Sport / Outdoor

Test sjezdových lyží

Lyže Atomic Lyžování, pro mnohé nejoblíbenější sport, vyžaduje především kvalitní lyže. I ostřílení lyžaři mají někdy s koupí nového páru problém – je proto dobré občas sledovat test lyží či jiné srovnání, které vám umožní lépe se zorientovat na trhu a získat lepší přehled o aktuálních modelech, včetně jejich hodnocení, díky čemuž si dokážete vybrat ty nejlepší lyže přesně pro vás.

V současnosti najdete vícero značek lyží, které se snaží navzájem konkurovat nejen designem, ale i kvalitou a pohodlím. Nezávislý test lyží přináší kupujícímu objektivnost, protože jednotlivé modely lyží byly testovány nejen testovacími společnostmi (využíváme našich zdrojů v ČR i Německu), ale také odborníky (blogery a magazíny v oboru). K dispozici je vám tak šikovný přehled námi vybraných modelů, které se vyplatí koupit na základě poměru ceny a kvality.

Na naší stránce vám přinášíme také stručné rady, podle kterých si nové lyže jednoduše vyberte pro sebe i své blízké. Zároveň máte možnost podělit se o své zkušenosti v diskusi pod textem – poraďte s výběrem lyží ostatním nebo jen vyjádřete svoji zkušenost.

[ssba]

Test nejlepších pánských a unisex lyží

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Head V SHAPE V6+PR 11 GW
[usr 5 tooltip="true"]13000 KčVíce informací
2.Pánské lyže Boost 900
[usr 5 tooltip="true"]7000 KčVíce informací
3.Fischer RC4 WC SC MT
+ RC4 Z12 PR
[usr 5 tooltip="true"]17000 KčVíce informací
4.Elan Amphibio 12 C PS
[usr 5 tooltip="true"]9100 KčVíce informací
5.Elan EL SKIS SHI EXPLORE VISION LS
+ EL10.0 GW
[usr 4.9 tooltip="true"]8500 KčVíce informací
6.Rossignol React 8 HP
[usr 4.9 tooltip="true"]13000 KčVíce informací

Test nejlepších dámských lyží

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Blizzard PHOENIX 7.2
+ TLT 10 DEMO W
[usr 5 tooltip="true"]12000 KčVíce informací
2.Dámské lyže ADIX 700
[usr 5 tooltip="true"]5600 KčVíce informací
3.EAtomic Cloud 9 + M 10 GW
[usr 5 tooltip="true"]13500 KčVíce informací
4.Fischer RC ONE LITE 72
[usr 4.9 tooltip="true"]5400 KčVíce informací
5.Atomic VANTAGE WMN 75
+ M 10 GW
[usr 4.9 tooltip="true"]9000 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku LYŽÍ


Jaké značky lyži patří mezi nejlepší?

Lyže pro rekreační lyžaře se pohybují v cenové hladině od 4 000 do 20 000 Kč. Zastáváme názor, že pro kvalitní lyžování je třeba sáhnout do kapsy hlouběji a připravit si cca 10 000 Kč. Vyšší cenová hladina většinou znamená, že se jedná o nejlepší modely dané značky. Mezi nejlepší výrobce patří značky jako Atomic, Head, Elan, Salomon, Völkl, Fischer, Blizzard, Rossignol, Dynastar či K2.

Jak vybrat ty nejlepší lyže?

 1. Zhodnoťte svoje schopnosti. Na úplném začátku potřebujete vědět, jak jste na tom se svými zkušenostmi a fyzickými dispozicemi. Začátečníci ocení jednoduché a hlavně pomalejší lyže, klidně levnější modely, protože ještě netuší, zda je lyžování natolik vtáhne. Pokročilí lyžaři vyžadují rychlejší a komfortnější lyže, chtějí si lyžování užít se vším všudy. Pokročilí lyžaři kupují výkonnostně zaměřené lyže, cenově náročnější modely exkluzivnějších lyží.
 2. Kde budete lyžovat? Většina z nás lyžuje na upravených sjezdovkách, no najdou se i odvážnější lyžaři, které si koupí lyže na neupravené sjezdovky anebo na tzv. free-ride.
 3. Váha lyžaře. Při výběru lyží respektujte svoji váhu. Zdá se to jako maličkost, no hlavně lyžaři s nadváhou musí dbát na správný typ vázání a konstrukci lyží pro svoji vlastní bezpečnost. Vázání by mělo být vždy nastaveno v autorizovaném ski servisu dle vaší váhy a výšky.
 4. Rádius (vykrojení) lyží. Ve všeobecnosti platí používané pravidlo – čím menší je rádius, tím lépe lyže „zatočí“; menší rádius se hodí například méně zkušeným lyžařům, protože lyže se lépe ovládají. Větší rádius znamená i vyšší rychlost.
 5. Dámské, pánské, dětské lyže. Nejlepší dámské lyže krásně sednou na ženskou nohu – jsou měkčí, zvyknou mít širší špičku, mají nižší hmotnost a těžiště je pro jednodušší ovládání lyží trošku posunuté. Páni si vybírají nejlepší pánské lyže nejen podle barvy a designu, ale i podle vnitřní výstelky a vykrojení. Důležité je také udělat pohodlí svým nohám.
 6. Délka lyží. Lyže by měli být zpravidla o 10 až 20 cm menší, než výška postavy lyžaře, ale záleží také na tom, jak zkušeným lyžařem jste a kde plánujete lyžovat. Řekněme tedy, že tato poučka platí pro běžného rekreačního lyžaře.
 7. Inspirujte se naším testem lyží, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaký vybrat rádius lyží?

Rádius je vlastni jakési vykrojení lyží a má vliv na:

 • a) ovladatelnost lyží – větší rádius znamená dlouhé oblouky, a tedy i vyšší rychlost (vhodné pro pokročilé lyžaře), proto si začátečníci kupují lyže s menším rádiusem, což znamená kratší oblouky v menší rychlosti a lepší ovladatelnosti;
 • b) délku lyží – ve všeobecnosti můžeme říci, že kratší lyže mají menší rádius a delší lyže větší rádius.

Jak vybrat správnou délku lyží?

 • Kratší lyže než je výška lyžaře – pro začátečníky až středně pokročilé lyžaře. Též pro rekreační lyžaře. Výhodou je lepší ovladatelnost i pro lyžaře s menší hmotností.
 • Lyže stejně dlouhé, jako je výška lyžaře – pro začátečníky, kteří plánují lyžovat mimo sjezdovky a pro střed pokročilé lyžaře.
 • Lyže delší, než je výška lyžaře – pro pokročilé lyžaře až experty. Též pro lyžaře s nadváhou.

Jak vybrat lyže pro dítě?

Dětské lyže se vybírají s ohledem na věk, váhu a výšku dítěte, přičemž dítě do deseti let by nemělo mít lyže delší jak 100 cm. Nikdy nekupujte lyže větší. Pro dítě jsou maximálně nevhodné, narušili by bezpečnost lyžování.

Malí lyžaři ve věku okolo 3-4 let, by měli mít lyže dlouhé nejvíce 80 cm. Musí být lehké a měkké.

Jaké druhy lyží známe?

 • All mountain – lehčí a tužší lyže, šířku v oblasti vázání mají cca 800mm a špičku trochu delší, rádius do 20 m, nejvhodnější do terénu a hlubšího sněhu.
 • Sjezdové lyže / All round – mají širší špičky a jsou kratší, vhodné pro začátečníky, středně pokročilé a rekreační lyžaře, protože mají dobrou ovladatelnost a nabízí dostačující jízdní komfort.
 • Slalomové – sportovnější, výkonnější lyže s rádiusem kolem 13 m, určené pro zkušenější lyžaře s dobrou kondicí.
 • Free Ride – lyže s dlouhou a širokou špičkou, širší jsou i pod vázáním (víc jak 90 mm).

Nejprodávanější sjezdové lyže na trhu

Nejprodávanější sjezdové lyže dle portálu Heureka.cz


Ukázat kompletní nabídku LYŽÍ


Pomohl vám náš test lyží? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitních lyží a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..