Sport / Outdoor

Test zámků na kolo

Zámek na kolo ABUS Jízdní kolo v mnohých případech není levnou záležitostí, navíc je pro stále více lidí i dopravním prostředkem – otázka bezpečnosti a zamykání jízdních kol je stále aktuálnější.

Mimo kola a vhodného oblečení tak potřebujete i kvalitní zámek na kolo, s kterým se nebudete bát nechat své kolo někde zaparkované bez vašeho dohledu. Při výběru konkrétního typu zámku vám může pomoci i praktický test zámků na kolo, s kterým získáte přehled o trhu a vyberete si ten nejlepší.

Povídá se, že každý zámek dokáže šikovný zloděj zdolat, ale proč mu to ulehčovat? Nejlepší modely stíží krádež kola a pokud využijete kombinace třeba i více zámků, vaše kolo bude pravděpodobně v bezpečí, protože zloděj si vybere to méně chráněné. Je třeba si uvědomit, že kolo je v podstatě váš majetek, a majetek si přece musíme chránit co možná nejlépe.

Pokud máte vlastní tip na nejlepší zámek na kolo, budete rádi, pokud se v závěru tohoto článku zapojíte do diskuse a obohatíte tak náš žebříček. Děkujeme.

[ssba]

Test nejlepších zámků na kolo – TOP 7 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Abus Bordo Granit X-Plus 6500/85
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3600 KčVíce informací
2.Abus 8800/120
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1000 KčVíce informací
3.ABUS uGrip Bordo 5700
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1150 KčVíce informací
4.ABUS Tresor 1385/85
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]850 KčVíce informací
5.ABUS U-Mini 40
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 KčVíce informací
6.ABUS uGrip Chain 585/100
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]750 KčVíce informací
7.Arcore BLACK
[usr 4 text="true" tooltip="true"]250 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku zámků na kolo


Jak vybrat zámek na kolo?

  • Typ zámků na kolo. V nabídce je několik typů zámků a výběr je pouze na vás a podle toho, jakou míru bezpečnosti od zámků očekáváte. Lankové zámky jsou levné, ale nejméně bezpečné. Lépe jsou na tom zámky z podkovy, mezi nejlepší pak patří řetězové a skládací zámky.
  • Klasické zamykání na klíč nebo s kódem? Při klasické zamykání klíčem je možné, že ho ztratíte a pravděpodobně nebudete mít náhradní klíč u sebe. Při kódovém zamykání nepotřebujete klíč, ale na druhé straně si musíte pamatovat kombinace (nejčastěji čtyř) čísel pro odemknutí či zamknutí.
  • Délka zámku na kolo. Při koupi se můžete zaměřit i na délku, resp. obvod zámku. Pokud potřebujete zamknout jedno kolo, stačí vám délka nejvíce 80 cm. Na uzamknutí dvou kol by měla být délka zámku do 110 cm. Pro uzamknutí tří kol najednou potřebujete délku zámku více jak 110 cm. Stále však platí, že mezera mezi kolem a sloupem (anebo jiným místem uzamčení) má být co nejmenší, aby zloděj nemohl se zámkem a samotným kolem příliš manipulovat.
  • Značky zámků na kolo. Je lepší investovat peníze do zámku na kolo od ověřené značky, která už má nějaké zkušenosti s výrobou a inovacemi právě v této oblasti. Mezi nejvyhledávanější značky patří Abus, která se snaží neustále vylepšovat sortiment svých zámků nebo třeba značka Kryptonite s tradicí výroby zámků již od roku 1973 se sídlem v New Yorku.
  • Cena. Cena se odvíjí od způsobu uzamykání a bezpečnosti. Zpravidla byste do zámku měli investovat alespoň 10% z ceny vašeho jízdního kola nebo elektrokola – levné kolo nemusí mít ten nejdražší zámek, drahé kolo by zase nemělo být chráněno tím nejlevnějším možným.
  • Inspirujte se. Pomůže například test zámků na kolo, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké vlastnosti má lankový zámek na kolo?

Lankové zámky – též známé pod pojmem kabelové zámky – jsou nejlevnějším a nejjednodušším možným řešením na používání, ale bohužel patří mezi ty nejméně bezpečné. Používají se na místech, kde je spoustu lidí kolem a vy si potřebujete zamknout kolo, například jen pokud sedíte v kavárně a to máte kolo ještě raději pod svým dohledem, anebo v podobných situacích během dne na frekventovaných místech.

Tento typ zámku se dá velmi lehce a rychle přeštípnout kleštěmi.

Jaké vlastnosti má zámek na kolo ve tvaru podkovy?

Zámek ve tvaru podkovy (také jej známe pod pojmem „účkový“ zámek, protože připomíná písmeno ve tvaru „U“) je bezpečnější než lankový zámek, ale při přenášení v malém batohu může být těžký a neskladný. Někdy je náročnější na upevnění, a pokud chcete nechat málo místa mezi kolem a místem s kterým bude uzamčeno. Čím silnější je tento typ zámku a čím masivnější je skříňka na zamknutí, tím bezpečnější je zámek, ale s tím přibývá i jeho váha a horší skladnost.

Tento typ zámku se dá, zejména u levnějších modelů, vylomit v místě zamykání, případně zničit mechanizmus zamykání.

Jaké vlastnosti má řetězový zámek?

Řetězový zámek na kolo je těžší a silnější, ale patří mezi ty nejbezpečnější. Sice si připlatíte, ale kolo bude opravdu v bezpečí. Řetězový zámek je těžší jak lankový, ale skladnější než „U“ zámek. Řetěz je v pevném obalu, aby bylo kolo chráněno před poškrábáním. Některé modely řetězových zámků je možné po odemknutí nechat na sedlové tyči, takže vám nikde v batohu nezabírá místo.

Tento typ zámku je známý svoji vysokou bezpečností.

Jaké vlastnosti má skládací zámek?

Skládací zámek v podstatě spojuje všechny dobré vlastnosti předešlých zámků za předpokladu, že si koupíte opravdu kvalitní kus od renomovaného výrobce. Klouby tohoto zámku jsou ocelové a pevné. Kolo zamknete i na těžko dostupných místech díky možnosti ohýbání. Na rozdíl od řetězového zámku se pouze málokterý dá v pouzdře připevnit během jízdy k sedlu, takže na něj musíte mít vždy místo.

Tento typ zámku je v současnosti nejvíce bezpečný.

Je lepší mít zamknuté kolo vícero zámky?

Ano. Platí, že zloděj je zpravidla vybaven „nářadím“ jen na jeden typ zámku. Pokud máte kolo zamknuté například skládacím zámkem a ještě podkovovým, věřte, že s vysokou pravděpodobností zůstane bezpečně na svém místě. Více zámků také zloděje odradí a jde raději hledat jinou oběť, protože ukrást kolo by trvalo déle a hrozí tu načapání od jiných lidí.

Je dobré mít na kole bezpečnostní alarm?

Vhodný může být spolehlivý alarm, který se spustí například hlasitým pískáním v době, kdy s kolem začne někdo manipulovat bez odemknutí. Samozřejmostí má být deaktivace alarmu, pokud na kole jedete vy, aby se třeba nespustil.


Ukázat kompletní nabídku zámků na kolo


Pomohl vám test zámků na kolo? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního zámku a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

2 Comments

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Dobrý den.
    „Zpravidla byste do zámku měli investovat alespoň 10% z ceny vašeho jízdního kola“.
    Tomu moc nerozumím. Co 10procentního? Pokud tím bylo myšleno 10 % z ceny kola, tak toho nemohu dosáhnout, vzhledem k tomu, že nejdražší zámek na kolo jsem našel za necelých 8000. Leda bych si koupil rovnou 4.
    Mimochodem, měli byste si opravit gramatiku:
    * „Řetězový zámek je těžší jak lankový“ – těžší, než lankový

    * „potřebujete délku zámku více jak 110 cm“ – více, než.

    S pozdravem, Tomáš

    • Dobrý den, pokud máte kolo dražší, samozřejmě pro vás asi nebude 10% relevantních. Ale pokud bereme v úvahu, že většina „jízdních kol“ se pořizuje v rozmezí 5-20 tisíc korun, budou % relevantní a lze takto uvažovat. Pro dražší kola se může kombinovat například s alarmem na kolo nebo ještě jiným zabezpečením apod. Děkujeme za upozornění na gramatiku.