabízejí opravdu pestrý výběr glukometrů, a proto jejich koupě není vůbec jednoduchou záležitostí. Je potřeba myslet nejen na kvalitu samotného měřicího přístroje, ale třeba také na doplňky, které budete pravidelně potřebovat, jako jsou jehly a testovací proužky. Právě z tohoto důvodu jsme pro vás připravily přehledný test glukometrů, se kterým si snadněji vyberete to nejlepší podle vlastních potřeb a očekávání.

Budeme rádi, pokud vás tento článek obohatí o nové vědomosti a pomůže s koupí. Pokud máte vlastní postřehy a rady pro ostatní, zapojte se do diskuse na konci tohoto článku.

[ssba]

Test nejlepších glukometrů – TOP 6 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.SD-Codefree
[usr 5 text="true" tooltip="true"]749 KčVíce informací
2.GlucoLab
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]389 KčVíce informací
3.Beurer GL 50
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1 387 KčVíce informací
4.Accu-Chek Performa
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]831 KčVíce informací
5.Beurer GL 44
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1 479 KčVíce informací
6.SD-CheckGOLD
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]709 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku glukometrů


Jak vybrat nejlepší glukometr?

  • Objem kapky krve pro testování. Testování glukometrem by mělo být, co možná nejméně bolestivé, a proto si současné moderní přístroje vystačí i s miniaturní kapkou krve. Standardem je kapka krve o objemu 0,3 mikrolitru do 15 mikrolitrů. Na porovnání, malá kapička krve má od 1 do 15 mikrolitrů, takže bolest při odběru nebudete téměř cítit a žádné „vytlačování“ krve z prstu není potřeba.
  • Rychlost měření. Většina glukometrů zobrazí výsledek do 5 sekund, některým to však může trvat i 15 sekund nebo naopak 3 sekundy. Doba zobrazení naměřené hodnoty nemá vliv na kvalitu měření; spolehlivý je výsledek při všech měřičích hladiny cukru v krvi. Většina diabetiků nechce čekat na zobrazení hodnoty dlouho, a tak jsou nejprodávanější glukometry s rychlostí měření od 3 do 5 sekund.
  • Rozsah glykémie. Nejlepší glukoměry měří od 0,6 do 33,3 mml/l. Ne všechny však dokážou měřit pod 1 mml/l, tak si tyto hodnoty ověřte ještě před koupí. Dobrý glukometr určitě měří právě od spodní hranice.
  • Velikost glukometru. Možná jste se nad velikostí glukometru nezamýšleli, ale jde o důležitý detail. Přístroj totiž budete používat i na dovolené, pracovní cestě ale možná i v práci. Měl by se proto vejít do příruční tašky anebo například do kabelky.
  • Detaily. Rozdíl mezi některými glukoměry je někdy opravdu jen v malých detailech. Myslete na dobře čitelný displej, možná je dobré mít model rovnou s podsvíceným displejem, díky čemuž přečtete hodnoty i za horších světelných podmínek. Velmi užitečný může být zásobník na testovací proužky, abyste je měli neustále u sebe. Modernější modely vám připomenou zvukovým signálem čas dalšího měření. A ty úplně nejmodernější si dokážete připojit k mobilnímu telefonu nebo PC například skrze USB anebo Bluetooth. Výhodou je i přibalený deník, do kterého si můžete podle vaší potřeby zapisovat naměřené hodnoty. Samozřejmostí je pouzdro.
  • Inspirujte se. Pomůže například test glukometrů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Má glukometr historii naměřených hodnot?

Ano, ale pouze některé modely. Za minimum se považuje 14 denní historie měření, jiné dokážou uchovávat naměřené hodnoty až po dobu 90 dní. Je pouze na vás, zda si chcete vést detailnější statistiky, anebo si vystačíte s krátkodobou historií měření.

Může glukometr zobrazovat průměrnou hodnotu posledních dní?

Ano. Na trhu jsou i takové glukometry, které sledují hodnoty například po dobu 50 dní, a potom dokážou zobrazit průměr. V nabídce obchodů najdeme i modely schopné po připojení k chytrému telefonu zobrazit grafy naměřených hodnot. Snáze tak graficky vidíte stoupající či klesající výkyvy.

Je potřeba glukometr nabíjet, anebo jsou všechny jen na baterky?

Mnohé modely jsou pouze na baterky (vyměnitelné), ale některé se dají také nabíjet. Je pouze na vás, pro jaký typ se rozhodnete, co vám více vyhovuje. Výdrž na jedno nabití je individuální podle konkrétního typu; některé zvládnou více jak 100 měření na jediné nabití.

Má glukometr zvukovou signalizaci?

Většina ano. Připomenou vám, že byste si měli udělat další měření. Některé mají navíc ještě jiný tón, který vás upozorní na pravidelné užívání léků.

Existují modely pro nevidící?

Ano. Nevidící nebo slabozrací lidé mají nárok používat glukoměr s hlasovými prvky.

V jakých cenách lze pořídit glukometr?

Průměrná cena glukometrů je kolem 500 Kč. Výška ceny je však individuální, protože je pouze na vás, co od přístroje očekáváte a za jaké funkce jste schopni si připlatit. Platí, že jedna osoba používá jeden, svůj vlastní glukoměr. Diabetikům, kteří pravidelně užívají inzulín, zdravotní pojišťovny hradí cenu glukometrů (ve většině případů) v plném rozsahu = neplatíte nic. Diabetici užívající prášky hradí plnou sumu sami. Chcete-li mít jasno, zda máte nárok na glukoměr, informujete se u svého lékaře nebo v lékárně.

Jak používat glukometr?

Každý glukometr má návod na obsluhu přiložen ve svém balení, který si doporučujeme detailně pročíst. I pokud jste používali glukometr doteď, jiný model může fungovat na odlišném principu, a tak vždy čtěte přibalený návod. V případě, že si nejste jisti anebo používáte glukometr poprvé, nechte si vysvětlit použití lékařem nebo lékárníkem. Většina glukometrů určených pro domácí použití má velmi jednoduché ovládání, na které si rychle zvyknete.

Mají proužky dobu spotřeby?

Ano. Doba spotřeby je uvedena na obalu a musíte si ji ustřihnout, jinak riskujete nepřesné výsledky měření. Nepoužívejte testovací proužky po době spotřeby.


Ukázat kompletní nabídku glukometrů


Pomohl vám test glukometrů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního glukoměru a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..