Sport / Outdoor

Test čelovek

Čelovka LedLenser h7r.2 Čelovka anebo čelová lampa je stále mimořádně oblíbená a vyhledávaná. Nikdy totiž nevíte, kdy ji budete zrovna potřebovat. Nejčastěji ji kupují běžci, cyklisté a turisti, ale měl by ji mít doma i každý cestovatel a domácí kutil. Čelovka vám pomůže vždy, když potřebujete světlo navíc, ale zároveň chcete mít volné ruce.

Nejlepší čelovky mají vícero režimů svícení, takže můžete v případě potřeby vysílat světelný SOS signál, ale i ztlumit intenzitu světla či naopak, svítit ještě silněji. Kvalitní čelovky jsou navíc lehké, poměrně odolné a jejich výdrž v optimálních podmínkách zaručí svítivost i po několik hodin v jednom kuse. Zkušení turisté ocení i tlumené červené světlo, které neruší okolní zvěř a nedráždí oči tak, jako klasické světlo.

Připravily jsme pro vás přehledný test čelovek sestavený a pravidelně aktualizovaný na základě výsledků testů renomovaných organizací, recenzí spotřebitelů a názorů odborníků z této oblasti. Žebříček jsme obohatily o nejčastější otázky kupujících a krátký návod na to, jak vybrat správně čelovku.

Minimálně vám test pomůže zorientovat se na trhu a v jednotlivých modelech, třeba vás i inspiruje při koupi nové. Nezapomeňte, že vaše názory jsou vítány. Zapojit se můžete do diskuse a zanechat třeba recenzi své čelovky.

[ssba]

Test nejlepších čelovek – TOP 7 modelů podle nás

NázevDosvitSvětelný tokHodnoceníCena od [Kč]
1.Petzl Actik Core
až 90 m450 lm[usr 5 tooltip="true" text="true"]1580 KčVíce informací
2.Fenix HL60R
až 116 m950 lm[usr 5 tooltip="true" text="true"]2100 KčVíce informací
3.LEDLENSER H7R.2
až 160 m300 lm[usr 5 tooltip="true" text="true"]2500 Kč Více informací
4.LEDLENSER SEO 5
až 120 m180 lm[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]1500 Kč Více informací
5.Petzl Actik
až 90 m300 lm[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]850 Kč Více informací
6.Fenix HM23
až 53 m240 lm[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]900 Kč Více informací
7.Petzl Tikkina
až 55 m150 lm[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]420 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku čelovek


Jak mám vybrat nejlepší čelovku?

  • Výběr podle aktivity. Jiná by měla být čelovka používána na běhání, jinou oceníte v případě extrémnějších podmínek někde během turistické výpravy. Odlišnou představu mají domácí kutilové a v případě vodních sportů a aktivit pod vodou budete mít zase jiné nároky. Vyberte si tedy čelovku podle účelu, respektive aktivit na které ji budete využívat.
  • Hmotnost. Čelovky mají v současné době obvykle hmotnost od 90 gramů do 160 gramů. Lehčí už nemusí být tak spolehlivé, těžší by vám mohli na čele překážet. Vždy si ověřte, zda je hmotnost uvedená i s bateriemi, anebo bez nich. Ty totiž dokážou rapidně hmotnost zvednout.
  • Doba svícení. Udává se v hodinách. Myslete na to, že jde pouze o orientační údaj, protože tyto hodnoty jsou měřené v optimálních podmínkách (nepočítá se například s mrazem, který dobu svícení zkracuje) a závisí od režimu svícení. Nejúspornější je blikající SOS světlo, abyste mohli v případě nouze svítit tímto signálem co nejdéle.
  • Dosvit. Dosvit znamená, jak daleko čelovka dokáže svítit. Standardem jsou minimálně 2 metry, ale na trhu najdeme i modely s dosvitem na desítky metrů, pro orientaci v terénu dokonce i silnější s dosvitem více jak 150 metrů. Pokud chcete čelovku využívat při běhání anebo cyklistice, určitě myslete na dosvit několika metrů.
  • Světelnost. Světelnost se udává v lumenech a laicky jde o to, jak silně dokáže svítit. Čím vyšší je toto číslo, tým vyšší je světelnost. Je dobré si čelovku vyzkoušet, protože ne všichni sneseme příliš ostré světlo těsně nad očima, na druhé straně se však může hodit do stanu na posvícení a jakmile ji umístíte na čelo, světlo si jednoduše ztlumíte v případě, že to daný model umožňuje.
  • Inspirujte se. Pomůže například test čelovek, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jakou čelovku na běhání?

Na běhání potřebujete čelovku s nízkou hmotností, protože ji budete mít na čele po delší dobu. Ideální jsou alespoň tři režimy svícení a poměrně dobrý dosvit, abyste viděli terén v předstihu a věděli čemu se vyhnout (překážky, rozcestí apod.). Nejlepší čelovky na běhání jsou přiměřeně odolné vůči spadnutí, měli by si poradit s voděodolností při běhu deštěm a mají mít dobrou výdrž svícení. Ty nejprodávanější mají světelnost 150 lumenů a dosvit cca 50 metrů.

Jakou čelovku na turistiku?

Čelovky na turistiku mají dobrou délku svícení, nabízejí rozličné režimy svícení (alespoň tři základní – silnější světlo, slabší a SOS blikání), jsou lehké, aby vám nepřekáželi při dlouhém nošení na čele a voděodolné v případě deště nebo pádu do vody. Samozřejmostí je přiměřený dosvit spíše v desítkách metrů, protože potřebujete vidět terén a okolí.

Jakou čelovku na horolezectví?

Určitě by měla mít nízkou hmotnost, protože ji budete mít stále na čele a nedá se odložit. Měla by mít velmi dobrý dosvit a široké ohnisko, protože se potřebujete rozhlížet po nových úchytech a nášlapech. Samozřejmostí je přiměřená doba svícení, aby nedošlo k tomu, že vám v půlce lezení zhasne.

Jakou čelovku na cyklistiku?

Cyklisti si kupují čelovky se širokým ohniskem, protože potřebují vidět okolní terén, dobrou svítivostí a dlouhým dosvitem. Světelnost by se měla pohybovat alespoň od 200 lumenů do přibližně 450 lumenů. Dosvit by měl být minimálně 50 metrů.

Jakou čelovku na lyže, běžky či jiné zimní sporty?

Čelovky na zimní sporty (lyže, běžky) by měly být především odolné vůči vodě – ty nejlepší mají odolnost IPX7, takže se dají do vody hluboké 1 metr po dobu 30 minut i ponořit. To se hodí například i pro vodní sporty (kajak apod.). V případě zimních sportů si vystačíte i s odolností IPX4. Zaměřte se též na dobrou výdrž svícení.

Jakou čelovku do domácnosti anebo do stanu?

Při těchto čelovkách myslete na velikost, zejména při cestování by neměla zabírat hodně místa. Určitě se snažte koupit tu s nízkou hmotností, s dobrou výdrží svícení a s přiměřeným dosvitem. Výhodou je možnost regulovat světelnost.

Proč koupit čelovku s LED diodami?

LED diody jsou nejčastěji používané při čelovkách, protože šetří baterie, mají šikovný rozměr a poměrně dobrou odolnost při nárazech.

Kde mohu mít umístěné pouzdro na baterie?

Pouzdro na baterie je často umístěné přímo na čelovce, díky čemuž je dobře stabilní a vyvážená, poskytuje také často lepší výkon. No nevýhodou je větší rozměr a vyšší hmotnost. Některé modely však mají pouzdro na baterie zcela mimo a spojené jsou například tenkým kabelem; čelovka je díky tomu lehčí, ale hrozí poškození kabelu a další problémy (tahání kabelu apod.). Proto tento typ čelovky nedoporučujeme.

Nejlepší značky čelovek

Čelovky Petzl

Čelovky Petzl pocházejí z Francie – výrobce již mnoho let nabízí na našem trhu vynikající horolezecké doplňky a další drobnosti, včetně oblíbených čelovek. V nabídce si jistě vybere každý – od základních modelů čelovek pro kempování nebo táboření s označením Classic až po profesionální čelovky Performance ideální například pro noční běh.

Čelovky Petzl se mohou pochlubit několika inovacemi, včetně jedinečné koncepce Hybrid Concept, která znamená, že čelovka funguje s dobíjecí baterií nebo i s klasickými svítilnami, takže nikdy nebudete bez světla.

Reaktivní osvětlení optimalizuje svítivost čelovky bez nutnosti nastavení, takže čelovka automaticky pozná, kdy se díváte před sebe a potřebujete ostřejší světlo, nebo kdy máte skloněnou hlavu a čtete si pokyny pro stavění stanu. Takto vybavená čelovka Petzl samozřejmě také dokonale přizpůsobí světlo vašemu běhu ve tmě. Senzor neustále vyhodnocuje okolní prostředí, takže se můžete plně soustředit na své aktivity. Navíc se šetří i výdrž čelovky.

Čelovky Fenix

Čelovky Fenix jsou precizně zpracované a mají naprosto moderní design, díky němuž osloví mnoho aktivních sportovců. Výrobce Fenix vyniká širokým portfoliem, pod touto značkou najdete čelovky pro domácí použití, ale také čelovky pro sportovce, dokonce některé čelovky Fenix používají při své práci bezpečnostní složky.

Společnost Fenix sídlí v Číně, konkrétně v Šen-čenu. Při výrobě používá špičkové komponenty, například Philips. Výsledkem jejich práce je moderní design, rozumná cena a praktičnost. Nyní se jim podařilo prorazit se svou prací do celého světa a jejich výrobky lze najít ve více než 100 zemích.

Na čelovky Fenix se vztahuje pětiletá záruka.

Čelovky Ledlenser

Německá značka Ledlenser působí na trhu od roku 1933 a přináší řadu výrobků pro outdoorové nadšence a sportovní vyznavače. Čelovky Ledlenser znají profesionální sportovci, ale také záchranáři a armáda.

Čelovky Ledlenser vás ohromí svou odolností, kvalitou materiálu a také překvapí svou vynikající schopností přežít nárazy. Intenzita světla je ideální i pro noční sporty. A aby toho nebylo málo, chválíme také hmotnost čelovek – na hlavě jsou nenápadné, dobře se nosí i po dlouhou dobu.

Překvapením je pokročilý systém zaostřování – světlomety Ledlenser svítí intuitivně, a efektivně tak využívají energii baterie.

Na světlomety Ledlenser se vztahuje sedmiletá záruka.

Čelovky Silva

Švédsko, 1933 – sportovní nadšenci objevili značku Silva, která se stala hitem mezi outdoorovými sportovci a dodnes dokáže zaujmout. Jedná se o profesionální čelovky a další příslušenství nezbytné pro outdoorové sportovní aktivity.

Čelovky Silva tedy nejsou jediné v jejich portfoliu – vyrábějí kompasy, dalekohledy a stále ještě přesné krokoměry, které vyhledává mnoho nadšenců. Produkty Silva splňují požadavky i náročných uživatelů, určitě si vyberete ten svůj. Čelovky Silva se nám líbí pro svůj praktický design, kvalitu a celkovou historii a nadšení pro sport.

Čelovky EMOS

Čelovky EMOS jsou zárukou kvality. Jedná se o českou značku EMOS, která je na trhu od roku 1991. Všechny jejich výrobky se staly natolik oblíbenými, že sesterské společnosti najdete na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Slovinsku.

Společnost EMOS má podporu mnoha sportovních nadšenců i proto, že se zabývá recyklací přenosných baterií a je držitelem několika zajímavých certifikátů, jako je EKOLAMP, ECOBAT nebo také EKO-KOM. Jejich výroba podléhá certifikaci ISO 9001.

Čelovky EMOS jsou pro naše sportovce zárukou místní výroby a v neposlední řadě i podpory továren a zaměstnanců obecně.

Od značky EMOS můžete mít nejen čelovky, ale i další svítilny, nabíječku baterií nebo meteostanici.

Čelovky Black Diamond

Americká značka Black Diamond žije tímto sportem dodnes. Zakladatelé začali v roce 1957 – byli to nadšenci do lyžování a horolezectví, kteří chtěli vyrábět opravdu kvalitní a užitečné věci pro outdoorové sporty. To se jim podařilo a dnes máme k dispozici kromě jiných vynikajících produktů také světlomety propracované do posledního detailu.

Čelovky Black Diamond jsou odrazem toho, co se stane, když společnost miluje sport a ví, co sportovec skutečně potřebuje. Tyto čelovky jsou ideální pro běhání, lezení, noční lyžování a zamilují si je i skalní turisté.

Společnost Black Diamond v současné době působí v Utahu, kam se přestěhovala v roce 1991, protože Kalifornie nenabízela dostatek příležitostí pro lyžování a jejich vášeň pro hory. I to svědčí o tom, že tímto sportem žijí a čerpají inspiraci z vlastních zkušeností.

Čelovky Crivit (Lidl)

Nesmíme zapomenout ani na cenově dostupné a oblíbené čelovky Crivit, které můžete snadno a prakticky kdykoli zakoupit v síti prodejen Lidl, aktuálně také v Lidl eshopu.

Jedná se o čelovky s jednoduchým ovládáním, ideální pro nenáročné domácnosti. Městští běžci ve tmě nebo mlze ocení praktické čelovky Crivit, protože nepotřebují drahý model určený například do hor. Líbí se nám dostupnost těchto světlometů a příznivá cena.

Pod značkou Crivit najdete také běžecké oblečení nebo další sportovní doplňky. Pokud s novým outdoorovým sportem teprve začínáte a nevíte, zda vás bude bavit, pak nemá smysl investovat do drahých čelovek a čelovky Crivit jsou pro začátek ideálním řešením – jsou funkční a dobře vám poslouží.

Čelovky Forclaz, Evadict

Čelovky Evadict i Forclaz spadají pod značku Decathlon a jsou zajímavé svým minimalismem a poměrem cena/výkon. Vejdou se do každého batohu. Čelovky Evadict i Forclaz jsou mezi městskými běžci velmi rozšířené, zejména ve dnech, kdy je téměř tma a někdy osvětlení prostě nestačí.

Tyto čelovky se nám líbí pro svou praktičnost, jsou skvělé pro všechna roční období a mohou oslovit širokou veřejnost.


Ukázat kompletní nabídku čelovek


Pomohl vám náš test čelovek? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní čelovky a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..