Domácnost

Test napařovacích žehliček

Žehlička na prádlo - Tefal GV7096E2 Napařovací žehličky nesmí chybět snad v žádné domácnosti. I přestože žehlení není zrovna oblíbená činnost, je stejně tak nutná jako praní prádla, vysávání prachu či uchovávání potravin v ledničce. Na trhu existuje velké množství produktů a proto jsme připravily jednoduchý test žehliček, abychom vám usnadnily výběr z široké a mnohdy velmi nepřehledné nabídky.

Test žehliček je sestaven na základě výsledků renomovaných organizací, mezi které patří jak české organizace, tak i ty zahraniční. Do kompletní žebříčku jsme promítnuly hodnocení samotných spotřebitelů a jejich recenzí. Výsledkem je jednoduchá tabulka žehliček s hodnocením, ze které si můžete a nemusíte vybrat doporučenou kvalitu s ohledem na její cenu.

[ssba]

Test nejlepších žehliček na prádlo

NázevPříkonParní rázHodnoceníCena od [Kč]
1.Philips GC9682/80 PerfectCare Elite Plus
2700 W600 g/min[usr 5 tooltip="true" text="true"]12500 KčVíce informací
2.Braun SI 9188 EBK
2800 W230 g/min[usr 5 tooltip="true" text="true"]2700 KčVíce informací
3.Philips GC4934
3000 W230 g/min[usr 5 tooltip="true" text="true"]2800 KčVíce informací
4.Tefal FV5687E0 Turbo Pro
2800 W240 g/min[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]1700 KčVíce informací
5.Philips GC4527
2600 W210 g/min[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]1800 KčVíce informací
6.Philips GC2996
2400 W150 g/min[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]900 KčVíce informací
7.Gallet GALFAR372
2400 W130 g/min[usr 4.5 tooltip="true" text="true"]500 KčVíce informací

Zobrazit kompletní nabídku žehliček


Jak vybrat žehličku?

Tápete nad tím, jak koupit žehličku na prádlo a co je dobré před jejím výběrem znát? Zde je pár krátkých, ale o to důležitějších rad a zajímavostí.

 • Typy žehliček – Chcete-li si pořídit žehličku, budete se nejdříve muset rozhodnout pro správný typ. Volba je ale v tomto případě pro většinu lidí poměrně jednoduchá. Nejoblíbenější jsou dnes napařovací žehličky. I jiné varianty ale mají, co říct, a pro někoho mohou být zajímavější nebo výhodnější volbou.
  a) Suché žehličky – Klasické suché žehličky jsou dnes už na ústupu. Důvodem je prostá zastaralost a menší účinnost této technologie. Tyto žehličky se stále vyrábí, ale obvykle jsou používány jednoduché a cenově dostupné technologie. Například žehlicí plochy bývají hliníkové nebo přinejlepším nerezové. Výhodou suchých žehliček je zejména jednoduchost použití a minimální nároky na údržbu. Proto je stále volí lidé, kteří žehlí málo nebo se nechtějí učit zacházet s napařovacím modelem. Suché žehličky bývaly taky levnější, ale dnes už to příliš neplatí. Levné napařovací žehličky jsou se suchými cenově srovnatelné.
  b) Napařovací žehličky – Nejžádanější typ. Tyto žehličky představují pro většinu domácností optimální volbu. Přítomnost parního systému zvyšuje efektivitu žehlení, prádlo není třeba kropit a plochy mohou být z velmi kvalitních, moderních materiálů. Pořídit lze navíc různé varianty, od úplně základních až po žehličky pro náročné s celou škálou funkcí. Nevýhodou může být obvykle složitější ovládání, vyšší hmotnost nebo větší nároky na údržbu.
  c) Parní stanice – V tomto případě je součástí žehličky i parní generátor. Jde o zajímavou alternativu, která se ale uplatní spíše v opravdu velkých domácnostech nebo např. v komerčním prostředí. Tyto žehličky poskytují bezkonkurenční výkon a efektivitu žehlení.
  d) Cestovní žehličky – Jde o malé a lehké žehličky s nízkým výkonem vhodné pro cestování nebo jiné provizorní účely.
 • Příkon – Příkon je u žehliček zásadním parametrem, který určitě při výběru nenecháte bez povšimnutí. Příkon ovlivňuje především rychlost nahřátí žehličky a taky sílu parního rázu. Jednoduše řečeno, čím vyšší příkon, tím výkonnější žehlička, ale taky vyšší spotřeba energie. V současnosti začíná výkon obvykle na cca 1400 W, což se ale týká jen málo výkonných, levných modelů. Teprve okolo 2000 W lze mluvit o pořádné žehličce. Hodnoty se ale mohou vyšplhat i mnohem výš, např. na 2600 W.
 • Parní výkon a parní ráz – Tyto dvě hodnoty se snadno pletou, ale jde o dvě odlišné funkce. Stálý parní výkon označuje průběžnou a stabilní produkci během žehlení. Hodnoty bývají různé, nejčastěji okolo 50 g páry za minutu – pod 40 g/min už bude efektivita napařování velmi nízká. Parní ráz naproti tomu označuje jednorázový krátkodobý, ale intenzivní výdej, kdy pára vychází z přední části. Tento impuls pomáhá při žehlení velmi zmačkaných částí oděvů. Parní ráz je udáván ve stejných jednotkách jako výkon, ale je vyšší. Obvykle od cca 90 do 200 g/min. Pokud má být ráz efektivní, volte spíše hodnoty od cca 140 g/min výše.
 • Žehlicí plocha – Pro výrobu žehlicí plochy se dnes používá celá škála různých materiálů. Podívejme se na některé z možností:
  a) Nerez – Zejména starší a levné suché žehličky disponují povrchem z nerezu. Ten je velmi nepraktický, snadno se poškrábe nebo spálí či poškodí prádlo.
  b) Hliník – Vede si o něco lépe než nerez, ale má podobné vlastnosti. Zpočátku je hladší, ale snadno dozná újmu. Výhodou je nízká cena.
  c) Nepřilnavý povrch – Kvalita zde velmi záleží na konkrétním výrobci. Tyto plochy by měly umožnit hladší žehlení.
  d) Keramika – Jde o variantu, která nabízí množství výhod. Především je to vysoká odolnost vůči poškrábání, nepřilnavost a rovnoměrné rozložení tepla. Nevýhodou je zejména křehkost. Je třeba opatrnější zacházení.
  e) SaphirPlocha používaná značkou Braun broušená diamantovým práškem. Skvěle klouže a je extrémně odolná vůči oděru a poškrábání (můžete ji čistit drátěnkou). Nevýhodou je vyšší cena.
  f) SteamGlidePlocha vyráběná značkou Philips. Kombinuje odolnost vůči nárazu i poškrábání. Dobře klouže po prádle.
  g) PlatinumPlocha z dílny značky Rowenta. Jde o slitinu nerezu s velmi odolným povrchem. Cena bývá ale vysoká.
  h) Autoclean CatalysPlocha od značky Tefal využívající vrstvu palladia. Hlavní výhodou je samočištění a vynikající kluznost. Nevýhodou je opět vyšší cena.
 • Objem nádržky – Pohybuje se nejčastěji v rozmezí 200 až 450 ml. Čím vyšší objem, tím déle můžete žehlit bez přerušení. Na druhou stranu roste velikost a hmotnost žehličky. Je tedy třeba najít vhodný kompromis.
 • Funkce – Většina moderních napařovacích žehliček disponuje alespoň nějakými speciálními funkcemi, které usnadňují práci nebo údržbu. Pojďme se podívat na ty nejběžnější:
  a) Parní ráz – Tuto funkci nabízí drtivá většina napařovacích žehliček.
  b) Svislé napařování – Žehličku držíte ve vertikální poloze a napařujete prádlo, aniž by přišlo do styku s žehlicí plochou. Vhodné pro snadné ošetření zmačkaných oděvů přímo na ramínku.
  c) Odvápnění – U žehliček vybavených tímto systémem není nutné (ba je to přímo nežádoucí) používat destilovanou vodu. Lze používat vodu z kohoutku a systém odvápnění ji zbaví látek způsobujících vodní kámen.
  d) Bezpečnostní pojistka – Žehlička se automaticky vypne při delší době nečinnosti.
 • Inspirujte se. Pomůže například test napařovacích žehliček, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky kupujících

Jaké jsou nejdůležitější faktory při výběru?

Při výběru žehličky se musíte v první řadě rozhodnout pro vhodný typ. Ve většině případů vítězí klasická napařovací žehlička.

Dále je nutné zaměřit se především na hodnoty příkonu a parního výkonu, popřípadě parního rázu. Důležitý je taky materiál plochy a zajímat vás může i přítomnost odvápňovacího systému, který rozhoduje o tom, jakou vodu budete do žehličky používat. Nezapomeňte taky na faktory, jako jsou rozměry žehličky, její hmotnost a v neposlední řadě délka kabelu. Roli pro vás může hrát i složitost obsluhy, funkční výbava apod.

Co je to anti-drip systém?

Systémem anti-drip (nebo drip-stop) je vybavena většina moderních napařovacích žehliček. Jde o zabezpečení proti odkapávání vody při žehlení, které může způsobovat skvrny. Princip systému je jednoduchý, když není žehlička dostatečně rozehřátá, zastaví se produkce páry.

Jaké jsou ceny žehliček?

Cenové rozpětí žehliček je od několika stovek korun po několik tisíc. Nejlevnější napařovací žehličky pořídíte dnes již od cca 200 Kč. Už tedy neplatí, že suché žehličky jsou nutně levnější. Cena kvalitních napařovacích modelů ale začíná až cca u tisíce korun. Nad 2000 Kč už lze pořídit i nejlevnější parní stanice. Tato zařízení ale mohou běžně stát i 5000 Kč a více

Oblíbené značky žehliček

 • Philips – Žehličky této renomované nizozemské značky patří k vůbec nejkvalitnějším a taky nejprodávanějším. Cena oblíbených modelů se pohybuje v rozmezí cca 1000-1500 Kč a očekávat můžete velmi vysoké výkony, kvalitní plochu i zajímavé funkční vybavení.
 • Braun – Ceny nejžádanějších modelů této německé firmy se pohybují od 800 do 2000 Kč. Těšit se můžete zejména na špičkovou plochu saphir a u některých modelů na velmi vysoký výkon.
 • Tefal – Francouzská značka Tefal má taky co nabídnout. Jsou to například vynikající žehlicí plochy. U výrobce Tefal se můžete setkat s velmi dostupnými žehličkami, ale taky se špičkovými modely, které jsou srovnatelné s modely Braun nebo Philips.
 • Gallet – Žehličky této francouzské firmy patří spíše k dostupným než špičkovým. Ve své kategorii se ale řadí k nejoblíbenějším. Mohou být dobrým řešením pro méně náročné uživatele, menší domácnosti a podobně.
 • Sencor – Tuzemská značka Sencor vyrábí spotřebiče a elektroniku, která se u nás velmi dobře prodává. Důvodem jsou především velmi nízké ceny, většinou v kombinaci se solidním funkčním vybavením. Nejlevnější napařovací žehličku Sencor pořídíte už okolo 200 korun.

Zobrazit kompletní nabídku žehliček


Pomohl vám náš jednoduchý test žehliček? Jestliže ano, budeme velmi rádi za zpětnou vazbu, recenzi či hodnocení vámi zakoupeného produktu a to níže v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní žehličky. Možná právě váše recenze bude tím rozhodujícím faktorem!

1 komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Teflon žehlička cena 3290.00 Kč koupila jsem ji před 20 měsíci po této době se opakovaně stalo že potřísnila žehlička rezatou vodou prádlo při reklamaci vyměnili tepelnou plochu a při použití vypouštěla silně toxický zápach při další reklamaci my bylo odpovězeno že je žehlička v pořádku opakovaně jsem nárokovat reklamaci výrobků ale bezúspěšně nyní čekám na soudní znalecký posudek a mimosoudní dohodu .Zakoupila jsem opakovaně žehličku stejné značky Tefal a po necelých dvou měsících potištěné prádlo rezatou vodou a tak vám tuto značku nedoporučuji!!!!!!!!!!!!!