Velké spotřebiče

Test mrazáků

MRAZáK AMICA Drtivá většina lednic má standardně velkou mrazničku – velké rozdíly tedy v mrazící části asi nenajdete. Právě proto některé domácnosti časem dokoupí i samostatný mrazák, který už o mnoho lépe dokáže posloužit na zamrazování různých surovin. Nejlepší mrazák bude takový, který rychle zmrazí potraviny a poskytne vaší domácnosti dostatek prostoru.

Ono se to možná nezdá, ale někdy je těch potravin opravdu dost, dokonce mají malou mrazničku stále častěji i dvojčlenné anebo trojčlenné domácnosti. Stačí, že potřebujete zamrazit rybu, mraženou zeleninu, nějaké to maso ze zabíjačky, zmrzlinu a pár nanuků, nějaký ten polotovar pro rychlé vaření a najednou je běžný mrazák zaplněn. Zamrazování potravin známe už celé desetiletí, a proto je samostatný mrazák skvělým pomocníkem.

Jak vybrat ten nejlepší mrazák? Doufáme, že vám pomůžeme odpovědět na tuto otázku i díky následujících řádkům. Test mrazáků můžete doplnit i vy vlastními zkušenostmi a postřehy zapojením se do diskuse. Jsme rádi, že spolu přinášíme čtenářům zajímavé a opravdu užitečné informace.

[ssba]

Test nejlepších mrazáků – TOP 8 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
NEJLEPŠÍ PULTOVÉ MRAZÁKY
1.ZANUSSI ZFC31401WA
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7 339 KčVíce informací
2.BEKO HSA 24530
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6 990 KčVíce informací
3.ELECTROLUX EC2233AOW1
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9 990 KčVíce informací
4.WHIRLPOOL WHM 22113
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]7 999 KčVíce informací
NEJLEPŠÍ ŠUPLÍKOVÉ MRAZÁKY
1.SIEMENS GS54NEW40
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15 990 KčVíce informací
2.BOSCH GSN54AW45
[usr 5 text="true" tooltip="true"]16 990 KčVíce informací
3.BEKO RFSA 240 M21W
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6 490 KčVíce informací
4.LIEBHERR GP 1486
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]10 490 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku mrazáků


Jak vybrat nejlepší mrazák?

  • Typ samostatného mrazáku: Samostatné mrazáky dělíme do dvou velkých skupin: šuplíkové a pultové. Šuplíkové, anebo též nazývané jako zásuvkové, jsou přehlednější, neboť potraviny máte rozdělené v jednotlivých šuplících a přístup k nim je jednodušší. Každý šuplík se buď klasicky vytahuje (jako normálně při nějaké komodě), anebo se „vyklápí“ (jako například u botníků). Pultové mrazáky zmrazí i velké kusy potravin, protože jste limitováni pouze objemem mrazáků a ne velikostí každého šuplíku.
  • Objem mrazáku: Malé mrazáky mají objem 30 litrů, průměrně velké mrazáky poskytnou prostor o objemu přibližně 150 litrů a ty největší mrazničky mají objem i 250 litrů.
  • Hlučnost: Standardně se hlučnost mrazáků pohybuje mezi 40 dB až 42 dB. Mrazáky s hlučností okolo 48 dB jsou již dost hlučné a hodí se spíše někam mimo obývací místnosti, například do nějaké velké špajzky.
  • Mrazící výkon mrazničky: Udává se v hodnotách kg/hod. Jde o údaj, který hovoří o tom, jaké množství potravin dokáže mrazák do 24 hodin zmrazit na teplotu -16 °C. Ty nejlepší mrazáky mají mrazící výkon okolo 40 kg/24 hod.
  • Akumulační doba mrazáku: udává, jak dlouho budou potraviny v případě výpadku elektrické energie zamrazené. Některé mrazničky mají akumulační dobu jen několik hodin, kvalitní mrazáky i tři dny. Průměrně by mrazák měl mít akumulační dobu alespoň jeden den. Nikdy totiž nevíte, jak dlouhý výpadek možná budete v domácnosti mít a určitě nechcete, aby se vám zamrazené potraviny znehodnotily, a vy jste museli vyhodit celý objem mrazničky.
  • Inspirujte se. Pomůže například test mrazáků, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké základní vlastnosti mají pultové mrazáky?

Pultové mrazáky mají horní otvírání (otevírají se podobně jako třeba truhla), díky čemuž poskytují jeden velký prostor na zamrazování potravin. Jsou ideální do větší kuchyně nebo špajzky, a samozřejmě do rodinného domu, kde je určitě více prostoru. Tyto mrazáky mají obvykle i mnohem lepší izolaci, takže poskytují lepší akumulační dobu v porovnání s šuplíkovými modely.

Jaké základní vlastnosti mají zásuvkové / šuplíkové mrazáky?

Šuplíkové mrazáky vypadají jako mrazáky, které jsou součástí klasických lednic. Jsou skladné i do bytu. Obvykle mívají menší rozměry (na šířku), a tedy poskytují i menší objem pro uložení potravin.

Co znamená pojem klimatická třída?

Jde o podmínky, ve kterých dokáže mrazák fungovat. Můžete se střetnout s označením:

  • SN (subnormální klimatická třída): mrazák má pracovat v prostoru, kde je teplota od 10 do 32 °C,
  • N (normální klimatická třída): mrazák má pracovat v prostoru, kde je teplota od 16 až 32 °C,
  • ST (subtropická klimatická třída): mrazák má pracovat v prostoru, kde je teplota od 18 až 38 °C,
  • T (tropická klimatická třída): mrazák má pracovat v prostoru, kde je teplota od 18 až 43 °C.

Mrazák tedy nikdy nemá být na balkóně, v garáži anebo ve studené pivnici chladnější než je povolená minimální hranice klimatické třídy, anebo na ostrém slunci, kde je teplota vyšší než povoluje klimatická třída.

Co znamená funkce NoFrost?

Funkce „NoFrost“ znamená, že v mrazící části nevzniká námraza, protože takový mrazák mrazí suchým studeným vzduchem.

Co znamená funkce SuperFrost?

Funkce „Super Frost“ znamená, že mrazák dokáže rychle zmrazit potraviny, což určitě oceníte hned, jak do mrazáku přidáte po nákupu nějaké nové potraviny. Ty se co nejdříve zmrazí tak, aby dosahovali teplotu ostatních už zmrazených surovin.

Mají všechny mrazáky zámek?

Zámek mají obvykle pultové mrazáky. Hodí se zejména tehdy, pokud bude umístěný někde ve společných prostorech. Může to být celkem zajímavá funkce navíc, nikdy nevíte, kdy mrazák budete potřebovat prostě zamknout.

Jaké funkce jsou ještě u mrazáků užitečné?

Kvalitní pultové mrazáky mají již při koupi jeden, a možná i dva koše na menší potraviny – můžete do nich dát například nanuky, abyste je pak nemuseli dlouze po mrazáku hledat.

Nejlepší mrazáky mají zvukovou signalizaci. Minimálně by měla mraznička pípnout, pokud dveře nejsou dobře dovřené. Mraznička by však měla mít i nějaký varovný signál v případě, kdy náhodou nastane nějaký problém s mrazením.

V jakých energetických třídách se pohybují mrazáky?

V nabídce jsou mimo mrazáků A+ už i mrazáky A++ anebo též A+++.

Cena mrazáků se odvíjí mimo jiného i od energetické třídy.

Najdu na trhu i vestavný mrazák?

Ano. Někteří výrobci nabízejí i vestavené mrazáky, které můžete zabudovat přímo do kuchyňské linky tak, jako jiné spotřebiče. Jedná se ve většině případů o šuplíkové modely.


Ukázat kompletní nabídku mrazáků


Pomohl vám náš test mrazáků? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního mrazáku a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..