Domácnost

Test robotických vysavačů

Robotický vysavač iRobot Roomba 980 Robotické vysavače vám pomohou vyčistit podlahy zcela bez vaší přítomnosti. Dokonce je můžete ovládat přes chytré telefony, třeba ze své kanceláře. Současný trh, ale nabízí desítky modelů a vybrat ten pravý může být záludný oříšek i pro zkušené hospodyňky. Proto vám přinášíme test robotických vysavačů pro rok 2020/2021 ve kterém zjistíte, které modely se s ohledem na jejich kvalitu vyplatí koupit.

Dnešní robotické vysavače totiž disponují tou nejlepší technologií a u některých modelů se jedná o zcela automatické vysavání, kdy se vysavače sami dobijí a vysávají tam, kde předtím skončily.

Dozvíte se, podle čeho vybrat ten správný robotický vysavač a ujasníte si věci, které potřebujete k jeho výběru. Test jsme se snažili udělat co nejjednodušší formou s cílem pomoci vám vybrat ty nejkvalitnější produkty.

[ssba]

Test robotických vysavačů 2020/2021

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.iRobot Roomba i7+
[usr 5 tooltip="true" text="true"]20000 Kč Více informací
2.iRobot Roomba e5 black WiFi
[usr 5 tooltip="true" text="true"]10000 Kč Více informací
3.Xiaomi Roborock S5 Max
[usr 5 tooltip="true" text="true"]12500 KčVíce informací
4.Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]8000 KčVíce informací
5.iRobot Roomba 606
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]6000 Kč Více informací
6.ROWENTA RR 7447
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]9000 KčVíce informací
7.iRobot Roomba s9+
[usr 5 tooltip="true" text="true"]40000 KčVíce informací

Zobrazit kompletní nabídku robotických vysavačů


Robotické vysavače – vítěz testu

Lídrem na trhu s robotickými vysavači je společnost iRobot Roomba a Xiaomi, jejichž modely se pravidelně vysoko umisťují v testech a hodnoceních různých organizací i spotřebitelů.

Jak vybrat robotický vysavač?

 • VýkonRobotické vysavače mohou být užitečnými pomocníky v domácnosti. Jejich možnosti, zejména v oblasti výkonu, jsou ale zatím poměrně omezené a nelze je v tomto směru srovnávat s klasickými modely. Sací výkon v současné době nejpopulárnějších typů robotických vysavačů se pohybuje pouze v řádech několika desítek wattů – nejčastěji od 20 do cca 60 W. Vysavače jsou však koncipovány pro častý, lehký úklid. Mohou například vysávat každý den, když jste v práci. S větším nebo odolnějším znečištěním si však neporadí a poměrně špatně si vedou na kobercích a jiných měkkých podložích. Reálný výkon se ale značně odvíjí od kvality konstrukce. Příkon těchto vysavačů pak činí většinou taky pouze několik desítek W.
 • Napájení – Robotické vysavače jsou napájeny akumulátorovou baterií, jejíž kapacita se nejčastěji pohybuje okolo 2 až 3 tisíc mAh. Důležité je ale, jak efektivně je stroj schopen energii z baterie využívat a roli hraje samozřejmě i sací výkon. Doba úklidu se proto pohybuje nejčastěji v rozmezí 1-2 hodin. Nabíjení pak může trvat i dvě hodiny nebo více. Zásadní výhodou je, pokud je vysavač schopen sám dojet k nabíjecí stanici. Jde o základnu, umístěnou v elektrické zásuvce, ve které si vysavač dobije energii a posléze může pokračovat v úklidu. Některé levné modely touto funkcí nedisponují nebo je tato schopnost poruchová a častěji se stává, že ke stanici nestihnou dojet. Tím se úklid přeruší i na mnoho hodin, protože vysavač musíte dát nabíjet vlastnoručně. Pokud ale potřebujete vysavač jen k úklidu malé plochy, bez této funkce se případně můžete obejít.
 • Filtrace – V ideálním případě používají vysavače (a nejen robotické) tzv. HEPA filtry, které jsou velmi spolehlivé a dokáží odchytit drtivou většinu částic. Spolehlivost HEPA filtru je udávaná číslem, u vysavačů obvykle narazíte na HEPA 11 až HEPA 14. Čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost. HEPA 11 dosahuje 95procentní účinnosti, u HEPA 14 už je to 99,995 %. Některé vysavače mohou využívat i jiné filtry (zpravidla vlastní filtry výrobce), u kterých ale účinnost nemusí být tak vysoká. HEPA filtr je třeba taky jednou za čas zkontrolovat a vyměnit – nejpozději cca každých 6 měsíců.
 • Hluk – Hlučnost robotických modelů je o něco nižší než u tyčových nebo klasických vysavačů. Nejtišší modely se drží okolo 50 dB. Většina těchto přístrojů je ale hlučnější a překračuje hladinu 60 dB. Do 70 dB lze stále mluvit o únosné míře hluku.
 • Objem – Objem nádoby na odpad patří mezi vážná úskalí používání robotických vysavačů. Vzhledem k jejich minimálním rozměrům bývá i nádobka poměrně malá a je třeba ji často vyprazdňovat. Kapacita se pohybuje obvykle od cca 0,2 l po 1 l. S nádobou okolo 0,5 l už lze uklidit i větší prostor.
 • Vybavení a funkce – Robotická zařízení mohou mít celou řadu zajímavých funkcí. Mezi nejčastější patří:
  a) Automatické dokování a dobíjení – Velmi užitečná funkce především, pokud chcete vysavač používat pro úklid celého bytu nebo větších ploch. V případě nízké hladiny energie vysavač přeruší úklid a sám vyhledá dobíjecí stanici. Ta pro něj samozřejmě musí být snadno přístupná.
  b) Pokračování v úklidu – Další velmi praktická funkce, která úzce souvisí s předchozí. Robot totiž po automatickém dobití v základně naváže na úklid tam, kde přestal. Nebude tedy opakovaně přejíždět stejné plochy a plýtvat tak zbytečně časem a energií.
  c) Rotační kartáče – Tímto vybavením disponuje drtivá většina robotických modelů. Kartáče umožní lépe odstraňovat odolnější špínu a nametají ji k sacímu otvoru. Do jisté míry kartáče vynahrazují nižší sací výkon. Boční kartáče pak umožňují kvalitnější úklid v rozích, u zdí apod.
  d) Detekce nečistot – Pokročilá funkce, která vysavač přinutí věnovat se skutečně znečištěným místům a nezanedbat žádnou důležitou část úklidu.
  e) UV lampa – Tato speciální výbava by měla zajistit likvidaci mikrobů. Ne vždy ale funguje. Důvodem může být nízký výkon nebo příliš krátká expozice.
  f) Mop – Součástí některých vysavačů je i funkce vytírání podlah. U těchto strojů však bývá upozaděná a často málo efektivní. Lepší variantou je samostatný robotický mop.
 • Inspirujte se. Pomůže například test robotických vysavačů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky nakupujících

Na jakém principu robotický vysavač funguje a jaká je jeho účinnost?

Robotické vysavače jsou kompaktní zařízení, které disponují rotačními kartáči (gumovými či štětinovými) a sacím otvorem. Pohyby jsou v horším případě naprogramované nebo závisí na funkci infračerveného detektoru. Lepší modely nabízejí kamerovou nebo laserovou navigaci. Účinnost se liší podle konkrétního modelu. Je vhodné vybírat vysavače s alespoň 90% účinností. Počítejte vždy s tím, že úklid robotickým vysavačem potrvá déle než s klasickým. Úklid jedné místnosti zabere cca 20 až 60 minut.

Jak se robotický vysavač „orientuje“?

Levné modely se orientují obvykle podle předem naprogramovaného algoritmu anebo náhodně. Jsou opatřeny pouze nárazovými zónami a při styku změní směr. Tyto modely jsou málo efektivní, ale ve velmi jednoduchém prostředí mohou být dostačující. Lepší modely mají kamerové i laserové navigační systémy.

Vysavačům lze vymezit prostor nejen pevnými, ale i virtuálními překážkami. Použít můžete speciální magnetické pásky nebo i vysílače, které vytvoří virtuální bariéru (pokud to model umožňuje). I u pokročilých modelů je ale nutné přizpůsobit prostor tak, aby byl úklid efektivní. Čím méně překážek bude vysavač mít, tím lépe. Stroj může mít taky problém s příliš nízkým nábytkem (např. postelí), pod kterou může uvíznout.

Z jakých součástí se robotické vysavače skládají?

Jednotlivé modely se od sebe pochopitelně mohou značně lišit. Drtivá většina těchto přístrojů ale sestává z:

 • Sacího otvoru
 • Rotačních kartáčů
 • Bočních pomocných kartáčů
 • Akumulátoru
 • Ovládacího panelu
 • Hlavních kol a předních kol
 • Sběrné nádoby
 • Filtru

Další součásti závisejí na funkčním vybavení. Může jít o UV lampy, vlhkou stěrku a další nástroje a příslušenství.

Jaké má tento typ vysavače výhody a nevýhody?

Robotické vysavače představují zajímavé moderní řešení, které může poskytnout komfort a udělat mnoho nepříjemné práce za vás. Vysavač může pracovat, i když jste zrovna v práci, a tak vás neruší při odpočinku nebo jiných domácích pracích. Samostatnost je ale vykoupena několika nedostatky.

Mezi hlavní úskalí patří menší objem sběrné nádoby a taky nižší sací výkon. Na menších a pevných plochách může být ale úklid přesto velmi efektivní. Mnohem hůře si tato zařízení vedou na kobercích. Dalším problémem je členitost terénu. Vysavačům se nejlépe daří v jednoduchém prostředí. Zejména levnější a starší modely mohou být v prostoru plném překážek velmi neefektivní.

Jaké jsou ceny robotických vysavačů?

Ceny robotických vysavačů jsou i dnes ještě poměrně vysoké. Alespoň v porovnání s tyčovými nebo klasickými modely. Levné modely lze přesto pořídit už od cca 5000 Kč. Existuje dokonce několik i ještě levnějších přístrojů, jejichž cena se pohybuje okolo 2000 Kč. Kvalita zařízení tomu ale zpravidla odpovídá. Okolo 10 000 Kč už lze naopak pořídit špičkové modely.

Oblíbené značky

 • iRobot – jednička na trhu robotických vysavačů a průkopník celého odvětví – to je značka iRobot. První robotický vysavač byl v prodeji již roku 2002. Od roku 2016 je na trhu doposud nejvyšší série 900, která se řadí mezi nejchytřejší, nejúčinnější a také bohužel mezi nejdražší modely.
 • LGRobotické vysavače LG patří sice k nejdražším a pod 10 000 Kč je zřejmě nepořídíte, ale rozhodně se za své peníze můžete těšit na vysokou kvalitu zpracování. Vybrat si můžete z cca desítky modelů. Hluk dosahuje cca 60 dB, baterie mívá slušnou výdrž a účinnost je velmi solidní (až 99,5 %).
 • SENCOR – Tato tuzemská značka nabízí v současnosti dva modely robotických vysavačů za jedny z nejnižších cen na trhu. Model SVC 7020 pořídíte dokonce už pod 2000 Kč. Vzhledem k nízké ceně se stroje Sencor těší poměrně dobrému hodnocení a potěší tichý chod. Výkon je ale slabší a stejně tak funkční výbava.
 • ROBZONE – Robotické modely této značky patří k vůbec nejprodávanějším. Vybírat můžete z cca 8 modelů, přičemž cena se pohybuje od 7 do 10 tisíc korun. Stroje Robzone jsou pokročilé a kvalitní a většinou kombinují vysávání s mokrým a suchým vytíráním.
 • XIAOMI – Čínská značka Xiaomi je v oblasti Hi-Tech hraček velmi populární a nabízí i dva modely robotických vysavačů. Ty nabízejí poměrně vysoký výkon a atraktivní funkční vybavení. Patří taky k nejprodávanějším.

Robotický vysavač – co bychom měli vědět před koupí?

Robotický vysač má nahradit každodenní rutinu při estetickém úklidu domácnosti, ale také pomáhat ke zdravějšímu životnímu prostředí. Úklidem podlahy a její dezinfekcí se totiž snižuje prašnost a výskyt roztočů, to ocení zejména alergici a astmatici.

Kvalitnější robotický vysavač dnes umí vysávat z různých druhů hladných povrchů jako jsou linolea, marmolea, dlažby, dřevěné podlahy a částeně i s nižší účinnost z koberců s až 2,5 cm dlouhými vlasy. Pro hladké povrchy můžete zakoupit model s antistatickým mopem, který dokáže vysát i ty nejjemnější částice prachu a dokonce i mastnoty bez chemických přípravků.

Robotické vysače nemají takový papírový výkon jako klasické vysavače, čehož se ale obávat nemusíte, protože nečistoty putují ihned do sběrné nádoby a nemusí dlouze putovat dlouhou hadicí.

Robotický vysavač je nenáročný na údržbu. Stačí pravidelně vysypávat sběrné nádoby, čas od času je třeba vyměnit filtry či kartáče, s čímž by vám měl poradit váš prodejce.


Zobrazit kompletní nabídku robotických vysavačů v eshopu


Pokud se vám náš test robotických vysavačů líbí nebo vám pomohl rozhodnout se, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu v komentářích pod tímto článkem, kde také můžete zanechat vaše soukromé testy a hodnocení jednotlivých modelů. Děkujeme

28 Comments

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Dobry den, nevidel jsem vubec zadny robot znacky Ecovacs. Na Nemeckem trhu je jednicka a v porovnani s iRobot-em za stejnu cenu ma vice funkci a moznosti. Zaradite je do testu? Jake jsou vase nazory nebo zkusenosti? 

  • Dobrý den, dva modely značky Ecovacs jsme měli zařazeny v žebříčku před poslední aktualizací, přišlo nám však, že se zhoršila jejich dostupnost na českém trhu. Při příští aktualizaci se na ně však určitě podíváme.

  • Dobrý den, tento robotický vysavač získává rozporuplné reakce. Co se týče úklízení, patří do průměru, horší je to s jeho vybaveností a vlastnostmi. Především není až tak chytrý jako některé jiné vysavače, nemůžete si nadefinovat skrze virtuální zdi plochu, kde se má pohybovat a ani jeho výdrž nepatří zrovna mezi nadprůměrné. Ovšem na tvrdé podlahy to může být v konečném důsledku dobrá volba.

 • Dobrý den,
  uvažujeme o koupi robotického vysavače, máme byt o výměře 85m2, máme ročního synka a psa v bytě, takže je opravdu co uklízet.
  V bytě je převážně linoleum, pouze v obýváku máme plovoucí podlahu. Chtěla bych nějaky robotický vysavač rovnou i s vytírací funkcí. Prosím poradíte mi jakou značku bych měla zvolit? Děkuji

  • Dobrý den, úplně nejlepší by byla kombinace robotického vysavače a robotického mopu. Pokud chcete oboje dohromady, vždu budete muset udělat kompromis, nikdy nebude daný produkt fungovat na 100%. Za mě bych doporučil
   iRobot Roomba 782 (4 pokoje až do 150 m2, kvalita, fantastické recenze) – nižší modely jsou určeny spíše do 60 m2. Pořídit můžete všechny vyšší modely, neměli by mít problém. Nemám zkušenosti, ale např. Duoro XCONTROL PROFI slibuje jak mokré vytírání tak vysávání, zkuste mrknout i na tento model. Špatné recenze nemá, ale na iRobot to kvalitou asi nedosáhne.

 • Dobrý den, chtěla bych koupit roboticky vysavač, a rozhoduji se mezi Cleanmate QQ6S anebo irobot Roomba 605,616, 651,774. Ktery by jste mi poradil, aby byl cenové prijatelny, ale hlavně opravdu vysal, aby byl dobry. Předem vám moc děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, cenově lze srovnávat pouze Cleanmate QQ6S a Irobot Roomba 605, další tři řady jsou již v jiné cenové relaci. Záleží tedy, kolik peněz chcete investovat.

   Kdybych si měl osobně vybrat ze všech modelů, které jste uvedla, vítězem by u mě byl Irobot Roomba 651 v ceně okolo 10 000 Kč, kvalitní zlatá střední cesta. Ve srovnání Cleanmate QQ6S a Irobot Roomba 605 v cenách okolo 6000 – 7000 Kč bych znovu sáhl po Irobot Roomba 605. Obecně Irobot má lepší sací výkon 25W ku 33W, je méně hlučný (o kousíček) a nemusíte měnit HEPA filtr, který zase ale třeba u alergiků dokáže vytvořit lepší vzduch (pokud tedy máte doma alergika nebo zvíře, sáhl bych po Cleanmate QQ6S). Model 605 také vydrží déle v provozu, ale díky tomu, že je to starší model, tak nemá takové ty vychytávky jako je indikace plnosti sáčku, nemá turbokartáč či virtuální zeď, což ale již model Irobot Roomba 651 má.

 • Dobrý den, chtěla bych zakoupit robotický vysavač, který vysává i vytírá. Je vhodný i na dřevěné podlahy? Můžete mi doporučit nějaký Top?, Díky

  • Dobrý den, pokud chcete mokré vytírání a suché vysávání v jednom robotickém vysavači, zvolil bych Duoro XLEAN Profi, který zde byl zmíněn několikrát v komentářích. Případně pokud to máte pouze na tvrdé povrchy, nikoliv koberce, tak TOP v této kategorii zaujímá také robotický mop IRobot Braava 390 Turbo (ten stírá podhlahu navlhčenou utěrkou z mikrovlákna ale dokáže také pouze vysávat). Třetí místo by pak měl Ecovacs DM 85 (vysává, mopuje a také leští podlahu).

  • O malý kousíček lépe by u nás dopadl model iRobot 886 a to z těchto důvodů: lepší výsledky zahraničních testů (o kousíček), lepší hodnocení zákazníků, vyšší objem nádoby na prach (ale pouze o 0,1 l) a také vyšší doba provozu (100 min vs. 180 min). Vysavač je bezsáčkový. U LG HomBot Square 3.0 VR62601LVM je nutné čas od času měnit dražší HEPA filtr, který je ale zase lepším řešením pro alergiky. Za LG hraje do karet také nižší pořizovací cena.

   • iRobot série 800 má také HEPA filtr, který třeba měnit.

  • Dobrý den, osobně bych volil iRobot Roomba 786, jedná se o nový model s lepší vydrží baterie. Předchůdce model 785 vyhrál několik zahraničních testů. Ani Samsung ale není špatný přesto o pár procentních bodů má u nás méně (1,4 ku 1,6 jako ve škole).

 • Uvažuju o koupy Duora od Robzonu, ale ve vašem testu není, jak to? A má s ním někdo zkušenosti ? Jak dlouho vydrží? Cena/výkon? 

  • Dle zkušeností se jedná o průměrný robotický vysavač, ale s dobrým výkonem. Trochu bych se obával známosti značky, která není dostatečně prověřená a tudíž těžko hodnotit a zařazovat do testu. Za tu cenu si myslím, že seženete lepší a prověřenější stroj.

   • Máte ho doma? nebo dle jakých zkušeností? 

   • Osobní zkušenost nemám. Vycházím z diskusí a komentářů na internetu.

  • Máme doma Duoro 2v1, asi ti nenabídnu nic objektivního, ale já já jsem spokojená. Vydrží asi hodinu a půl, je až překvapivě chytrej 😀 Cena je vyšší ale nestěžuju si, mě ušetřil čas. 

   • To záleží, jak to chcete . Jde si vybrat, jestli chcete podlahu pouze stírat od jemného prachu a ne ji namáčet, tak použijete jinej nástavec mopu, ale mokré stírání jde taky a dosucha

  • Ja robzone mám již rok, a nezjistila jsem co by mohlo na něm být lepší …funguje jak má, nádoba na prach je velká, a posbírá opravdu všechny chlupy, vlasy, a to mám dvě kočky… po prvním vysatí jsem nepoznala koberec a nevěřila co na něm ještě je když jsem povysavala normáloním vysavačem a pak robzonem

   • Pekný deň.
    Prosím o radu. Mám záujem kúpiť si robotický vysávač RobZone s mopom, avšak recenzie nie sú rôzne. Aký typ robzone máte vy?
    Ako ste s ním spokojná? Za odpoveď ďakujem.

 • Dobrý den, který z robotických vysavaču nenaraží do nábytku? Na zemi mám repro boxy, plastiky, svíce……..   Děkuji. P

   • Dobrý den, mrknul jsem vám na výsledky německých testů a nedopadl moc dobře. Rakouský Konzument jej ohodnotil jako „průměrný“, umístění na 5 ze 7 míst. Stiftung Warentest jako „uspokojivý“, což je ale jedno z horších ohodnocení. Umístění též na 5 ze 7 míst. Nejlépe jej ohodnotil asi německý TestMagazin jako „dobré“, umístění 4. místo z 10 testovaných vysavačů. Testy chválí dobrou navigaci, díky které dokáže vysát i větší plochy a 4 programy. Naopak nechválí horší čištění jak tvrdých ploch, tak koberců. TestMagazin to nazval jako obyčejné čištění.