Velké spotřebiče

Test automatických praček 2020

pračka Beko Rádi by jste si pořídili novou automatickou pračku do vašeho domu či bytu? Ale stále přemýšlíte nad tím, jaký typ vybrat? Připravily jsme pro vás jednoduchý a přehledný test automatických praček 2020. V něm si snadno vyberete a především uděláte názor nad jednotlivými značkami i modely.

Snažili jsme se do testu vybírat takové pračky, které jsou ve své cenové i výkonové kategorii na vrcholu mnoha uživatelských i profesionálních testů a recenzí. Výsledkem je přehledný test automatických praček, který vám pomáhá udělat důležité rozhodnutí, ale také možnost komentovat vypsané modely a doporučení a nebo si je rovnou objednat přes internet u prověřených eshopů.

[ssba]

Test praček s předním plněním 2020

NázevEnergetická
třída
NáplňHodnoceníCena od [Kč]
1.SAMSUNG WW90M649OPM/ZE
A+++ (-40%)9 kg[usr 5 tooltip="true" text="true"]20000 KčVíce informací
2.SAMSUNG WW70J5446DW
A+++ (-40%)7 kg[usr 5 tooltip="true" text="true"]8500 KčVíce informací
3.LG F72J5HY3W
A+++7 kg[usr 5 tooltip="true" text="true"]9000 Kč Více informací
4.BOSCH WAT28561BY
A+++9 kg[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]13000 KčVíce informací
5.AEG L7FBE48SC
A+++ (-30 %)8 kg[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]15000 KčVíce informací
6.Philco PPL 162
A++6 kg[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]5500 KčVíce informací

Zobrazit kompletní nabídku praček s předním plněním


Test praček s horním plněním 2020

NázevEnergetická
třída
NáplňHodnoceníCena od [Kč]
1.WHIRLPOOL TDLR 70230 ZEN
A+++7 kg[usr 5 tooltip="true" text="true"]10500 KčVíce informací
2.AEG ProSteam LTX7C562C
A+++6 kg[usr 5 tooltip="true" text="true"]16000 KčVíce informací
3.Whirlpool AWE 50510
A++5 kg[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]6500 KčVíce informací
4.Indesit BTW A51052
A++5 kg[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]6000 Kč Více informací

Zobrazit kompletní nabídku praček s horním plněním


Test praček se sušičkou 2020

NázevNáplň pračkyNáplň sušičkyHodnoceníCena od [Kč]
1.AEG Dualsense L7WBG47W
7 kg4 kg[usr 5 tooltip="true" text="true"]17000 Kč Více informací
2.Electrolux EW7W447W
7 kg4 kg[usr 5 tooltip="true" text="true"]14000 KčVíce informací
3.LG F70J7HG0W
7 kg4 kg[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]14000 KčVíce informací
4.Bosch WDU28560EU
9 kg6 kg[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]19200 KčVíce informací
5.Candy CSWS 485D/5-S
8 kg5 kg[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]9000 KčVíce informací

Zobrazit kompletní nabídku praček se sušičkou


Nejlepší výrobci praček?

V nejnovějších i dlouhodobých testech mají nadprůměrné výsledky pračky značek Electrolux, AEG, Samsung, LG, Bosch či Whirpool. Tyto pračky nabízí kvalitní praní, nízkou spotřebu energie, nízkou hlučnost a snadnou obsluhu.

Pár důležitých informací o pračkách

Moderní automatické pračky mají plnit svůj účel na 100%, ale zároveň by měli jít s dobou. Tzn. měli by mít malou spotřebu elektrické energii a vody, velkou účinnost praní a odstřeďování. Právě v těchto parametrech se jednotlivý výrobci předhánějí s novinkami, které nám mají ulehčit práci a ušetřit peníze. Vyznat se v rozsáhlé nabídce praček je ovšem téměř nemožné a proto směle využijte námi připravený test automatických praček pro lepší orientaci na trhu.

V zásadě ale u praček platí, že čím vyšší pořizovací cena, tím nižší náklady na praní v budoucnosti. Investice do dražší pračky se nám dlouhodobě vrátí. Spotřeba energií je stejně jako u jiných spotřebičů označena písmeny A až G. Nejúspornější pračky mají označení A+,A++, A+++ atd.

Stejně jako u značení energetické spotřeby mají pračky také označení kvality praní a to také písmeny A až G. Kdy písmeno A značí nejkvalitnější praní.

Jak vybrat pračku?

  • Typ pračky – První rozhodnutí spočívá ve volbě vhodného typu pračky. Existují dvě základní varianty: Pračka s předním plněním a s horním plněním. Za speciální typ lze považovat kombinovanou pračku se sušičkou. Horní typ se pohodlněji plní a je méně náročný na prostor. Přední typy nabízejí lepší výbavu, vyšší kapacitu a můžete na ně postavit další spotřebič, např. sušičku.
  • Objem bubnu – Dalším velmi důležitým faktorem je kapacita. Menší pračky s objemem do 4 kg se uplatní spíše v jednočlenných až dvoučlenných domácnostech. Do větší rodiny čítající 4 nebo více osob patří pračka s kapacitou 6 a více kg. Je navíc rozumnější počítat s rezervou. Buben by neměl být naplňován na maximum a čas od času budete jistě potřebovat vyprat velké prádlo.
  • Spotřeba – Nákladnost provozu je taky velmi důležitá. V současnosti mohou mít pračky pouze kategorii A+ nebo úspornější. Jeden cyklus by neměl spotřebovat víc než 1 kWh elektřiny a cca 50 l vody. Čím úspornější pračka, tím vyšší pořizovací náklady. Pračky A++ a lepší se tedy vyplatí, zejména pokud perete velmi často.
  • Otáčky – Dobře odstředěné prádlo je důležité především, jestliže používáte sušičku. Optimální hodnota otáček je 1200 za minutu s možností regulace. Jemným tkaninám vysoké otáčky nesvědčí.
  • Hlučnost – Praní trvá poměrně dlouho a hlavně v panelákových bytech se může hluk značně šířit. Hlučnost by tedy měla při výběru hrát taky roli. Při praní se hlučnost pohybuje ideálně okolo 50 dB, při ždímání od cca 70 dB. Velmi hlučné modely mohou vyluzovat i o 10 dB víc.
  • Funkce pračky – Moderní pračky mohou mít bezpočet funkcí. Mezi zajímavé možnosti patří například systém Fuzzy logic, který prádlo zváží a podle výsledku reguluje množství vody a spotřebu energie. Pokročilejší možností je Šestý smysl, kde pračka vybírá podle typu tkaniny i teplotu, počet otáček, délku praní atd. Pračka by taky měla disponovat nějakým typem ochrany proti úniku vody (Aqua stop) a dětským zámkem. Možností je ale mnohem víc.
  • Programy – Novější modely praček nabízejí často 14, 16 i více pracích programů. V praxi je všechny sotvakdy využijete. Mezi užitečnější patří úsporný (EKO, ECO) program, rychlý program pro málo špinavé prádlo, ruční praní pro jemné tkaniny nebo například program na silně znečištěné prádlo.
  • Inspirujte se. Pomůže například test praček, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky kupujících

Jak se mám rozhodnout pro správný typ?

Velmi záleží na prostorových možnostech domácnosti. Pračky s předním plněním bývají rozměrnější a výkonnější. Nabízejí taky více funkcí a programů a jsou vhodné i jako vestavné řešení. Pokud bojujete s nedostatkem místa, může být lepší volbou horní plnění. Zároveň oceníte pohodlí při vkládání a vytahování prádla.

Kde pračku umístit?

Většinou jsou pračky umístěny v koupelně, ale není to pravidlo. Důležité je zvolit místo s pevným podkladem a samostatnou zásuvkou (vlastní jistič), kde teplota neklesá blízko k nule (sklep nebo balkon je nevhodný). Zásadní je taky dobré větrání.

Kdy se vyplatí kombinovaný typ se sušičkou?

Sušička u kombinovaných typů je obecně vždy méně účinná než samostatný spotřebič. Tato varianta se tedy hodí především pro méně časté používání a do domácností kde je nedostatek místa.

Vyplatí se pračka s velmi vysokými otáčkami?

Kvalitní odstředění lépe zbaví prádlo vody a to rychleji schne. Pokud používáte sušičku, je dostatečné odstředění důležité. Minimální hodnota by měla být 1000 otáček/min. Okolo 1200 otáček/min už lze mluvit o solidní efektivitě. Některé pračky zvládají i mnohem vyšší otáčky, třeba 1600 za minutu. Tuto možnost ale většinou dostatečně nevyužijete. Pro jemné prádlo jsou navíc vyšší otáčky nevhodné, protože se může velmi pomačkat. Důležitá je tedy možnost regulace.

Jak zjistím, jakou má pračka spotřebu?

Dozvíte se ji z energetického štítku, který je přímo na pračce. Na štítku najdete informaci o energetické třídě (v současnosti A+ nebo lepší) a zjistíte i průměrnou roční spotřebu vody a elektřiny. Údaj se vypočítává z 220 pracích cyklů. Na štítku najdete taky údaje o hlučnosti praní a odstřeďování, účinnosti odstřeďování nebo kapacitě bubnu.

Jaké programy a funkce by pračka měla mít?

Základem jsou funkce volby teploty (40, 60, 90 stupňů), programy pro bavlnu, syntetické tkaniny, vlnu a jemné prádlo. Velmi užitečný program je jistě rychlé praní (obvykle na 15-30 minut) a programy „Skvrny“, který si poradí i se silně znečištěným prádlem.

Praktická může být možnost odloženého startu, a pokud máte v rodině alergiky nebo děti tak se může vyplatit i „antialergický“ program. Výdaje za provoz lze pak „optimalizovat“ díky funkci množstevní automatiky (Fuzzy logic), která dávkuje vodu podle hmotnosti prádla.

Možností je mnohem víc, ale dobře se rozhodněte, co opravdu využijete. Za funkce navíc si připlatíte.

Na co se při výběru zaměřit především?

Kromě typu plnění, množství otáček, hlučnosti spotřeby a programové výbavy by vás měla zajímat taky srozumitelnost a jednoduchost ovládání. K jednoduchosti může přispět integrovaný displej. Ten se vyplatí zejména u dobře vybavených praček. Důležitá pro vás může být taky použitá technologie bubnu nebo typ motoru.

Klasický motor je hlučný a neúsporný, modernější elektronicky řízený invertorový motor je efektivnější a tišší. Vrchol představuje „Direct drive motor“ umístěný v ose bubnu. Má nejlepší vlastnosti, ale je taky nejdražší. Zaměřte se taky na poruchovost. Ta se samozřejmě obtížně zjišťuje, ale vodítkem vám mohou být různé recenze uživatelů nebo se můžete poradit s odborníkem.

Na kolik vyjde kvalitní pračka?

Cenově rozpětí je u praček značné. Nejlevnější modely pořídíte už od cca 5 000 Kč, za špičkové zaplatíte přes dvacet, ale v některých případech i 40 nebo více tisíc. U velmi levných modelů musíte počítat jen se základními funkcemi. Pokud však nejste nároční a dobře si vyberete, můžete být spokojeni. Za cenu od 10 000 Kč nahoru už lze při dobře rozmyšleném nákupu pořídit i velmi kvalitní kousek s dobrým funkčním vybavením.

Nejlepší značky praček

Rozhodovat se pouze podle značky by byla chyba, ověřený výrobce může být nicméně určitou zárukou dobré kvality. Mezi oblíbené a zpravidla cenově dostupné značky praček u nás patří například Beko, Gorenje, Candy nebo Indesit. Z vyšší kategorie patří k nejprodávanějším výrobcům AEG a Bosch.

Desatero k nákupu nové automatické pračky aneb jak vybrat

  •  Jako první bychom měli uvažovat o umístění pračky a prostorových možnostech. Pračky s horním plněním nepotřebují tolik místa a zaberou na šířku přibližně 40-45 cm. Pračky plněné předem nárokují větší místo a šířku alespoň 60 cm. Existují ještě tzv. slim modely, jejichž šířka se pohybuje kolem 40 – 50 cm.
  • Druhý základní bod výběru spočívá v rozhodnutí, jaké množství prádla budeme prát (zpravidla nejčastěji 3 – 8 kg). Obecně platí, že pračky s plněním 6 kg prádla bohatě stačí i pro početnější rodiny se čtyřmi členy. Maximální kapacita je 10 kg (speciální modely mají i 12 kg). Plnění je obecně pouze teoretický údaj. Ve skutečnosti nikdy 6 kg prádla do pračky nenarvete.
  • Neberte příliš ohledy na počet otáček. Mnozí si myslí, že vyšší počet otáček je lepší pro sušení prádla. Ve skutečnosti má ale 200 otáček navíc vliv na odstředění prádla jen 2%, přesto cena je vyšší o několik desítek procent.
  • Pozor na přílišnou úspornost. Testy dokázali, že použití menšího množství vody a menšího množství energie má vliv na kvalitu máchání.
  • Zaměřte se na jednoduchost a srozumitelnost ovládání pračky. Na co vám pak bude drahá pračka, když budete kvůli neznalosti ovládání používat jen 40% jejího potenciálu. Vyberte si takovou pračku, kterou dokážete intuitivně ovládat, aniž by jste museli při každém praní nahlížet do manuálu.

V samostatném článku jsme pro vás připravily také žebříček nejlepších pracích prášků a gelů.


Ukázat kompletní nabídku praček


Pomohl vám test praček? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní předem či vrchem plněné pračky a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

8 Comments

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Proboha, jak můžou pračky Whirlpool s vrchním plněním vůbec projít testem. Tedy, porovnání parametrů a kvalita výrobků je hodně velký rozdíl. Pro všechny, kteří o této značce uvažuji upozorňují, že běžné po 3 letech rezaví dvířka, upadají závěsy bubnu a odcházejí ložiska. Pokud nevěřite, najděte si různé diskuze a nebudete věřit svým očím. Mluvím z vlastní zkušenosti s dvěma pračkami. Nejhorší na tom je fakt, že výrobce tuto nekvalitu ještě obhajuje doručením, že si máte přikoupit záruku. Prostě hnus.

  • Další komerční doporučení a testování. Testujte výrobky, kterým i rozumíte a doporučte zákazníkům raději pantofle nebo sirky, v Česku na víc stejně nemáte, co se týče testovani kvality. Zařadit Whirlpool mezi nejlepší výrobce praček je už demence. Stejně i doporučení, že 6 kg pračka je pro početnější rodiny, tak to běžte rovnou na léčení! Ano v tabulkách je orientačně doporučena velikost bubnu podle počtu osob v rodině…..ale, i když jsme dva a máme zimní bundy, které se dají prát v pračce a nenarvu ani jednu do 6 kg pračky nebo narvu ale nevyperu kvalitně, tak jsme kde?! Nebo povlečení pro dva musím vyprat na 2-3 krát v 6kg pračce, tak to je fakt super se šetřením, efektivitou, komfortem atp. Prostě velikost bubnu praček musíte prizpůsobit i věcem které máte a k životnímu stylu a ještě mnoha jiným věcem, lidi! Když chcete kvalitní pračku s kvalitním výsledkem, tak opravdu nedejte na české testovací stránky a doporučení, ani na dtest, ti už opravdu neví co a jak mají testovat, dtest je dobrý max na testování potravin! Mám osobní zkušenosti, jak testují pračky v dtestu, raději to ani nebudu rozebírat. Dají značku dobrá kvalita shitu, který vám sice vydrží i 10 nebo více let fungovat, ale za tu dobu ani jednu várku vám nevypere a nevypláchá kvalitně! I kdybych byl sám, tak nekoupím pračku s menší kapacitou než 7 kg, a to i kvůli věcem, které mám, nosím, a chci prát v pračce a koupím značku, která svoje pračky tvrdě testuje a má aspoň jednu výstupní kontrolu! Schválně nebudu psát značky, které patří do této kategorie, max. 3-4 značky a Whirlpool to zásadně není, vždyť nemají ani výstupní revize, prostě skládají, zabalí a prodává se a hlavně, kde to vyrábí a skládají a hlavně jaké komponenty a kvalitu soucastek používají, tak to je už fakt úlet. No nic, kupujte, co chcete a klidně podle českých testovacích stránek, ale já určitě podle té stránky ani podle dtestu nebo zboží.cz a heureka kupovat nebudu, našel jsem na těch stránkách max. 2% přínosných recenzí a doporučení, myslím které ví, o čem mluví, co a jak má hodnotit a tím pádem i doporučit.

    • Dobrý den, děkujeme za váš názor. Pračky ani jiné výrobky sami netestujeme, nýbrž vycházíme z testů v Německu, Česku a Polsku. Do úvahy bereme také recenze a hodnocení zákazníků a také odborných magazínů. O tom jak naše stránky fungují naleznete info zde. Pračky v našem žebříčku se umístily dobře nejen v Česku, ale některé modely také v Německu či Polsku. Každý si má ovšem udělat svůj názor na základě nějakých zkušeností a 1 milion lidí = 1 milion rozdílných názorů a proto respektujeme i ten váš 😉

  • Kde jste prosím přišli na to, že počet otáček má tak malý vliv na zbytkový obsah prádla? Jaké otáčky srovnáváte? Jinak tolik hrubek v celkem krátkém textu, to je tedy síla. Moc důvěryhodnosti ve mě vaše testy nebudí, za mě bych si vás tedy doporučit neodvážil.

    • Děkujeme i za kritičtější komentáře. Při sestavování textu jsme vycházeli z několika zdrojů, zrovna otázka na počet otáček je uvedena například na serverech jako je zbozi.cz. Na kvalitě textů se budeme snažit co nejvíce zapracovat.

      • můžete poslat odkaz na článek, ze kterého jste čerpali?

      • Redaktor čerpal mimo jiných zdrojů také z tohoto článku: zbozi.cz/domaci-spotrebice/prani-a-pece-o-pradlo/pracky/, níže je text, jak vybrat pračku.

  • dobry den,volam sa dusan a pokazila sa mi pracka ardo ktora ma uz 7 rokov a potreboval by som pomoct,ci mi neviete poradit v jednej veci ako kupit pracku ktora bude kvalitna a hlavne sa mi zmesti do skrine ,nakolko mam rozmery sirka 59,5cm a hloubka 40cm na vyske nezalezi.dakujem za odpoved