Velké spotřebiče

Myčky nádobí – test 2020

Myčka nádobí Siemens Myčky nádobí mohou ušetřit nejen čas, ale i peníze. Je totiž dokázáno, že oproti umývání nádobí pod tekoucí vodou, spotřebují myčky o 35 – 60% méně vody. A to už jsou čísla, která je třeba zvážit.

Protože existuje na trhu velké množství těchto spotřebičů, přichystali jsme pro vás jednoduchý a přehledný test myček nádobí 2020. V něm si ukážeme, jaké myčky stojí za to si pořídit s ohledem na jejich cenu a kvalitu. Náš test obsahuje myčky nádobí, které doporučují jak renomované organizace, tak i samotní spotřebitelé – tedy nejčastěji ženy v domácnosti. Pokud máte s některou z myček nádobí své vlastní zkušenosti, budeme velmi rádi, pokud vyjádříte svůj názor v diskusi, níže na této stránce.

[ssba]

Vítěz testu myček na nádobí 2020

NázevEnergetická třídaSpotřeba vody
(1 cyklus)
HodnoceníCena od [Kč]
1.MIELE G 6000 SCi
A+++6.5 l[usr 5 tooltip="true" text="true"]31000 KčVíce informací
2.Bosch SMV25AX01E
A++9.5 l[usr 5 tooltip="true" text="true"]9300 KčVíce informací
3.Bosch SMV46KX01E
A++9.5 l[usr 5 tooltip="true" text="true"]12000 KčVíce informací
4.Bosch SMS46GI05E
A++9.5 l[usr 5 tooltip="true" text="true"]11000 KčVíce informací
5.Siemens SN536S00ME
A++9.5 l[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]14000 KčVíce informací
6.WHIRLPOOL WBC 3C26 X
A++-[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]9000 Kč Více informací
7.Indesit DFG 15B10 EU
A+11 l[usr 4.4 tooltip="true" text="true"]7000 KčVíce informací

Zobrazit kompletní nabídku myček nádobí


Jaká je tedy nejlepší myčka nádobí na trhu?

 1. MIELE G 6000 SCi
 2. Bosch SMV25AX01E
 3. Bosch SMV46KX01E
 4. Bosch SMS46GI05E
 5. Siemens SN536S00ME
 6. WHIRLPOOL WBC 3C26 X
 7. Indesit DFG 15B10 EU

Jak vybrat myčku nádobí?

 • Typ myčky – Vybíráte-li myčku, budete se muset nejprve rozhodnout pro konkrétní typ. V zásadě máte tři možnosti:
  a) Volně stojící myčka – Tato varianta se u nás těší největší oblibě. Jde o samostatný přístroj, který je možné umístit na jakékoli příhodné místo (kde bude zajištěna přípojka k vodě, odpadu a energii) a jeho kapacita může být dostatečná i pro velmi velkou rodinu. Výhodou je kromě snadné montáže i dobrý poměr ceny a výkonu. Někomu však nemusí vyhovovat vzhled.
  b) Vestavná myčka – Tento typ představuje designový vrchol a hodí se do moderních kuchyní na míru, kde perfektně zapadne do zvoleného konceptu (lze vybrat dekor dvířek). Myčka nebude z linky vyčnívat, ale stane se naopak její součástí. Výhodou je i tišší chod. Nevýhoda může být zejména v o něco vyšší ceně a nutnosti mít prostor přesně pro konkrétní model.
  c) Stolní myčka – Stolní řešení je ideální pro malé domácnosti, kde není místo pro samostatnou nebo vestavnou myčku. Pro jednu nebo dvě osoby může být kapacita stolních modelů zcela dostatečná. Díky minimálním rozměrům se hodí do malých kuchyní a uplatní se třeba i v kuchyňkách na pracovištích nebo v rekreačních zařízeních. Výhoda tkví i v malé spotřebě, navíc není třeba složitá instalace. Nevýhodou je samozřejmě především menší kapacita.
 • Rozměry – U myček je zásadní především šířka. V případě vestavných a samostatných myček si můžete vybrat mezi 45 a 60centimetrovými modely. Hloubka se pohybuje v rozmezí cca 55-65 cm, výška pak od zhruba 80 do 90 cm, ale jsou i atypické modely s odlišnou výškou. Výška stolních myček pak bývá pouze okolo 45 cm.
 • Bezpečnost – U myček je důležité i zabezpečení proti úniku vody. Nějakým typem ochrany disponuje prakticky každý moderní model. V případě problémů myčka jednoduše ukončí chod a vypne se. Některé myčky disponují i plovákem, který hlídá vnitřní hladinu vody. Další možností je systém „Aquastop“, který naopak hlídá případný únik ven z přístroje. Pokud máte malé děti, jistě vás bude zajímat i zabezpečení proti nepatřičné manipulaci s přístrojem. Běžným prvkem je dětský zámek. Ten může zablokovat ovládání anebo i samotná dvířka myčky.
 • Hlučnost – Některé programy myček mohou trvat i poměrně dlouho a v mnoha domácnostech jede toto zařízení každý den. Hlučnost je tedy velmi důležitá – a to zejména pokud je kuchyň blízko obývaných místností. V menším bytě se tedy vyplatí sáhnout po tišším modelu, kde je úroveň hluku okolo 40 dB. To je srovnatelné s lednicí a jde tedy o relativně nenápadný chod, zejména přes den. Některé myčky mohou vydávat zvuky přesahující i 50 dB. To může být únosné ve velkém domě nebo při velmi zřídkavém používání.
 • Účinnost sušení – Třídu účinnosti sušení nádobí najdete na energetickém štítku. Rozmezí je A-G, přičemž třída A značí dokonalé vysušení. U třídy G budete muset náčiní dodatečně utírat nebo přelešťovat. Pro vyšší komfort je vhodné zvolit model do třídy C. Účinnost mytí se neuvádí. U všech moderních zařízení je výkon dostatečný pro vysokou účinnost ve třídě A.
 • Funkční vybaveníMyčky nádobí mohou mít celou řadu zajímavých funkcí a možností. Kromě již zmíněných bezpečnostních prvků to může být např. senzor naplnění (reguluje vodu podle množství nádobí), odložený start, funkce odhadu znečištění nádobí, indikátor nedostatku leštidla a soli, automatické otevření, signalizace ukončení programu apod.
 • Programy – Základní modely mívají okolo 5 programů. Dražší modely mohou mít ale programů i 8-10 nebo více. Mezi nejpraktičtější patří rychlý program (30-45 min.), úsporný „ECO“ program, program pro poloviční náplň, tichý noční chod nebo například intenzivní program pro velmi znečištěné nádobí.
 • Uspořádání vnitřního prostoru. Myčky se odlišují rozdílným uspořádáním vnitřního prostoru. Vybírejte tedy co nejvíce variabilní vnitřní uspořádání. Všechny lepší myčky tímto disponují.
 • Inspirujte se. Pomůže například test myček nádobí, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky nakupujících?

Jak zvolit správnou velikost a typ myčky?

Zásadním kritériem jsou samozřejmě prostorové dispozice kuchyně, dostupnost přípojek vody, odpadu a energie, počet osob a intenzita používání spotřebiče. Orientovat se můžete podle sad nádobí. U každé myčky nádobí je určeno, pro kolik sad je její kapacita dostatečná. Sadou nádobí se přitom rozumí hluboký a mělký talíř, menší dezertní talířek, šálek s podšálkem a příbor.

Myčky bývají běžně určeny pro 4 až 14 sad, ale může to být i více. Modely s šířkou 45 cm pojmou obvykle 8 nebo 9 sad. Je třeba ale počítat i s místem pro náčiní, které není započítáno. Tedy hrnce, pánve apod. Ty zaberou mnoho místa. Nechte si tedy dostatečnou rezervu.

Jakou mají myčky spotřebu?

Většině lidí dělá starost, zda není myčka ekonomicky příliš nevýhodná. Moderní spotřebiče mohou být poměrně velmi úsporné. Nejhůře narazíte na energetickou třídu A, ale běžně se setkáte s myčkami A++ nebo i A+++. S úsporným programem se můžete dostat na hodnotu 1 kWh za cyklus (standardní program bývá do 1,5 kWh). Průměrná roční spotřeba u úsporných modelů tak může být okolo 170 kWh.

A jak je to s vodou? Stejně jako spotřebu energie se i průměrnou roční spotřebu vody dozvíte z energetického štítku. Podle třídy myčky se spotřeba na jeden běžný cyklus pohybuje v rozmezí 6-12 l. Při ručním mytí stejného množství nádobí (12 sad) je ale jako průměrná spotřeba uváděno 40 a více litrů.

Jak zvolit teplotu mytí?

Základem programové výbavy každé myčky je volba teplot. Varianty jsou 4 a správnou teplotu volte podle stavu nádobí. Moderní přístroje nabízejí pokročilé programy, které mohou upravovat volbu automaticky. V zásadě ale platí:

 • 40°C – pro opláchnutí talířů a příborů hned po použití
 • 50°C – standardní, univerzální teplota
 • 60°C – pro nádobí se zaschlou špínou
 • 70°C – vhodné, pokud myjete nádobí méně často naráz

Jaké jsou ceny myček nádobí?

Ceny volně stojících i vestavných myček nádobí se běžně pohybují v cenovém rozpětí okolo 8 000 až 15 000 Kč v závislosti na značně, velikosti, výbavě apod. Setkáte se samozřejmě i s dražšími, nebo naopak s levnějšími modely – ty mohou být ale hlučnější, méně úsporné nebo se slabší výbavou.

Nejoblíbenější značky

 • Beko – Značka Beko pochází z Turecka, u nás ale takřka zdomácněla a její spotřebiče patří k nejprodávanějším vůbec. Platí to i u myček nádobí, které jsou cenově dostupné a přitom na dobré úrovni.
 • Bosch – Myčky německého výrobce Bosch se taky těší velké oblibě. Značka nabízí vestavné i volně stojící varianty. Cenově se pohybuje ve střední kategorii.
 • GorenjeSlovinská společnost Gorenje je dalším žádaným výrobcem domácích spotřebičů. V její nabídce najdete i velmi úsporné modely.
 • Mora – Tato tradiční česká značka nabízí poměrně úsporné, tiché a kvalitní myčky za přiměřené ceny.
 • AEG – U značky AEG se setkáte spíše s dražšími, ale velmi kvalitními a dobře vybavenými zařízeními.

Myčka nádobí – ano či ne?

Myčka nádobí šetří čas i peníze. Tedy jedny z nejcennější komodit moderního světa. Abychom ale pouze neplkali, je dokázáno, že mytím nádobí v myčce ušetříte 35 – 60% vody oproti mytí pod tekoucí vodou. Zda je pro vás důležitý čas i peníze, myčka by neměla ve vaší domácnosti chybět.

Jak funguje myčka na nádobí?

 1. Předoplach – po zapnutí myčky dochází k naplnění vody, která posléze očistí tlakem hrubé nečistoty z nádobí.
 2. Mytí. Napuštěná voda se ohřívá na 40 – 70 °C (dle zvoleného programu) a dávkovač vypouští mycí prostředky. Nádobí je zbaveno všech nečistot. Špinavá voda je vypuštěna.
 3. Oplachování a leštění. V několika fázích dochází k oplachu nádobí studenou vodou před zbytky mycích prostředků. Poslední fází je oplach horkou vodou s leštidlem, pro rovnoměrný odtok vody z povrchu nádobí.
 4. Sušení. Leštidlo zajistí, že voda po nádobí stéká rovnoměrně a nezanechá tak čmouhy. Zbylá vlhkost se odpaří nebo zkondenzuje na chladnější části myčky anebo je smíchána se studeným vzduchem a vypouštěna ven z myčky.

Nejprodávanější myčky nádobí podle Heureka.cz


Zobrazit kompletní nabídku myček nádobí


Pomohl vám náš test myček nádobí? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi či hodnocení vámi zakoupeného produktu dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní myčky nádobí. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

10 Comments

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • POZOR, POZOR, POZOR, toto je jen reklamní stránka, žádné testy z 2017 zde nenajdete. Produkty co jsou uvedené nahoře nejsou už většinou ani v prodeji.
  doporučuji neřídit se tím co je zde napsáno. Jde jen o reklamní trik.

  • Dobrý den, děkujeme za komentář. Odmítáme však, že se jedná o reklamu. Jak fungujeme můžete zjistit na stránce O nás, na podstránce Podmínek užití webu také zjistíte, že můžeme získávat finanční příjem z uzavřeného obchodu bez konečného navýšení ceny, avšak stále si stojíme za naším názorem a snažíme se vybírat vždy to podle nás nejlepší i pokud bychom neměli získat žádný finanční příjem. Nyní k tomu, proč již nejsou některé produkty v prodeji – z jednoho důvodu – žebříček nebyl delší dobu aktualizován a starší modely byli nahrazeny novějšími. Postaráme se o aktualizaci žebříčku v nejbližší možné době.

 • Dobrý den sháníme myčku šířky 45 cm potřebuju aby dobře myla a byla dobře ovladatelná Já jsem nevidomá přítel je barvoslepý a světloplachý takže bych potřebovala aby se programy volili buď to otočným kolečkem, které bude cvakat a aby se kolečko neotáčelo případně aby myčka ovladatelná tlačítky při nastavování programu pípala nebo měla na každý program jiné tlačítko. Moc děkuji Zuzka Chamulová 

 • Vážení potencionální zákazníci značky Siemens. Toto je můj názor a hlavně zkušenost s domácími spotřebiči značky Siemens. V rámci úspory energie jsme nakoupily celkem 3 A++++++++++++++++++++++++++ spotřebiče Siemens a to sušičku prádla, pračku a myčku nádobí. Větší chybu ve svém životě jsem snad neudělal, sušička na prádlo Siemens nám odešla už po 8 měsících, vadné tepelné čerpadlo a to se opakovalo ještě 2x,naštěstí ta poslední závada se stala měsíc před vypršením záruční doby a tak nám byla sušička vyměněna za nový kus. Pár měsíců po uplynutí záruční doby nám odešla myčka nádobí, přestala hřát vodu a sušit na konci mycího cyklu. Bydlíme v malém městě a máme tu celkem dobrého opraváře, a když jsem ho dotazoval na opravu myčky nádobí Siemens, tak mi bylo sděleno, že firma Siemens má jen svoje servisy a ostatním servisům není ochotná dodat jak dokumentaci tak ani náhradní díly, což u jiných značek není a u jiné značky by problém s opravou nebyl. To znamená, že nejbližší servis máme 65 km od nás a to jsou i náklady na dopravu pro opraváře, to je zhruba tak 9,50 Kč za kilometr a jsme v tom zhruba za 5000kč po cirka dvouapůl roce používání myčky Siemens. Jediné co zatím funguje jak má je pračka Siemens se samostatným systémem doplňování pracího prášku a máchadla (system i-DOS). Závěr je tedy 2/3 a to 3 koupené věci od Siemense a 2 nevydrželi ani 3 roky. Závěr zní značka Siemens muže jít se svými spotřebiči tak akorát do patřičných míst lidského těla nacházejících se v úrovni boků v zadní části. Prosím vás toto nejsou slova prodejce konkurenčních značek, ale bohužel má životní zkušenost.(Pro ty co by snad chtěli použít přihlouplý argument o konkurenčním boji.)

  • Dobry den, sdelte mi typ vasi mycky. Muze se jednat o vadne topne teleso, ale nejspis o rele, ktere toto teleso zapina. Jsem schopen vam opravu provest. Zdravi Ales.M.

 • Dobrý den,
  sháním vestavnou myčku s předním panelem. Mám nabídku na Brandt VH 1346X za akční cenu 13.66 (normálne 17.990), ale našla jsem sice pozitivní, ale jedinou recenczi. Máte s firmou Brandt nějaké zkušenosti?

  Děkuji
  Lucie

 • Dobrý den, potřebuji koupit myčku, je mi jedno jakou značku, Potřebuji myčku která myje (včetně fleků od čaje a kávy) a u které se stále neřeší pouze reklamace (to ví jen prodejci a servisy). V časopise D test sice uvádějí určité porovnání, nicméně vždy tam je pouze omezený okruh výrobku, takže to může být pouze omezené vodítko, co koupit. Zatím nejlepší myčku, kterou jsme kdy měli a dosud máme v kanceláři je 7 let stará Beko, ta umyje všechno, dosud bez jediné poruchy, v době pořízení stála cca 30tis. Kč. Na Beko jsem někde četla, že jsou “poruchové”… Se Siemens myčkami nejsme příliš spokojeni (koupeny 3 dražší myčky v posledních 4 letech a žádná dobře nemyje, ikdyž jsme vyzkoušeli různé tablety). Poradíte něco ze svých zkušeností co koupit? užít ji jako podstavnou (bez horní desky), bylo by to super. Děkuji za Váš čas a za Vaše tipy.

  • Dobrý den, mohu poradit pouze na základě testů, osobně zkušenosti nemám, možná někdo z čtenářů by vám mohl poradit. Pokud neřešíte cenu, aktuálně to nejlepší na trhu v ČR dle testů je značka Miele G 6300 SCi. Tato myčka vyhrála obdobu českého dtestu – Stiftung Warentest 5/2014. Co myčky značky Bosch? Také se velmi dobře umisťují v testech, bohužel vlastní zkušenosti nemám. Například Bosch SMI 68M95 (2. místo Stiftung Warentest v testu inteligentních myček – 60 cm), případně vámi otestována značka Beko DSN 6841 FX (nižší model Beko DSN 6634 FX – 3. místo TestSiege a BestenDrei, 5 letá záruka hovoří o kvalitě zpracování, eco line). Jinak jsem vám koukal ještě na německý Amazon a tam se nejvíce prodávají právě myčky značky Bosch.