Domácnost

Test pracích prášků a gelů

Prací prášek Waschkonig Universal Lavendel Praní oblečení sahá až do dob, kdy si lidi začali vyrábět oděvy z různě dostupných materiálů. Zpočátku šlo jen o vypláchnutí oblečení ve vodě, později se přidalo bouchání palicemi anebo mnutí o kameny. Dnes využíváme jednoduchou a rychlou možnost praní více oděvů najednou z pohodlí domova v automatické pračce. Prací prášky a další přípravky se stali pro každého z nás samozřejmostí, dokonce jsou součástí života i pro ty, kdo nemají automatickou pračku.

Nejlepší prací prášky si dokážou poradit i se znečištěným oblečení, prádlo krásně provoní a dodají pocit skutečné čistoty. Každý má však své vlastní požadavky na kvalitní prací prostředek – někteří požadují hlavně svěžest, jiní hledají dobré složení, další řeší, kolik praní jedno balení vydrží. My vám poradíme jak ve všeobecnosti vybrat ty nejlepší přípravky na praní pro vaše prádlo.

Test prací prášků a gelů pravidelně aktualizujeme, takže si můžete vždy přečíst nejnovější žebříček a seznam toho nejlepšího na trhu. Mimo toho je test obohacen o praktické rady, které vám mohou při koupi pomoci. Pokud chcete, i vy můžete náš článek obohatit o vlastní názory, rady, zkušenosti a připomínky.

[ssba]

Test nejlepších pracích prášků a gelů – TOP 7 podle nás

NázevTypHodnoceníCena od [Kč]
1.Ariel Color & Style gelové kapsle 56 ks
kapsle[usr 5 text="true" tooltip="true"]440 KčVíce informací
2.Woolite Extra Color (4,5 l)
gel[usr 5 text="true" tooltip="true"]210 KčVíce informací
3.Mulieres gel BIO svěží citrus
BIO gel[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]365 KčVíce informací
4.Der Waschkönig Universal
gel[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]90 KčVíce informací
5.Frosch Eko - hypoalergenní (1,5)
EKO gel[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]275 KčVíce informací
6.OnlyEco Hypoalergenní
gel[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]210 KčVíce informací
7.Persil Sensitive gel
gel[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]120 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku pracích prášků


Jak vybrat kvalitní prací prášek?

  • Složení pracího prostředku. Ve všeobecnosti platí, že prací gely mají jemnější složení, no dnes už většina kvalitních pracích prášků dokáže být také šetrná k naší pokožce. Pokud máte citlivou pokožku, sáhněte však raději po gelech a prášcích s extra jemným složením, případně perte prádlo mýdlovými vločkami.
  • Barevné prádlo vs. bílé prádlo. Univerzální prací prostředky na všechno prádlo jsou dobré, ale pokud se chcete o své oblečení starat opravdu dobře, vyberte si prací prostředky zvlášť na barevné a zvlášť na bílé prádlo. Mnohé prací prášky a gely jsou rozdělené do těchto dvou skupin, u některých připadá v úvahu ještě prací prášek na černé prádlo. Tyto extra prášky mají jiné složení pro zachování bělosti bílého prádla a jiné složení pro zachování barevnosti respektive černé barvy.
  • Praní v pračce a ruční praní. Pokud máte citlivou pokožku, vybírejte prášky a prací prostředky vhodné na praní v rukou. Tuto informaci najdete vždy na obalu pracího přípravku. V případě velmi citlivé pokožky můžete zakoupit na ruční praní mýdlové vločky, které jsou zpravidla ještě o trochu jemnější.
  • Teplota praní prádla. Máte ve zvyku prát na nižší teploty? Hledejte prací prostředky, které jsou účinné už například od 30°C. Nezapomeňte však, že spodní prádlo by se mělo prát na minimálně 60 °C. Džíny potřebují zase co nejmenší teplotu, aby si mohli zachovat svůj tvar i po vícero praních a dobře seděli vaší postavě stejně, jako když jste je kupovali (doporučuje se prát při nejvíce 40 °C).
  • Počet praní. Na obalech pracích prostředků je uvedené na kolik praní jednotlivé balení vydrží. Tato informace je důležitá, pokud chcete vědět, jak dlouho vám prací prostředek vydrží.
  • Inspirujte se. Pomůže například test pracích prášků, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Kdy koupit gely na praní?

Gely na praní jsou vhodné na jemné prádlo, ale neměli by se používat na vlnu a hedvábí (některé však mohou být vhodné i na praní prádla z těchto materiálů, jen si je třeba to zjistit vždy u konkrétního typu na obalu). Gely se dobře rozpouští při praní, nezanechávají ani bílé stopy jako některé prací prášky.

Přibližně 3 litry gelu jsou jako 4 kg pracího prášku.

Existují ekologické prací prostředky?

Eco drogérie nabízí i bio prací prostředky se šetrným složením s minimem chemie, díky čemuž šetříte nejen životní prostředí, ale i svoji pokožku (zpravidla neobsahují fosfáty, barviva, parfémy apod.). Nejčastěji se tyto šetrné prací prostředky kupují na praní dětských a kojeneckých věcí a klasických plínek. Takové prášky najdete hlavně ve specializovaných eshopech se zaměřením na přírodní výrobky.

Mohu prát barevné prádlo společně?

Ano. Kdysi byste si prádlo zbarvili, no dnes si stačí zakoupit gel nebo prací prášek na barevné prádlo. Stále však platí, že pro jistotu perte bílé prádlo zvlášť. Barevné oblečení různých barev však můžete bez obav prát společně.


Ukázat kompletní nabídku pracích prášků


Pomohl vám test pracích prášků a gelů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního prostředku na praní prádla a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..