Sport / Outdoor

Test rodinných a turistických stanů

stan Husky Bizon 3 Rodinné stanování opět nabírá na popularitě. Jako bychom si uvědomovali, že si potřebujeme občas odpočinout v přírodě se svými nejbližšími, víc než cokoliv jiného. Jde o mimořádně jednoduchý způsob společně stráveného času, díky kterému si navzájem darujete nezapomenutelné vzpomínky. Pokud budete kempovat někde mezi ostatními, objevíte nová přátelství a strávíte příjemné chvíle se stejně laděnými lidmi.

Na to, aby mohla být rodinná stanovačka příjemná, potřebujete především kvalitní rodinný stan. Ten by měl být spolehlivý a dostatečně velký. Některé modely mají šikovnou předsíň, do které můžete složit své batohy, pověsit mokré nebo zpocené oblečení či dokonce schovat své horské kolo během deště.

Test stanů vám nabízí přehladně uspořádané tipy na nejlepší stany pro rodinnou stanovačku, ale také tipy na nejlepší turistické stany pro 2-3 osoby. Žebříček pravidelně aktualizujeme. Mimo toho, si můžete přečíst zajímavé rady a informace, které se týkají koupě nového stanu. Tak hurá do toho, počasí na pořádnou stanovačku se už blíží.

[ssba]

Test nejlepších rodinných a turistických stanů – TOP 9 podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Husky Bizon 4 plus
+ pro 4 osoby
+ rozměr: 260×420×130 cm
+ hmotnost: 4,9 kg
+ nepromokavost: 4000/7000 nm
[usr 5 tooltip="true" text="true"]3500 Kč Více informací
2.Husky Bigless 5
+ až 5 osoby
+ rozměr: 300×400×210 cm
+ hmotnost: 11,3 kg
+ nepromokavost: 3000/5000 nm
[usr 5 tooltip="true" text="true"]4900 KčVíce informací
3.Coleman Galileo 5
+ až 5 osob
+ rozměr: 470x335x195cm
+ hmotnost: 15,8 kg
+ nepromokavost: 3000/3000 nm
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]7400 KčVíce informací
4.Coleman Darwin 4 plus
+ až 4 osoby
+ rozměr: 340x280x140cm
+ hmotnost: 6,2 kg
+ nepromokavost: 3000/5000 nm
[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]2650 Kč Více informací
5.Husky Bird 3 plus
+ až 3 osoby
+ rozměr: 185×300×130 cm
+ hmotnost: 3,7 kg
+ nepromokavost: 4000/7000 nm
[usr 4.7 tooltip="true" text="true"]2500 Kč Více informací
6.Easy Camp Huntsville 600
+ až 6 osob
+ rozměr: 350x480x200 cm
+ hmotnost: 12,9 kg
+ nepromokavost: 4000 nm
[usr 4.6 tooltip="true" text="true"]7300 Kč Více informací
7.Ferrino Tenere 4
+ až 4 osoby
+ objem: 5,3 m3
+ hmotnost: 6 kg
+ nepromokavost: 3000/4000 nm
[usr 4.6 tooltip="true" text="true"]5000 Kč Více informací
8.MSR Elixir 2
+ až 2 osoby
+ rozměr: 213x279x102cm
+ hmotnost: 2,77 kg
+ nepromokavost: 1500/3000 nm
[usr 4.6 tooltip="true" text="true"]7100 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku stanů


Jaký je tedy nejlepší stan na trhu?

 1. Husky Bizon 4 plus pro 4 osoby
 2. Husky Bigless 5 pro 5 osob
 3. Coleman Galileo 5 pro 5 osob
 4. Coleman Darwin 4 plus pro 4 osoby
 5. Husky Bird 3 plus pro 2-3 osoby
 6. Easy Camp Huntsville 600 pro 6 osob
 7. Ferrino Tenere 4 pro 4 osoby
 8. MSR Elixir 2 pro 2 osoby

Jak vybrat nejlepší stan?

 • Velikost stanu. Myslete na to, že jedna osoba potřebuje alespoň 60 cm místa ve stanu, což se považuje za takové minimum pro pohodlný spánek a to nezapomeňte ještě na batohy. Mnohé rodiny tak nakupují rodinné stany o jedno místo větší – například trojčlenná rodina zakoupí raději stan pro čtyři osoby, neboť už z předešlých stanování vědí, že je třeba se uvnitř hýbat, oddychovat a ukládat také své věci. Zvažte, či koupíte stan o jednu osobu větší, anebo dáte přednost prostornému rodinnému stanu na přesný počet osob.
 • Tvar. V současnosti jsou nejoblíbenější tzv. tunelové rodinné stany, protože mají nejlépe využitý prostor uvnitř, hned pro vícero členů rodiny. Mezi druhý nejoblíbenější typ patří tzv. „iglú“ stany, nazývané též jako kopulové stany hlavně proto, že je třeba je zakotvit. Dobře si před koupí prohlédněte vnitřní rozmístění stanu.
 • Vrstvy pláště. Dvojplášťové stany jsou nejprodávanější a zároveň nejpoužívanější, neboť se eliminuje srážení páry; vnitřní vrstva je ze vzdušného materiálu, který propustí vlhkost na vnější vrstvu stanu (tzv. tropiko), kde cirkuluje vzduch. Pokud se nějaká voda neodpaří, jednoduše steče dolů a stan zůstane vždy suchý. Známe však i dvojité stany ze dvou vrstev, kdy se vnitřní část stanu buď „zavěsí“ na vrchní tropiko, anebo mají vnější vrstvu a vnitřek se uchytí o samostatné tropiko. Jednoduché stany jsou jednoplášťové, vyrobené z funkčních materiálů.
 • Vodní sloupec. Udává voděodolnost stanu, resp. pokud chceme být přesní, jde o nepromokavost tkaniny ze které je stan vyrobený. Nepromokavost musí být pochopitelně zachována i ve švech a všech ostatních namáhaných místech stanu. Orientačně byste měli vědět, že například při hodnotě 2000 mm je daná tkanina schopná zadržet vodní sloupec z výšky dvou metrů. Čím vyšší je udávána tato hodnota, tím odolnější je stan vůči vodě, ale odráží se to samozřejmě i na ceně stanu a zpravidla i jeho vyšší hmotnosti. V ideálním případě by měl mít rodinný stan 3000 mm. Spodní část stanu by měla mít odolnost vyšší. Tropiko má mít vodní sloupec aspoň 4000 mm, turistické stany do náročnějších podmínek volte klidně s tropikem 6000 mm.
 • Podlaha stanu. Často se používá vrstvený polyethylen, který působí na pohled jako nějaká fólie, ale je dostatečně odolný během běžného používání. Kvalitní stany obvykle mají polyester anebo polyamid, který je lehčí, odolnější vůči promočení a má o cosi delší životnost.
 • Inspirujte se. Pomůže například test stanů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Vyplatí se koupě stanu s předsíní?

Ano. Předsíň určitě využijete při rodinný výletech na odkládání špinavého prádla, tašek s méně důležitými věcmi, které by jinak uvnitř stanu překáželi a pokud je předsíň dostatečně velká, tak schová před nepřízní počasí i horská kola, koloběžky a jiné přepravní prostředky. Uvnitř stanu vám tak zůstane místo nejen na batohy s důležitými věcmi, ale i vám se zvýší celkové pohodlí.

U turistických stanů pro 2-3 osoby bývají předsíňky malé, většinou tak akorát na boty, případně menší batoh. Některé stany pak předsíňku nemají vůbec. Záleží kde, a jak hodláte stan využívat.

Jakou optimální výšku by měl mít rodinný stan?

Zpravidla se kupují rodinné stany s výškou okolo 185 až 200 cm podle toho, jak vysoký je nejvyšší člen domácnosti.

Kolik obvykle váží stan?

Váha rodinného stanu ve složeném stavu závisí především na použitých materiálech, ze kterých je vyrobený, tak i od jeho velikosti. Některé stany pro rodinu mohou mít 7 kg, jiné 5 anebo dokonce více jak 15 kg. Předpokládá se totiž, že rodina si stan přiveze na určené místo autem.
Naopak turistické stany nebo stany na kolo, volte v co nejmenší váze. Zpravidla od 2,5 do max. 5 kg.

Jaké známe konstrukce stanů.

Konstrukce rodinných stanů mohou být laminátové, které jsou sice těžší a budí dojem pevnosti, ale poměrně často se lámou při skládání a rozkládání stanů. Je potřeba mít po ruce vždy sadu náhradních proutků. Duralové konstrukce jsou lehké ale zároveň pevné, což se ovšem odráží na vyšší ceně stanu.

Jaký by měl být rodinný stan ve zkratce?

Dobrý rodinný stan:

 • má předsíň na odkládání věcí,
 • má dostatečnou odolnost vůči promočení,
 • je vzdušný,
 • má pevnou konstrukci a v ideálním případě i barevně odlišené jednotlivé části nosné konstrukce pro jednoduchost skládání,
 • má síťku proti hmyzu,
 • může být šikovnou kombinací kupole a tunelu, kdy kupole slouží jako společenská místnost anebo jakási obývací část a ve dvou tunelech (nebo více tunelech) spí rodiče a děti,
 • má přístřešek pro posezení před stanem anebo ve stínu,
 • je odolný i vůči potrhání.

Jaký by měl být turistický stan ve zkratce?

 • lehký, neboť nechcete vláčet na zádech nebo na kole stan o velké hmotnosti – ideálně do max. 5 kg,
 • odolnost vůči promočení – záleží na podmínkách, ale čím extrémnější (např. vysokohorská turistika), tím vyšší odolnost by měl stan mít,
 • je vzdušný,
 • má pevnou konstrukci, jednoduché skládání i rozkládání (dnes existuje i tzv. samo rozkládací stany),
 • je odolný vůči potrhání,
 • může a nemusí mít malou předsíňku na boty, případně batoh.

Ukázat kompletní nabídku stanů


Pomohl vám test rodinných a turistických stanů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního stanu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..