Test elektrokol

Elektrokolo Devron 28161 Elektrokola (nazývané také někdy jako e-kola) nejsou plně motorizovaná vozidla, tedy nejezdí za vás – elektropohon je tam jako vaše výpomoc na dlouhé trasy anebo v případě, že už nezvládáte tolik jako kdysi, ale ježdění na kole a pobytu na čerstvém vzduchu se nechcete vzdát. I mládež a široká veřejnost pozná nejlepší elektrokola, které jsou mimořádně oblíbená i během zdolávání horských terénů a strmých kopců.

Za konstrukčně nejlepší elektrokolo se vyplatí připlatit, abyste měli opravdu spolehlivé kolo schopné jezdit delší trasy, protože kvalitní baterie něco stojí. Vyšší cena by měla zaručit i lepší brzdy a spolehlivější značku. Jak tedy vybrat elektrokolo?

Připravily jsme pro vás test elektrokol, který vychází ze spotřebitelských testů renomovaných organizací zejména v zahraničí. Náš žebříček dále bere do úvahy hodnocení zákazníků i rady odborníků v oboru (nejčastěji tematických magazínů a blogerů). Veškeré údaje analyzujeme, abychom následně mohli sestavit žebříček doporučených modelů.

Test pravidelně aktualizujeme na nové sezóny, abyste jako naši čtenáři měli vždy čerstvý přehled a mohli podle něj hledat kvalitní elektrokola na trhu. Mimo žebříčku se u nás dozvíte také odpovědi na nejčastěji kladené dotazy od kupujících a také návod na výběr správného ekola. Pokud máte vlastní postřehy, obohaťte náš žebříček zapojením se do diskuse.

Pomohl ti tento test? Sdílej se svými přáteli...
Share on FacebookShare on Google+

Test nejlepších elektrokol – výběr TOP modelů podle nás

 NázevInfoHodnoceníCena od [Kč] 
Horská a treková elektrokola
1.Haibike Sduro Hardnine 4.0 2020
+ Dojezd: až 180 km
+ Motor: Yamaha PW-ST, 70 Nm
+ Ráfky: 29"
+ NĚMECKÁ KVALITA
5 out of 5 stars (5 / 5)65000 KčVíce informací
2.Lectron Esconder MDX 2019
+ Dojezd: až 160 km
+ Motor: BAFANG MAX DRIVE
+ Ráfky: 29"
+ Baterie: Panasonic
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)42000 KčVíce informací
3.Crussis e-Atland 7.5-S 2020
+ Dojezd: až 150 km
+ Baterie: Panasonic Li-ion 36 V/17,5 Ah
+ Ráfky: 27,5"
+ Motor: BAFANG MAX drive
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)44000 KčVíce informací
4.Apache Tuwan MX-I 2019
+ Dojezd: až 160 km
+ Baterie: LG 36 V / 16 Ah
+ Ráfky: 29" / 27,5"
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)43000KčVíce informací
5.KELLYS TYGON 10 29"
+ Dojezd: až 120 km
+ Baterie: KELLYS Re-Charge Li-ion
+ Ráfky: 29"
+ Motor: PANASONIC GX Ultimate
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)50000 KčVíce informací
6.Conway EMR 227 SE
+ Motor: Bosch
+ Ráfky: 27,5"
+ 9 rychlostí
+ Dojezd: až 110 km
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)55000 KčVíce informací
7.Ghost Hybride Square Trekking B2.8
+ Dojezd: až 130 km
+ Baterie: Bosch Power Pack 13,9 Ah
+ Ráfky: 28"
+ Motor: Bosch Performance CX 250 W
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)29 990 KčVíce informací
Městská elektrokola
1.Crussis e-City 1.12-S 2020
+ Dojezd: až 140 km
+ Baterie: Samsung Li-ion 36 V/17,5Ah
+ Ráfky: 26"
+ Nosnost: 120 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)30000 KčVíce informací
2.Devron 28126 28"
+ Dojezd: až 120 km
+ Baterie: Devron Electric 250W / Panasonic
+ Ráfky: 28"
+ Motor: Devron Electric 250W
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)38000 KčVíce informací
3.SCOTT Sub Active eRIDE
+ Dojezd:
+ Motor: Bosch Active
+ Ráfky: 29"
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)65000 KčVíce informací
Skládací elektrokola
1.Leader Fox Harlan 2019
+ Dojezd: až 80-120 km
+ Baterie: Panasonic 36v, 14 AH
+ Ráfky: 20"
+ Nosnost: 120 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)33000 KčVíce informací
2.Leader Fox Tifton 2020
+ Dojezd: až 80-120 km
+ Baterie: LG s kapacitou 16Ah
+ Motor BAFANG
+ Ráfky: 20"
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)30000 KčVíce informací
3.G21 LEXI 2016
+ Dojezd: až 25-35 km
+ Baterie: 36V/10Ah
+ Nosnost: 110 kg
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)15000 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku elektrokol


Jak vybrat nejlepší elektrokolo?

 • Dojezd a kapacita baterie elektrokola. Baterie může mít například 36 V (voltů) a 10 Ah (ampérhodin). To, jakou baterii potřebujete, záleží například i od vaší váhy a terénu, po kterém se budete nejčastěji pohybovat. Baterie s kapacitou 15 Ah a více zvládne dojezd okolo 120 km. Baterie, jež má 10 Ah má dojezd přibližně 80 km. Výkonnější elektrokola mají 48 V, což je již opravdu slušný údaj i pro náročné cyklisty.
 • Druhy elektrokol.
  Trekingové elektrokola jsou určené pro ježdění po cestách i do mírného terénu, na delší ježdění i na lesní cestičky. Jsou jakýmsi kompromisem mezi horskými a městskými elektrokoly. Jedná se zároveň o jedny z nejoblíbenějších modelů.
  Městské elektrokola jsou určené pro ježdění po městě. S radostí je využívají také senioři kvůli snadnějšímu nastupování i proto, že je ježdění uličkami měst baví, ale zdraví jim nedovoluje využívat klasické kolo. Častými zákazníky jsou i lidi jezdící do práce na kole, kteří nechtějí přijít do kanceláře zpocení.
  Horská elektrokola jsou určená do hor a terénů díky odolnější konstrukci. Baterii mají zpravidla vpředu kvůli vyvážení těžiska. Jsou pohodlné a některé i celoodpružené. Poměrně často si je kupuje také mládež a všichni ti, kteří chtějí náročné terény zvládat v pohodě.
  Skládací elektrokola šetří místo a dokážete je převážet v kufru auta například na dovolenou.
 • Umístění elektropohonu.
  Elektropohon může být vzadu, což se hodí na jezdění po běžných cestách jako je asfalt, anebo též do mírných terénů. Výhodná může být nižší cena, no na druhé straně je třeba počítat s tím, že elektrokolo bude vzadu těžší.
  Pohon může být i na předním kole, což je skvělé na ježdění po městě a po zpevněných cestách, ale nikdy ho neberte do terénu a to ani do těch mírných.
  Elektropohon ve středu je nejlepší, co se týče vyvážení; i proto všechny kvalitní horská elektrokola mají obvykle elektropohon umístěn zde.
 • Typ baterie. Lithiové baterie jsou nejrozšířenější i proto, že mají dlouho životnost, ale škodí jim úplné vybití, takže své elektrokolo nenechte s touto baterií nikdy úplně “vyšťavit”. Nikl-kadmiové baterie (NiCd) mají nižší kapacitu, ale potěší vás celkem slušnou životností a jsou dobře odolné i při teplotách pod 5°C. Dají se skladovat déle i vybité. V současnosti se však používají pouze minimálně. Litiovo-polymérové baterie (LiPol) jsou cenově nejnáročnější, ale s dobrou životností. Nabíjet je můžete pouze nabíječkou přímo od výrobce. Nikl-metal-hybrid baterie (NiMH) rychle nabijete, ale mají o něco kratší životnost a při teplotách pod 5°C přestávají správně fungovat, čímž se vlastně trochu znehodnocují. Litiovo-železo-fosfátové baterie (LiFePO) mají malou kapacitu, ale jsou cenově dostupné a některým cyklistům stačí.
 • Brzdy. Za nejspolehlivější jsou považované hydraulické kotoučové brzdy, které patří do vyšší třídy a jsou spolehlivé v každém počasí. Navíc se velmi dobře ovládají.
 • Inspirujte se. Pomůže například test elektrokol, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Dá se k elektrokolu zakoupit nějaké příslušenství?

Ano. V nabídce najdete například nosiče dopředu i dozadu, blatníky, světla apod.

Jaká je životnost baterie?

Kvalitní baterie vydrží i 4 roky. Životnost je však ovlivňována několika faktory jako je váha cyklisty, druh baterie, jak často je používána, počasím a dalšími faktory.

Jsou na trhu barevné elektrokola?

Ano, vybrat si můžete například oranžové, červené, modré, růžové či zelené. Zakoupit si můžete i elektrokola s barevnými pneumatikami.

Vyplatí se koupě značkového elektrokola?

Rozhodně ano, více než kdekoliv jinde. Méně známé značky nemusí používat při výrobě tak kvalitní komponenty jako značka, která už má na trhu elektrokol své postavení. Cena se pohybuje i kolem 50 000 Kč za konstrukčně nejlepší elektrokola.

Jak se starat o baterii?

Skladujte ji zpravidla nabitou a občas ji při delším nepoužívání nabijte, ať se nedostane pod svůj minimální limit, čímž by se mohla poškodit. Skladujte baterii vždy na suchém místě, bez prachu, mrazu a přílišného chladu a vlhka. Při koupi se zeptejte na starostlivost o konkrétní typ baterie, kterou vaše nové elektrokolo bude mít.

Mohu si zakoupit novou baterii?

Ano. Dbejte na to, aby to byl originál od stejné značky jako je vaše elektrokolo; nakupujte tedy jen u prodejců konkrétní značky.

Jakou nosnost mají elektrokola?

Nosnost se pohybuje do 150 kg, průměrem však bývá spíše 120 kg. Informujte se však vždy ke konkrétnímu modelu elektrokola.


Ukázat kompletní nabídku elektrokol


Pomohl vám náš test elektrokol? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního elektrokola a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..