Domácnost

Test žehlicích prken

Nejlepší žehlicí prkno Vícero z nás si při pohledu na žehlicí prkno poví, že jsou vlastně všechny stejné a na každém se dá přece žehlit stejně. Ano, žehlit můžete na každé, ale jen kvalitní žehlicí prkno vám ukáže rozdíl, a potom už nebudete chtít nic jiného.

Nejlepší žehlicí prkna mají nastavitelnou výšku, takže zda už žehlíte ve stoje nebo v posedu, nikdy vás nebude tolik bolet za krkem kvůli nepřirozenému postoji. Samotná žehlící plocha je při kvalitních prknech snímatelná, abyste ji mohli vyprat, a vyrobena z moderních materiálů propouštějících páru, díky čemuž se prádlo nezapaří.

Rozdíly mezi jednotlivými žehlicími prkny jsou často nepatrné a někdy je nejlepší je vyzkoušet a porovnat. My vám přinášíme test žehlicích prken, který může být pro vás zdrojem zajímavých informací a inspirace. Tento žebříček je navíc obohacen o odpovědi na nejčastější otázky.
Budeme rádi, pokud se zapojíte v závěru do diskuse a vlastními názory a postřehy pomůžete i ostatním kupujícím. Děkujeme!

[ssba]

Test nejlepších žehlicích prken – TOP 6

NázevRozměryMax. výška HodnoceníCena od [Kč]
1.Leifheit 72588 AirBoard
Premium M Plus NF
120 x 38 cm98 cm[usr 5 text="true" tooltip="true"]1450 KčVíce informací
2.Brilanz Professional
130 x 48 cm73 - 99 cm[usr 5 text="true" tooltip="true"]2200 KčVíce informací
3.Vileda Total Reflect Plus
130 x 44 cm74 - 97 cm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1400 KčVíce informací
4.Vileda Viva Express Compact
114 x 34 cm70 - 96 cm[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1150 KčVíce informací
5.Toro Žehlicí prkno Brusel
120 x 38 cm95 cm[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1050 KčVíce informací
6.Leifheit Classic M Basic
120 x 38 cm88 cm[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]730 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku žehlicích prken


Jaké jsou nejlepší žehlicí prkna na trhu?

 • Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF – náš vítěz
 • Brilanz Professional – skvělá alternativa s velkou plochou
 • Vileda Total Reflect Plus – nejlepší poměr cena / výkon
 • Vileda Viva Express Compact – kompaktní
 • Toro Žehlicí prkno Brusel
 • Leifheit Classic M Basic – lidová nejlevnější volba

Jak vybrat nejlepší žehlicí prkno?

 • Stabilita žehlicího prkna. Dobrá stabilita zaručuje bezpečnost během žehlení, což je asi ten nejdůležitější parametr, na který je potřeba se zaměřit. Pokud žehlicí prkno není stabilní, nemůžete se o něj opřít, doslova se na něj nemůžete spolehnout. Zda už máte koberec, dřevěnou podlahu anebo dlažbu, kvalitní prkno na žehlení se nebude smekat.
 • Nastavitelná výška žehlicí plochy. Během žehlení vás nemusí bolet za krkem a ani nemusíte pociťovat zátěž na ramenou, pokud budete mít správně nastavenou výšku žehlicí plochy. Ty nejlepší modely jsou zárukou, že žehlení ve stoje anebo v sedu bude pohodlnější a nezatíží vaši krční páteř, která je během dne už tak velmi namáhána.
 • Velikost žehlicí plochy. Pokud máte menší prostory, určitě oceníte menší žehlicí plochu, aby vám prkno nezabíralo příliš mnoho místa. Ale pokud máte dostatečné prostorové možnosti, potom zvolte raději větší žehlicí plochu, na které budete pohodlněji žehlit i větší kusy prádla.
 • Kvalita potahu. Materiál by měl propouštět páru, což zabezpečují zpravidla modernější materiály. Samotný potah byste měli mít možnost čistit, tedy vyprat anebo alespoň dostat k žehlicímu prknu i pokyny, jak se o daný potah starat v případě znečištění.
 • Plocha na odkládání žehličky. Plocha na odkládání během žehlení má být dostatečně velká pro vaši žehličku a také stabilní, aby se z ní žehlička náhodně nesmekla.
 • Inspirujte se. Pomůže například test žehlicích prken, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké základní vlastnosti by mělo mít dobré žehlicí prkno?

Ty nejlepší žehlicí prkna:

 • jsou rychle rozložené a po dožehlení rychle složené,
 • mají nastavitelnou výšku,
 • jsou stabilní,
 • mají ukládací prostor,
 • místo na odložení žehličky během žehlení je dostatečné velké a nesmeká se,
 • potah je kvalitní a propouští páru,
 • žehlicí plocha je dostatečně velká.

Jaká je cena lepších žehlicích prken?

Nejlevnější žehlicí prkna seženete v cenách do 1000 Kč, ty nejdražší se mohou vyšplhat až na 5000 Kč. Ty nejdražší mají moderní vychytávky, jako je například vyhřívání anebo odsávání. Tak jako obvykle, i při žehlicích prknech platí, že ty ve střední cenové relaci (od 1000 do 2500 Kč) mohou být dobrou volbou. Záleží však na tom, jaké jsou vaše finanční možnosti a jaké nároky máte na žehlicí prkno. Určitě však musí být alespoň výškově nastavitelné a stabilní – to jsou dvě základní vlastnosti.

Jakým způsobem můžu nastavovat výšku žehlicí plochy?

Manuální způsob znamená, že výšku žehlicí plochy budete nastavovat posouvání po drážkách, do kterých zapadne ve výšce, jaká vám bude nejvíce vyhovovat.

Nejideálnější ne nastavování automatické, tedy můžete si nastavit libovolnou výšku (nejčastěji) pomocí páčky, takže výška bude na centimetr přesná, tak jak chcete.

Na trhu jsou také modely s poloautomatickým nastavováním výšky, které není tak přesné jako automatické, ale je o trochu lepší než plně manuální.

Jaká by měla být minimální velikost žehlicí plochy?

Minimální šířka žehlicí plochy je 30 cm, ale měla by být pro pohodlné žehlení možná co největší, jakou můžete mít vzhledem k vašim prostorovým možnostem.

Je dřevotříska vhodným materiálem na žehlící plochu?

Ne. Dřevotříska potáhnutá jakýmkoliv materiálem nemá tak dobré vlastnosti, jako například modernější konstrukce.

Jak je zabezpečena dobrá stabilita?

Kvalitní žehlicí prkna mají koncovky z materiálů, které zabezpečují stabilitu, takže se prkno během žehlení neklouže. Nejčastěji se používá měkký plast, tvrdý plast a gumové koncovky. Podle toho, jakou máte podlahu (dřevo, dlažba, koberec, laminát apod.) vybírejte i koncovky. Zpravidla je nejméně spolehlivý tvrdý plast, který na tvrdých plochách typu dlaždic klouže.

Jsou všechny plochy na odkládání vhodné i pro napařovací žehličku?

Napařovací žehlička by měla být ve svislé poloze a nikoliv žehlicí plochou dolu, aby z ní náhodou nekapala voda. Hledejte tedy takové plochy na odkládání žehličky, kde budete moci položit napařovací žehličku svisle.

Mají žehlicí prkna už i rukávník na žehlení rukávů?

Rukávník na žehlení je většinou nutné dokoupit, ale některá prkna vyšší třídy ho mohou mít přibalený jako příslušenství. Vždy tak pozorně čtěte popisky v obchodech u jednotlivých položek.

Jsou na trhu i nějaké novinky?

Ano. Pokud vůbec nemáte místo na žehlicí prkno, můžete si do domácnosti zakoupit šikovnou žehlicí podložku – je vyráběna z více vrstev a stačí ji rozložit, jakoby to byl například ubrus nebo utěrka na stůl a můžete začít žehlit. Potom ji šikovně poskládáte a odložíte někam do šuplíku anebo na poličku do skříně. Je třeba brát v úvahu, že toto řešení je alternativní a plně nenahradí klasické žehlicí prkno.

Zajímavé jsou i vestavené žehlicí prkna, které jsou jednou stranou uchycené napevno o stěnu anebo některé jsou výsuvné ze šatníkové skříně.

Nejprodávanější žehlicí prkna na trhu

Nejprodávanější žehlicí prkna dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku žehlicích prken


Pomohl vám náš test žehlicích prken? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního žehlicího prkna a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..