Elektronika

Test projektorů (nejen na filmy)

projektor BenQ Kdysi se projektory využívali zejména v kancelářích a v zasedačkách, kde bylo nutné před několika kolegy odprezentovat své výsledky, vysvětlit novou koncepci firmy nebo ukázat prototypy nových produktů. V současnosti mají využití nejen na školách, ale kvalitní projektor můžeme najít už i v domácnostech.

Sledování oblíbených filmů, seriálů a dětských pohádek právě díky projektoru nabírá jiný rozměr. Doslova. Hlavní výhodou projektoru je, že můžete mít rozměr obrazu tak velký jako v kině, a to rovnou na stěně svého obývacího pokoje nebo ložnice. Úhlopříčka může být klidně větší než 200″ pro dokonalý zážitek například z akčních scén ve filmech.

Jak však vybrat nejlepší projektor do své domácnosti? A jak vybrat projektor do kanceláře? Věříme, že náš test projektorů vám pomůže najít odpovědi na tyto otázky.

Stále se mohou i naši čtenáři zapojit v závěru článku do diskuse a spolu s námi tvořit žebříček sdílením vlastních názorů a postřehů z této oblasti. Možná právě vaše ráda někomu pomůže. Děkujeme i za vaše sdílení a každou odezvu.

[ssba]

Test nejlepších projektorů – TOP 6 podle nás

NázevRozlišeníKontrastHodnoceníCena od [Kč]
1.Optoma UHD51
3840 × 2160px
4K
500 000:1[usr 5 text="true" tooltip="true"]40000 KčVíce informací
2.Epson EH-TW5650
1920 × 1080px
FULL HD
60 000:1[usr 5 text="true" tooltip="true"]23500 KčVíce informací
3.Epson EH-TW5600
1920 × 1080px
FULL HD
35 000:1[usr 5 text="true" tooltip="true"]14500 KčVíce informací
4.Optoma HD144X
1920 × 1080px
FULL HD
23 000:1[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]13000 KčVíce informací
5.ViewSonic PX747-4K
3840 × 2160px
4K
12 000:1[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]28000 KčVíce informací
6.BenQ MH733
1920 × 1080px
FULL HD
16 000:1[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]22500 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku projektorů


Jaký je nejlepší projektor na trhu?

 1. Optoma UHD51 – nejlepší 4K projektor
 2. Epson EH-TW5650
 3. Epson EH-TW5600
 4. Optoma HD144X
 5. ViewSonic PX747-4K
 6. BenQ MH733

Jak vybrat nejlepší projektor?

 • Účel využití projektoru. Plánujete se dívat doma na filmy? Hledáte kvalitní projektor na prezentování výsledků ve vaší firmě? Potřebujete interaktivní projektor do školy? Účel je velmi důležitý, neboť od toho se odvíjí sledování všech parametrů. Pro vytvoření „Home Cinema“ budete potřebovat projektor s úplně jinými parametry, než jaké má projektor určený do kanceláře. V nabídce jsou také přenosné projektory, které jsou především malé a lehké, ideální svou konstrukcí na časté přenášení.
 • Technologie zobrazování projektoru. V současnosti si můžete vybrat LCD projektor, LED projektor nebo DLP projektor. Každý z těchto typů zobrazování má své výhody, ale i nevýhody. Je jen na vás, čemu dáte přednost, resp. co bude nejvíce vyhovovat účelu na jaký má projektor sloužit.
 • Svítivost projektoru. Svítivost projektorů je udávána v lumenech. Zohlednit je třeba například velikost místnosti, v níž se bude promítat, ale i světelné podmínky (možnost zatáhnout žaluzie, úplné zatemnění místnosti, světlá místnost s více okny bez možnosti zatemnění, apod.).
 • Projekční vzdálenost projektoru. Projekční vzdálenost projektorů určuje, jak daleko má být projektor od promítací plochy, aby byl promítán obraz v dobré kvalitě. Rozlišujeme dlouhou vzdálenost, krátkou vzdálenost a ultra krátkou projekční vzdálenost.
 • Kompatibilita projektoru a jeho další funkce. Pokud preferujete bezdrátovou komunikaci mezi elektronikou ve vaší domácnosti, projektor by měl mít Bluetooth nebo Wifi. Samozřejmostí se stává dálkové ovládání pomocí dálkového ovladače. Co se týče dalších možností projektoru, kvalitní projektory umožňují například PiP technologii – vidíte 2 obrazy najednou ze dvou různých zdrojů, například z mobilu i z notebooku (Picture in Picture). Miracast funkce umožní bezdrátový přenos obrazu z notebooku.

Jak vybrat kvalitní projektor podle účelu využití?

 • Projektory určené k domácímu využití „Home Cinema“ – projektor by měl mít vysoké rozlišení, v současnosti už i v 4K kvalitě, a poměr stran 16:9 nebo pokud máte velkou stěnu můžete si dovolit 21: 9 pro opravdu širokoúhlý zážitek.
 • Projektory na hraní her – vysoké rozlišení a vysoká kvalita spolu s dobrou svítivostí jsou základem, podobně jako u Home Cinema projektorů.
 • Projektory do kanceláře nebo do konferenčních místností – měly by mít dobrou svítivost, poměr stran 4:3 nebo 5:4, využít můžete i interaktivní projektor nebo přenosný projektor.
 • Projektory do školy – nejčastěji se využívají moderní interaktivní projektory, poměr stran podobně jako projektor do kanceláře, aby bylo možné vidět tabulky a grafy.

Jak funguje interaktivní projektor?

Kvalitní interaktivní projektor využijete nejen ve školách, ale i v kancelářích. Má zabudovaný snímač, díky kterému je sledován pohyb elektronického pera. Vy tak nepotřebujete ani interaktivní tabuli, můžete zasahovat přímo do prezentace během přednášení, jakoby stěna byla dotykovým displejem.

Ideální jsou v malé místnosti, kde potřebujete být u prezentace. Vyberte takovou svítivost projektoru, abyste viděli prezentaci i za téměř denního světla.

Jaké výhody mají přenosné projektory?

Přenosný projektor je lehký a malý, můžete ho donést do místnosti, kde máte právě přednášet a je ideální i na cesty, když jdete přednášet někam před menší skupinu lidí. Obvykle má nižší svítivost, takže potřebujete místnost zastíni,t například závěsem nebo žaluziemi. Často má menší rozlišení, což však stačí na dobře čitelné grafy. Nejlepší přenosné projektory mají výdrž baterie do tří hodin.

Jak vybrat správnou svítivost projektoru?

 • méně než 1000 lumenů – domácí kino, úplná tma v místnosti
 • do 2000 lumenů – školící střediska, kde můžete zatemnit místnost.
 • 2000 lumenů až 3000 lumenů – školní třídy, firmy, konferenční místnosti a místnosti, kde se přednáší a je zde nějaké světlo.
 • 3000 lumenů až 4000 lumenů – světlé místnosti, svítivost ideální na detaily jako jsou malé údaje v detailních tabulkách, malá písmena v grafech.
 • více než 4000 lumenů – velké posluchárny, sály, světlé světelné podmínky.

Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých technologií zobrazování projektorů?

 • LCD projektory mají zářivější barvy i ve světlejších místnostech, vydávají méně tepla, jsou tišší a obraz je ostřejší. Nevýhodou může být slabší černá barva a projektor je rozměrově větší.
 • DLP projektory mají tmavší černou, můžete nastavit vyšší kontrast barev a projektor má menší rozměry. Na druhé straně však vydávají více hluku, což může být při klidném sledování filmů problém.
 • LED projektory jsou rozměrově malé a mají dlouhou životnost LED lampy. Hlavní nevýhodou je nízká světelnost.

Jak se orientovat ve správném rozlišení projektorů?

 • Rozlišení SVGA 800 x 600 px je základem pro Power Point prezentace. Tyto projektory mají jednoduché využití.
 • Rozlišení XGA 1042 x 768 px se hodí už i pro grafy a malé čísla, nahrazuje zastaralé rozlišení SVGA.
 • SXGA 1280 x 1042 px nebo UXGA 1600 x 1200 px jsou projektory ideální na prezentaci detailů, v architektuře, při výpočtech, hodí se na přednášení.
 • Full HD 1980 x 1080 px nebo 2K 2048 x 1080 případně i 4K 4096 x 2160 px jsou skvělé projektory na filmy, hraní her a celkově pro kvalitní ostrý obraz.

Ukázat kompletní nabídku projektorů


Pomohl vám náš test projektorů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepších modelů a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..