Sport / Outdoor

Test helem na kolo

Cyklo přilba Kawasaki Shikuro Vybrat dobrou helmu na kolo není až tak jednoduchá záležitost – mimo designu a ceny nám výběr komplikují i různé moderní materiály, ze kterých jsou nejnovější přilby vyráběny. Navíc, když si už na první pohled vyberete, může se vám stát, že vám pocitově přilba nesedne, a vy tak budete hledat nanovo.

Kvalitní přilba na kolo musí především splňovat bezpečnostní atesty stanovené pro přilby. Opravdu kvalitní helmy mají označení EN 1078, tedy splňují evropské normy, případně jedno z mezinárodních označení pokud kupujete přilbu v zahraniční: CPSC, SNELL, AS/NZS, B90A. Evropskou normu EN 1078 splňují samozřejmě i nejlepší dětské helmy na kolo, ale třeba i helmy pro uživatele skateboardů či kolečkových bruslí.

Věříme, že nás řebříček bude pro naše čtenáře užitečný a zodpoví vám důležité otázky týkající se správného výběru a nakupování. Žebříček jsme sestavily na základě recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací. Budeme rádi, pokud naše tipy na nejlepší helmy na kolo v závěru článku obohatíte o vlastní zkušenosti a názory.

[ssba]

Test nejlepších cyklistických helem podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
Pánské a dámské helmy na kolo
1.Kellys Blaze
[usr 5 text="true" tooltip="true"]550 KčVíce informací
2.Uvex I-Vo 3D
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1500 KčVíce informací
3.Scott ARX PLUS
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2700 KčVíce informací
4.Kellys Spurt
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1600 KčVíce informací
5.Kellys Dynamic 019
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1100 KčVíce informací
Dětské helmy na kolo
1.WORKER Neonik
[usr 5 text="true" tooltip="true"]570 KčVíce informací
2.Kawasaki Shikuro
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]490 KčVíce informací
3.Arcore VENTO
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]300 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku helem na kolo


Jak vybrat nejlepší helmu na kolo?

  • Správná velikost cyklistické helmy. Absolutním základem je helma, která po pádu zůstává na svém místě, tedy nesmekne se na čelo anebo úplně z hlavy dolu. Právě proto je dobré znát svůj obvod hlavy a v ideálním případě si při koupi vyzkoušet vícero helem, neboť kvůli navrhnutému designu vám nemusí stejná velikost i pocitově stejně dobře sedět u různých modelů. Také vnitřní výstelka přilby může mít jiné vlastnosti, kvůli kterým cítíte přilbu na hlavě nekomfortně v porovnání s nějakou jinou.
  • Průdušnost helmy. Protože cyklistika je sport, i při pomalé jízdě se zapotíte, a to zejména během letních dní. Kvalitní helmy na kolo mají komfortně vyřešenou průdušnost, tedy přilba větrá a během nošení se vám vlasy s pokožkou na hlavě méně zapotí.
  • Hmotnost. Čím těžší helma, tím více vás bude po delší jízdě na kole bolet krk. Některé přilby mají hmotnost pod 200 gramů, což je skvělá volba nejen při delších vyjížďkách.
  • Vnitřní výstelka helmy. Nejlepší helmy na kolo na trhu mají vnitřní výstelku z antibakteriálních materiálů, často s příměsí iónů ze stříbra, aby se předešlo tvorbě bakterií a zápachu po potu. Samozřejmostí je alespoň vyjímatelná výstelka, kterou můžete pohodlně vyprat.
  • Design přileb. Mimo kvality a dobré funkčnosti přihlížíme pochopitelně i na design. V nabídce jsou pánské helmy v tmavších, typicky mužských barvách, ale i pestřejší dámské helmy se specificky ženským designem. Pokud si nemůžete vybrat, výrobci mysleli i na zajímavý unisex přilby, které jsou vhodné pro muže i ženy. Dětské helmy na kolo jsou zpravidla barevnější a často s motivem pohádkových postav.
  • Inspirujte se. Pomůže například najít test přileb na kolo, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak vybrat dětskou helmu na kolo?

Důležité je dítěti vysvětlit, proč má helmu na kolo nosit při každé jízdě a naučit dítě správně přilbu zapínat, protože je velmi důležité už v útlém věku pěstovat tento návyk. Každé sednutí na kolo se neobejde bez helmy. A basta!

Nikdy nekupujte větší helmu s myšlenkou, že dítě do ní doroste, protože takové helma je úplně zbytečná – nedrží na hlavě, a tak jste ji koupili vlastně úplně zbytečně. Investujte peníze do správné přilby, která opravdu ochrání vaše dítě. Mimo toho, na trhu jsou přilby s nastavitelným obvodem hlavy, aby se co nejpohodlněji nosila právě na hlavně vašeho dítěte. Obvod přizpůsobíte podle potřeby.

Dbejte také na průdušnost, reflexní prvky by pak měli být samozřejmostí. Je dobré nechat dítě vybrat si vzhled helmy podle sebe, protože bude raději nosit na přilbě svého oblíbeného hrdinu než něco jiného.

Jak správně změřit obvod hlavy?

Obvod hlavy si nejlépe odměříte tak, že krejčovský metr obtočíte okolo hlavy těsně nad ušima, přes střed čela, asi 2 cm nad obočím.

Kdy je helma opotřebovaná?

I ty nejlepší cyklistické helmy nevydrží věčnost a opotřebují se. Po pěti až osmi letech ztrácejí použité materiály své vlastnosti, aktivní cyklisté dokonce mění helmu již po čtyřech letech. Helmu bychom měli z bezpečnostních důvodů vyměnit také po pádu, neboť nevíme, jak moc poškozená vlákna helmy má a tudíž zda je její funkčnost 100% ní.

Co je to MIPS?

MIPS je zkratka pro Multi-Directional Impact Protection System a v praxi jde o přilbu, která má vložku speciálně navrhnutou tak, aby se snížilo poranění mozku během pádu. Většina dobrých přileb ve střední cenové hladině už má toto vylepšení a oplatí se za něj připlatit.

V čem jsou horší levnější cyklistické helmy?

Levnější cyklistické helmy ochrání vaši hlavu během nárazu, ale jsou těžší, vyznačují se horším odporem vzduchu a jsou ve všeobecnosti hůře odvětrávané. Účel ale splní, postačí k základní výbavě a vždy je lepší mít alespoň nějakou helmu než žádnou.

Dražší helmy mají lépe propracovanou výstelku, která maximálně chrání hlavu před nárazem a v případě pádu lépe chrání mozek před otřesy. Jsou samozřejmě skvěle odvětrávané a mají minimální odpor. V nespolední řadě jsou lehké, a tak se příjemně nosí i během dlouhých letních výletů.

Kdy je přilba správně zapnutá?

Ve všeobecnosti je přilba správně zapnutá, pokud si mezi bradu a řemínek vejdou maximálně dva prsty.

Existují i nějaké druhy přileb na kolo?

Někteří výrobci uvádějí tři základní druhy helem: sportovní (univerzální, vhodné i pro in-line bruslení anebo skateboarding), cestovní (aerodynamičtější tvar, lehčí) a horské (kryjí téměř celou hlavu a mají robustnější konstrukci).


Ukázat kompletní nabídku helem na kolo


Pomohl vám náš test helem na kolo? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní cyklistickou helmu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..