Malé spotřebiče

Test rýžovarů

Rýžovar Tefal RK102811 Rýže je mimořádně důležitou obilninou na světě a pro asi 30% populace i základní součástí jídelního lístku, protože tvoří základ jejich stravy. V našich končinách je rýže spolu s bramborami nejpoužívanější surovinou na přípravu těch nejrozmanitějších jídel. Je to surovina, kterou můžete ochucovat na nespočetné množství způsobů, od ovocných rýžových jídel, až po slaná a sladká rizota, přílohy či dezerty.

Aby jídla, do kterých potřebujete rýži, chutnali skvěle, je nutné mít opravdu kvalitní rýžovar. Můžete totiž být tou nejlepší kuchařkou, ale pokud nemáte správné potřeby po ruce, výsledek v podobě správně uvařené rýže nebude nikdy dokonalý a podle vašich představ. Právě proto jsou na trhu hrnce – říká se jim rýžovary, které rýži připraví vždy dokonale pouze dodržením jednoduchých pokynů.

Nejlepší rýžovar zaručí, že se rýže vždy podaří, či už má být vláčnější na nákyp anebo sypká do polévky. Test rýžovarů, který jsme připravily, vychází ze spotřebitelských testů v zahraničí, zejména v Německu. Při sestavování žebříčku bereme v potaz také hodnocení samotných zákazníků a názory odborníků z oboru. Mimo to, test obohacujeme o praktické rady, které vám pomůžou při koupit nového rýžovaru.

[ssba]

Test nejlepších rýžovarů – vybrali jsme 7 nejlepších

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Russell Hobbs 19750
+ Objem: až 1,8 l
+ Příkon: 700 W
+ vaří v páře
[usr 5 text="true" tooltip="true"]674 KčVíce informací
2.Mi Induction Heating Rice Cooker
+ Objem: až 3 l
+ Příkon: 1100 W
+ chytré vaření
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2 990 KčVíce informací
3.Tristar RK-6127
+ Objem: 1,5 l
+ Příkon: 500 W
+ cena / výkon
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]699 KčVíce informací
4.Tefal RK102811
+ Objem: až 1,8 l
+ Příkon: 500 W
+ vaří v páře
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]999 KčVíce informací
5.Sencor SRM 1500 WH
+ Objem: až 1,5 l
+ Příkon: 500 W
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]599 KčVíce informací
6.oneConcept Osaka 1
+ Objem: až 1 l
+ Příkon: 400 W
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]699 KčVíce informací
7.Sencor SRM 0600WH
+ Objem: až 0,6 l
+ Příkon: 300 W
[usr 4.2 text="true" tooltip="true"]399 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku RÝŽOVARŮ


Jak vybrat nejlepší rýžovar?

  • Objem. Nejčastěji se objem rýžovarů pohybuje od jednoho litru až po 3 litry, přičemž v trojlitrovém připravíte rýži pro početnější návštěvu anebo menší rodinnou oslavu. V menších rýžovarech, například s objemem do dvou litrů zvládnete přípravu čtyř porcí rýže a možná zůstane ještě jedna navíc pro nějakého hladovce.
  • Výkon. Zpravidla se výkon rýžovarů pohybuje od nějakých 400 W přes 700 W, až do přibližně 900 W (výjimkou jsou modely nad 1000 W). Výkon nám udává to, jak rychle dokáže konkrétní rýžovar připravit rýži, kolik rýže naráz zvládne připravit a jaké další funkce má.
  • Zajímavé funkce. Nejlepší rýžovary mají tři programy a mohou mít navíc program pro extra měkkou rýži. Samozřejmostí by měla být funkce „keep warm“, co znamená, že i po dovaření rýže udržuje rýžovar hotovou rýži přiměřeně teplou. Velmi důležité je automatické vypnutí, aby rýžovar spolehlivě skončil po dovaření a nečekal na manuální vypnutí. Určitě mezi standardy patří také ochrana před přehřátím.
  • Příslušenství rýžovarů. Nejčastějším příslušenstvím u rýžovarů je lžíce a odměrka. Povinnou součástí je vyndavací miska, kterou po každém dovaření rýže umyjete.
  • Nejlepší značky rýžovarů a jejich ceny. K populárním značkám patří Russell Hobbs, ale také Tefal, Tristar či ECG. Základní rýžovar seženete i do 1000 Kč, ale ty náročnější dokážete koupit i nad hranicí 2500 Kč. Dražší modely mají objem i nad 3 litry, což běžná rodina s největší pravděpodobností ani nevyužije. Zajímavostí jsou rýžovary, které můžete vidět například v pražské vietnamské tržnici SAPA. Cena takových přístrojů často přesahuje i 100000 Kč.
  • Inspirujte se. Pomůže například test rýžovarů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké další detaily si všímat při koupit rýžovaru?

Je dobré, pokud má rýžovar bezpečná „ouška“, díky kterým se snadno drží a přenáší v rukách; to je důvod, proč si rýžovary prohlédnout raději na živo a až poté koupit na internetu. I zde však platí, že rýžovat máte možnost v internetovém obchodě vrátit, pokud zjistíte, že vám nevyhovuje. Mimo vzpomenuté funkce automatického vypnutí po dovaření rýže, udržování tepla a ochrany před přehřátím by váš nejlepší rýžovar měl mít například i ochranu před opařením vroucí vodou.

Jak dlouho dokáže rýžovar udržovat teplou rýži?

Tato funkce, nazvaná nejčastěji jako „keep warm“, může udržovat teplotu uvařené rýže po dobu 3 až 5 ti hodin. Tento údaj si vždy ověřte pro konkrétní model zvlášť.

Jaký povrch mají misky?

Povrch je nepřilnavý, díky čemuž se rýže vždy podaří a misku nemusíte drhnout, nebo se jednoduše ani nepřipálí.

Mohu misku umývat v myčce nádobí?

Některé misky je možné umývat v myčce nádobí, ale toto je informace, která se bude lišit a je třeba si ji ověřit u konkrétního modelu.

Jak vybrat dostatečně velký objem rýžovaru?

Rýžovar s miskou o velikosti 0,6 litru připraví rýži pro cca 4 osoby, respektive zvládne 4 porce, což znamená, že postačí například dvojici rodičů se dvěma malými dětmi. Rýžovar s objemem 1 litru stačí čtyřem dospělým osobám a zůstane něco navíc. Objem okolo 1,8-2 litrů připraví rýži pro víc jak 4 dospělé osoby, často i pro čtyři osoby na 2 dny.

Jak chutná rýže z růžovaru?

Chutně. Nikdy se nepřipálí, je správně nadýchaná, vláčná, zůstává čerstvá i pokud všechnu nezkonzumujete hned, ale část si odložíte, například na druhý den k obědu.

Může být rýžovar multifunkční?

Některé rýžovary můžete použít i na zdravé vaření v páře. Samozřejmostí jsou varné programy tak, abyste věděli připravit vláčnou rýži na nákyp, ale i suchou do polívek nebo jako přílohu k masu a omáčce. Navíc je možné u některých modelů vařit dle typu rýže – rýžovar nastavíte přesně podle typu rýže, jakou se chystáte připravovat.

Může každý rýžovar připravit různé druhy rýže?

Ne. To, jaké druhy rýže zvládne konkrétní rýžovar připravit, musí být uvedeno v návodu. Zjistěte si to ještě před jeho koupí.

Mezi nejčastější druhy rýže připravované v našich končinách patří jasmínová rýže (vhodná například i při vysokém cholesterolu), rýže basmati (lahodná chuť s nádechem oříšků), arborio (rýže dokonalá do téměř všech italských jídel včetně rýžových kaší), parboiled (ideální do polévek a také jako příloha k masu a omáčkám), carnaroli (ideální pro rizota), a indiánská divoká rýže (vhodná například do salátů).

Kolik vody potřebuje rýžovar na vaření rýže?

Zpravidla je to asi jeden díl rýže na 2 díly vody. Ještě častěji se setkáme s pravidlem, že voda by měla být vždy cca 1 cm (cca 1 článek prstu) nad rýži. Pak se nemůžete splést a kvalitní rýže bude na světě.


Ukázat kompletní nabídku RÝŽOVARŮ


Pomohl vám náš test rýžovarů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního rýžovaru a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..