Malé spotřebiče

Test parních hrnců

Parní hrnec ETA Vaření v páře není jen současným trendem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Už naše babičky vařily v páře, zejména pokud měly problémy se žlučníkem nebo s trávením obecně. Později se vaření v páře stalo oblíbeným způsobem přípravy dětských jídel a dnes víme, že takto připravené suroviny si nejlépe zachovávají svou chuť a všechny živiny.

Nejlepší parní hrnce na trhu usnadňují tento způsob vaření, takže si můžete vychutnat zdravé pochoutky mnohem pohodlněji. Parní hrnce jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jsou vybaveny funkcemi, díky kterým bude vaše jídlo chutnat ještě bohatěji. Parní hrnce se postarají o to, aby vaše jídlo bylo plné vitamínů a minerálů, a navíc mělo nezaměnitelnou chuť, kterou může ingrediencím dodat pouze šetrné vaření.

Pokud chcete i vy začít vařit tímto způsobem, určitě si přečtěte test parních hrnců, kde najdete zajímavé informace. Tento článek je užitečný při nakupování a navíc se můžete na konci zapojit do diskuse a obohatit ostatní čtenáře o vlastní postřehy.

Děkujeme, že jste článek sdíleli online mezi svými přáteli na sociálních sítích, a těšíme se, že se k nám připojíte a podíváte se na žebříček nejlepších modelů, které máme v současné době na trhu.

[ssba]

Test nejlepších parních hrnců – TOP 6 podle nás

ProduktKapacitaPříkonHodnoceníCena od [Kč]
1.Tefal VC300830
10 l900 W[usr 5 text="true" tooltip="true"]2700 KčZjistit cenu
2.Tefal VC140131
6 l900 W[usr 5 text="true" tooltip="true"]870 KčZjistit cenu
3.Russell Hobbs 19270
9 l800 W[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]980 KčZjistit cenu
4.Klarstein Steam Spa
cca 30 x 43 x 47 cm1500 W[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 KčZjistit cenu
5.Gallet CUV962
8,5 l900 W[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]800 KčZjistit cenu
6.ETA Steampot 0134
12,25 l1000 W[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1400 KčZjistit cenu

Ukázat kompletní nabídku parních hrnců


Jaké jsou nejlepší parní hrnce na trhu?

 • Tefal VC300830
 • Tefal VC140131
 • Russell Hobbs 19270
 • Klarstein Steam Spa
 • Gallet CUV962
 • ETA Steampot 0134

Jak vybrat nejlepší parní hrnec na vaření?

 • Objem parních hrnců. Stejně jako při nákupu běžných hrnců záleží na objemu. Vyberte si podle toho, kolik porcí jídla obvykle potřebujete připravit. Nejčastěji se setkáte s 9 nebo 10 litry, největší parní hrnce mají objem 12 litrů. Orientačně lze říci, že pro dvě osoby stačí 5 litrů, rodina s dítětem ocení přibližně 8 litrů.
 • Kapacita parního hrnce. Kvalitní parní hrnec má příkon kolem 1000 W, aby se jídlo uvařilo poměrně rychle. Příkon souvisí s objemem hrnce, takže větší parní hrnce mají příkon 1400 W. Rozhodně nedoporučujeme příkon nižší než 800 W.
 • Vlastnosti parních hrnců. Nejlepší parní hrnce připravují vynikající knedlíky, nadýchané rizoto či lahodné brambory. Často se setkáte s držáky na vejce, takže si můžete připravit dokonalá vejce k snídani nebo jako přílohu k hlavnímu jídlu. Ve větších parních hrncích lze uvařit celé kuře a rybu. Součástí balení je také praktická brožura s recepty, která vám pomůže zvládnout vaření v páře. Některé kvalitní parní hrnce mají kromě mísy na rýži také nádobu na omáčku. Kontrola hladiny vody je nutností.
 • Materiál parních hrnců. Nejčastěji se setkáte s kombinací nerezové oceli a plastu. Nádoby na potraviny jsou obvykle vyrobeny z kvalitního plastu, který je pro takové vaření nejvhodnější, protože kov by mohl narušit chuť a vůni surovin. Dno je tedy například z nerezové oceli a nádoby jsou plastové, samozřejmě bez BPA (bisfenolu A). Díky tomu, že jsou nádoby vyrobeny z průhledného plastu, vidíte, jak se jídlo připravuje, a nemusíte nádoby otevírat. Mnoho pokrmů pak můžete podávat přímo z hrnce.
 • Údržba parního sporáku. Možnost mýt parní hrnec v myčce nádobí je pro mnoho lidí rozhodující. Při pravidelném používání myslete také na odstraňování vodního kamene šetrnými přípravky. U každého hrnce by měly být v návodu popsány metody údržby.
 • Inspirujte se. Pomůže například test parních hrnců, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak funguje parní hrnec?

Parní hrnce mají na dně zásobník vody, ze kterého se vlivem tepla vytváří pára. Pára proniká jednotlivými hrnci, takže se jídlo vaří v horké páře.

Co mohu vařit v parním hrnci?

Kvalitní parní hrnec vám umožní připravit nadýchanou rýži, různé druhy masa a ryb, domácí knedlíky a dokonce i luštěniny. Držák na vejce zaručuje chutnou přípravu vajec. Zeleninu lze samozřejmě také vařit.

Ingredience se připravují v páře, což zaručuje šťavnatost a zachování všech vitamínů a živin. Jídlo se nespálí a nepotřebujete žádný tuk.

Hlavní jídlo i přílohy můžete připravovat současně, což je obrovská výhoda.

Jak skladovat ingredience v parním hrnci?

Parní hrnce mají nejméně dvě, nejčastěji tři úrovně: do spodní úrovně dáváme suroviny, které se musí vařit déle, například maso nebo luštěniny. Do prostřední části dáváme přílohy, jako jsou brambory nebo rýže (na přípravu rýže doporučujeme pořídit rýžovar). Úplně nahoře vaříme zeleninu a suroviny, které vyžadují krátkou přípravu.

Parní hrnce mají schopnost připravit pouze jedno jídlo, když nepotřebujete vařit ve všech hrncích po celou dobu. Během vaření by samozřejmě mělo být možné přidat další patro – nejprve uvaříte jen maso a po chvíli můžete přidat nádobu s přílohou.

Jaké vlastnosti by měl mít dobrý parní hrnec?

Kvalitní parní hrnec má například:

 • Kontrola hladiny vody,
 • ochrana proti přehřátí,
 • stabilní a protiskluzové nožičky,
 • několik základních přednastavených funkcí (pro vaření rýže, přípravu zeleniny atd.),
 • kontrola odstraňování vodního kamene, abyste věděli, kdy je třeba parní hrnec vyčistit,
 • signál převaření nebo automatické vypnutí po převaření,
 • časovač,
 • odložený start.

Co znamená Keep Warm?

Znamená to, že parní hrnec má funkci udržování teploty neboli Keep Warm. Jídlo zůstane po uvaření nějakou dobu teplé, takže ho můžete podávat bez ohřívání. Funkce Keep Warm obvykle udrží jídlo teplé 60 minut, některé parní hrnce až 90 minut, jiné udrží teplo pouze 40 minut.

Mohu do parního hrnce během vaření přidat vodu?

ANO. Většina modelů umožňuje přidávat vodu do zásobníku během vaření. Parní hrnec by vás měl na nízkou hladinu vody upozornit světelným nebo zvukovým signálem.

Jaký je nejlepší tvar parních hrnců?

Parní hrnce jsou oválné, kulaté nebo hranaté. Pro větší kusy masa, celé kuře nebo rybu je ideální oválný tvar s dostatečnou výškou hrnce. Moderní parní hrnce jsou hranaté, ale nejčastěji se vyrábějí hrnce kulaté.


Ukázat kompletní nabídku parních hrnců


Pomohl vám náš test parních hrnců na vaření? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepšího parního hrnce a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..