Počítače a příslušenství

Test wifi routerů

wifi router asus rt n18u Kdysi byl internet raritou, dnes patří mezi samozřejmost 21. století. Připojení na internet je už neoddělitelnou součástí drtivé většiny domácností, a tak je vhodné vědět něco víc o tom, jak si zakoupit nový router.

Nejlepší wifi routery je poměrně těžké vybírat, protože každá domácnost má své vlastní nároky a moderní modely se předbíhají už pouze v síle signálu. I naproti tomu jsme pro vás a pro ulehčení nákupu vybrali kvalitní wifi routery podle recenzí zákazníků, podle názorů široké veřejnosti a výsledků testů.

Mimo to je test wifi routerů pravidelně aktualizovaný, abyste měli vždy čerstvé informace a dostupné pořadí nejlepších modelů podle naší redakce.

Jako bonus vám stručně v bodech poradíme s tím, čeho je třeba si při koupi nového routeru všímat. Tak pojďme na to.

[ssba]

Test nejlepších WIFI routerů pro běžnou domácnost podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.TP-Link Archer C6
[usr 5 tooltip="true" text="true"]830 Kč Více informací
2.Asus RT-AX55
[usr 5 tooltip="true" text="true"]2130 KčVíce informací
3.TP-Link Archer VR300
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]1340 KčVíce informací
4.TP-Link TL-WR841N
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]425 Kč Více informací
5.TP-Link Archer C80
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]1500 Kč Více informací
6.ZyXEL VMG3312-T20A-CZ01V1F
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]1400 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku wifi routerů


Jak vybrat nejlepší router?

 • Router nebo Wifi router? Známe dva základní typy routerů. První skupina jsou „jen“ routery, tedy neposkytují žádné připojení k Wi-fi. Druhá skupina je populárnější a o tu půjde především. Jedná se o routery schopné vytvořit vám v domácnosti bezdrátovou WIFI síť pro tablety, notebooky, chytré mobilní telefony, čtečky knih apod.
 • Počet LAN portů. Jde o porty, kterými dokážete připojit stolní počítač, ale třeba i televizi k internetu kabelem. Běžné domácnosti bohatě postačí router se 4 LAN porty. Pokud však potřebujete více, například internet do více počítačů v dvougeneračním domě anebo pro menší firmu, můžete zakoupit buď router s více LAN porty, anebo rovnou praktický Switch (ten má i 20 LAN portů).
 • Modem & router. Modem a router jsou dvě odlišná zařízení. Modem v podstatě „realizuje“ internetové připojení, tzn. je potřeba k tomu, abyste vůbec nějaký internet doma mohli mít, a dostanete ho od svého poskytovatele internetu (UPC, O2, T-MOBILE apod.). Router vytváří počítačovou síť a poskytuje možnost připojení na Wi-fi. Pouze málokdy je modem i router v jednom zařízení společně.
 • LAN, WAN, GLAN. LAN, jak jsme již dříve zmínili, vás připojí k internetu kabelem. WAN slouží na propojení routeru s modemem, aby vůbec router mohl mít internet. GLAN je zjednodušeně vysvětlené to samé co LAN, jen s vyšší přenosovou rychlostí.
 • Anténa routeru. Vestavná anténa je vhodná pro menší prostory, například malý panelákový byt. Pro větší byty, rodinné domy a nějaké velké místnosti kupujte router s externími, viditelnými anténami. V základním popisu každého zařízení je uvedený dosah signálu, takže si tento údaj můžete jednoduše porovnat (vyberte vždy radši ten silnější). Pokud chcete mít silnější signál v rodinném domě a chcete například chytit Wifi bezproblémově i na zahradě, zakupte si Wifi extender / repeater.
 • Čtěte recenze. Někdy na první pohled kvalitní router zklame uživatele slabým signálem anebo svojí poruchovostí. Před koupí aspoň zběžně pročtěte recenze zákazníků a testy wifi routerů.

Potřebuji speciální router na optický internet?

Ne. Potřebujete jen router s parametry, pro jaké se sami rozhodnete.


Ukázat kompletní nabídku wifi routerů


Pomohl vám náš test routerů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších modelů a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

1 komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Dobrý den
  Prosím o radu
  Můžete mi doporučit,prosím,router pro domacnost,mezonetovy být,panel
  Jsem našel
  Např.gigabitovy,dvoupásmový:

  -Mercusys AC12 G
  -Tenda AC 6 1200
  -Tenda AC 8
  -Netis 360 R
  Co by doporučili,a proč,prosím ?
  Rozdíl v ceně je malý
  Prosím pěkně doporučení a důvod (parametry,kvalita,ATC…)
  p.s.vim taky ze je Mecusys brendem TP Link
  (TP Link má dražší Archer C6,)
  Moc krát děkuji předem
  Hezký den
  Dava