Elektronika

Test fotomobilů

Apple Iphone 7 Plus černý Kdysi jsme řešili, zda vůbec potřebujeme v mobilním telefonu fotoaparát, dnes řešíme co možná nejvyšší kvalitu fotografií nafocených právě smartphony. Současnost stále více patří tzv. fotomobilům, které dokážou nasnímat vysoce kvalitní fotky. Díky tomu nepotřebujeme nosit všude tam, kde se pohybujeme, fotoaparát, protože momentky a vzpomínky se dnes již zachycují zejména na mobil.

Jak však vybrat ten nejlepší fotomobil na trhu, kdy je nabídka tak obrovská? Nechte se inspirovat naším výběrem a mimo čtení hodnocení a recenzí od jiných uživatelů vám pomůže i náš žebříček toho nejlepšího, co lze v současné době koupit. Informovanost je pro dobrou koupi opravdu důležitá.

Test fotomobilů pravidelně aktualizujeme a snažíme se, abyste měli vždy aktuální informace a mohli si teda vybrat mobil s nejlepším fotoaparátem. Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse a poradíte vlastními postřehy jiným lidem.

Samozřejmostí je pak i stručný přehled nejčastějších otázek, které si při výběru fotomobilu kladete a jednoduchý návod jak vybrat kvalitní zařízení.

Na závěr snad jen malé upozornění. Připravte se na vyšší ceny, protože zkrátka u nejlepších fotografií nemůžeme doporučit cenové tipy, ale pouze mobily, které stojí za to.

Tak hurá do focení!

[ssba]

Test nejlepších fotomobilů – 7 TOP modelů podle nás

NázevDXOMARK hodnoceníHodnoceníCena od [Kč]
1.Huawei P40 Pro
132 bodů[usr 5 text="true" tooltip="true"]17 000 KčVíce informací
2.GOOGLE Pixel 3
128 bodů[usr 5 text="true" tooltip="true"]28 000 KčVíce informací
3.Samsung Galaxy S21 5G
123 bodů[usr 5 text="true" tooltip="true"]22 500 KčVíce informací
4.OnePlus 9 Pro
124 bodů[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]22 000 KčVíce informací
5.Samsung Galaxy Note20 Ultra
-[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]26 000 KčVíce informací
6.Google Pixel 5
-[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]18 900 KčVíce informací
7.Apple iPhone SE (2020)

Nejlepší do 10000 Kč
-[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]9 600 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku fotomobilů


Jak mám vybrat nejlepší fotomobil?

  • Velikost displeje. Fotomobil by podle nás měl mít více jak 5″ palcový displej, samozřejmě minimálně full HD rozlišení. Menší velikost displeje se nedoporučuje, protože se špatně prohlíží vyfocené fotografie. Mimo toho na větším displeji lépe fotografie upravíte (můžete ji ořezat, přidat filtr na zkrášlení, ubrat jas apod.).
  • Světelnost objektivu. Pamatujte si, že čím je hodnota světelnosti nižší, tím lepší budou fotografie hlavně za neúplného světla. Pro mobily je dnes již standardem světelnost do 2/f, ale některé mají 1,9/f či ještě méně – 1,8/f. Prohlédněte si před koupí tento údaj. Například vlajková loď Iphone 12 udává světelnost 1,6/f.
  • OIS – Optická stabilizace. Můžete se jakkoliv snažit, někdy se ruce prostě nedají zastavit a třesou se. I když jen nepatrně na fotce je to hned znát. Optická stabilizace (někdy nese označení zkratkou OIS z anglického názvu Optical Image Stabilizer) je pro kvalitní mobil s dobrým fotoaparátem samozřejmostí. Pomůže vám to i při focení noční záběrů.
  • Laserové zaostření. Nejlepší fotomobily by určitě měli mít laserové zaostření. Většinou je umístěno vedle čočky fotoaparátu a slouží na přesné měření vzdálenosti fotografovaného objektu a jeho zamíření. Podle toho pak fotoaparát lépe a rychleji zaostří.
  • Počet pixelů. Dnešní mobily mají zadní fotoaparát standardně od 12 Mpx, pro přední platí standard od 8 Mpx. Některé mobily dokážou nabídnout vyšší rozlišení 16 Mpx a více. Jsou modely, které se soustředí na selfie fotografie a tak mají přední i zadní fotoaparát stejně 12 Mpx či více. Standardem by mělo být alespoň 12 Mpx, což vám zaručí, že pokud si fotku vytisknete na fotopapír ve standardních rozměrech 60×40 cm, bude vypadat dobře.
  • Další vychytávky. Popřemýšlejte nad fotomobilem, který je voděodolný či dokonce vodotěsný a tak ho budete moci bezpečně používat na pláži nebo u bazénu. Některé vlajkové modely dokážou pod vodou dokonce fotit. Vhodné je i nastavení hloubky zaostření podle toho, jak to právě potřebujete. Samozřejmostí už by dnes měla být možnost pořizovat fotky během natáčení videa.
  • Inspirujte se. Pomůže například test fotomobilů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Co je to senzor RGB?

Senzor RGB znamená, že senzor vyvažuje barevnou korekci, takže fotografie vypadají co možná nejreálněji.

Je dvojtónová LED dioda lepší?

Ano. Určitě budete potřebovat fotografie s bleskem. V ideálním případě se má používat tzv. dvojtónová LED dioda – jedno světlo je studené a druhé teplé. Tak se zaručí snímání kvalitních fotek i s použitím blesku, už rovnou bez červených očí a s věrnějšími barvami.

Co je to HDR technologie?

HDR technologie laicky znamená, že se za zlomek sekundy vytvoří více fotek naráz a spojí se do jednoho celku. Fotomobil z nich totiž za zlomek sekundy vyhodnotí nejsvětlejší bod, nejtmavší bod a výsledkem je co nejlepší zobrazení fotografie.

Jaké technické parametry by měl mít můj nový fotomobil?

Kvalitní telefon s dobrým fotoaparátem by se měl především rychle nabíjet a zároveň mít dobrou výdrž baterie (je dobré mít kdesi u sebe v kabelce nebo tašce pro jistotu ještě powerbanku). Operační paměť by měla být minimálně 2 GB (na trhu již seženete daleko více). Zadní fotoaparát aspoň 12 Mpx a přední 8 Mpx. Kapacita interní paměti alespoň 32 GB + možnost rozšíření o paměťovou kartu, na níž pak můžete ukládat množství fotek a videí je příjemným bonusem. Nejčastěji se používá operační systém Android, protože si dokážete zdarma stáhnout množství aplikací na úpravu fotek či samotné focení. Displej by pak měl mít alespoň 5″ palců.

Jaký operační systém v mobilu si pořídit?

Nejčastěji lidé kupují Android od Google, které je momentálně nejrozšířenější a s velmi dobrou uživatelskou podporou, takže si dokážete stáhnout řadu nejrůznějších aplikací na úpravu fotek. Mnohé jsou zadarmo, jiné si musíte zakoupit. Jednoduché je i následné sdílení fotek a videí na rozličné sociální sítě.

Druhý nejpoužívanější operační systém v mobilech je iOS od Applu. Populární je hlavní díky své stabilitě systému, nevýhodou je však poměr ceny, kdy za podobou sumu dostane při Android daleko více.

Do třetice můžete mít mobil s operačním systémem Windows Phone od Microsoftu. Podpora je však velmi slabá, což znamená, že pro svůj mobil najdete méně aplikací na fotografování či natáčení videí než u předešlých dvou operačních systémů. Taktéž starší verze Windows Phone již nepodporuje aktualizace některých sociálních sítí, takže svoje fotografie nemůžete pohodlně sdílet se svými přáteli a rodinou. Na druhé straně je však velmi přehledný a velmi jednoduše se používá.


Ukázat kompletní nabídku fotomobilů


Pomohl vám náš test fotomobilů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem mobilů s nejlepším fotoaparátem a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..