Domácnost Malé spotřebiče

Test vysavačů 2018

Vysavač Vysavače patří k nezbytné výbavě domácnosti už více jak 100 let. Jejich princip je přitom zcela jednoduchý. Pomáhají nám díky nasávání proudu vzduchu vysávat prach a nečistoty na podlaze. Za poslední desítky let prošly vysavače modernizací a dnes je rozlišujeme hlavně z hlediska výkonu, zpracování nasátých nečistot a vnitřnímu uspořádání.

Abychom vám pomohli zorientovat se na trhu, připravily jsme pro vás test vysavačů 2018 s jehož pomocí nakoupí kvalitní vysavač i naprostý laik. Test vychází z recenzí, hodnocení a testů renomovaných organizací, testovacích společností a také dle názorů spotřebitelů. Vysavače, které se pravidelně umisťovali v těchto testech dobře, jsme zahrnuli do naší tabulky.

Pokud se vám náš test vysavačů líbí a rádi by jste dodali svůj názor či tip na kvalitní vysavač, neváhejte a diskutujte s námi. Úplně dole na stránce je umístěn formulář, který vám umožní publikovat vaše názory a komentáře.

[ssba]

Nejlepší podlahové vysavače 2018 (sáčkové i bezsáčkové)

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Philips PerformerPro ECO FC9197/91
[usr 5 tooltip="true" text="true"]4 599 KčVíce informací
2.Rowenta Silence Space RO6477EA
[usr 5 tooltip="true" text="true"]6 999 Kč Více informací
3.Miele C3 Cat & Dog
[usr 5 tooltip="true" text="true"]7 990 Kč Více informací
4.Rowenta XTrem Power Cyclonic RO6963EA
[usr 5 tooltip="true" text="true"]4 999 KčVíce informací
5.ETA Canto II
[usr 4.6 tooltip="true" text="true"]3 799 Kč Více informací
6.Sencor SVC 730
[usr 4.3 tooltip="true" text="true"]1 499 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku vysavačů


Nejlepší tyčové vysavače 2018

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.DYSON V8 Absolute
[usr 5 tooltip="true" text="true"]13 999 Kč Více informací
2.Philips FC6408
[usr 5 tooltip="true" text="true"]8 299 Kč Více informací
3.ELECTROLUX EER73IGM
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]2 999 Kč Více informací
4.ETA Aqualio Li-ion 1448
[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]6 999 Kč Více informací
5.SENCOR SVC 8621TI
[usr 4.5 tooltip="true" text="true"]2 999 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku tyčových vysavačů


Nejlepší ručních aku vysavače 2018

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Electrolux Rapido ZB5112E
[usr 5 tooltip="true" text="true"]1 390 KčVíce informací
2.ETA Verto 2442
[usr 5 tooltip="true" text="true"]1 299 KčVíce informací
3.Electrolux ZB 6106 WDT
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]1 897 KčVíce informací
4.ETA Carsha 1424
[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]1 999 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku ručních vysavačů


Test robotických vysavačů

Test robotických vysavačů najdete na samostatné stránce.



Jak vybrat vysavač?

  • Druhy vysavačůPokud se chystáte pořizovat vysavač, budete si v první řadě muset vybrat správný druh. Volba zdaleka nemusí padnout jen na klasickou variantu. Dnes je možností mnohem víc a možná zjistíte, že tyčový nebo třeba ruční model poslouží vašim potřebám ještě lépe.
    • KlasickýTuto variantu zná nejspíš každý a v domácnostech se těší největší oblibě. Tělo vysavače je samostatné a pojízdné a k němu se připojuje vysávací hadice s různými násadami. Existuje řada typů a provedení klasických vysavačů. Obecně je jejich výhodou účinnost a univerzálnost. Předností je i velký výběr a dostupné ceny. Nevýhodou je zejména u větších modelů vysoká hmotnost, obtížnější manipulace, menší skladnost apod.
    • TyčovýTyčové vysavače získávají stále větší popularitu a představují zajímavou alternativu ke klasickým modelům. Jejich hlavní výhodou je komfortní používání. Tyčové vysavače jsou skladné, snadno ovladatelné, většinou lehké a pohodlné. Práce s nimi je jednodušší a příjemnější, nemusíte zacházet s hadicí, ohýbat se apod. Za komfort ale zaplatíte nižší účinností. Výkon těchto strojů je menší a hodí se spíš pro lehký pravidelný úklid. S větším znečištěním si moc dobře neporadí a příliš vhodné nejsou ani na koberce.
    • RučníTuto možnost oceníte především při nárazových situacích. Například když něco rozsypete, nemusíte hned vytahovat velký vysavač a lehce poklidíte s tímto příručním strojem. Hlavní výhodou je zde kompaktnost a skladnost. Sací výkon je ale poměrně malý.
    • Multifunkční typTyto vysavače bývají určeny pro mokré i suché vysávání a nabízejí často různé další možnosti a hlavně vysoký výkon a velký objem sběrné nádoby. Užívány jsou proto především v komerčním nebo i průmyslovém prostředí pro úklid velkých a silně znečištěných ploch.
    • RobotickýVysávání nepatří mezi všeobecně oblíbené činnosti a dnešní doba umožňuje se této práci takřka úplně vyhnout. Odvádět ji totiž za vás může robotický vysavač, který poklidí, i když nejste doma. Tyto stroje mají ale ještě stále své mouchy – například si hůře vedou na kobercích a ve členitém prostředí a nádobka bývá poměrně malá, takže je třeba ji často vyprazdňovat. Odrazující je taky vysoká cena.
    • 2v1Jde o zařízení kombinující tyčový a ruční vysavač. Ruční vysavač je obvykle umístěn v tyči a lze jej vyjmout a samostatně použít. Výhodou je, že získáte dva nástroje najednou, ale poměr ceny a výkonu nebývá u těchto vysavačů příliš dobrý.
    • SpeciálníExistuje i řada speciálních typů vysavačů, které jsou vhodné pro specifické účely. Například krbový vysavač na vysávání popela (studeného i horkého), vysavač na okna, zahradní vysavač na listí nebo bazénový vysavač.
  • Sáčkové a bezsáčkovéPodle způsobu ukládání vysátých nečistot lze vysavače rozdělit na sáčkové a bezsáčkové. Každá varianta má své zastánce a odpůrce; své pro a proti. Sáčkové vysavače rozhodně vítězí lepší filtrací – a tedy hygieničností. Sáček představuje další filtrační krok a toto řešení je vhodné pro citlivější osoby a důkladnější úklid. Sáčky mohou být na jedno použití i k opakovanému použití. První zmíněné vyjdou dráž, ale jsou komfortnější. Druhý typ je nutné ručně vyprázdnit, což opět může dělat problém osobám, které jsou na prach citlivé nebo alergické. Bezsáčkový vysavač postrádá jeden filtrační krok, ale nemusíte řešit nákup sáčků. Sací výkon bývá navíc efektivnější. Nevýhodou je však nutnost pravidelného vyprazdňování a případně i čištění nádoby.
  • ObjemObjem je důležitý především u sáčkových vysavačů. Volba velikosti sáčku by se měla odvíjet od vysávané plochy. Pro menší byty do 50 m2 stačí sáčky 2 až 2,5litrové. Pro plochu do cca 150 m2 je vhodné zvolit sáček 3-4litrový. Pro větší plochu sáček nad 4 l. U bezsáčkového modelu vystačíte s objemem do 2 l. Vyprázdnění je jednoduché.
  • Příkon/výkonPříkon udává množství spotřebované elektrické energie a výkon sílu sání (obvykle maximální, protože ji lze regulovat). Většinou platí, že výkon odpovídá cca 20 až 40 % příkonu. Záleží na kvalitě zpracování a efektivitě modelu. Co se týče příkonu, ten se velmi různí. U klasických modelů se pohybuje nejčastěji mezi 500 až 1600 W. U tyčových přesáhne 1000 W jen u velmi výkonných modelů.
  • Spotřeba energieSpotřeba elektrické energie za rok je udávána na energetickém štítku a vypočítává se ze spotřeby na vysávání plochy 87 m2 cca jednou týdně (50x ročně). Z tohoto údaje můžete vycházet, pokud si chcete vypočítat orientační spotřebu pro váš byt.
  • HlučnostHlučnost souvisí zejména s komfortem používání a ohleduplností vůči dalším obyvatelům domu či bytu. Klasické vysavače dosahují hluku obvykle okolo 60 – 70 dB. Hranice 80 dB už je skutečně na pováženou, ale některé zejména starší a levnější vysavače ji snadno překročí.
  • ÚčinnostPodobně jako hlučnost a spotřeba najdete i tento údaj na energetickém štítku a je samozřejmě zcela zásadní. Na štítku najdete dokonce dvě hodnoty – zvlášť pro vysávání tvrdých podlah a zvlášť pro koberce. V obou případech je vysavač hodnocen na škále A až G (A je nejlepší). Za přiměřeně kvalitní a efektivní lze považovat modely nejméně s třídou C.
  • FiltryKvalitní filtrace je zásadní kvůli hygieničnosti a účinnosti úklidu. Nejlepší volbou je vysavač s HEPA filtrem. HEPA filtry jsou navíc označovány číslem (např. HEPA 12 apod.) – čím vyšší číslo, tím lepší účinnost. Speciální variantu představuje vysavač s vodním filtrem. Toto řešení ocení zejména alergici. Účinnost filtrace se opět dozvíte z energetického štítku (třídy A až G).

Nejčastější otázky kupujících

Na co se zaměřit při výběru?

Pokud už víte, jaký typ vysavače si pořídit, měli byste se zajímat především o sací výkon a příkon. Rozhodně si pročtěte energetický štítek, ze kterého se dozvíte účinnost vysávání tvrdých podlah i koberců, efektivitu filtrace i průměrnou roční spotřebu a energetickou třídu. Snadno si tak uděláte obrázek o ekonomických i praktických vlastnostech daného modelu a zjistíte, zda je cena úměrná kvalitám.

Zaměřte se ale taky na záležitosti, jako je objem nádoby či sáčku, délka hadice nebo tyče, délka přívodního kabelu, hmotnost zařízení, množství příslušenství nebo poloha umístění a způsob připevnění nástavců. Všechny tyto faktory budou rozhodovat o rychlosti a pohodlnosti úklidu.

Jaké jsou výhody a nevýhody vysavačů s vodním filtrem?

Vysavač s vodním filtrem je variantou bezsáčkového vysavače. Nádoba s vodou dokonale filtruje větší nečistoty a HEPA filtr se postará o drobnější částečky. Tyto vysavače ocení především alergici, protože umožňují velmi šetrné vysávání. Nevýhodou je nutnost vodu častěji měnit a mnohdy vyšší cena těchto zařízení.

Je lepší akumulátorový, nebo síťový vysavač?

Možnost akumulátorového napájení se týká především ručních, případně tyčových modelů. U klasických vysavačů se s tímto řešením prakticky nesetkáte. Akumulátorové napájení nabízí výhodu lepší přenosnosti a vyššího komfortu použití. Nemusíte se ohlížet na žádný kabel. Na druhou stranu je možné vysávat jen určitou dobu a pak musíte dát zařízení nabíjet. Zásadní omezení ale představuje nižší dosažitelný výkon.

Jak se o vysavač starat?

Chcete-li, aby vysavač dobře sloužil, je třeba především pravidelně kontrolovat a čistit filtr a vyprazdňovat nádobu či sáček. Zanesený filtr nebo plný sáček/nádoba výrazně snižuje účinnost vysávání a efektivitu filtrace, a tyto faktory vedou v důsledku i k vyšší spotřebě energie. U klasických vysavačů je důležité kontrolovat i vysávací hadici, která může být zanesená nebo se v ní může něco vzpříčit.

Jaké jsou ceny vysavačů?

Ceny vysavačů jsou velmi různorodé v závislosti na typu, kvalitě, značce, výkonu atd. U klasických i tyčových vysavačů je nejběžnější rozpětí od cca 2000 do 10 000 Kč.

Co je HEPA filtr?

Jedná se o nejdokonalejší filtr pro filtrování vzduchu. Dnes je již standardem a liší se pouze stupni. Například filtr HEPA 12 je dokonalejší než filtr HEPA 8. Filtr je poslední částí vysavače, tedy než vzduch opustí vysavač. Ceny se pohybují dle výrobce a kvality od 250 do 1500 Kč. Doporučuje se měnit ve vysavači 1-2x ročně.

Oblíbené značky vysavačů

  • ETA – Tuzemská značka ETA patří mezi nejznámější výrobce vysavačů u nás. Tato tradiční značka se stále těší značné oblibě a nabídnout může opravdu široký sortiment zahrnující desítky modelů vysavačů různých typů. Vysavače ETA nepatří k výkonnostní špičce, ale nabízejí velmi dobrý poměr ceny a kvality.
  • DYSON – Britská firma Dyson u nás získává stále silnější pozici. Vysavače této značky jsou okamžitě rozpoznatelné podle extravagantního designu. Jsou většinou poměrně drahé, ale těší se vynikajícímu hodnocení a nabízejí velmi vysokou účinnost. Jde o vhodnou volbu pro náročné uživatele. Nevýhodou ale bývá větší hlučnost a vyšší cena.
  • SENCOR – Vysavače této české značky patří k nejprodávanějším. Důvodem je ale především velmi nízká cena. Nejlevnější klasický model této značky koupíte i pod tisíc korun. Výkon a kvalita odpovídají ceně.
  • ROWENTA – Německá Rowenta nabízí především sáčkové modely klasických vysavačů. Stroje tohoto výrobce se vyznačují především velmi nízkou spotřebou. Cenově spadají obvykle do nižší střední třídy.
  • PHILIPS – Značka Philips pochází z Nizozemí a taky se soustředí převážně na sáčkové modely. Její vysavače si skvěle vedou zejména na pevných plochách a mají kvalitní filtraci i nízkou spotřebu. Cena je nejčastěji od 3 do 10 tisíc korun.
  • ZELMER – Tato původně polská firma už dnes patří spíše mezi německé výrobce (je součástí BSH). Značka nabízí především zajímavé víceúčelové vysavače vhodné pro vysávání tvrdých ploch. Cena nejoblíbenějších modelů začíná na cca 2000 korunách.

Kvalitní vysavač – vítěz z našeho pohledu 2018

Vítězem našeho žebříčku sáčkových vysavačů je oblíbený a energeticky úsporný model Philips PerformerPro ECO FC9197. Ten disponuje vysokým sacím výkonem a menšími rozměry a hmotností pro snadnou manipulaci. K dispozici je nadstandardní prachový sáček o velikosti 5 litrů, technologie AirflowMax pro maximální proudění vzduchu a hubice TriActiveMax, která zajistí vysání i obtížně dostupných míst podél stěn či nábytku. 8 metrů dlouhý kabel a hadice otočná o 360 stupňů jen podtrhují snadnou manipulaci. Vysavač disponuje také filtrem HEPA 13, který zachytává až 99,95% prachových částic a je tudíž vhodný pro alergiky.

Vítězem v našem testu tyčových vysavačů je poměrně drahý, ale nepřekonatelný vysavač od značky Dyson, model V8 Absolute. Těšit se můžete na 40 minut nepřetržitého vysávání bez tahání kabelu za sebou. Disponuje radiální cyklonovou technologií, objemem nádobky 0,54 litrů a nabízí vysoký výkon srovnatelný s klasickými podlahovými vysavači. Stejně jako většinu tyčových vysavačů i tento model můžete proměnit v ruční aku vysavač s kterým snadno vysajete například auto nebo sedačku.

V kategorii AKU ruční vysavače u nás vyhrává oblíbený model značky Electrolux Rapido ZB5112E. Vysavač disponuje cyklonickou separací prachu, Ni-MH baterií a LED diodou pro kontrolu nabíjení. Objem sběrné nádobí činí 0,5 litru a samotný vysavač disponuje skvělou ergonomií, která vás dostane i do těch méně přístupných rohů a to i díky vysouvací speciální trubici. Dobíjecí stojánek si můžete umístit třeba i na stěnu. Hmotnostně má vysavač 1,5 kilogramu.

 


Ukázat kompletní nabídku vysavačů


Pomohl vám náš test vysavačů 2017? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného spotřebiče dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního vysavače. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

1 komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..