Velké spotřebiče

Test lednic / chladniček 2021

Lednička Samsung - vítěz testu Lednice jsou základní domácí spotřebič, bez kterého si dnes už nedokážeme představit uchovávání potravin. Protože lednička patří mezi nejnáročnější spotřebiče na spotřebu energií, doporučujeme vybírat chladničky velmi zodpovědně. Případné vyšší náklady se vám v budoucnu vrátí právě na spotřebě energií.

Aby jste měli výběr co nejjednodušší, připravily jsme pro vás test ledniček, který vám jednoduše řekne, které chladničky se vyplatí s ohledem na poměr ceny a výkonu zakoupit. Náš test chladniček 2021 obsahuje spotřebiče, které doporučují renomované organizace a testovací společnosti jako i sami spotřebitelné. Bereme v potaz nejen zkušenosti odborníků, ale i široké a nezávislé veřejnosti.

Pokud se vám náš přehledný test ledniček líbí, budeme velmi rádi, pokud naše stránky doporučíte svým přátelům nebo jen vyjádříte své názory na chladničky uvedené v testu v komentářích dole na této stránce.

[ssba]

Test ledniček / chladniček

NázevObjemPočet policEnergetická třída
(2021)
HodnoceníCena od [Kč]
1.Samsung RB30J3215SA
Lednička: 213l
Mrazák: 108l
4E[usr 5 tooltip="true" text="true"]10500 KčVíce informací
2.Hisense RB400N4BC3
Lednička: 222l
Mrazák: 100l
3D[usr 5 tooltip="true" text="true"]12000 KčVíce informací
3.LG GBB62PZGFN
Lednička: 277l
Mrazák: 107l
3D[usr 5 tooltip="true" text="true"]15000 Kč Více informací
4.Haier A3FE835CGJE
Lednička: 234l
Mrazák: 114l
3D[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]20000 Kč Více informací
5.Bosch KGN392IDA
Lednička: 279l
Mrazák: 89l
5D[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]17000 Kč Více informací
6.GORENJE NRC6203SXL5
Lednička: 255l
Mrazák: 106l
4D[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]12600 KčVíce informací
7.Beko BCHA 275 E4SN
Lednička: 193l
Mrazák: 69l
4E[usr 4.6 tooltip="true" text="true"]14000 Kč Více informací

Zobrazit kompletní nabídku ledniček


Jaké jsou tedy nejlepší chladničky na trhu?

 • Samsung RB30J3215SA
 • Hisense RB400N4BC3
 • LG GBB62PZGFN
 • Haier A3FE835CGJE
 • Bosch KGN392IDA
 • GORENJE NRC6203SXL5
 • Beko BCHA 275 E4SN

Jak vybrat lednici?

 • Typy ledniček – Lednice neboli chladnička je nutnou výbavou každé domácnosti. Vybírat ale můžete hned z několika typů, které se od sebe liší funkcemi, provedením, cenou i dalšími parametry. Jaké jsou možnosti?
  a) Kombinovaná chladnička – Tato varianta je u nás stále zdaleka nejoblíbenější. Alespoň pro domácí použití. Jde o zařízení kombinující mrazák s chladicí částí. Mrazicí zóna je obvykle umístěna vespod, ale nemusí to být pravidlem. Vybírat můžete z bezpočtu modelů s různými rozměry a objemem. Nejoblíbenější jsou dvoudvéřové varianty, kdy má chladicí i mrazicí část vlastní, oddělené dveře. Dochází tak k menším energetickým ztrátám.
  b) Monoklimatické lednice – Jde o zařízení disponující pouze chladicí částí. Tyto lednice nejsou v domácnostech tak časté, hodit se ale mohou, pokud máte samostatný mrazák. Často se uplatňují v komerčních kuchyních, v restauracích apod.
  c) Americké lednice – Tato varianta se začíná pozvolna prosazovat i u nás. Jde o rozměrnější alternativu kombinované chladničky. Typické jsou dvoukřídlé dveře a kvalitní vybavení. Podívat se můžete na výběr nejlepších amerických lednic zde.
  d) Pultové chladničky – Jde o velmi malé lednice vysoké třeba jen 50-80 cm. Hodí se do menších bytů, na studentské koleje, ale třeba i na pracoviště, do kanceláře, na chatu apod. Mohou být vybaveny malým mrazákem v horní části.
 • Objem – Při výběru lednice je velmi důležitou hodnotou objem vnitřní části. U kombinované varianty je třeba zkontrolovat si zvlášť kapacitu chladicí i mrazicí části. Běžné kombinované chladničky mívají kapacitu okolo 150-250 l (chladnička) a 50-100 l (mraznička). Americké lednice mohou klidně disponovat i dvojnásobným objemem. Pultové chladničky naopak nabídnou celkový prostor ekvivalentní 50-70 litrům. Obecné doporučení přitom počítá s 50-70 l na osobu v chladicí zóně a 20-25 l v mrazáku.
 • Klimatická třída – Klimatické třídy uvádějí, v jakých teplotních podmínkách (rozumí se teplota okolního vzduchu) může lednice optimálně fungovat. Třídy jsou čtyři:
  a) SN (subnormální) – +10 až +32°C
  b) N (normální) – +16 až +32°C
  c) ST (subtropické) – +18 až +38°C
  d) T (Tropické) – +18 až +43°C
  Chladničky mohou být zařazeny hned v několika třídách naráz. Pak platí nejvyšší a nejnižší mezní teploty. Pokud zařízení provozujete v teplotách, které se odchylují od klimatické třídy, bude mít lednice pravděpodobně vyšší spotřebu nebo nebude chlazení optimální.
 • Mrazicí výkon – Mrazicí výkon je veličina, která udává, kolik kilogramů potravin je konkrétní mrazák schopný zamrazit na požadovanou teplotu během 24 hodin. Hodnoty jsou velmi různé. Od pouhých 2 kg u nejmenších a pultových modelů až po 24 kg u výkonných zařízení.
 • Třída mrazení – Taky označována jako výkon mrazení (pozor! Neplést s mrazicím výkonem). Určuje maximální teplotu, na kterou je zařízení schopno potraviny zmrazit. Udává ji většinou počet hvězdiček (1-4). Nejnižší teploty jednotlivých tříd jsou: -6°C, -12°C, -18°C a -24°C.
 • Akumulační doba – I tato hodnota souvisí s mrazákem a ukazuje, jak dlouho dokáže zařízení udržet potraviny ve zmrazeném stavu v případě výpadku proudu. Zásadním faktorem je zde kvalita izolace a doba se může pohybovat od průměrných cca 15 hodin až po cca 35 hodin.
 • Funkce – Moderní chladničky mají celou řadu funkcí. Například nenámrazový systém nebo alespoň automatické odmrazování, antibakteriální ochranu, ventilátor, nulovou zónu, oddělené termostaty, displej, rychlé chlazení a mrazení (Super Cool a Freeze) a třeba i výrobník ledu nebo domácí bar.
 • Hlučnost a spotřeba – Obě tyto hodnoty najdete na energetickém štítku umístěném přímo na zařízení. Spotřeba závisí na energetické třídě (u nových modelů nejhůře A) a vypočítává se z průměrné roční spotřeby při provozu v teplotě 20°C a 70procentním zaplnění. Hlučnost je taky důležitá, protože lednice je v chodu 24 hodin denně. Zejména v menším bytě tak oceníte model, který se drží pod hranicí 40 dB.
 • Sledujte test lednic na stránkách testkvality.cz a nechte se inspirovat naším výběrem, jehož základním předpokladem je poměr ceny, kvality a výkonu.

Nejčastější otázky kupujících

Jak vybrat správný typ?

Zaměřte se především na objem lednice a prostorové možnosti vaší kuchyně (domácnosti). Pro rodinné použití jsou vhodnou volbou kombinované chladničky (počítejte cca 50-70 l na osobu v chladničce a kolem 20 l na osobu v mrazáku). Dvoudvéřová varianta s oddělenými dveřmi pro chladicí a mrazicí část je ideální a nejběžnější – neuniká chlad z mrazáku při každém otevření.

Chladničku bez mrazáku v domácnostech příliš nenajdete, hodí se spíše do komerčních provozů, kde jsou k dispozici samostatné pultové mrazáky. Ve velkých rodinách a zejména v prostorných bytech nebo domech se může uplatnit i americký typ chladničky s velkým objemem.

Naopak pro jednu osobu ve velmi malém bytě lze uvažovat i o pultové lednici s malým vnitřním mrazákem.

Rozhodujte se taky podle spotřeby a energetické třídy. Nejhůře lze pořídit lednici ve třídě „A“, ale vyplatí se připlatit si za vyšší třídu – ideálně A+++. Provoz zařízení třídy A může být za rok i dvakrát nákladnější než provoz lednice A+++. Prvotní investice se vám tedy nejspíš vrátí poměrně brzy.

V čem se liší americká lednice od normální?

Takzvaná americká lednice nabízí především více prostoru a bývá opatřena dvoukřídlými dveřmi (dvoje pro chladicí a dvoje pro spodní mrazicí část). Celková kapacita běžně přesahuje 500 l. Tyto ledničky bývají velmi kvalitně zpracované a dobře vybavené. Typické je nerezové provedení a přítomnost výrobníku ledu ve dveřích. Výhodou tohoto řešení je vysoký komfort a prostor. Nevýhodou vyšší nároky na prostor, obvykle větší hlučnost, spotřeba a cena.

Kolik ledničky váží?

Hmotnost průměrné kombinované lednice se pohybuje mezi 40-60 kg. Větší modely mohou mít i přes 80 kg a americké chladničky klidně i 100 kg a více. Naopak pultové lednice mohou vážit i jen okolo 20-30 kg. Při výběru se zajímejte i o tento údaj, ať se můžete rozhodnout, jak vyřešit převoz a stěhování.

Jak lednici udržovat v čistotě?

Lednici je třeba pravidelně a důkladně čistit. Před úklidem lednici ale vždy vypněte. K mytí prostor chladicí i mrazicí části používejte čistou vodu a po umytí vysušte prostor do sucha.

Jak lednici umístit a správně s ní zacházet?

Lednice by měla být umístěna co nejdále od zdrojů tepla (radiátor, trouba, přímý sluneční svit apod.). Zaplněná by měla být ideálně z cca 70 %. Příliš přeplněná, nebo naopak poloprázdná lednice je neekonomická. Lednici otevírejte co nejméně a na co nejkratší dobu, šetříte tak motor i energii.

Potraviny do lednice nevkládejte horké, ale nejméně při pokojové teplotě. V nižších (chladnějších) polohách skladujte maso, zeleninu a ovoce. Potraviny, pokud možno, uchovávejte v oddělených, uzavíratelných boxech (udržíte déle čistotu, zabráníte přenosu pachů i šíření bakterií).

Oblíbené značky lednic

 • Beko – Jde o tradiční značku, původem z Turecka. Lednice (ale i jiné spotřebiče) této firmy patří u nás k velmi oblíbeným. Důvodem je nízká cena a přitom solidní kvalita a spolehlivost.
 • Gorenje – Lednice Gorenje patří k nejprodávanějším. Pohybují se v nižší až střední cenové kategorii. Nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu.
 • Samsung – Velkou oblibu začínají získávat i lednice Samsung. Modely této značky jsou spíše dražší, ale těšit se můžete na skvělou výbavu.
 • LG – Za lednici LG si taky trochu připlatíte, ale očekávat můžete precizní zpracování po všech stránkách.

Proč vybírat chladničku pečlivě?

Je prokázáno, že lednička se podílí 6 až 11% na celkových výdajích domácnosti za energie (v případě, že elektřinou netopíte a neohříváte). Nejúspornější chladničky mají označení energetického štítku A+++. Je třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady, ale ty se vám vrátí na úspoře energií.

Od roku 2012 už nenajdete na trhu horší lednice než ty v energetické třídě A. Od roku 2014 už by neměli být dle zákona prodávány chladničky s horší energetickou třídou než A+. Jaký je rozdíl? Lednička třídy A spotřebuje o 30% více energie než lednička třídy A++.

Zajímavé funkce ledniček 21. století

 • Ever Fresh – vakuový systém na uchování čerstvých potravin
 • (Total) No Frost – automatické odmrazování. Námraza zvyšuje spotřebu elektrické energie.
 • Režim „Dovolená“ – Odjíždíte na dovolenou? Lednička si nastaví 15 °C a změní svůj program tak, aby potraviny v ní nezapáchali a přesto byli dostatečně zchlazeny.
 • ECO – Speciální program nastaví v chladničce úsporných 5 °C a v mrazničce – 18 °C.
 • Party – Chystáte párty? Lednička vás sama upozorní na vychlazené koktejly s funkcí časovače.
 • AntiBacteria – Dnes již standardní funkce ledniček, která zabraňuje vytváření bakterií a pachů z chlazených potravin.

Zobrazit kompletní nabídku ledniček


Pomohl vám náš test ledniček / chladniček? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného spotřebiče dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní lednice. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

4 Comments

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Panove a damy slecny dal jsem na recenze druhych a koupil Samsung lednici 5235ss . Rozvrzeni prostoru dobry supliky ve dverich dobry stavitelny . Povrch obycejny plech s legovane oceli s povrchovou upravou zapomente na nerez ! dobry . Ale jak jsem byl prekvapen

  asi po 10 minutach provozu kdys jsem prilozil ruku na obe bocnice . Vy nemecky prasata !!! Jak muzete vyvest chlazeni na obe strany lednice a to je u vsech typu a ne jen u jedne . Lednice se snazi vypadat dobre ale misto vednice si dotahnete domu prakticky topeni o plose asi 2m ctverecnich . Jejich stena ( obe ) Se nahrejou okamzite na krasnych 50c . A neda se u toho sedet . A protoze pouzivaji tenci steny jak tvrdi pro zachovani maximalniho prostoru tak kolem dveri i vlednici je to tesneni nahraty kolem 50c coz je pro lednicku podle tech nemeckych prasat zrejme idealni . Jo a jak se to ta chudera snazi uchladit tak po chvily zacne kompresor hlucet ponevats zrejme jede na max . Timto bych rad podekoval Německym prasatum ze nam ukazaly ze pokud koupim vyssi radu ETY coz je cesky vyrobek budu natom lepe . S pozdravem vas fanda . Ps. Ale reklamy na to svinstvo co vypada jak lednice i na netu fakt dobra 🙂

  • Dyjego, jaky nemecky prasata? Vy ani nevíte, odkud Samsung pochází 😀 Pro vasi informaci, jsou to Korejci 😀

 • Samsung si nezaslúži najlepšie hodnotenie. Pred piatimi rokmi som kúpil typ RR82PHIS1 a pokazila sa. Servis konštatoval, že je neopraviteľna bez zavinenia zákazníka. Chladnička bola v cene 500 EUR. Samsung vyrába nepodarky.

 • Před pár měsíci jsme také vybírali lednici s mrazákem. Na internetu jsme si vyhlédli pár modelů a značek, ale po návštěvě kamenného obchodu jsme jich mnoho okamžitě vyloučili. Velký problém jsou plastové šuplíky a to jak kvalitou plastů, tak i vysouvání je mnohdy špatné. Nakonec jsme šli do LG, druhou variantou byl Samsung.