Domácnost

Nejlepší barvy na fasádu domu

Het Fasadin ForteO barvách je náš svět. Právě barvy dokáží podle mnohých výzkumů změnit náladu, uklidnit nebo povzbudit. Barva vašeho auta prozrazuje váš vkus a barva domu odráží životní styl konkrétní rodiny. Někomu se líbí výrazné barvy, jiní preferují jemné odstíny či zemité tóny.

Pokud tedy jde o odstín těžko říci, které jsou nejlepší barvy fasády, protože záleží na vkusu a také na konkrétním charakteru budovy. Pokud máte rodinný dům nedaleko lesa nebo v malé vesničce, možná sáhnete po světlejších a jemných barvách, ale pokud bydlíte v energické části nových domů, kde vše hýří barvami, zřejmě se i vy přikloníte třeba k ostré žluté barvě. Nejlepší barvy fasády jsou ty, které se vám líbí.

Často se zejména novostavby ladí společně do stejných barevných tónů, takže je dobré znát i nejnovější trendy v barvách pro fasády domů, kde můžete najít inspiraci. My jsme připravili test s přehledem toho, jaké nejlepší barvy fasády jsou nyní dostupné.

Samozřejmě, i tento článek obsahuje zajímavé informace a rady. Budeme rádi, když test nasdílíte mezi přáteli na sociálních sítích a zapojíte se v závěru do diskuse.

[ssba]

Test nejlepších barev na fasády – TOP 5 podle nás

ProduktTypMnožstvíSpotřebaHodnoceníCena od [Kč]
1.HET Fasadin bílý
akrylátová barva15+3 kgcca 200 g/m2[usr 5 text="true" tooltip="true"]1250 KčZjistit cenu
2.Het Mikral 100
akrylátová barva15+3 kgcca 7 m2 / kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]1300 KčZjistit cenu
3.Primalex MALVENA
akrylátová barva10l9-11 m2/l
(hladké povrchy)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1500 KčZjistit cenu
4.Baumit barva SilikonColor
silikonová barva14lcca 40 - 46 m²
(celé balení)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2850 KčZjistit cenu
5.Fasádní nátěr Weber.ton
silikonová barva5 kg0,40 kg/m2[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]920 KčZjistit cenu

Ukázat kompletní nabídku fasádních barev


Jaké jsou tedy nejlepší fasádní barvy na trhu?

 1. HET Fasadin Forte bílý
 2. Het Mikral 100
 3. Primalex MALVENA
 4. Baumit barva SilikonColor
 5. Fasádní nátěr Weber.ton

Jak vybrat nejlepší barvu pro fasádu?

 • Druh stavby a místo. Úplně na začátku jde o to, o jakou stavbu se vlastně jedná a kde se nachází. Jak jsme zmínili v úvodu, domek kdesi na okraji lesa v neonové barvě bude působit zmateně. Na druhé straně, pokud použijete jako hlavní barvu něco ze zemitých odstínů, pak detaily na domě mohou být klidně výraznější. Při moderních bytovkách se architekti často nebojí odvážnějších kombinaci, když se však renovuje starší panelák, zvolí se světlejší odstín v jemném tónu.
 • Kontrola fasády ještě před nátěrem. Všimněte si nerovnosti, vyřešte případné nedokonalosti a popřemýšlejte nad tím, zda chcete ve výsledku něco drsnějšího, nebo má být nátěr hladký s až sametovým efektem.
 • Penetrační nátěr. Penetrační nátěr netřeba podcenit – pronikne do hloubky omítky. Navíc kvalitní penetrační nátěry obsahují biocidní složky a hydrofobní přísady, díky kterým má samotná barva pak delší životnost.
 • Vezměte si vzorník a dopřejte si čas. Myslete na to, že barva na fasádě bude o něco světlejší, než je na vzorníku, protože bude nanesena na velkou plochu, kde působí denní světlo. Pokud se rozhodujete mezi světlejším a tmavším odstínem, přičemž je mezi nimi malý rozdíl, můžete se klidně rozhodnout pro ten tmavší.
 • Druhy barev pro fasády. Kvalitní barvy na fasádu jsou silikonové, silikátové a i akrylátové. Někteří se ještě rozhodnou i pro tradiční nátěr v podobě vápenné barvy nebo tzv. hašené vápno. Vybírejte podle podkladu fasády a podle vašich finančních možností. My doporučujeme si raději připlatit, protože kvalitní barvy na fasádu dokáží vypadat krásně i po desítkách let, aniž byste museli barvu nějak obnovovat. Mimořádně žádané jsou bezúdržbové barvy na fasádu.
 • Inspirujte se. Pomůže například test fasádních barev, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody vápenných barev na fasády?

Vápenné barvy na fasády, nazývané jako hašené vápno, mají nižší kryvost, hůře se tónují do sytějších barev a proces jejich nanášení je složitější. Jejich výhodou je, že se hodí pro starší budovy, působí jemně a přirozeně až organicky. Jsou klasikou a v současnosti tento typ barev na fasády volí lidé pro starší rodinné domky v typickém retro stylu nebo se skvěle hodí pro historické stavby.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody akrylátových barev na fasády?

Akrylátové barvy na fasády se po čase více špiní a nejsou dobře paropropustné, takže se nedoporučují zejména pro zateplené stavby polystyrenem, kde by stavba „nedýchala“. Na druhé straně odolávají mrazem, jsou cenově dostupné a mohou být i v sytějších barevných odstínech. Nátěr je ve finále hedvábně matný.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody silikonových barev na fasády?

Kvalitní silikonové barvy na fasády jsou odolné a patří mezi nejmodernější barvy na fasády. Jejich jedinou nevýhodou je vyšší cena. Odměnou za tuto investici však bude trvanlivost při dobré kvalitě až 30 let bez údržby. Silikonové barvy na fasády jsou prodyšné, odolávají vodě (a tedy i dešti), nešpiní se a taková barva nevybledne ani působením přímého slunce.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody silikátových barev na fasády?

Silikátové barvy na fasády patří mezi kvalitní barvy na fasádu a jejich hlavní výhodou je, že se rovnoměrně jednoduše nanášejí a vypadají matně. Navíc jsou ze všech druhů barev na fasády paropropustné, takže nehrozí žádné plísně. Odolávají UV, čili zůstávají krásně barevné a málo se znečišťují. Nevýhodou může být menší nabídka barevných odstínů. Jsou však mimořádně oblíbené a žádané, a to i u novostaveb domů.

Nejprodávanější fasádní barvy

Nejprodávanější barvy na fasádu dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku fasádních barev


Pomohl vám náš test fasádních barev? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepší barvy na fasádu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..