Velké spotřebiče

Nejlepší sušičky prádla – test 2020

Sušička prádla LG Sušení prádla je velice snadné. Stačí jej vytáhnout z pračky a pověsit. Existují ovšem moderní pomocníci, s kterými to jde ještě snáze. Sušičky prádla poskytují větší komfort, lepší hygienu a snazší žehlení a jejich pořizovací cena dnes již nepředstavuje takovou překážku. I proto si je oblíbilo tolik uživatelů.

Vybrat si sušičku prádla z široké nabídky různých výrobců není zrovna lehké a proto jsme pro vás připravily test sušiček prádla pro rok 2020, ve kterém vám doporučíme nejlepší a nejoblíbenější produkty na trhu. Přehledný test obsahuje sušičky prádla, které doporučují jak renomované organizace, tak i samotní spotřebitelé. Každý názor je pro nás cenný a každý názor se odráží v konečné hodnocení.

Na konci článku pak najdete praktický návod, jak takovou sušičku vybrat a co je třeba brát při jejím pořízení v potaz.

[ssba]

Test sušiček prádla 2020

NázevNáplňEn. třídaHodnoceníCena od [Kč]
1.Beko DPY 8506 GXB1
8 kgA+++[usr 5 tooltip="true" text="true"]13000 KčVíce informací
2.Bosch WTW87467CS
7 kgA+++[usr 5 tooltip="true" text="true"]16000 KčVíce informací
3.AEG AbsoluteCare T8DBG48WC
8 kgA++[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]15000 KčVíce informací
4.LG RC80EU2AV4D
8 kgA+++[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]15000 KčVíce informací
5.BOSCH WTX87KH1BY
9 kgA++[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]22000 KčVíce informací
6.Siemens WT47U690CS
8 kgA+++[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]16500 KčVíce informací
7.BEKO DS 7433 CSRX
7 kgA++[usr 4.6 tooltip="true" text="true"]10000 KčVíce informací

Zobrazit kompletní nabídku sušiček prádla


Sušičky prádla – vítěz testu

Vítězi testu sušiček prádla se stalo hned několik produktů. Mezi nejvýznamnější hráče na trhu patří společnosti Beko, AEG, Samsung, LG, Electrolux.

Beko DPY 8506 GXB1 je náš vítěz v poměru ceny a výkonu. Úsporná sušička s tepelným čerpadlem dosahuje energetické třídy A+++ s kapacitou až 8 kg prádla. K dispozici máte 16 nastavených programů, přehledný displej, možnost sušení 2 kg prádla do 35 minut a fakt, že Beko patří mezi nejlepší lidové značky na trhu. Zmiňme ještě 63% hodnocení v časopise dTest, kde byla sušička mezi dalšími 17ti modely ohodnocena jako dobrá kvalita.

Bosch WTW87467CS – sušička • energetická třída A+++ • kapacita 7 kg • hlučnost 64 dB • LED displej • dětský zámek • ochrana proti zmačkání • LED osvětlení bubnu • šetrné sušení SensitiveDrying • automatický proplach kondenzátoru

AEG AbsoluteCare T8DBG48WC – začněme asi tím, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších sušiček prádla na trhu s 10letou zárukou na motor, která pojme až 8 kg prádla, spadá do energetické třídy A++ a je vybavena několika revolučními technologiemi pro ještě efektivnější sušení. Zároveň je tato sušička „produktem roku“ 2017. Těší nás velmi dobré recenze stávajících zákazníků.

LG RC80EU2AV4D – Sušička prádla energetická třída A+++, max hmotnost náplně 8 kg, hlučnost 64 dB, výška 85 cm, šířka 60 cm, hloubka 69 cm

BOSCH WTX87KH1BY – Sušička prádla energetická třída A++, max hmotnost náplně 9 kg, hlučnost 62 dB, počet programů 14, parní program, napojení na odpad, bez nutnosti čistit filtr, display, displej, odložený start, rychlý program, samočisticí kondenzátor, vnitřní osvětlení a dětská pojistka, odhadovaná roční spotřeba energie 259 kWh/annum, výška 84,2 cm, šířka 59,8 cm, hloubka 59,9 cm

Jak vybrat sušičku?

 • Typ sušičky – Prvním zásadním krokem je volba správného typu sušičky. V principu máte dvě možnosti, každá z nich má určité výhody i nevýhody.a) Ventilační sušička – Tento typ sušičky vyžaduje vyvedení větrací trubice mimo dům např. otvorem ve zdi. Trubici přitom nelze napojit na komín nebo vzduchotechniku a musí vést nad zemí (min. cca 30 cm). Navíc je třeba kontrolovat, zda není poškozená. To jsou zásadní úskalí této varianty. Pokud pro vás ale není instalace trubice problém, ventilační sušička se vám odvděčí nižší pořizovací cenou i spotřebou.

  b) Kondenzační sušička – Zásadním rozdílem je, že tento typ pracuje s uzavřeným okruhem. Vše se tedy odehrává přímo v sušičce. Je ovšem nutné vyprazdňovat nádrž s kondenzátem (pokud není napojena na odpad) a dodržet vhodné umístění (víc než půl metru od zařízení jako pračka, sprcha apod.). Kondenzační sušička totiž využívá okolní vzduch, který by neměl být příliš ohřátý. Kondenzační typ lze ještě dále rozdělit. Jsou modely s topným tělesem, tepelným čerpadlem nebo i hybridní. Obecnou výhodou je ale snadná instalace bez stavebních úprav.

 • Kapacita sušičky – Kapacita je další významný faktor, nad kterým byste se měli při výběru zamyslet. Samostatné sušičky obvykle disponují kapacitou od cca 6 kg. To je dostačující spíše pro menší domácnost. Pro čtyřčlennou nebo větší rodinu je vhodnější volit kapacitu od cca 8 kg nahoru. Objem sušičky by měl ale minimálně odpovídat objemu pračky, abyste nemuseli sušit vyprané prádlo nadvakrát.
 • Spotřeba – Při výběru sušičky se vyplatí investovat do úsporného modelu, který je zařazen v kategorii alespoň A++ nebo nejlépe A+++. Spotřebu mohou omezit i faktory, jako je přítomnost tepelného čerpadla, které náklady značně omezí, nebo dostupnost vhodných programů, jako je „Eko“ nebo zkrácený program.
 • Hluk – I na hlučnosti záleží. Zejména pokud bydlíte v paneláku nebo budete chtít používat sušičku i v pozdních hodinách. V průměru se hlučnost sušiček pohybuje okolo 65 dB. Některé ale mohou atakovat i hranici 70 dB. Každý decibel navíc přitom představuje nezanedbatelný rozdíl.
 • Účinnost sušičky – Resp. účinnost kondenzace. Tato hodnota uváděná na energetickém štítku vás informuje o „těsnění“ sušičky. Stupnice je A až G od nejlepší po nejhorší. Čím lepší třída, tím méně ze sušičky uniká vlhkost. Zejména ve špatně větraných místnostech je tedy vysoká účinnost velmi důležitá.
 • Funkce – Sušičky mohou mít celou řadu funkcí a programů. Patří mezi ně například množstevní automatika, která nastaví optimální program podle váhy prádla nebo senzor vlhkosti, který umožní dosáhnout ideálního výsledku. Mezi užitečné programy patří ECO pro úsporné sušení, šetrné programy pro jemné tkaniny, zkrácený program, funkce tichého provozu, odloženého startu apod. Pokud máte děti, jistě oceníte i bezpečnostní pojistku.
 • Inspirujte se. Pomůže například test sušiček prádla, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky kupujících

Je lepší samostatná sušička, nebo kombinovaná s pračkou?

Každá možnost má samozřejmě něco do sebe. Záleží na konkrétních požadavcích. Obecně lze ale říci, že sušičky kombinované s pračkou mají nižší účinnost než samostatné (někdy i výrazně). Na druhou stranu mohou být ideálním řešením do méně prostorných domácností nebo pro méně časté používání.

Je účinnější kondenzační, nebo ventilační sušička?

Obecně nelze prohlásit, že by jeden z typů jasně vedl. Naopak, účinnost může být u mnoha modelů zcela srovnatelná a velmi podobné si mohou být i technické parametry, funkční vybavení a podobně. Rozdíl je tedy skutečně především ve způsobu odvodu odpadu.

Kondenzační sušička navíc může fungovat s topným tělesem (starší řešení) nebo s tepelným čerpadlem. Druhá varianta je výrazně úspornější a dnes už ani nemusí být výrazně dražší. Na druhou stranu je náročnější na údržbu (je třeba čistit filtry).

Co se týče oblíbenosti, vedou u nás spíše sušičky kondenzační (v některých zemích je to ale naopak). Taky kombinované modely s pračkou vždy automaticky disponují kondenzační variantou sušičky.

Kam sušičku prádla umístit?

Právě při volbě umístění (nebo možnostech umístění) hraje velkou roli typ sušičky. Ventilační sušičku je třeba umístit tak, aby bylo možné vyřešit odvod vzduchu a páry trubicí. Trubice má mít délku aspoň 120 cm a je třeba umístit ji nejméně 30 cm od země. Vývod se obvykle řeší otvorem ve zdi nebo okně.

S kondenzační sušičkou je to mnohem jednodušší. Místnost by ale měla být dobře větraná, aby nedocházelo k zvyšování vlhkosti vzduchu (riziko plísní apod.). Roli hraje taky způsob plnění. V tomto směru jasně vedou sušičky s předním plněním, které lze umístit na sebe spolu s pračkou a využít tak vertikální prostor.

Jak dlouho trvá sušící cyklus?

Orientační informaci o délce jednoho standardního cyklu se dozvíte z energetického štítku. Nepočítejte však s tím, že půjde o přesný údaj, podle kterého si můžete nastavit hodinky. Záleží na mnoha faktorech, především na zvoleném programu, množství prádla apod. Některé zkrácené programy mohou trvat třeba jen půl hodiny.

Jakým způsobem lze řešit odvod kondenzátu?

U kondenzačních sušiček je vždy nádržka na kondenzát, kterou je třeba nějakým způsobem vyprázdnit. Jednou z možností je odvod vody do odpadu, což mnohé modely umožňují. Někdy je přímo součástí sušičky i připojovací sada (jindy je nutné ji dokoupit). Další možností je model se samočistícím kondenzátorem, který vodu využívá k čištění výparníku. Vodu je ale třeba pravidelně vylévat.

Jak zjistím, jaká je spotřeba sušičky?

Průměrný údaj o roční spotřebě vypočítaný ze 160 cyklů se dozvíte z energetického štítku, který najdete přímo na sušičce. Náklady na jeden cyklus u úsporných modelů (A+++, A++) může být okolo 1,2 kWh. U nižších tříd to může být i třikrát tolik.

Kolik do sušičky investovat?

V cenové relaci do 10 000 Kč obvykle pořídíte méně úsporné sušičky, jejichž používání se výrazněji promítne do spotřeby elektrické energie. Pokud chcete sušičku používat pravidelně a často, je lepší připlatit si za model A++ nebo ideálně A+++.

Oblíbené značky sušiček

Mezi nejžádanější výrobce sušiček u nás patří značka AEG, která nabízí vysokou kvalitu, ale ne vždy nejnižší cenu. Oblíbené jsou také například sušičky Bosch nebo Siemens nebo Samsung – také z vyšší cenové kategorie. Určitý střed představují americké sušičky Whirlpool a do lidové, levnější sorty se pak řadí značky jako Gorenje nebo Beko a Candy.

Sušičku prádla – ano či ne?

Sušička prádla vám prádlo sama vysuší a připraví na žehlení. Některé sušičky dokonce oblečení připraví na to, že jej žehlit nemusíte a můžete si jej vzít hned na sebe. Ušetří vám tak spoustu práce. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody sušiček prádla.

Výhody sušiček prádla

 • Rychlejší sušení prádla = šetříte čas i svoji energii (námahu)
 • Prádlo se tak neopotřebovává jako sušením venku
 • Sušení prádla v sušičce prodlužujete barevnost oděvu
 • Sušení je hygieničtější – v prádle není pyl ani prach
 • Žehlení prádla jde po sušení v sušičce mnohem snáze. Pokud máte oblečení z kvalitního materiálu, nemusíte jej žehlit vůbec.
 • Usušené prádlo je jemnější a hebčí a to i bez aviváže. Vhodné pro alergiky či lidi s citlivou pokožkou.

Nevýhody sušiček prádla

 • Další spotřeba energie do vaší domácnosti. Zde ale hodně záleží na typu sušičky prádla.
 • Jemnější tkaniny mohou být poškozeny vysokou teplotou sušení (90 °C). Existují ale sušičky, u kterých si můžete vybrat režim 60°C, zde by k poškození již dojít nemělo.

Zobrazit kompletní nabídku sušiček prádla


Chcete novou pračku?

Chcete si koupit pračku? Podívejte se na náš test praček ve kterém zjistíte, které modely se vyplatí koupit.

Pomohl vám náš test sušiček prádla? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi či hodnocení vám zakoupeného produktu dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní sušičky prádla. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

5 Comments

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Dobrý deń, chtěla jsem se zeptat jestli musí sušička stát samostatně nebo může stát v zazděném otvoru. Děkuji Edita

  • Dobrý den, zděný výklenek by neměl být pro sušičku problémem. Ujistěte se, že je v blízkosti elektrická zásuvka.

 • Dobrý den,
  máme pračku Bosch typ WLT 24440BY o hloubce 44,4 cm. Existuje sušička o té samé hloubce 45 cm tak, aby se dala na tuto pračku osadit pomocí mezikusu?
  Děkuji a zdravím
  Tomčík

  • Dobrý den, bohužel s hloubkou 45 cm nelze v současné době sušičku sehnat (nám se to alespoň nepovedlo, dříve se prodávali vrchem plněné sušičky, dnes už nikoliv, což by vám stejně nepomohlo). Pokud by se to však povedlo, nejsem si jistý kvalitou. Nejlepších výsledků totiž dosahuji sušičky s větším bubnem, tedy alespoň něco mezi 59-61 cm hloubky, což je dnes standardem.

   • Dobrý den, mám podobný dotaz. Máme pračku s hloubkou 45 cm. Šla by případně tato užší pračka postavit na sušičku o standardní hloubce, když se úzké sušičky nevyrábí? Děkuji.