Malé spotřebiče

Test odšťavňovačů

Odšťavňovač Catler 4010 Chcete si připravit lahodný nápoj z čerstvého ovoce? Pak sáhněte po tzv. odšťavňovačích a připravte si zdravé pití plné nepostradatelných vitamínů. A pokud nevíte jaký přístroj vám připraví ten nejlepší džus, podívejte se na náš jednoduchý a přehledný test odstavňovačů.

V něm zjistíte, které odšťavňovače se vyplatí s ohledem na pořizovací cenu zakoupit. Zohledňujeme jak profesionální spotřebiče, tak i ty, které si může pořídit běžná rodina. Velký žebříček nejlepších odšťavňovačů jsme připravily právě pro vás a proto budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi i zkušenost s používám těchto přístrojů na výrobu čerstvého džusu.

[ssba]

Test nejlepších odšťavňovačů

 Poslední aktualizace pro sezónu 2022 
NázevHodnoceníCena od [Kč]
Odstředivé odšťavňovače
1.Sage BJE 410
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 KčVíce informací
2.Tefal ZE 610 D 38
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2700 KčVíce informací
3.Philips HR 1832
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2200 KčVíce informací
4.Concept LO7027
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1500 KčVíce informací
5.Bosch MES25A0
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1950 Kč Více informací
6.Sencor SJE 741SS
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]900 KčVíce informací
Šnekové odšťavňovače
1.Sana Juicer EUJ-707
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11000 KčVíce informací
2.Concept LO-7065
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Více informací
3.G21 Gracioso
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4500 Kč Více informací
4.Tefal Infiny Juice ZC255B38
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Více informací
5.Sencor SSJ 4041
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1900 Kč Více informací

Zobrazit kompletní nabídku odšťavňovačů


Jak vybrat odšťavňovač?

  • Typ – Základní rozdělení odšťavňovačů počítá se dvěma typy a správný výběr je velice důležitý. Každý druh se totiž hodí pro jiný způsob použití.
    o Šnekový – V tomto případě jsou suroviny pomalu rozmělňovány rotujícím šnekem a poté přepasírovány přes síto. Šťáva ze šnekového stroje je výrazně hustší, připomínající spíš pyré. Výhodou je zachování většího množství vlákniny, ale i vitamínů a minerálních látek. Větší je i výtěžnost. Výslednou šťávu je navíc možné spotřebovat později (cca do 24 hodin), pomalejší zpracování zajišťuje i pomalejší oxidaci. Šneková zařízení jsou tišší. Nevýhodou je, že příprava šťávy trvá déle a ovoce je nutné předkrájet na menší kousky. Tento typ přístroje bývá rozměrnější. Šnekové odšťavňovače se dají dále dělit podle počtu hřídelí (jedna nebo dvě) i podle jejich usazení na vodorovné a svislé – svislé typy jsou velmi univerzální a lze je použít pro většinu druhů ovoce i některé druhy zeleniny. Vodorovné typy mají větší výtěžnost, ale příliš se nehodí pro zpracování peckového nebo lesního ovoce.
    o OdstředivýOdstředivé odšťavňovače jsou vhodné především pro tradiční tuzemské ovoce, jako jsou jablka a hrušky, a taky pro citrusové plody. Odstředivý odšťavňovač využívá rotační nože a opět pasíruje přes síto. Má vyšší výkon, pracuje při mnohem větších otáčkách a šťávu připraví podstatně rychleji než šnekový. Výsledný nápoj je řidší, vodovitý a s větším podílem pěny. Výhodou je vedle rychlosti i snazší údržba. Nevýhodou je menší výtěžnost, větší ztráta cenných látek a taky hlučnější chod. Šťáva je taky vhodná spíše k okamžité spotřebě. Tento typ přístroje není příliš vhodný pro měkčí plody, peckové, lesní a bobulové ovoce.
  • Příkon/výkon a spotřeba – Výkon přístroje se značně liší podle toho, o jaký typ jde – u odstředivé varianty je nutné, aby byl výkon vyšší. Orientovat se můžete podle příkonu. U levných odstředivých strojů začíná na cca 500 W, což je poměrně málo. Okolo 1000 až 1200 W už lze očekávat solidní výkonnost. Dražší a silnější přístroje mohou mít příkon i 2000 W a víc. Příkon šnekových modelů se naproti tomu pohybuje v rozmezí 150 až 400 W. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že šnekové modely mají výrazně nižší spotřebu. Je ale třeba vzít v úvahu, že šnekové stroje pracují mnohem déle než odstředivé – rozdíl se tedy do značné míry kompenzuje.
  • Konstrukce a objem – Při výběru se zaměřte i na kapacitu a provedení některých důležitých součástí zařízení.
    o Nádoba na šťávu – Jestliže budete připravovat šťávu pro více osob, měl by být objem nádoby alespoň 1 l nebo vyšší. U odstředivých modelů není ani nižší objem takový problém, protože můžete rychle připravit další várku s trochou práce navíc. U šnekových strojů, kde příprava trvá dlouho, jde o podstatně větší zádrhel a je důležité volit objem obezřetněji.
    o Plnicí otvor – Čím menší otvor, tím více práce budete mít s krájením ovoce. Při krájení navíc přicházíte i o určité množství šťávy. Obecně platí, že čím výkonnější stroj, tím větší otvor může mít, protože si motor poradí i s rozměrnými kusy ovoce. Silné modely mívají otvor o průměru až 8 cm, u levnějších a slabších typů může být jen poloviční.
    o Nádoba na dřeň – To této nádoby se ukládá odpad vzniklý při odšťavnění. Objem bývá zpravidla 1-3 l.
  • Počet otáček – I tato vlastnost se značně liší u odstředivých a šnekových modelů. U prvně jmenovaných zařízení může počet otáček dosahovat až 10 000 za minutu. U šnekových strojů je to jen několik desítek až pár stovek otáček. U výkonnějších strojů je důležitá možnost regulace otáček a volby nižších rychlostí pro šetrnější úpravu.
  • Hmotnost – Hmotnosti obou typů odšťavňovačů se pohybují obvykle v rozmezí 4-7 kg.
  • Vybavení a funkce
    o Antidrip – Jde o uzavíratelné víko, které umožňuje lépe manipulovat s nádobou na šťávu.
    o Kartáček – Součástí příslušenství mohou být i speciální kartáčky pro čištění zařízení.
    o Sítko – Sítko je velmi důležitou součástí přístroje a má vliv na kvalitu výsledku. Nejlepší sítka jsou z nerezové oceli.
    o Protiskluzové nožičky – Zabraňují pohybu po kuchyňské lince
    o QuickClean – Jde o uzpůsobení přístroje pro snadnou údržbu (týká se zejména modelů Philips).
    o Displej – Odšťavňovače většinou vystačí s mechanickým ovládáním. Displej mívají spíše drahé modely s velkým množstvím funkcí.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaké ovoce lze zpracovávat?

To záleží na konkrétním typu odšťavňovače. Prakticky všechny si poradí s jablky, hruškami a taky s citrusovými plody. Obvykle lze vždy zpracovat i kořenovou zeleninu (problém mohou mít některé levnější přístroje se slabým výkonem). Z hlediska univerzálnosti je na tom ale nejlíp šneková varianta se svislou hřídelí. Obvykle lze odšťavnit i peckové ovoce, bobuloviny, lesní plody, různé druhy exotického ovoce nebo i listovou zeleninu a bylinky.

Peckové ovoce a některé měkké druhy exotických plodů lze s některými odšťavňovači zpracovat, ale obvykle zanášejí sítko. Za problémové plody je považován taky banán či v současnosti velmi populární avokádo. Konzistence těchto surovin je předurčuje spíš pro mixéry a smoothie makery.

Jaká je hlučnost odšťavňovačů?

Tuto informaci se bohužel od výrobce dozvíte spíše zřídka, nicméně většina šnekových odšťavňovačů se pohybuje okolo 60 dB, odstředivé pak dosahují při vysokých otáčkách 70 až 80 dB, což už je značný a poměrně nepříjemný hluk srovnatelný s pračkou při odstřeďování nebo hlučnějším vysavačem.

Jak zařízení čistit?

Zbytky ovoce rychle zahnívají, takže je odšťavňovač nutné čistit velmi často, ideálně po každém použití. Nejvíc práce dá většinou sítko. Některé odšťavňovače umožňují snadné rozložení a opláchnutí ve dřezu nebo je lze i vložit do myčky nádobí. Obecně platí, že šnekové modely jsou na údržbu výrazně náročnější.

Jak je přístroj zabezpečen?

Moderní zařízení disponují různými bezpečnostními pojistkami, které např. zabrání spuštění při nesprávném sestavení nebo přeplnění nádoby ovocem. Ochrana motoru zase zastaví činnost, když hrozí přetížení nebo přehřátí. Bezpečnostní zarážkou bývají opatřeny i větší plnicí otvory.

Jaké jsou ceny odšťavňovačů?

Nejlevnější odšťavňovače lze pořídit i pod tisíc korun, ale jejich výsledky nebudou nijak oslnivé a životnost taky nebude nejvyšší. Největší oblibě se těší modely zhruba v rozmezí 2 až 3 tisíc korun. Značkové, výkonné a dobře vybavené přístroje ale mohou stát i 10 000 nebo více.

Nejlepší značky odšťavňovačů

  • TEFAL – Tato francouzská značka patří mezi velmi oblíbené výrobce odšťavňovačů. V její nabídce najdete šnekové i odstředivé modely. Cena se nejčastěji pohybuje okolo 1500-3000 Kč.
  • KENWOOD – Odšťavňovače této britské firmy se těší velmi dobrému hodnocení. Důraz je kladen na vysoký výkon a kvalitní zpracování (nerezové nebo kombinace plast a nerez). Cena je ale obvykle vyšší.
  • PHILIPSPhilips nabízí vynikající kvalitu. Zpracování je na skvělé úrovni a velmi snadná je u většiny modelů i údržba. Cena většiny modelů je ovšem poněkud vyšší.
  • G21 – Tuzemská značka G21 je u nás známá a populární. Nabízí několik odšťavňovačů ve střední cenové kategorii. Jde pouze o šnekové modely s výkonem okolo 150-200 W.
  • SENCOR – Sencor je další český výrobce. Jeho odšťavňovače patří k nejprodávanějším na našem trhu. Důvodem je především cenová dostupnost. Nejlevnější přístroj pořídíte už cca od 600 korun. Vybrat si můžete ze šnekových i odstředivých modelů.
  • BOSCH – Německá značka Bosch nabízí odšťavňovače spíše s nižším nebo průměrným výkonem. Na dobré úrovni je bezpečnost, použité technologie i jednoduchost údržby. Cena se pohybuje obvykle od 1500 do 5000 Kč.

Odšťavňovač – co to vůbec je?

Odšťavňovač je přístroj, který vyrábí čerstvý nápoj plný vitamínů a to z jakéhokoliv ovoce či zeleniny. Koupí odšťavňovače investujete do svého zdraví a záleží pouze na vás, na kolik si své zdraví ceníte. Na trhu existuje velká spousta přístrojů v cenové hladině od pár stokorun až po několik desítek tisíc korun (komerční využití). Vyšší cena a kvalita přístroje se projevuje především na kvalitě a množství produkované šťávy.

Nabídka odšťavňovačů od 485 Kč

Máte snad jiný názor na odšťavňovače než uvádí test? Budeme rádi, pokud váš názor či výtky k pořadí jednotlivých odšťavňovačů publikujete v komentářích níže. Každého názoru si ceníme a naším společným cílem je doporučit vám ten nejlepší spotřebitelský produkt na trhu.

7 Comments

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Co třeba takový Kuvings? Máme ho doma a je fakt perfektní, ale v žebříčku ho nevidím… Odšťavňuje i bobuloviny, zůstává suchý odpad. Vše je rychle hotovo…

    • Děkujeme za doporučení. V testech, které jsou naším zdrojem, nebyl Kuvings uveden, proto není ani v našem žebříčku, což ovšem neznamená, že se nejedná o kvalitní přístroj. Na vaše upozornění jsme na něj mrkli a našli několik testů, kde dopadl Kuvings B 6000 na výbornou a určitě je tedy doporučeníhodný.

  • Rohnson R 427 by neměl dostat žádnou hvězdičku, protože je to šmejd. Při odšťavňování po nějaké době začne protékat šťáva do motoru. Co tam asi způsobí je každému jasné. Dnes jsem ho rozebral, protože přestal fungovat. Motor, bezpečnostní spínač, hlavní vypínač, kabeláž, vše totálně zalepené jablečnou šťávou. Ani jsem se neobtěžoval ho dávat dohromady a letěl rovnou do koše. Nejsem první, kdo se o tomto problému zmiňuje. Stačí si projít negativní recenze na Heurece. Nekupujte to, jsou to vyhozené peníze!!!

    • Dobrý den, děkujeme za váš komentář, přesně takové názory pomohou ostatním kupujícím a rádi bychom jich tu pro vás shromáždily co nejvíce.

  • Dobrý den. 
    Chtěl bych vam moc poděkovat za váš přínosný test odšťavňovačů ,podle kterého jsem si vybral
    Rohnson R 427 pro moji manželku a naše dvě děti. Nevím kdo test dělal a podle jakých kritérií, ale
    pokud někomu nevadí nepřekonatelný zápach levných plastů plných ftalátů a kdoví ještě jakých jedů
    tak to nechápu. Jednou nám šéf  koupil do práce rychlovarnou konvici ,která zapáchala podobně s tím,že 
    to časem vyčichne. Nevičichlo!!! !Někteří radši kafe nepili. Letěla po týdnu dopopelnice.Kdo to zná ví o čem mluvím. Nedovedu si však představit, že by ji jen náhodou někdo z nás  označil čtyřma hvězdičkama a dvěma prestižními oceněními Itestu.  Hanba !!!

    • Dobrý den,

      děkujeme za váš názor a recenzi pro případné další kupující. Žebříček je tvořen na základě ohlasů na internetu (výsledky testů renomovaných organizací včetně německých testů, názory odborníků, hodnocení eshopů i široké veřejnosti). Žebříček jsme nově aktualizovali a na základě analýzy několika dalších zdrojů jsme ubrali modelu Ronson R 427 1 hvězdičku. Do žebříčku se nově prosadil vítěz německých testů odšťavňovač Philips HR1871/70 + jeho další levnější starší varianty. V Německu velice dobře dopadli také odsťavňovače Bosch MES3500.