Sport / Outdoor

Jaký je nejlepší gravel bike?

gravel bike Specialized Gravelbiking. Nový termín, který přišel spolu se stále populárnějším typem kola – gravel bike si již oblíbilo mnoho cyklistů, zejména pro jeho všestrannost. Nejlepší gravel bike má opravdu širokou škálu využití: od asfaltových silnic ve městě cestou do práce až po nezpevněné cesty na okraji města při víkendovém dobrodružném výletu. Gravel bike je tedy název pro univerzální kolo, které se skvěle hodí do různých terénů.

Počátky gravel bikes sahají až do USA, kde samotný název (gravel = štěrk) měl označovat hlavní účel kola. Hlavní myšlenkou bylo nabídnout kolo, které zvládne i středně náročný terén a nezpevněné cesty, ale zároveň bude vhodné pro rychlé přesuny po městě bez auta. Silniční kolo bylo pro tyto účely dost nepohodlné a krosové kolo nebylo stavěné na rychlost. Gravel bike je takový dokonalý střed, vyvážený, vyladěný do detailů.

I když někteří stále srovnávají gravel bike například se silničními koly, není to totéž a má to své odlišnosti. Gravel bike je robustnější než silniční kolo, má výkonné kotoučové brzdy a velmi pohodlnou geometrii. Díky tomu je to skvělé kolo, které můžete směle používat i na delší cyklistické vyjížďky, aniž byste se cítili zničení nebo příliš unavení – gravelbiking si zamilujete.

Tentokrát jsme pro všechny cyklistické nadšence, ale i pro ty, kteří hledají univerzální kolo pro pravidelnou jízdu nejen po městě, připravili test gravel biků. Doufáme, že vám náš žebříček poradí, jak vybrat nejlepší gravel bike, a obohatí vás o nové zajímavé informace a rady.

Budeme rádi, když budete náš článek sdílet na sociálních sítích, a děkujeme, že se zapojíte do diskuse. Společně s námi pomáháte dalším čtenářům vybrat si to správné „kolo na šotolinu/štěrk“.

[ssba]

Test nejlepších gravel bike kol – TOP 6 podle nás

ProduktHodnoceníCena od [Kč]
1.Specialized Diverge Sport Carbon 2021
[usr 5 text="true" tooltip="true"]88000 KčVíce informací
2.KELLYS SOOT 50 28"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]35000 KčVíce informací
3.Author Aura XR5 2021
[usr 5 text="true" tooltip="true"]41500 KčVíce informací
4.ROMET ASPRE 2
[usr 5 text="true" tooltip="true"]30500 KčVíce informací
5.Triban RC520
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]21000 KčVíce informací
6.ROMET BOREAS 1
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]26300 KčVíce informací
7.Gravel kolo 120 TRIBAN
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]18000 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku gravelbiků


Jak vybrat nejlepší gravel bike?

  • Správná velikost gravel biku. Stejně jako při koupi jakéhokoli horského kola musí i gravel bike odpovídat stavbě těla cyklisty. V ideálním případě byste měli mít možnost vyzkoušet si gravel bike osobně, nebo pokud již víte, jakou výšku rámu potřebujete, a můžete ji odhadnout. Pokud nakupujete online, ověřte si předem podmínky pro vrácení nebo výměnu zboží. Pro lepší rozhodnutí je dobré využít poradenství na internetu nebo v obchodě.
  • Materiál gravel biku. Hliník se často používá, protože spolu s aditivy lze vlastnosti hliníku ještě zlepšit. Nevýhodou je menší flexibilita. Ocel zvyšuje hmotnost kola, ale na druhou stranu je kolo pružnější a také cenově dostupnější. Nejlepším materiálem je samozřejmě karbon pro svou pevnost, lehkost a optimální pružnost. Záleží na vás, čemu dáte přednost. Kvalitní gravel bike najdete v každé kategorii materiálů, dokonce i z hliníku nebo oceli.
  • Hmotnost gravel biku. Kvalitní gravel bike váží mezi 8 a 10 kg. Hmotnost závisí na použitých materiálech a tyto hodnoty jsou pro gravelová kola optimální.
  • Příslušenství pro gravel bike. Díky tomu, že je gravelové kolo univerzální a vhodné na výlety, máte možnost volby různého příslušenství, jako jsou držáky na láhev s vodou nebo praktické nosiče a další úchyty. Pokud při koupi víte, že něco takového budete používat, hledejte gravel bike s těmito možnostmi příslušenství.
  • Značky a kvalita gravel biků. Kvalitní gravel bike vás bude doprovázet po mnoho let, ať už se vydáte kamkoli. Kupujete něco, od čeho očekáváte, že vám bude dobře sloužit v různých povětrnostních podmínkách a zvládne jízdu v různých terénech. Myslete na kvalitu, nejsme přece tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Doporučujeme přečíst si náš test gravel biků a spolehnout se na recenze i osvědčené značky a výrobce se zkušenostmi.
  • Inspirujte se. Pomůže například test gravel kol, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaké jsou hlavní vlastnosti a výhody gravel biků?

Kvalitní gravel bike má pohodlný rám, díky kterému se na něm dobře jezdí i při několikahodinové jízdě, a dobře vyladěná geometrie tlumí nárazy. Je vhodné do města, ale i do drsnějších podmínek – je hravý a zvládne širokou škálu podmínek. Je také stabilní při sjezdech. Nejlepší gravel biky na trhu jsou konstruována s ohledem na odolnost, pevnost a dlouhou životnost.

Konstrukce je poměrně robustní, pneumatiky jsou širší (až 45 mm). Všechny nejlepší gravel biky mají kotoučové brzdy, které cyklistovi dodávají jistotu i v horších podmínkách, a jako bonus není náročná ani jejich údržba.

Kteří výrobci jsou v současné době nejlepší v oblasti gravel biků?

Kvalitní gravel biky si můžete pořídit od značek Rock Machine, Scott, Kross nebo kanadské značky Kona či populárního Specialized.

Jak se laicky orientovat podle ceny gravel biku?

Kvalitní gravel biky pořídíte za cenu kolem 38 000Kč – bude dobře vybavené a dostatečně pohodlné.

Nejlepší modely jsou samozřejmě cenově výše, pro náročné je cena vysoko nad 50 000Kč – geometrie je precizní, všechny zvolené materiály jsou vysoce kvalitní a můžete se spolehnout na precizní zpracování.

Pro méně náročné, kteří možná ještě nevědí, jestli je gravelové kolo bude bavit, není třeba investovat navíc. Za cenu kolem 20 000Kč můžete mít doma kvalitní gravel bike na cestu do práce nebo na krátký výlet po okolí, zkrátka jednoduché gravelové kolo, které vám bude dobrým společníkem na cestách.


Ukázat kompletní nabídku gravelbiků


Pomohl vám náš test gravel kol? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem nejlepšího gravel biku a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Kam dál?

Podívej se na tipy na nejlepší elektrokola.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..