Sport / Outdoor

Test elektrokol

Elektrokolo Devron 28161 Elektrokola (nazývané také někdy jako e-kola) nejsou plně motorizovaná vozidla, tedy nejezdí za vás – elektropohon je tam jako vaše výpomoc na dlouhé trasy anebo v případě, že už nezvládáte tolik jako kdysi, ale ježdění na kole a pobytu na čerstvém vzduchu se nechcete vzdát. I mládež a široká veřejnost pozná nejlepší elektrokola, které jsou mimořádně oblíbená i během zdolávání horských terénů a strmých kopců.

Za konstrukčně nejlepší elektrokolo se vyplatí připlatit, abyste měli opravdu spolehlivé kolo schopné jezdit delší trasy, protože kvalitní baterie něco stojí. Vyšší cena by měla zaručit i lepší brzdy a spolehlivější značku. Jak tedy vybrat elektrokolo?

Připravily jsme pro vás test elektrokol, který vychází ze spotřebitelských testů renomovaných organizací zejména v zahraničí. Náš žebříček dále bere do úvahy hodnocení zákazníků i rady odborníků v oboru (nejčastěji tematických magazínů a blogerů). Veškeré údaje analyzujeme, abychom následně mohli sestavit žebříček doporučených modelů.

Test pravidelně aktualizujeme na nové sezóny, abyste jako naši čtenáři měli vždy čerstvý přehled a mohli podle něj hledat kvalitní elektrokola na trhu. Mimo žebříčku se u nás dozvíte také odpovědi na nejčastěji kladené dotazy od kupujících a také návod na výběr správného ekola. Pokud máte vlastní postřehy, obohaťte náš žebříček zapojením se do diskuse.

[ssba]

Test nejlepších elektrokol – výběr TOP modelů podle nás

NázevInfoHodnoceníCena od [Kč]
Horská a treková elektrokola
1.Crussis e-Atland 8.6-L
+ Dojezd: až 200 km
+ Motor: Bafang MAX Drive
+ Ráfky: 27,5"
+ Baterie: Samsung
[usr 5 text="true" tooltip="true"]61000 KčVíce informací
2.Crussis e-Largo 8.6-S
+ Dojezd: až 150 km
+ Motor: BAFANG MAX DRIVE
+ Ráfky: 29"
+ Baterie: Panasonic
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]52500 KčVíce informací
3.Crussis ONE-OLI Cross 8.6-S
+ Dojezd: až 150 km
+ Baterie: Panasonic
+ Ráfky: 28"
+ Motor: OLI SPORT
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]56700 KčVíce informací
4.Apache Tuwan MX1 2021
+ Dojezd: 150 - 250 km
+ Baterie: Apache Power
+ Ráfky: 29"
+ Motor: Bafang M500
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]60000KčVíce informací
5.SCOTT Genius eRIDE 920
+ Dojezd: až 160 km
+ Baterie: Bosch Power Tube
+ Ráfky: 29"
+ Motor: Bosch
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]143000 KčVíce informací
6.Sava 27,5" DECK 9.0
+ Motor: RearDrive 350
+ Baterie: LG
+ Ráfky: 27,5"
+ Dojezd: až 200 km
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]39500 KčVíce informací
7.Leader Fox Altar
+ Dojezd: až 120 km
+ Baterie: -
+ Ráfky: 29"
+ Motor: Bafang M500
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]57500 KčVíce informací
Městská elektrokola
1.Devron 28120 28" - model 2022
+ Dojezd: až 110 km
+ Baterie: Devron Electric
+ Ráfky: 28"
+ Motor: Devron Electric 250 W
[usr 5 text="true" tooltip="true"]34000 KčVíce informací
2.Devron 28126 28"
+ Dojezd: až 120 km
+ Baterie: Devron Electric 250W / Panasonic
+ Ráfky: 28"
+ Motor: Devron Electric 250W
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]38000 KčVíce informací
3.Ratikon eCT 8.1
+ Dojezd: až 80 km
+ Motor: Vinka
+ Ráfky: 28"
+ Baterie: Phylion
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]20000 KčVíce informací
Skládací elektrokola
1.Apache Tocho Nexus 2021
+ Dojezd: až 60 km
+ Baterie: Apache Power S2
+ Ráfky: 20"
+ Motor: Apache Power Silent
[usr 5 text="true" tooltip="true"]27000 KčVíce informací
2.Leader Fox Tifton 2020
+ Dojezd: až 80-120 km
+ Baterie: LG s kapacitou 16Ah
+ Motor BAFANG
+ Ráfky: 20"
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]30000 KčVíce informací
3.Devron 16201 16"
+ Dojezd: až 60 km
+ Baterie: GreenWay 36Vh
+ Ráfky: 16"
+ Motor: ETM-HUB10A
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]24000 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku elektrokol


Jak vybrat nejlepší elektrokolo?

  • Dojezd a kapacita baterie elektrokola. Baterie může mít například 36 V (voltů) a 10 Ah (ampérhodin). To, jakou baterii potřebujete, záleží například i od vaší váhy a terénu, po kterém se budete nejčastěji pohybovat. Baterie s kapacitou 15 Ah a více zvládne dojezd okolo 120 km. Baterie, jež má 10 Ah má dojezd přibližně 80 km. Výkonnější elektrokola mají 48 V, což je již opravdu slušný údaj i pro náročné cyklisty.
  • Druhy elektrokol.
    Trekingové elektrokola jsou určené pro ježdění po cestách i do mírného terénu, na delší ježdění i na lesní cestičky. Jsou jakýmsi kompromisem mezi horskými a městskými elektrokoly. Jedná se zároveň o jedny z nejoblíbenějších modelů.
    Městské elektrokola jsou určené pro ježdění po městě. S radostí je využívají také senioři kvůli snadnějšímu nastupování i proto, že je ježdění uličkami měst baví, ale zdraví jim nedovoluje využívat klasické kolo. Častými zákazníky jsou i lidi jezdící do práce na kole, kteří nechtějí přijít do kanceláře zpocení.
    Horská elektrokola jsou určená do hor a terénů díky odolnější konstrukci. Baterii mají zpravidla vpředu kvůli vyvážení těžiska. Jsou pohodlné a některé i celoodpružené. Poměrně často si je kupuje také mládež a všichni ti, kteří chtějí náročné terény zvládat v pohodě.
    Skládací elektrokola šetří místo a dokážete je převážet v kufru auta například na dovolenou.
  • Umístění elektropohonu.
    Elektropohon může být vzadu, což se hodí na jezdění po běžných cestách jako je asfalt, anebo též do mírných terénů. Výhodná může být nižší cena, no na druhé straně je třeba počítat s tím, že elektrokolo bude vzadu těžší.
    Pohon může být i na předním kole, což je skvělé na ježdění po městě a po zpevněných cestách, ale nikdy ho neberte do terénu a to ani do těch mírných.
    Elektropohon ve středu je nejlepší, co se týče vyvážení; i proto všechny kvalitní horská elektrokola mají obvykle elektropohon umístěn zde.
  • Typ baterie. Lithiové baterie jsou nejrozšířenější i proto, že mají dlouho životnost, ale škodí jim úplné vybití, takže své elektrokolo nenechte s touto baterií nikdy úplně „vyšťavit“. Nikl-kadmiové baterie (NiCd) mají nižší kapacitu, ale potěší vás celkem slušnou životností a jsou dobře odolné i při teplotách pod 5°C. Dají se skladovat déle i vybité. V současnosti se však používají pouze minimálně. Litiovo-polymérové baterie (LiPol) jsou cenově nejnáročnější, ale s dobrou životností. Nabíjet je můžete pouze nabíječkou přímo od výrobce. Nikl-metal-hybrid baterie (NiMH) rychle nabijete, ale mají o něco kratší životnost a při teplotách pod 5°C přestávají správně fungovat, čímž se vlastně trochu znehodnocují. Litiovo-železo-fosfátové baterie (LiFePO) mají malou kapacitu, ale jsou cenově dostupné a některým cyklistům stačí.
  • Brzdy. Za nejspolehlivější jsou považované hydraulické kotoučové brzdy, které patří do vyšší třídy a jsou spolehlivé v každém počasí. Navíc se velmi dobře ovládají.
  • Inspirujte se. Pomůže například test elektrokol, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Dá se k elektrokolu zakoupit nějaké příslušenství?

Ano. V nabídce najdete například nosiče dopředu i dozadu, blatníky, světla apod.

Jaká je životnost baterie?

Kvalitní baterie vydrží i 4 roky. Životnost je však ovlivňována několika faktory jako je váha cyklisty, druh baterie, jak často je používána, počasím a dalšími faktory.

Jsou na trhu barevné elektrokola?

Ano, vybrat si můžete například oranžové, červené, modré, růžové či zelené. Zakoupit si můžete i elektrokola s barevnými pneumatikami.

Vyplatí se koupě značkového elektrokola?

Rozhodně ano, více než kdekoliv jinde. Méně známé značky nemusí používat při výrobě tak kvalitní komponenty jako značka, která už má na trhu elektrokol své postavení. Cena se pohybuje i kolem 50 000 Kč za konstrukčně nejlepší elektrokola.

Jak se starat o baterii?

Skladujte ji zpravidla nabitou a občas ji při delším nepoužívání nabijte, ať se nedostane pod svůj minimální limit, čímž by se mohla poškodit. Skladujte baterii vždy na suchém místě, bez prachu, mrazu a přílišného chladu a vlhka. Při koupi se zeptejte na starostlivost o konkrétní typ baterie, kterou vaše nové elektrokolo bude mít.

Mohu si zakoupit novou baterii?

Ano. Dbejte na to, aby to byl originál od stejné značky jako je vaše elektrokolo; nakupujte tedy jen u prodejců konkrétní značky.

Jakou nosnost mají elektrokola?

Nosnost se pohybuje do 150 kg, průměrem však bývá spíše 120 kg. Informujte se však vždy ke konkrétnímu modelu elektrokola.

Nejlepší značky elektrokol

Crussis

Česká značka Crussis, která začala vyrábět jízdní kola v roce 2012, si získala srdce mnoha vášnivých cyklistů. Základní myšlenkou bylo rozšířit jízdní kola všude tam, kde je potřeba se pohybovat, cestovat, přesouvat se z místa na místo, zkrátka tak, aby se každý mohl dostat kamkoli.

Veletrh For Bikes 2013 jim poskytl prostor pro rozšíření a příležitost zapojit veřejnost. V roce 2015 spustili vlastní výrobní linku a v roce 2018 přišli s výjimečným kouskem – karbonovým horským elektrokolem Crussis. Při výrobě používá značka Crussis vysoce kvalitní komponenty, například od společností Bosch, Maxxis nebo Shimano. V jejich nabídce dnes najdete nejen elektrokola, ale také příslušenství pro cyklistiku, jako jsou kvalitní helmy na kolo, cyklistické brýle, zámky na kolo, světla na kolo a funkční oblečení sladěné s elektrokolem.

Zobrazit nabídku elektrokol Crussis

Trek

Wisconsin, USA – Společnost Trek začala v roce 1976 jako malá rodinná firma s pouhými pěti zaměstnanci. Postupem času se z malé továrny stal seriózní podnik a dnes známe elektrokola Trek i u nás.

Značka Trek přinesla mnoho inovací a zasloužila se o rozmach horské cyklistiky. Mnoho jejich inovací pochází od inženýrů, kteří pracovali také pro letecký průmysl. V roce 1992 uvedli na trh karbonové kolo, ale pro veřejnost bylo příliš brzy – mnozí měli pocit, že tak lehké kolo nebude spolehlivé. Naštěstí v roce 1999 jejich karbonová kola ohromila všechny na Tour de France a karbon si konečně získal jejich důvěru. Kola Trek dodnes patří ke špičce a jsou vyhledávána po celém světě.

Scott

Ed Scott, vášnivý lyžař, přišel v roce 1958 s lyžařskými holemi vyrobenými z hliníku. V současné době má značka Scott pobočky také v USA, Jižní Africe a samozřejmě v celé Evropě.

Švýcarská značka Scott od té doby prošla několika inovacemi a dnes kromě lyžařských holí nabízí širokou škálu produktů pro sportovce. V roce 1971 veřejnost okouzlily nejlehčí lyžařské boty, v roce 1986 si cyklisté mohli vyzkoušet první horské kolo a v roce 1992 první celoodpružené horské kolo. A tím prvenství nekončí – rok 1998 byl také přelomový s nejlehčím celoodpruženým jízdním kolem na světě.

Od roku 2011 se můžeme těšit z elektrokol Scott, která se těší obrovskému zájmu veřejnosti.

Leader Fox

Česká republika je zde opět zastoupena značkou Leader Fox. V roce 1996 P. Müller založil společnost Bohemia Bike, která zastupuje také společnost Leader Fox.

Značka Leader Fox přináší elektrokola, krosová kola, dětská kola, horská kola a stala se oblíbeným výrobcem nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Jejich obliba v poslední době roste v Polsku a Německu. Výroba probíhá v České republice, kde se nachází také továrna. Také návrhy a jejich montáž jsou jejich vlastní. Co se týče komponentů, elektrokola Leader Fox používají například baterie Samsung, Panasonic nebo Sanyo.

Apache

Česká republika, 2001 – Značka Apache si nejprve získala rekreační jezdce, kteří se ve volném čase věnují cyklistice. Kromě toho jsou k dispozici také elektrokola pro starší cyklisty se sníženým záběrem, takže si můžete užít příjemný výlet nebo cestu do práce v jakémkoli věku bez ohledu na kondici.

V roce 2015 uvedla značka Apache na trh až 38 různých modelů elektrokol s pohony renomovaných značek Bosch, Shimano, MaxDrive, ale také s pohonem Apache Power. Elektrické kolo Apache si může dovolit každý. Elektrokola Apache nás zaujala nejen svým designem a funkčností, ale také samotnými komponenty od předních výrobců, jako jsou Shimano, Mavic nebo Ritchey. Záleží jen na vás, který model si získá vaši pozornost.

Rock Machine

Ano, opět tu máme Českou republiku – značka Rock Machine vznikla v roce 1994 a od té doby přináší kola pro juniory i zkušené cyklisty a její nabídka se neustále rozšiřuje o nové produkty.

Veškerá práce kolem kol je na nich, od výkresů, přes samotný vývoj až po testování v terénu a sledování aktuálních trendů, jako jsou barvy kol. A když už jsme u trendů, značka Rock Machine pochopitelně přišla s elektrickými koly. V roce 2017 byla představena elektrokola Rock Machine, například i s pohonem od Shimana. V současné době jsou v nabídce kvalitní horská elektrokola a dokonce i fitness elektrokola.

Giant

1972, Tchaj-wan. Tehdy 38letý K. Lin založil značku Giant a od té doby se stala jedním z největších výrobců jízdních kol na světě. Zakladatel nebyl cyklista, ale měl kolem sebe odborníky a tým zkušených spolupracovníků, díky nimž dnes známe elektrokola Giant. Zpočátku chtěli konkurovat levným výrobcům, ale později se propracovali ke kvalitě.

Rámy vyrábí ve vlastních továrnách. Kromě toho Giant nabízí také cyklistické doplňky, oblečení, náhradní díly, blatníky a dokonce i takové detaily, jako jsou cyklistické ponožky. Co se týče samotných kol, máte široký výběr – silniční elektrokola, celoodpružená kola, městská elektrokola, horská elektrokola, krosová kola, trekingová kola a od roku 2019 také kola značky Cadex. Značka Giant se rozšířila do více než 50 zemí světa.

Cannondale

USA, 1971 – Cannondale Bicycle Corporation začíná v malém, ale s obrovskou precizností a důrazem na detail. Společnost Cannondale dodnes nabízí doživotní záruku na rám pro prvního majitele kola zakoupeného u registrovaného prodejce.

Také díky své preciznosti je dnes Cannondale mezi cyklisty tak známou a oblíbenou značkou. V roce 1991 přišli s přelomovým celoodpruženým horským kolem s patentovaným systémem odpružení nazvaným EST (Elevated Suspension Technology), které jim přineslo značný úspěch. Za zmínku stojí také technologie absorpce vibrací SAVE. V současné době jsou k dispozici také elektrokola Cannondale, která se těší stejné oblibě jako běžná kola.

KTM

Rakousko, 1934 – H. Trunkenpolz založil společnost Kraftfahrzeuge Trunkenpolz Mattighofen, což bylo pro zahraniční trh možná trochu komplikované a později byly výrobky prezentovány pouze pod zkratkou KTM.

V roce 1954 se ke strojírenským a železářským výrobkům přidaly motocykly, které se setkaly s mimořádným nadšením veřejnosti. Na počátku moto světa byly terénní motocykly, později se nabídka rozšířila o jízdní kola a v současné době jsou na trhu oblíbené elektrické motocykly KTM, stejně jako mopedy a čtyřkolky. Od roku 1981 se značka KTM plně věnuje motocyklům, a tedy i elektrokolům.

Kross

Polská značka Kross je tu s námi od roku 1990, kdy představila vynikající a cenově dostupná kola pro každého cyklistu. Vyrábí i kola pro vášnivé cyklisty, takže nechybí ani kola Kross určená pro závodění.

Značka Kross nabízí horská kola, silniční kola, juniorská kola a samozřejmě elektrokola. Z malého prodejce se stala značka známá ve více než 35 zemích a od roku 2000 se může pochlubit 4 novými montážními linkami. Postupně se jejich kola dostala do mnoha specializovaných obchodů a od roku 2012 jsou kola Kross i v České Republice.

Ghost

Německá značka Ghost vznikla v roce 1993 díky dvěma mladým nadšencům. Dnes jsou kola Ghost známá i u nás a těší se značné oblibě.

Značka pochází z Německa, ale pobočky má také v Koreji, Nizozemsku, Španělsku a na Tchaj-wanu. Veřejnost si oblíbila zejména jejich první horská kola, takže mohli postupně rozšířit nabídku například o elektrokola. Značka Ghost je mimo jiné známá také svým závazkem vůči dodavatelům, vlastním testováním a inovacemi, aby cyklistům přinášela kvalitu a spolehlivost. Elektrokola Ghost (nejen) se navíc pyšní moderním designem.


Ukázat kompletní nabídku elektrokol


Pomohl vám náš test elektrokol? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního elektrokola a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..