Počítače a příslušenství

Test PC monitorů (herní, 4K i pro běžné použití)

Monitor Samsung S24F350 Mnoho značek, různé rozměry a použité technologie, rozličné parametry – monitorů je na trhu v současnosti tolik, že jejich koupě není vůbec jednoduchá. Mimo značky a rozměrů je třeba porovnávat i parametry, ve kterých je třeba se zorientovat. Jak tedy vybrat pro sebe ten nejlepší monitor?

Našim čtenářům přinášíme aktuální test monitorů sestavený na základě výsledků renomovaných organizací a hodnocení odborníků z této oblasti. Bereme též do úvahy zkušenosti a názory široké veřejnosti. Naše čtenáři tak mají stále přístup k čerstvým informacím, které se snažíme aktualizovat alespoň jednou za kvartál.

Protože víme, jak náročný je někdy výběr, obohatili jsme test monitorů o odpovědi na nejčastější otázky, které lidi zajímaví při výběru. Žebříček produktů je doplněný o praktické rady. Těšíme se samozřejmě i na vaše názory, rady a postřehy, které můžete napsat do diskuse na konci článku.

[ssba]

Test nejlepších PC monitorů (herní, 4K i pro běžné použití) – TOP 8 modelů podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.28" Samsung U28E590
kvalitní 4K UHD
LED monitor TN LED
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 KčVíce informací
2.34" Samsung C34J791
nejlepší herní
LCD monitor prohnutý
[usr 5 text="true" tooltip="true"]20000 KčVíce informací
3.27" Acer XB271HKbmiprz Predator
herní alternativa
LED 4K UHD
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13500 KčVíce informací
4.24" Dell UltraSharp U2412M
nej běžné použití
LCD LED monitor
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4700 KčVíce informací
5.27" LG 27UL850-W
pro náročné
LCD monitor 4K
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]12700 KčVíce informací
6.29" LG 29UM69G Ultrawide
na filmy, práci i hry
LCD monitor Full HD
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6500 KčVíce informací
7.24" BenQ GL2480E
práce a zábava
cenový tip
LCD monitor Full HD
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2800 KčVíce informací
8.24" Samsung S24F350
práce a zábava
cenový tip
LED monitor PLS panel
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]2600 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku monitorů


Jaké jsou nejlepší PC monitory na trhu?

 1. 28″ Samsung U28E590
 2. 34″ Samsung C34J791
 3. 27″ Acer XB271HKbmiprz Predator
 4. 24″ Dell UltraSharp U2412M
 5. 27″ LG 27UL850-W
 6. 29″ LG 29UM69G Ultrawide
 7. 24″ BenQ GL2480E
 8. 24″ Samsung S24F350

Jak mám vybrat nejlepší PC monitor?

 • Velikost úhlopříčky. Nejprodávanější jsou 24 palcové monitory, protože stačí na práci, volný čas i hraní her. Ve všeobecnosti se nejžádanější velikost úhlopříčky pohybuje v rozmezí 19″ – 27″ palců.
 • Lesklý nebo matný monitor? Matný monitor obvykle disponuje antireflexní vrstvou, takže vám nehrozí žádné výraznější odrazy světla; viditelnost je lepší za běžných podmínek, tak i při umělém osvětlení anebo v exteriéru. Nevýhodou může být na pohled menší sytost barev. Lesklý monitor má většinou na pohled výraznější barvy a větší kontrast, ale například na slunci je skoro nemožné na monitor koukat natoč něco číst, což ale někdy dokážou vyřešit i prosté žaluzie.
 • Technologie. Monitor může být:
  TN panel je nestarší technologií a dnes si tyto monitory kupují už někteří hráči pro rychlou odezvu, jinak má zlé pozorovací úhly a černá barva je spíše šedá (má špatné zobrazení tmavých barev);
  VA monitory jako MVA, AMVA apod. jsou profesionálnější monitory, takže je kupují například grafici, ale s oblibou se vyskytují i v domácnostech a kancelářích, protože barvy jsou pěkné a pozorovací úhly dobré, no na druhé straně odezva je pomalá;
  IPS / PLS monitory jsou jakýmsi středem mezi VA a TV monitory, protože pozorovací úhly jsou dobré a odezva je rychlejší než při VA, ale je potřeba vybrat ty cenově náročnější, protože levné monitory z této třídy mají viditelně nižší kvalitu.
  4K monitory jsou vhodné jen pro výkonné počítače, jinak se jejich koupě nevyplatí. I když mají ostrý obraz, například taková odezva je jejich slabším místem.
  OLED monitory budou na trhu již zanedlouho a představují to nejlepší, co si budete moct koupit kvůli nejrychlejší odezvě ze vzpomínaných monitorů, takměř dokonalým barvám a o dost lepším pozorovacím úhlům.
 • Monitor podle účelu. Úplně nenároční a tací, kteří nepoužívají počítač dlouhé hodiny, mohou pokojně kupovat podle ceny. Hráči potřebují co nejrychlejší odezvu a určitě minimálně FULL HD rozlišení. Na koukání na filmy a seriály se podívejte na monitory s úhlopříčkou alespoň 25″ palců a s FULL HD rozlišením. Monitor určený na práci musí nejen dobře zobrazovat barvy, ale ochraňovat i oči například funkcí Flicker Free (redukce blikající obrazovky) anebo také Low Blue Light (zmírňování modrého světla, které oči nejvíce vyčerpává).
 • Inspirujte se. Pomůže například test PC monitorů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Co je to odezva monitoru?

Laicky bychom odezvu (Input Lag) mohli definovat jako čas, za který se pohne kurzor myši na monitoru po tom, co jsme reálně pohnuli myší. Orientačně mají monitory následující odezvy (v milisekundách):

 • TN monitory okolo 1 ms,
 • cenově náročnější monitory cca okolo 5 ms,
 • levné monitory přibližně 100 ms,
 • monitory ve střední cenové hladině mají cca 10 ms,
 • OLED monitory pouze 0,1 ms.

Input Lag by měl být co nejnižší ať už potřebujete monitor na jakékoliv použití – hranice 10 ms je tak akorát (pokud nejste hráčem počítačových her).

Kolik hertzů má monitor?

Ne všichni výrobci uvádějí tento údaj. Většina monitorů má 60 hertzů, což stačí na domácí používání, kancelář i na koukání na filmy. Hráčům však doporučujeme okolo 120 až 144 hertzů.

V čem spočívá výhoda OLED monitoru?

Očekává se, že na trhu budou uvedeny OLED monitory, které:

 • mají nejmenší odezvu,
 • černá barva je dokonale černá (i ostatní barvy disponují dobrým kontrastem),
 • jsou úspornější,
 • mají vynikající pozorovací úhly,
 • disponují extra tenkým designem.

Co je Flicker Free monitor?

Jde o monitor, který nemá blikající pozadí. Oči jsou méně unavené i při několikahodinovém koukání do monitoru. Blikání, které běžně ani nepostřehnete, ale vaši oči ho vnímají, vás nevyčerpává.

Co je to Low Blue Light monitor?

Monitor má zredukované modré světlo, protože podle některých odborníků právě modrá barva na monitoru škodí očím.


Ukázat kompletní nabídku monitorů


Pomohl vám náš test monitorů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního monitoru k počítači a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..