Elektronika

Test fotopastí

Fotopast Pojem fotopast bychom mohli nahradit i synonymem – kamerová past. Jde o zhotovování fotografií a videí hned jak byl v dosahu kamery zaznamenán pohyb. Fotopasti se proto využívají nejen k ochraně majetku a usvědčování pytláků, ale například i na fotografování zvěře v divoké přírodě ale i na zahradě, pokud hledáte škůdce.

Kvalitní fotopast dokáže zhotovit opravdu krásné fotky divoké zvěře, ke které byste se běžným fotoaparátem jen tak nedokázali přiblížit. Nejlepší fotopasti současnosti už zaznamenávají také videa ve FULL HD kvalitě.

Pokud přemýšlíte nad koupí fotopasti z jakéhokoliv důvodu, budeme rádi, pokud vám pomůže test fotopastí plný zajímavých informací. Nejdříve si můžete prohlédnout žebříček nejlepších modelů na trhu v různých cenových relacích, který je pravidelně aktualizován o nové modely. Najdete tu také informace a návody jak vybrat fotopast a úplně na konci zodpovídáme nejčastější otázky kupujících.

Budeme rádi, pokud se v závěru článku zapojíte do diskuse a odhalíte vaše zkušenosti s konkrétním modelem či poradíte ostatním s výběrem.

[ssba]

Test nejlepších fotopastí – TOP 7 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Bunaty Mini Full HD
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3000 KčVíce informací
2.Bunaty FULL HD GSM
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7500 KčVíce informací
5.Bunaty One Full HD
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3600 KčVíce informací
3.ScoutGuard Predator X
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2900 KčVíce informací
4.ScoutGuard SG520 PRO
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2400 KčVíce informací
5.Ltl Acorn 5310 MC
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3300 KčVíce informací
6.Platinium ProfiGuard LCDHC-802A
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2200 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku fotopastí


Jak vybrat nejlepší fotopast?

 • Zorné pole znamená úhel záběru, laicky „do jaké šířky kamera vidí“. Standardem je zorné pole od 45° do 52°, což je postačující pro kvalitní záběry. Někteří výrobci však uvádí zorné pole až do 60°, což se hodí zejména na větší vzdálenosti – například zorné pole 60° využijete, pokud je fotopast schopná snímat fotky a videa do vzdálenosti 15 metrů a více.
 • Rozlišení má vliv na kvalitu fotografie a videa. Nejlevnější fotopasti mají rozlišení alespoň 5 Mpx. Pokud však očekáváte vyšší kvalitu, potom hledejte modely s rozlišením kamery alespoň 12 nebo 15 Mpx. Nejlepší fotopasti mají rozlišení i 20 Mpx.
 • PIR údaj. Fotopast má tzv. PIR čidlo, které sleduje pohyb v zorném poli a v případě pohybu začne zaznamenávat fotografie / video. Důležitý je reakční čas, tedy za jak dlouho od zaznamenání pohybu spustí fotografování / natáčení videa. Tento reakční čas může být od 0,4 sekundy až po 1,2 sekundy. Samozřejmě čím menší reakční čas, tím dříve fotopast reaguje a začíná zhotovovat snímky. 1,2 sekundy může být v mnoha případech pozdní reakce.
 • Kapacita paměti. Zhotovené fotografie a videa potřebuje fotopast někam ukládat, k čemuž je využívána paměť. Používají se standardně SD karty. Ideální je zakoupit SD kartu s co možná nejvyšší kapacitou, tedy 64 GB nebo 128 GB. Zjistěte si však ještě před koupí, zda má fotopast možnost rozšíření paměti skrze SD karty a jaká je maximální možná kapacita, kterou fotopast akceptuje.
 • GSM fotopasti. Když si chcete fotografie ihned po zhotovení prohlédnout, jistě vás zaujmou fotopasti s GSM modulem – do fotopasti dáte jednoduše SIM kartu s předplacenými daty. Ihned jak budou nějaké fotografie, fotopast vám je začne sama posílat třeba na váš email.
 • Provozní vlastnosti. Je dobré si zjistit i další provozní vlastnosti. Nejlepší fotopasti na trhu zvládnou provoz v teplotách od -20°C do +60°C, takže jim nepřekáží ani horké počasí na přímém slunci. Kvalitní fotopast bude plně funkční i při rozsahu vlhkosti 5 až 95%.
 • Dosah. Ty nejlepší modely mají obvykle dosah na dálku 15 metrů. Standardem je rozsah od 8 do 14 metrů.
 • Inspirujte se. Pomůže například test fotopastí, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Na jaké nejčastější účely se fotopasti používají?

Fotopast můžete používat pro vícero účelů. Mnozí si ji kupují třeba za účelem vlastní zábavy, protože už delší čas toužili sledovat volně žijící zvířata v přírodě a mít ve fotoalbu tak krásné záběry není vůbec k zahození.

Velká část lidí si fotopasti kupuje za účelem ochrany svého majetku, například na sledování chaty či zahrádky. Často fotopasti dobře slouží myslivcům, a to nejen na sledování a monitorování zvěře, ale i na usvědčování pytláků.

Další specifickou kategorií je škodná. Pokud máte například slepice a často se vám stává, že vám je škodná zabije, jednoduše nastražte fotopast ať víte, s čím máte tu čest. Podobným příkladem jsou například překousané kabely na autě. Díky fotopasti zjistíte, odkud a co vám je překousalo.

Fotopast ohlídá v podstatě všechno, nad čím v exteriéru potřebujete mít neustálý dohled.

Může fotopast zhotovovat i videa ve FULL HD kvalitě?

Ano, kvalitní fotopast to bez problému dokáže a zhotovuje videa ve FULL HD kvalitě s rozlišením 1920 x 1080 pixelů.

Kam umístit fotopast?

Umístěte ji podle toho, co potřebujete ochránit. Ve volné přírodě se nejčastěji umisťuje na strom, ale uchytit ji dokážete i na sloupu, na plotě anebo jiném stabilním místě. Jde o to, co s ní potřebujete sledovat a jaké možnosti uchycení můžete použít při konkrétním modelu.
Některé fotopasti disponují například i dodatečným zámkem z pevné oceli, aby ji zloděj anebo pytlák nemohl jen tak odmontovat a odnést si s sebou.

Jaké další funkce může mít fotopast?

Je to například:

 • bluetooth – můžete fotopast ovládat na dostupnou vzdálenost bezdrátově,
 • wifi – na dostupnou vzdálenost vám může fotopast posílat fotografie a videa bez nutnosti mít předplacená data na SIM kartě prostřednictvím WIFI (musí být v dosahu).
 • USB – můžete fotografie a videa stahovat přímo z fotopasti na USB a následně do vašeho tabletu nebo počítače,
 • další funkce, které mají konkrétní modely.

Jak funguje pohybový senzor?

Pohybový senzor funguje pomocí tzv. pohybového čidla, které se aktivuje díky infračervenému snímači vždy, když je „zpozorovaný“ pohyb anebo teplo zvířete / člověka v stanoveném dosahu.

Jsou i noční snímky kvalitní?

Ano. I noční snímky mohou být kvalitní, pokud má konkrétní fotopast dostatečné rozlišení a kvalitu čočky. Kvalita se snižuje vzdálenosti objektu od fotopasti.

Mohu ještě před koupí fotopasti ověřit její kvalitu?

Je dobré si najít test fotopastí a recenze uživatelů. Na internetu můžete najít například i ukázková videa a fotografie nasnímané daným modelem fotopasti pří různých světelných podmínkách, a tak uvidíte kvalitu snímání, ať se můžete co nejlépe rozhodnout.


Ukázat kompletní nabídku fotopastí


Pomohl vám test fotopastí? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní fotopast a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..