Test čelovek

Čelovka LedLenser h7r.2 Čelovka anebo čelová lampa je stále mimořádně oblíbená a vyhledávaná. Nikdy totiž nevíte, kdy ji budete zrovna potřebovat. Nejčastěji ji kupují běžci, cyklisté a turisti, ale měl by ji mít doma i každý cestovatel a domácí kutil. Čelovka vám pomůže vždy, když potřebujete světlo navíc, ale zároveň chcete mít volné ruce.

Nejlepší čelovky mají vícero režimů svícení, takže můžete v případě potřeby vysílat světelný SOS signál, ale i ztlumit intenzitu světla či naopak, svítit ještě silněji. Kvalitní čelovky jsou navíc lehké, poměrně odolné a jejich výdrž v optimálních podmínkách zaručí svítivost i po několik hodin v jednom kuse. Zkušení turisté ocení i tlumené červené světlo, které neruší okolní zvěř a nedráždí oči tak, jako klasické světlo.

Připravily jsme pro vás přehledný test čelovek sestavený a pravidelně aktualizovaný na základě výsledků testů renomovaných organizací, recenzí spotřebitelů a názorů odborníků z této oblasti. Žebříček jsme obohatily o nejčastější otázky kupujících a krátký návod na to, jak vybrat správně čelovku.

Minimálně vám test pomůže zorientovat se na trhu a v jednotlivých modelech, třeba vás i inspiruje při koupi nové. Nezapomeňte, že vaše názory jsou vítány. Zapojit se můžete do diskuse a zanechat třeba recenzi své čelovky.

Pomohl ti tento test? Sdílej se svými přáteli...
Share on FacebookShare on Google+

Test nejlepších čelovek – TOP 7 modelů podle nás

 NázevHodnoceníCena od [Kč] 
1.Petzl Reactik +
5 out of 5 stars (5 / 5)2 090 KčVíce informací
2.Fenix HL60R
5 out of 5 stars (5 / 5)2 099 KčVíce informací
3.LEDLENSER H7R.2
5 out of 5 stars (5 / 5)1 789 Kč Více informací
4.LEDLENSER SEO 5
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)949 Kč Více informací
5.Petzl Actik
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1 098 Kč Více informací
6.Petzl Tikka XP
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1 057 Kč Více informací
7.Petzl Tikkina
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)539 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku čelovek


Jak mám vybrat nejlepší čelovku?

  • Výběr podle aktivity. Jiná by měla být čelovka používána na běhání, jinou oceníte v případě extrémnějších podmínek někde během turistické výpravy. Odlišnou představu mají domácí kutilové a v případě vodních sportů a aktivit pod vodou budete mít zase jiné nároky. Vyberte si tedy čelovku podle účelu, respektive aktivit na které ji budete využívat.
  • Hmotnost. Čelovky mají v současné době obvykle hmotnost od 90 gramů do 160 gramů. Lehčí už nemusí být tak spolehlivé, těžší by vám mohli na čele překážet. Vždy si ověřte, zda je hmotnost uvedená i s bateriemi, anebo bez nich. Ty totiž dokážou rapidně hmotnost zvednout.
  • Doba svícení. Udává se v hodinách. Myslete na to, že jde pouze o orientační údaj, protože tyto hodnoty jsou měřené v optimálních podmínkách (nepočítá se například s mrazem, který dobu svícení zkracuje) a závisí od režimu svícení. Nejúspornější je blikající SOS světlo, abyste mohli v případě nouze svítit tímto signálem co nejdéle.
  • Dosvit. Dosvit znamená, jak daleko čelovka dokáže svítit. Standardem jsou minimálně 2 metry, ale na trhu najdeme i modely s dosvitem na desítky metrů, pro orientaci v terénu dokonce i silnější s dosvitem více jak 150 metrů. Pokud chcete čelovku využívat při běhání anebo cyklistice, určitě myslete na dosvit několika metrů.
  • Světelnost. Světelnost se udává v lumenech a laicky jde o to, jak silně dokáže svítit. Čím vyšší je toto číslo, tým vyšší je světelnost. Je dobré si čelovku vyzkoušet, protože ne všichni sneseme příliš ostré světlo těsně nad očima, na druhé straně se však může hodit do stanu na posvícení a jakmile ji umístíte na čelo, světlo si jednoduše ztlumíte v případě, že to daný model umožňuje.
  • Inspirujte se. Pomůže například test čelovek, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jakou čelovku na běhání?

Na běhání potřebujete čelovku s nízkou hmotností, protože ji budete mít na čele po delší dobu. Ideální jsou alespoň tři režimy svícení a poměrně dobrý dosvit, abyste viděli terén v předstihu a věděli čemu se vyhnout (překážky, rozcestí apod.). Nejlepší čelovky na běhání jsou přiměřeně odolné vůči spadnutí, měli by si poradit s voděodolností při běhu deštěm a mají mít dobrou výdrž svícení. Ty nejprodávanější mají světelnost 150 lumenů a dosvit cca 50 metrů.

Jakou čelovku na turistiku?

Čelovky na turistiku mají dobrou délku svícení, nabízejí rozličné režimy svícení (alespoň tři základní – silnější světlo, slabší a SOS blikání), jsou lehké, aby vám nepřekáželi při dlouhém nošení na čele a voděodolné v případě deště nebo pádu do vody. Samozřejmostí je přiměřený dosvit spíše v desítkách metrů, protože potřebujete vidět terén a okolí.

Jakou čelovku na horolezectví?

Určitě by měla mít nízkou hmotnost, protože ji budete mít stále na čele a nedá se odložit. Měla by mít velmi dobrý dosvit a široké ohnisko, protože se potřebujete rozhlížet po nových úchytech a nášlapech. Samozřejmostí je přiměřená doba svícení, aby nedošlo k tomu, že vám v půlce lezení zhasne.

Jakou čelovku na cyklistiku?

Cyklisti si kupují čelovky se širokým ohniskem, protože potřebují vidět okolní terén, dobrou svítivostí a dlouhým dosvitem. Světelnost by se měla pohybovat alespoň od 200 lumenů do přibližně 450 lumenů. Dosvit by měl být minimálně 50 metrů.

Jakou čelovku na lyže, běžky či jiné zimní sporty?

Čelovky na zimní sporty (lyže, běžky) by měly být především odolné vůči vodě – ty nejlepší mají odolnost IPX7, takže se dají do vody hluboké 1 metr po dobu 30 minut i ponořit. To se hodí například i pro vodní sporty (kajak apod.). V případě zimních sportů si vystačíte i s odolností IPX4. Zaměřte se též na dobrou výdrž svícení.

Jakou čelovku do domácnosti anebo do stanu?

Při těchto čelovkách myslete na velikost, zejména při cestování by neměla zabírat hodně místa. Určitě se snažte koupit tu s nízkou hmotností, s dobrou výdrží svícení a s přiměřeným dosvitem. Výhodou je možnost regulovat světelnost.

Proč koupit čelovku s LED diodami?

LED diody jsou nejčastěji používané při čelovkách, protože šetří baterie, mají šikovný rozměr a poměrně dobrou odolnost při nárazech.

Kde mohu mít umístěné pouzdro na baterie?

Pouzdro na baterie je často umístěné přímo na čelovce, díky čemuž je dobře stabilní a vyvážená, poskytuje také často lepší výkon. No nevýhodou je větší rozměr a vyšší hmotnost. Některé modely však mají pouzdro na baterie zcela mimo a spojené jsou například tenkým kabelem; čelovka je díky tomu lehčí, ale hrozí poškození kabelu a další problémy (tahání kabelu apod.). Proto tento typ čelovky nedoporučujeme.


Ukázat kompletní nabídku čelovek


Pomohl vám náš test čelovek? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní čelovky a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Zaslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..