Sport / Outdoor

Jak vybrat nejlepší běžky?

Běžky Běžky nebo běžecké lyže vám udělají radost během zimy a zpestří seznam aktivit prospěšných pro vaše tělo, neboť při běžeckém lyžování zapojujete do pohybu celé tělo. Základem tohoto sportu jsou kvalitní běžecké lyže, které vám budou vyhovovat. Nejdůležitější je objektivně zhodnotit své schopnosti – jiné nároky má začátečník a jiné pokročilý běžkař, proto nejlepší běžky jsou ty, které jste si vybrali vy.

Zima pro mnohé není oblíbenou částí roku, ale běh na lyžích vám může vykouzlit úsměv na tváři. Zapojit můžete i děti, protože v nabídce výrobců jsou i dětské běžecké lyže upravené pro malé sportovce. Výrobců je však mnoho, tak jak vybrat nejlepší běžky pro sebe nebo i pro své dítě?

Připravili jsme pro vás test s nejnovějšími informacemi. Budeme rádi, pokud vám s výběrem pomohou i naše řádky plné zajímavých rad z této oblasti. Pokud máte s koupí vlastní zkušenosti a chcete se podělit s ostatními čtenáři, doplňte test běžek o vlastní poznatky. Děkujeme za sdílení a také za všechny vaše postřehy.

[ssba]

Test nejlepších běžek – TOP 6 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Fischer TWIN SKIN CRUISER EF + CONTROL STEP

Běžecké lyže s mohérovými pásy
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5200 KčVíce informací
2.Salomon SET ESCAPE 6 GRIP + ACCES PLK

Běžecké lyže na klasiku
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2900 KčVíce informací
3.Salomon SET R 6 COMBI + PLK PRO COMBI

Běžecké lyže na klasiku
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3500 KčVíce informací
4.Fischer SUMMIT STEP + COMPACT

Běžecké lyže s šupinou
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2700 KčVíce informací
5.Sporten SUPER class

Běžecké lyže na klasiku
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6400 KčVíce informací
6.Peltonen N-GRIP FORTE NIS
+ NIS PERFORMANCE CLASSIC

Běžecké lyže na klasiku
s podporou stoupání nanogrip
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5500 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku běžek


Jaké jsou tedy nejlepší turistické batohy na trhu?

 • Fischer TWIN SKIN CRUISER EF + CONTROL STEP
 • Salomon SET ESCAPE 6 GRIP + ACCES PLK
 • Salomon SET R 6 COMBI + PLK PRO COMBI
 • Fischer SUMMIT STEP + COMPACT
 • Sporten SUPER class
 • Peltonen N-GRIP FORTE NIS + NIS PERFORMANCE CLASSIC

Jak vybrat nejlepší běžky?

 • Vaše schopnosti. Pokud s tímto sportem teprve začínáte, pravděpodobně nepotřebujete běžky vyrobené z nejdražších materiálů a asi nebudete chtít vysokou rychlost. Navíc začátečník obvykle neví, zda ho tento sport bude opravdu bavit, takže se vyšší investice nevyplatí. Hledejte běžky do upraveného terénu, například rekreační běžky nebo turistické běžky. Naopak zkušenější se mohou posunout na vyšší úroveň a dopřát si odvážnější zábavu už i na nezpevněném terénu. Především myslete na svůj styl jízdy a na své schopnosti.
 • Okolní prostředí. Rozlišujeme běžky na upravené tratě nebo běžky do terénu mimo upravené tratě. Běžně se prodávají zejména běžky určené na upravené tratě, ale ti zručnější a odvážnější si mohou koupit kvalitní běžecké lyže i do neupraveného terénu.
 • Šupiny nebo běžky bez šupin. Úprava se šupinami se často označuje také jako NO WAX, neboť nepotřebujete takové běžky voskovat. Šupiny nahrazují vosk, vytvářejí odpor, a tak kloužou méně. No wax běžky se šupinami jsou skvělé pro začátečníky, rekreační sportovce a pro ty, kteří prostě nechtějí běžky voskovat. Standardně se běžky voskují, přičemž vosk se vybírá podle typu sněhu – ať je sníh zmrzlý nebo je venku lehce pod nulou.
 • Délka a šířka běžek. Délka a šířka běžek souvisí s typem běžek. Příliš dlouhé běžky budou špatně zatáčet a hůře se ovládat, příliš krátké budou zase rychlejší než byste chteli. Zbytečně široké běžky snižují kontrolu nad jízdou a jsou těžší, zbytečně úzké jsou málo stabilní a boří se do sněhu.
 • Značky a výrobci. V neposlední řadě zvažte cenu a výrobce. Pro začátek se nedoporučuje investovat do běžek příliš, jelikož vás to možná nebude bavit. Na pravidelné běžecké lyžování už potřebujete zainvestovat.
 • Inspirujte se. Pomůže například test běžek, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak vybrat správnou délku běžek?

Se správnou délkou by vám měl umět poradit prodejce, který se vyzná v tom, co nabízí. Obvykle turistické běžky by měly být asi o 15 až 20 cm delší než je vaše postava. Obvykle jsou i širší a měkčí, aby bylo lyžování příjemnější a stabilnější. Klasické běžky jsou o 20 až 30 cm delší než postava lyžaře. Backcountry běžky do neupraveného terénu jsou delší o 10 až 15 cm jako postava sportovce.

Jak vybrat správnou šířku běžek?

Běžky do šířky 45 mm jsou pro zkušené, běžky širší než 47 mm jsou běžně určeny i pro začátečníky a pokročilé. Čím jsou běžky širší, tím jsou stabilnější ale také obtížněji, pomaleji a hůře ovladatelné. Čím užší běžky si vyberete, tím bude ježdění dynamičtější ale i méně stabilní.

Jak vybrat dětské běžky?

Dětské běžecké lyže se od těch pro dospěláky liší především dobrou stabilitou. Jsou široké, nejčastěji mají šupiny, aby nebylo nutné voskování, a vyrábějí se zpravidla do délky 100 cm. Běžky by měly být dlouhé nejvýše o 5 cm než je postava dítěte. Orientačně jsou vhodné do 10 let, pak by dítě mělo mít dost zkušeností na řádně běžky nebo může začít s běžkami pro začátečníky.

Jaké vlastnosti mají dámské běžky?

Na trhu můžete najít i běžky s označením výhradně pro dámy. Kombinují vlastnosti rekreačních a fitness běžek, jsou lépe přizpůsobeny ženské postavě a bývají lehčí co se týče hmotnosti, aby manévrování s nimi bylo jednodušší a méně namáhavé. Mnohé z nich jsou pestřejší, barevnější.

Jaké jsou běžky na bruslení?

Běžky na bruslení, někdy označované také jako skate běžky, jsou určeny na upravený a rovný povrch. Při tomto sportu děláte s nohama pohyb jako při bruslení, střídáte klouzání na jedné a na druhé lyži, co se podobá bruslení. Obvykle mají tyto běžky kluzký povrch a vyžadují voskování, jsou lehké pro komfortnější pohyb.

Opravdu netřeba šupinové běžky voskovat?

Ne. Běžky se šupinami mají v odrazové části lisované nebo frézované šupiny. Tyto šupiny mají například vzor vlnky.

Nejprodávanější běžky na trhu

Nejprodávanější běžecké lyže dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku běžek


Pomohl vám náš test běžek? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitních běžeckých lyží a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..