Test kompaktních fotoaparátů

Digitální kompaktní fotoaparát Nikon Coolpix S7000 I přes moderní mobilní telefony potřebujeme v domácnosti fotoaparát, který se postará o krásné záběry z naší dovolené a to proto, že fotoaparát na mobilu jednoduše nedokáže zabezpečit tak kvalitní fotky například tolik oblíbených scenérií.

Každý z nás má jiné nároky na fotografování, a tak výrobci nabízí hned několik základních druhů fotoaparátů. I amatér dokáže udělat obdivuhodné fotografie, pokud má při sobě dobrý “foťák”.

Na základě odborníků z této oblasti (odborné blogy a magazíny, testovací společnosti, názory odborníků) jsme připravily test kompaktních fotoaparátů, abyste měli lepší představu o tom, jak takový nový fotoaparát vybírat. Máte též možnost zjistit, jaké jsou nejlepší levné digitální fotoaparáty, se kterými bude focení jednoduché i pokud nemáte dostatečné zkušenosti s nastavováním pokročilejších funkcí fotoaparátu.

Pokud se vám test libí, popřípadě se chcete podělit o své zkušenosti s ostatními čtenáři tohoto webu, můžete tak učinit dole v diskusi pod článkem. Jakékoliv věcné obohacení našich výsledků, pomůže jiným při koupi a to je záměr nás všech.

Pomohl ti tento test? Sdílej se svými přáteli...
Share on FacebookShare on Google+

Test nejlepších digitálních kompaktních fotoaparátů – TOP 6

 NázevHodnoceníCena od [Kč] 
1.Sony CyberShot DSC-RX100
5 out of 5 stars9 990 KčVíce informací
2.Canon PowerShot G9 X Mark II
5 out of 5 stars12 590 KčVíce informací
3.Nikon Coolpix B500
4.9 out of 5 stars7 490 KčVíce informací
4.Sony CyberShot DSC-HX60
4.8 out of 5 stars6 490 KčVíce informací
5.Sony CyberShot DSC-RX10
4.7 out of 5 stars23 990 KčVíce informací
6.Canon IXUS 285 HS
4.5 out of 5 stars4 890 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku KOMPAKTNÍCH FOTOAPARÁTŮ


Test nejlepších zrcadlovek – TOP 6

 NázevHodnoceníCena od [Kč] 
1.Nikon D7200
5 out of 5 stars28 990 KčVíce informací
2.Canon EOS 700D
5 out of 5 stars13 116 KčVíce informací
3.NIKON D5600
4.9 out of 5 stars19 490 KčVíce informací
4.Nikon D810
4.9 out of 5 stars79 990 KčVíce informací
5.Nikon D3400
4.8 out of 5 stars13 990 KčVíce informací
6.Canon EOS 1300D
4.8 out of 5 stars9 490 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku ZRCADLOVEK


Jak vybrat digitální kompaktní fotoaparát?

  • Zamyslete se nad svými zkušenostmi s focením. Máte chuť fotit profesionálněji, anebo potřebujete zvěčnit klasické oslavy, dovolené a momenty ze svého života? Na jaké úrovni jsou vaše znalosti o fotografování? Běžný uživatel si zbytečně zakoupí zrcadlovku, přestože mu všechny ty nastavení budou připadat příliš složité. Pokud plánujete fotit běžnou přírodu, anebo se chcete věnovat focení seriózněji, budete potřebovat dražší model, protože na kvalitní snímky vám kompaktní fotoaparát stačit nebude.
  • Displej fotoaparátu. Jednodušší kompaktní digitální fotoaparáty mají displej vestavěný s několika základními tlačítky pro nastavení. Dražší modely již nabízí dotykové displeje, při kterých stačí například dotykem prstu zaostřit na focený předmět. Výklopný displej (některé modely až o 180 stupňů) vám ještě lépe umožní vidět to, co fotíte.
  • Megapixely a ZOOM. Asi tak 14 Mpix fotoaparát zvládne kvalitní fotografii o rozměrech 40×60 cm. Při megapixelech jde o počet zobrazených bodů a je jen na vás za co jste ochotni připlatit. Běžně postačí okolo 15 – 20 Mpix. Radši vybírejte optický zoom, digitální snižuje kvalitu fotografie.
  • Světelnost a ohnisková vzdálenost. Je to číslo při písmenku „F“/“f“. Čím je toto číslo menší, tím je světelnost lepší. Čím je hodnota větší, tím horší světelné podmínky fotoaparát zvládne. Pokud tedy chcete fotit za přítmí (což určitě budete), vybírejte co nejmenší číslo. Ohnisková vzdálenost určuje šířku záběru, tedy laicky řečeno – co všechno se vejde na fotku. Čím menší je udávané číslo, tím širší záběr bude.
  • Automatické režimy a funkce navíc. Hlavně kompaktní digitální fotoaparáty disponují mnohými užitečnými režimy, které všechno nastaví za vás. Určitě využijete režim portrét, noční režimy, vylepšení fotografií fotografovaných proti světlu anebo detekci úsměvu. Užitečná je též stabilizace obrazu, za samozřejmost je považován vestavěný blesk. Některé dražší modely umožňují též rychlé úpravy fotografií ihned po odfocení (zmírnění červených očí, vylepšení sytosti barev, ořezání fotografií apod.).

Jaký je kompaktní fotoaparát a co nabízí?

Kompaktní digitální fotoaparát je dnes součástí skoro každé domácnosti. Disponuje mnoha automatickými nastaveními, takže jej zvládne ovládat i naprostý laik. Jsou malé, vejdou se většinou do kabelky, batohu či příručního zavazadla. Některé dražší modely mohou mít pár vlastních nastavení, ale většina to i tak nevyužije. Kompaktní fotoaparáty spolehlivě zachytí důležité momenty vašeho života. Nevýhodou je slabší kvalita fotografií, určitě s takovým fotoaparátem nevyfotíte detailní záběr srnky v lese.

Jaké jsou fotoaparáty s ultrazoomem a co nabízí?

V podstatě není velký rozdíl mezi digitálním “kompaktem” a tzv. ultrazoom fotoaparáty. Tyto mají navíc lepší zoom a jsou obvykle poloautomatické, tedy můžete více nastavovat různé parametry a režimy. Mají též EVF hledáček a můžete s nimi využívat formát RAW. Jsou tedy o třídu výše jak kompaktní fotoaparáty. Pokud se vám focení zalíbilo, můžete si dopřát lepší fotografie s kvalitnějším zoomem.

Jaké jsou fotoaparáty mirrorless a co nabízí?

Jsou to kompaktní fotoaparáty s vyměnitelným objektivem. Dalo by se tedy říct, že spojují výhody kompaktního fotoaparátu se zrcadlovkou. Fotí již opravdu kvalitní fotografie, můžete u nich měnit objektivy podle potřeby, dobře se ovládají a dokážou poskytnout manuální nastavení na dost vysoké úrovni. Mirrorless vytvoří pěkné záběry i při horším osvětlení.

Co jsou zrcadlovky a jaké mají vlastnosti?

Zrcadlovky jsou fotoaparáty určené pro profesionály, respektive pro ty, kteří focení rozumí a chtějí dělat ty nejkvalitnější záběry. Na používání zrcadlovky musíte mít spíše pokročilé znalosti fotografování, abyste dokázali nastavit fotoaparát podle vašich představ v různých momentech. Pokud vás fotografování baví a předešlé fotoaparáty vám již nestačí, zrcadlovky jsou jasnou volbou kam pokročit. Fotky budou o řád kvalitnější.


Ukázat kompletní nabídku fotoaparátů


Pomohl vám náš test kompaktních fotoaparátů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších kompaktních fotoaparátů a zrcadlovek a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.