Domácnost

Jak vybrat nejlepší záchod do domu / bytu?

Ideal Standard Tesi zachod Záchod, toaleta, WC – naprostá samozřejmost.

Teprve při renovaci nebo v okamžiku, kdy se naše stará toaleta přestane používat, si uvědomíme, jak obtížné je vybrat novou toaletu. S tolika typy záchodů a různými možnostmi splachování najednou netušíme, co pro nás bude nejlepší. Navíc existují i různá designová řešení, jako jsou čtvercové toalety, toalety plné křivek nebo minimalistické modely.

Jak tedy vybrat nejlepší toaletu? Vždy si vybírejte podle vlastního vkusu, než budete číst rady na internetu nebo poslouchat tipy svých blízkých. Novou toaletu budete používat vy, proto musí splňovat vaše představy a osobní požadavky. Vyšší člověk si může zvolit závěsný záchod kvůli vlastnímu výškovému nastavení, někdo se může spokojit se standardním kombinovaným záchodem.

Kvalitní toalety najdete ve všech kategoriích. To znamená, že i jednoduchá kombinovaná toaleta může být od dobré značky, stejně jako moderní závěsná. Pro někoho bude nejlepší toaleta z luxusní řady pro náročné s moderním splachováním a bezúdržbovou úpravou.

Udělejte si přehled o svých požadavcích a možnostech finančního rozpočtu. Pomůže vám test, který jsme připravili pro všechny bez ohledu na finanční možnosti. Každý, kdo hledá nejlepší WC, si zde najde to své.

Náš článek osloví každého, ať už vybíráte nejlepší toaletu pro svůj domov, byt, dům či chatu, nebo vybíráte záchod pro firmu či podnik.

[ssba]

Test nejlepších záchodů (WC toalet) – TOP 7 podle nás

ProduktUsazeníHodnoceníCena od [Kč]
1.Ideal Standard Tesi T354601
Závěsné[usr 5 text="true" tooltip="true"]5700 KčZjistit cenu
2.Vitra Shift RN010REX
Závěsné[usr 5 text="true" tooltip="true"]7000 KčZjistit cenu
3.Jika Lyra Plus H8263870002413
Stojící[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 KčZjistit cenu
4.Jika Deep H8266160002801
Stojící[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3350 KčZjistit cenu
5.SAPHO PACO WC kombi Rimless
Stojící[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]7200 KčZjistit cenu
6.Glacera Havana HA010
Závěsné[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4700 KčZjistit cenu
7.WC SAT OptimFlush SATOFSHFS2
Stojící[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]20000 KčZjistit cenu

Ukázat kompletní nabídku záchodů


Jaké jsou tedy nejlepší záchody na trhu?

 • Ideal Standard Tesi T354601
 • Vitra Shift RN010REX
 • Jika Lyra Plus H8263870002413
 • Jika Deep H8266160002801
 • SAPHO PACO WC kombi Rimless
 • Glacera Havana HA010
 • WC SAT OptimFlush SATOFSHFS2

Jak vybrat nejlepší toaletu?

 • Typ toalety. Obecně existují tři základní typy toalet – volně stojící, kombinované a závěsné.
  Kombinovaný záchod je oblíbený nejen díky své ceně, ale v balení najdete vše, včetně nádržky na vodu a desky.
  Volně stojící toaleta se dodává bez nádržky na vodu a sedátka, takže si je můžete zakoupit podle svého stylu.
  Závěsný záchod lze zcela přizpůsobit konkrétním požadavkům, od výšky, ve které má být namontován, až po tlačítka splachování.
 • Systém splachování toalet. Laicky řečeno se jedná o způsob, jakým voda při splachování proudí do mísy. Nejběžnější jsou uzavřené nebo otevřené splachovací systémy. Uzavřený splachovací systém znamená, že toaleta má uzavřený horní okraj a voda vytéká pouze z otvorů po obvodu mísy. Klasický je systém otevřeného splachování, kdy má toaleta zakřivený horní okraj, zpoza kterého po spláchnutí vtéká voda do mísy. Objevují se také kvalitní toalety s moderním systémem „rimfree“ – toaleta nemá žádný okraj.
 • Umístění odpadu. Odpad (jednoduše řečeno otvor v záchodě) může být více vpředu nebo více vzadu. Vyberte si podle vlastních preferencí nebo podle toho, co jste měli dříve. Případně se podívejte na řešení odpadu v přímém přenosu.
 • Množství spláchnuté vody. Množství splachované vody závisí na splachovacím systému, který je buď součástí toalety, nebo je nutné jej odebrat zvlášť. Standardem jsou tři litry pro nízkou spotřebu a 6 litrů pro vysokou spotřebu. Na trhu jsou také modernější a ekologičtější řešení, například 2 litry pro nízkou spotřebu a 4 litry pro vysokou spotřebu. Zajímavý je také systém stop, kdy spláchnete jen tolik vody, kolik uznáte za vhodné.
 • Kvalita toalet. V neposlední řadě je nesmírně důležitá kvalita. Mnoho lidí při výběru umyvadla nebo obkladů nešetří, ale pokud jde o toaletu, volí v nejlepším případě kompromis. Myslete na to, že toaletu používáte každý den, a to nejen jednou denně, ale několikrát denně. Klíčová je kvalita zpracování, materiálů, splachování a dalších detailů. Kvalitní toalety v různých cenových relacích najdete u několika výrobců.
 • Inspirujte se. Pomůže například test tenisových raket, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody jednotlivých typů toalet?

Kombinovaná toaleta je klasika, kterou všichni známe. Když si ho koupíte, budete mít v balení toaletu, splachovací systém a obvykle i záchodové prkénko, výhodou je cena a kompaktnost, nemusíte řešit nic dalšího. Nevýhodou je, že když se nádržka rozbije, musíte vyměnit celou toaletu, což může poškodit podlahu. Je to také nejméně atraktivní toaleta. Můžete však najít i kvalitní toalety od známějších výrobců s kvalitním zpracováním materiálů.

Závěsný záchod je nejmodernější a nabízí mnoho různých variant a estetických možností – sami si zvolíte tvar záchodu, způsob splachování, výšku, ve které bude záchod umístěn, design splachovacích tlačítek a další detaily. Jak jsme již zmínili, závěsný záchod lze nastavit do libovolné výšky, takže si na své přijdou i vyšší osoby, senioři a ti, kteří chtějí nižší než standardní toaletu. Nevýhodou je, že celý proplachovací systém je skrytý, což ztěžuje opravy. U závěsných záchodů je také třeba sledovat jejich nosnost – nejlepší závěsné záchody mají nosnost 400 kg.

Pro mnoho lidí je volně stojící toaleta stále lepší než závěsná, protože stojí pevně na zemi. Nejlepší toalety v této kategorii jsou v moderním i klasickém designu a mnohé z nich jsou tvarovány ke stěně, takže v nich nejsou žádné mezery. K volně stojícímu záchodu je třeba vybrat splachovací systém a také sedátko, které není součástí dodávky, podobně jako u závěsného záchodu.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody jednotlivých splachovacích systémů?

Uzavřený splachovací systém znamená, že toaleta nemá ohnutý okraj, který by bylo nutné čistit. Voda je rovnoměrně splachována otvory po celé míse, což je hlavní výhoda – splachujete rovnoměrně. Nevýhodou je, že se do otvorů může dostat vodní kámen a čištění je pak obtížné. Tento systém mají spíše dražší toalety – nejlepší uzavřená splachovací toaleta má dostatečně velké otvory pro pohodlné čištění.

Nejběžnější je systém otevřeného splachování, kdy má toaleta zahnutý okraj, ze kterého při splachování vytéká voda. Výhodou je, že se neucpává. Nevýhodou je, že se poměrně špatně čistí, protože se tam nikdy nedostane pořádný kartáč a při splachování se ne vždy vše opláchne extra vodou.

Splachování bez okrajů znamená, že toaleta je hladká – bez ohnutých okrajů. Voda tak opláchne celou mísu, a protože nemáte okraj, nečistoty se nemají kde hromadit. Výhodou je, že poté stačí mísu pouze vydrhnout, což je obrovská výhoda. Nevýhodou je vyšší cena. Jedná se však o nejlepší toalety, které jsou v současné době na trhu a u kterých budete běžný čisticí kartáč potřebovat jen výjimečně.

Splachování Swirlflush je nová inovace, současná špička. Jedná se o vysoce kvalitní toalety bez rámů. Voda po spláchnutí vytváří vodní vír, takže je vždy spláchnuta celá mísa, a dokonale hladký povrch zaručuje, že spláchnete opravdu všechno.

Jak vybrat záchodové prkénko?

Toaletní sedátka Soft Close se zavírají pomalu a v našich domácnostech jsou již téměř běžnou záležitostí.

Antibakteriální záchodová prkénka zajišťují čistotu.

Vyhřívaná záchodová prkénka zajišťují, že vždy sedíte na příjemně teplém záchodovém prkénku.

V jaké výšce je normální toaleta?

Normální toaleta je ve výšce 43 cm.

Čím jsou luxusní toalety výjimečné?

Nejlepší toalety na trhu například odsávají pachy přímo přes mísu a samozřejmě mají vyhřívanou desku. Kvalitní toalety vyžadují minimální údržbu, žádné drhnutí kartáčem.

Kvalitní toaleta má také dokonale hladké záhyby a odtok, takže se na ní nikdy neusazují hluboké nečistoty. V opačném případě, i když se budete snažit toaletu pravidelně čistit, budete mít stále nepříjemný zápach – to proto, že zbytky vodního kamene nebo exkrementů v odtoku zůstávají zachyceny ve struktuře materiálu a nelze se jich zbavit ani drhnutím.

Nejprodávanější záchody (toalety, WC) na trhu

Nejprodávanější záchody dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku záchodů


Pomohl vám náš test záchodů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní toalety a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..