Počítače a příslušenství

Test mobilních telefonů (VÁNOCE 2018)

Mobilní telefon Apple Iphone 6s Mobilní telefon je již neoddělitelnou součástí každodenního života většiny z nás. Pokud jsme ho dříve využívali na telefonování, dnes nám mimo jiné slouží pro každodenní komunikaci s přáteli, sociální interakci, fotografování či ukládání osobních dokumentů.

Smartphony patří dnes mezi nejlepší mobilní telefony, protože zvládají vícero funkcí naráz. Můžete je rozšiřovat instalací různých aplikací, které z vašeho telefonu udělají doslova malý počítač. S dostupností internetu 24 hodin denně lehce zkontrolujete své emaily, zakoupíte si lístek na MHD, zjistíte si váš zůstatek na účtu, zaplatíte složenku nebo si spustíte navigaci, která vás dovede na určené místo.

Nabídka chytrých telefonů je stále bohatší, a tak jsme se rozhodli přinést vám praktický test mobilních telefonů, s kterým se v nabídce jednotlivých prodejců neztratíte. Náš test je pravidelně aktualizován, protože v oblasti chytrých mobilních telefonů dochází k nejčastějším inovacím. To co si koupíte, může být za půl roku staré. U nás si ale můžete být jisti tím, že do žebříčku zahrnujeme pouze TOP smartphony současnosti.

Hodnocení telefonů je obohacené o nejčastější otázky, které si pokládáte při vybírání nového mobilu. Poradíme vám, čeho si máte všímat.

Dle ceny:     Nad 10 000 Kč    |    do 10 000 Kč    |    do 6 000 Kč    |    do 3 000 Kč
[ssba]

Test nejlepších mobilních telefonů – TOP 7

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Samsung Galaxy S9 / S9+
[usr 5 tooltip="true"]16 990 KčVíce informací
2.iPhone Xs Max / Xs
[usr 5 tooltip="true"]37 490 KčVíce informací
3.HUAWEI Mate 20 Pro
[usr 5 tooltip="true"]24 990 KčVíce informací
4.HUAWEI P20 Pro
[usr 5 tooltip="true"]15 990 KčVíce informací
5.Samsung Galaxy Note9 Duos
[usr 5 tooltip="true"]25 990 KčVíce informací
6.LG G7 ThinQ
[usr 4.8 tooltip="true"]12 990 KčVíce informací
7.HUAWEI Mate 10 Pro
[usr 4.8 tooltip="true"]13 990 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku MOBILNÍCH TELEFONŮ


Test mobilních telefonů do 10000 Kč (+/-)

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Honor 10
[usr 5 tooltip="true"]9 999 KčVíce informací
2.HUAWEI P20 Lite
[usr 4.9 tooltip="true"]6 499 KčVíce informací
3.Samsung Galaxy A8
[usr 4.9 tooltip="true"]7 999 KčVíce informací
4.Huawei Mate 20 Lite
[usr 4.8 tooltip="true"]7 660 KčVíce informací
5.Samsung Galaxy A7
[usr 4.7 tooltip="true"]8 999 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku MOBILNÍCH TELEFONŮ


Test mobilních telefonů do 6000 Kč (+/-)

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Xiaomi Redmi Note 6 Pro
[usr 5 tooltip="true"]6 699 KčVíce informací
2.Xiaomi Mi A1 LTE
[usr 4.9 tooltip="true"]4 476 KčVíce informací
3.HUAWEI Mate 10 Lite
[usr 4.9 tooltip="true"]5 199 KčVíce informací
4.HUAWEI P smart
[usr 4.8 tooltip="true"]4 990 KčVíce informací
5.Honor 8X
[usr 4.8 tooltip="true"]6 999 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku MOBILNÍCH TELEFONŮ


Test mobilních telefonů do 3000 Kč (+/-)

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Xiaomi Redmi 6
[usr 5 tooltip="true"]2 990 KčVíce informací
2.Honor 7A
[usr 5 tooltip="true"]3 599 KčVíce informací
4.HUAWEI Y6 Prime (2018)
[usr 4.8 tooltip="true"]3 799 KčVíce informací
3.Xiaomi Redmi S2
[usr 4.7 tooltip="true"]3 599 KčVíce informací
5.Nokia 5.1
[usr 4.6 tooltip="true"]2 999 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku MOBILNÍCH TELEFONŮ


Jak mám vybrat nejlepší chytrý mobilní telefon / smartphone?

 • Velikost mobilu. Dotykový mobil by měl mít velikost alespoň 4″ (úhlopříčka alespoň 4 palce), aby se dal pohodlně ovládat. Standardně se prodávají smartphony s úhlopříčkou minimálně 5″, což umožňuje pohodlné používání internetu i psaní na dotykové klávesnici. Stále populárnějšími se stávají mobilní telefony s úhlopříčkou 6″ a více palců, což je o jeden palec méně, než mají nejmenší tablety. Osobně doporučuji větší displej, pro lepší komfort.
 • Operační systém. Android od společnosti Google je nejrozšířenějším operačním systémem. Nabízí možnost instalace množství aplikací pro rozšíření funkcí vašeho telefonu. Android využívají telefony například značek: Samsung, Xiaomi, LG, HTC, Huawei či Asus a spousta dalších. Windows je operační systém od Microsoftu, podobá se prostředím ovládání na tablety a využívají jej značky jako Microsoft či Nokia. Apple má vlastní operační systém zvaný iOS, který je v každém smartphonu Apple Iphone.
 • Procesor. Výkon je určovaný taktovací frekvencí a počtem jader a jde o velmi důležitý údaj. Taktovací frekvence je udávaná v GHz, a čím vyšší je, tím výkonnější je mobilní telefon. V současnosti by mobil měl mít alespoň 2 jádra, jedno již nestačí vzhledem na nároky internetových prohlížečů a aplikací.
 • Operační paměť (RAM). Je to interní úložiště, kde jsou uloženy především data, se kterými pracuje operační systém. Kdysi vám stačilo 512 MB RAM, dnes je minimum 1 GB (standardem bývají 2-4 GB RAM) a nároky se stále zvyšují. Na trhu najdeme již mobily s 6GB RAM pamětí.
 • Fotoaparát. Mobil nikdy úplně nenahradí fotoaparáty (alespoň prozatím), no je vždy po ruce, momentky nečekají a tak s ním fotíme častěji než s fotoaparátem. Podle toho, jak často fotíte, vybírejte i kvalitu fotoaparátu na mobilu (pokud vám na focení záleží, hledejte informace o kvalitě optiky, počtu fotoaparátů v mobilu, kolik Mpx fotoaparát má a zajímejte se o hodnotu clony). Na trhu jsou již standardem mobily, které dokážou točit videa ve FULL HD kvalitě, anebo dokonce ještě lépe ve 4K.
 • Inspirujte se. Pomůže například test mobilních telefonů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky kupujících

Jaké jsou výhody a nevýhody klasického telefonu?

Klasické tlačítkové telefony disponují klávesnicí a displejem, který nelze ovládat dotykově. Tyto telefony jsou už spíše na ústupu, ačkoli moderní varianty mohou nabízet i podobné aplikace a mít vlastní operační systém jako dotykové chytré telefony.

Klasické telefony jsou ideálním řešením, pokud chcete opravdu jenom volat nebo psát SMS. Jejich rozměry jsou kompaktní, ovládání snadné a velkou výhodou je značně vyšší výdrž baterie. Taky cena těchto mobilních telefonů je nižší. Pořídit je můžete už cca od pěti set korun. Nevýhodou je malý displej, který neumožňuje tak pokročilé použití jako u „smartphohů“. Hardware bývá málo výkonný a taky fotoaparát je obvykle jenom na základní úrovni – pokud je vůbec přítomen.

Mám si vybrat plně dotykový, s klávesnicí anebo klasický model mobilního telefonu?

Záleží na tom, komu chcete mobil zakoupit.

 • Klasický mobil jen s číslicemi dnes slouží zejména starší generaci, která si ještě nezvykla na dotykové ovládání. Takový mobil zakoupíte v elektro i za 500 Kč, takže si ho mohou dovolit i důchodci. I klasické mobily však disponují funkcemi jako je fotografování, posílání emailů a mají též Bluetooth.
 • Kombinované (dotykové displej a klávesnice) jsou jakýmsi kompromisem mezi plně dotykovým a klasickým modelem. V současnosti se přestávají kupovat, protože mají menší displej a nepřichází s extra vychytávkami.
 • Dotykové mobilní telefony jsou nejprodávanější – lehce se ovládají, jsou cenově dostupné a disponují operačním systémem, s kterým můžete instalovat nejrůznější aplikace a proměnit tak váš telefon na nástroj, který vám ulehčí život.

Jaké jsou výhody a nevýhody chytrého dotykového telefonu?

Chytré telefony mají oproti klasickým rozměrný, dotykově ovládaný displej pokrývající celou plochu zařízení. Mají vlastní operační systém a nabízejí množství funkcí, aplikací a způsobů použití, disponují připojením k internetu a často i poměrně kvalitním fotoaparátem. Dostatečně výkonné modely dokážou do jisté míry nahradit počítač.

Nevýhodou je vyšší cena. Nejlevnější modely lze pořídit od cca 2 000 Kč, ale ty mohou být výkonnostně nedostačující, špatně zpracované apod. Nevýhodou „smartphonů“ jsou taky větší, méně praktické rozměry pro nošení např. v kapse apod. Taky náchylnost k mechanickému poškození je mnohem vyšší a baterie vydrží méně.

Jaké je rozlišení displejů u smartphonů?

V současnosti se u mobilních telefonů nejčastěji setkáte se dvěma variantami rozlišení displeje. U těch levnějších nebo starších je to obvykle 1280 x 720 pixelů. Dražší a moderní modely už ale obvykle nabízejí „Full HD“ rozlišení 1920 x 1080 pixelů a více.

Ačkoli jsou tyto možnosti rozlišení dnes nejběžnější, existuje spousta telefonů, které mají rozlišení nižší nebo i výrazně vyšší – a taky mnoho mezi tím. Často můžete narazit na rozlišení 1440 x 720, 2160 x 1080, ale i např. na 4K rozlišení, tedy 3840 x 2160 pixelů.

Kromě samotného rozlišení by vás ale měl zajímat i jas displeje, který je uváděn v jednotkách cd/m2 (maximum alespoň 500 cd/m2 nebo více) a taky hustota pixelů v ppi (alespoň 250 ppi, ideálně 300-400 ppi).

Podle čeho poznat kvalitu fotoaparátu v mobilním telefonu?

Udělat si představu o kvalitě mobilního fotoaparátu čistě na základě technických specifikací je poměrně obtížné. Obvykle se dozvíte pouze počet megapixelů pro zadní a případně přední fotoaparát. Za současný standart lze považovat 13-15 Mpx pro zadní kameru a okolo 8 Mpx pro kameru přední. Drahé modely ale nabízejí i mnohem vyšší rozlišení.

Většina lidí se podle těchto hodnot při výběru orientuje. Ve skutečnosti ale nejsou až tak směrodatné. Důležitější je kvalita konkrétního použitého čipu a pamatujte taky na to, že i když bude mít kamera v mobilu např. 20 Mpx, nedosáhne kvality fotoaparátu. Je to dáno velikostí a hloubkou optiky.

Jak poznám, kolik vydrží baterie?

Výdrž baterie je kamenem úrazu moderních smartphonů, které obvykle na jedno nabití nevydrží déle než den. Pokud často používáte náročné aplikace, hrajete hry apod., výdrž se může ještě zkrátit. Při výběru se lze orientovat podle kapacity baterie v mAh. Ale reálná výdrž samozřejmě záleží na konkrétním modelu. Velmi výkonný telefon „sežere“ baterii rychleji.

Určitým minimem by dnes měla být baterie o kapacitě cca 3500 mAh, pokud tedy nechcete být věčně připoutaní k nabíječce nebo powerbance. Vyšší kapacita nicméně znamená i delší dobu dobíjení. Možná proto oceníte mobil podporující funkcí rychlého nabíjení (např. Quick Charge), díky které lze dobít baterii na určitou hladinu (např. 60 nebo 80 %) jen za dobu okolo 30 minut.

Podle čeho si vybrat správné parametry?

Orientujte se podle toho, k čemu budete mobilní telefon nejvíce používat. Pokud jen voláte a posíláte SMS a potřebujete být vždy na příjmu, možná pro vás bude nejvýhodnější klasický, tlačítkový telefon s dlouhou výdrží baterie. Pokud vás baví hraní mobilních her a vyžíváte se v používání různých aplikací, zaměřte se na výkon procesoru, paměť RAM a grafiku.

Jestliže chcete mobil používat jako multimediální databanku (přehrávání filmů, hudby apod.), bude pro vás důležitý kvalitní displej s vysokým rozlišením a dostatečná kapacita úložiště. Patříte-li mezi dobrodružné nebo sportovní typy, sáhněte po odolném telefonu s vysokokapacitní baterií atd.

Co je phablet?

Phablet je mobilní telefon / smartphone s úhlopříčkou 6 palců (a víc jak 6″), který spojuje výhody smartphonu a tabletu. Klasické chytré telefony mají jen něco přes 5″, klasické tablety začínají od 7″ – phablet je něco mezi tím. Nemusíte mít při sobě mobilní telefon a tablet, postačí vám jedno zařízení, do kterého můžete vložit vaši SIM kartu. Telefonování je pohodlné, psaní brilantní a surfování na internetu komfortní. Avšak osobně phablet nedoporučuji.

Nejlepší značky mobilních telefonů

 • SAMSUNG – Telefony této jihokorejské značky patří k nejoblíbenějším u nás i ve světě. Mezi dotykovými typy vyniká především řada „Galaxy“. Mobily Samsung využívají operační systém Android, který je u nás nejrozšířenější. Telefony nabízejí skvělý výkon a využívají nejmodernější technologie, jsou spolehlivé, dlouho vydrží a obvykle disponují i velmi dobrým fotoaparátem. Jde o světovou špičku.
 • APPLE – Americká značka Apple je globální technologický fenomén. Společnost vyrábí stolní i přenosné počítače a stála u zrodu moderních „chytrých“ technologií. Její výrobky mají vlastní operační systém a jsou synonymem vysokého stylu. Telefony Apple – tedy iPhony – jsou spolehlivé a výkonné. Zásadní nevýhodou jsou velmi vysoké ceny. Týká se to nejen pořizovacích nákladů, ale pozáručních oprav, příslušenství apod. U nás navíc není komunita Apple tak rozvinutá jako třeba v USA, a tak mohou být některé služby nedostupné.
 • HUAWEI – Mobilní telefony této čínské značky se u nás těší mimořádné oblibě a hned několik modelů patří k nejprodávanějším. Zařízení využívají operační systém Android, a přestože čínské výrobky nemívají moc dobrou pověst, v tomto případě jde přinejmenším o výjimku z pravidla. Nové varianty mívají výborný výkon, fotoaparát i design.
 • LG – Další jihokorejská značka zabývající se mimo jiné výrobou špičkových chytrých telefonů. Mobily LG nabízejí vysokou spolehlivost a specifický design. V současné době už u nás v oblíbenosti trochu ztrácejí, ale stále mají hodně co nabídnout.
 • HTC – Tato mladá asijská značka nabízí například známé řady HTC One nebo U a Desire. Její modely zaujímají poměrně široké cenové spektrum a některé se kvalitativně mohou srovnávat i se špičkou na trhu. Telefony jsou vybaveny operačním systémem Android a obvykle disponuji velmi slušným hardwarem, zejména procesorem.
 • XIAOMI – Čínská značka Xiaomi je velmi mladá a moderní a její popularita raketově roste. V současné době patří hned dva mobilní telefony tohoto výrobce do desítky nejprodávanějších telefonů u nás. Mobily Xiaomi jsou atraktivní a vycházejí vstříc moderním trendům. Na velmi dobré úrovni je ale i kvalita zpracování a výkon.

Ukázat kompletní nabídku CHYTRÝCH MOBILŮ


Pomohl vám náš test mobilních telefonů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního chytrého telefonu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..