Sport / Outdoor

Test nejlepších horských kol 2022

Horské kolo Scott Chcete si vybrat nové horské kolo, ale tápete nad tím, jaký model koupit? Nechte se u nás inspirovat. Cyklistika je oblíbený sport a aby vše správně fungovalo, musíme mít odpovídající vybavení.

Proto jsme pro vás připravily test horských kol. Žebříček byl sestaven podle hodnocení spotřebitelů, testů renomovaných organizací, názoru odborníků a také doporučení specializovaných eshopů. Do žebříčku se bohužel nevejdou všechny modely, snažili jsme se tedy vybrat modely různých cenových preferencí a tedy nejlepší horská kola do 10000 Kč, do 15000 Kč, do 20000 Kč, do 30000 Kč a nad 30000 Kč. Od levnějších modelů až po ty profesionální.

[ssba]

Test dámských a pánských horských kol – TOP 6

HodnoceníNázevCena od [Kč]
Dámská horská kola
1.Kross Lea 6.0 202217000 KčVíce informací
2.Kellys Vanity 30 202214000 KčVíce informací
3.CTM Charisma 3.0 202215500 Kč Více informací
4.Olpran Apollo 29"9600 KčVíce informací
5.ROCKRIDER XC900 karbon GX Eagle Lunar47000 KčVíce informací
6.ROCKRIDER ST 1006500 KčVíce informací
Pánská horská kola
1.Specialized Rockhopper 202216000 KčVíce informací
2.KELLYS SPIDER 90 29"25000 KčVíce informací
3.ROCKRIDER All Mountain 100 S42000 KčVíce informací
4.Scott Scale 980 202228000 KčVíce informací
5.ROCKRIDER 530 S15000 KčVíce informací
6.Leader Fox Factor13000 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku HORSKÝCH KOL


Jaké jsou nejlepší dámská a pánská horská kola na trhu?

  • Dámské: Kross Lea 6.0 2022
  • Dámské: Kellys Vanity 30 2022
  • Dámské: CTM Charisma 3.0 2022
  • Dámské: Olpran Apollo 29″
  • Dámské: ROCKRIDER XC900 karbon GX Eagle Lunar
  • Pánské: Specialized Rockhopper 2022
  • Pánské: KELLYS SPIDER 90 29″
  • Pánské: ROCKRIDER All Mountain 100 S
  • Pánské: Scott Scale 980 2022
  • Pánské: ROCKRIDER 530 S

Jak vybrat horské kolo?

  • Typy horských kol – Horská kola sice představují samostatnou kategorii, ale lze je ještě dále rozdělit na několik „odrůd“, z nichž každá se hodí pro trochu jiné účely. S jakými horskými koly se lze setkat?
    o Rekreační „trail“ koloTento typ horských kol je nejpopulárnější. Je to dáno jeho univerzálností a taky jízdním komfortem. Toto kolo lze úspěšně použít v lehčím terénu, ale i pro ježdění po městě. Ideální varianta pro celou rodinu, pokud máte rádi cyklovýlety, ale nefandíte žádným extrémům.
    o Závodní horské kolo – Závodní varianta nabízí o poznání menší komfort než „trail“ – a to zejména kvůli nutnosti vysokého posedu potřebného pro maximální aerodynamiku. Závodní kola – někdy označovaná „cross-country“ jsou precizně zpracována z nejlepších materiálů, důraz je kladen na špičkovou kvalitu každého komponentu i celku. Kolo musí být co nejlehčí a přitom pevné a odolné. Tato volba se týká spíše aktivních sportovců a závodních cyklistů. Už jen proto, že jde zpravidla o nejdražší typ, který může stát mnohonásobně víc než běžné „trail“ kolo.
    o Terénní „enduro“ kolo – Každé horské kolo by už podle názvu mělo být trochu terénní. V případě typu „enduro“ je však terénnímu využití podřízeno vše ostatní. Tato kola jsou celoodpružená, velmi odolně zpracovaná a zásadní roli hraje i ovladatelnost a stabilita.
    o Sjezdové „downhill“ kolo – Jde o speciální sportovní typ určený pro sjíždění závodních, terénních tratí. Pro běžnou jízdu nejsou tato kola příliš vhodná.
  • Kola – Pokud jde o kola, zajímat nás bude především velikost. Nejčastěji se setkáte s koly o průměru 26, 27,5 nebo 29 palců. Dnes jsou oproti dřívějšku v oblibě spíše větší kola. Jejich výhodou je vyšší maximální rychlost a lepší zvládání terénních nerovností. Menší kola ale disponují větší akcelerací a nabízejí vyšší ovladatelnost. Kola o velikosti 26 palců se však v současnosti používají spíše pro různé specifické sportovní disciplíny.
  • Velikost rámu kola. Pro snadnou a efektivní jízdu bychom měli vybrat správnou výšku rámu. Při osobním zkoušení ji zjistíte tak, že si stoupnete obkročmo přes rám chodidly na zem. Ideální pak je, když vám vznikne cca 5cm prostor mezi rozkrokem a rámem kola. V případě, že vybíráte kolo na internetu, můžete se řídit touto jednoduchou tabulkou:
    Tabulka velikosti rámu kol
    Zdroj obrázku: Bike-eshop.cz
  • Materiál rámu – Rámy horských kol mohou být vyrobeny z několika materiálů – z oceli, hliníku, titanu nebo karbonu. Ocelové rámy jsou už spíše pasé, nevyhovující je především vysoká hmotnost, ačkoli odolnost je značná. Hliník a zejména jeho slitiny patří dnes ke standardu u levnějších a středně drahých (ale někdy i dražších) kol. Poměr odolnosti, hmotnosti a ceny je totiž výhodný. Titanové a karbonové rámy jsou záležitostí drahých a závodních kol. Karbon je velmi tvrdý a přitom lehký a nabízí dlouhou životnost, ale určitou slabinou jsou boční nárazy, které mohou karbonový rám nebezpečně deformovat. Titan pak představuje nejdražší možnost, ale má ideální vlastnosti.
  • Odpružení – Pokud jde o odpružení, můžete se rozhodnout buď pro pevný rám (odpružení pouze přední vidlice) nebo celoodpružený. První varianta bývá výrazně levnější a umožní dosažení vyšší rychlosti. Může být výhodnějším řešením, pokud chcete jezdit převážně po cestách, cyklostezkách nebo jenom mírném terénu. Odpružený rám je jednoznačně lepší pro terénní jízdu. V tomto prostředí umožňuje bezpečnější a komfortnější jízdu a lepší ovladatelnost. Nevýhodou je vyšší cena, hmotnost a větší nároky na údržbu.
  • Brzdy – Vybírat můžete mezi dvěma základními typy: ráfkovými a kotoučovými brzdami. Kotoučové brzdy mají jednoznačně lepší vlastnosti, delší životnost a ani nevyžadují tak častou údržbu. Ráfkové brzdy jsou ale levnější. U nových modelů kol už se s nimi ale setkáte spíše výjimečně.
  • Převody. U horských kol vybírejte alespoň 24 převodů.
  • Váha kola. Lidé často vybírají horská kola podle váhy. Váha je důležitá, byť není nejdůležitější. Doporučujeme vybírat horská kola do váhy 13,5 kg.
  • Pro inspiraci můžete sledovat náš test horských kol, který jsme pro vás připravily.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaké jsou výhody a nevýhody horského kola?

Horská kola patří už mnoho let k nejoblíbenějším typům jízdních kol. A důvody jsou celkem zřejmé. Jde totiž o velmi univerzální dopravní prostředek, který si dobře vede na úhledném povrchu, ale hravě si poradí i s menším či větším terénem (v závislosti na konstrukci).

Jízda je navíc poměrně komfortní a kola bývají díky robustnějšímu provedení odolná a dlouho vydrží. Ceny jsou přitom mnohdy velmi příznivé. Nevýhodou je snad jen nižší dosažitelná rychlost na silnici v důsledku vyšší hmotnosti a silnějších pneumatik s výraznějším vzorem (použitím hladkých plášťů lze problém minimalizovat).

Hodí se horské kolo pro běžné ježdění do práce, školy apod.?

Zejména „trailová“ horská kola jsou skutečně univerzální záležitostí a jsou zcela vhodná pro každodenní dojíždění po městě i na delší výlety do přírody. Nabízejí dobrý jízdní komfort, ovladatelnost i bezpečnost.

Jaké mají horská kola pedály?

Co se týče pedálů, můžete zvolit buď klasické provedení, které už je ale na ústupu (nevýhodou je špatný kontakt s podrážkou a nízký záběr), platformy (mají širší základnu a výstupky), anebo nášlapné pedály, kdy se pedál zaklesne do speciální podrážky, čímž je maximálně využita práce nohou při šlapání.

Jaké mívají horská kola řídítka?

Existují v zásadě dvě varianty. Lomená a rovná řídítka. Pro běžné používání jsou lomená řídítka obvykle vhodnější. Umožňují totiž komfortnější držení. Rovná řídítka jsou častější u závodních kol. Důležitý je taky výběr koncových návleků (gripů). U horských kol jsou vhodné zamykací gripy, které lze dostatečně zajistit.

Jaké jsou ceny horských kol?

Nejlevnější horská kola lze pořídit už v rozmezí cca 3 až 6 tisíc korun. Některé z těchto modelů se těší velké oblibě a navzdory nízké ceně je rozhodně nelze označit za nekvalitní, natož nepoužitelné.

Nejvíce horských kol se ale nachází v cenové relaci od cca 10 do 20 tisíc.

Špičkové modely ale mohou stát i více než 50 000 a závodní kola ještě mnohem víc.

Nejlepší značky horských kol

  • KELLYS – Tato slovenská značka u nás patří k nejoblíbenějším výrobcům nejen horských kol. Výběr je opravdu obrovský s cenovým rozpětím prakticky v plném spektru. Kola této značky jsou kvalitní a dobře hodnocená.
  • SUPERIOR – Tuzemská firma Superior nabízí horská kola v nižší, střední i vyšší cenové kategorii. Kola se vyznačují pěkným designem a kvalitním zpracováním.
  • LEADER – Leader je česká značka s přiléhavým názvem. Kola této firmy opravdu vedou žebříčky popularity a řadí se k nejprodávanějším. Pořídit lze i cenově velmi dostupné modely a poměr ceny a výkonu je vždy na vynikající úrovni.
  • TREK – Značka Trek má za sebou už docela dlouhou historii a její kola patří k velmi kvalitním. Typický je robustnější design a snížený rám.

Horské kolo je nejoblíbenější

Horské kolo je nejrozšířenější a také nejoblíbenější typ prodávaných jízdních kol. Cyklista na něm může vyrazit do terénu od asfaltu až po méně pohodlné a špatně přístupné terény jako je bahno, písek a kameny. Všechny horská kola mají odpruženou přední vidlici, některé modely také vidlici zadní. Jedná se o tzv. full celoodpružená horská kola. Čím se dále vyznačuje horské kolo? Robustním rámem a širokými pneumatikami.


Ukázat kompletní nabídku HORSKÝCH KOL


Pomohl vám náš test horských kol? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního jízdního kola a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..