Test dalekohledů

Dalekohled Nikon Aculon 211 Všechny dalekohledy vám přiblíží vzdálenější objekty v dálce, ale na druhé straně, ne všechny dalekohledy jsou stejné – jde totiž hlavně o účel jejich využití. Test dalekohledů vám pomůže zorientovat se v nabídce dalekohledů a zároveň vám přinese stále aktualizovaný žebříček nejlepších dalekohledů, jaké můžete na českém trhu najít. Test se snažíme aktualizovat jak je to jen možné. Chceme vám dávat čerstvé tipy a inspirace.

Test dalekohledů je sestavený na základě zkušeností odborníků z této oblasti s přihlédnutím na výsledků testů v zahraničí i názory a recenze široké veřejnosti. Tzn., že i vy můžete přispět vaším názorem a poznatky do diskuse v závěru tohoto článku. Pomůžete tak ostatním při výběru, a zároveň obohatíte náš žebříček.

Pomohl ti tento test? Sdílej se svými přáteli...
Share on FacebookShare on Google+

Test nejlepších dalekohledů – vybrali jsme TOP 7 modelů

 NázevHodnoceníCena od [Kč] 
1.Eschenbach Adventure B 10x42 B
5 out of 5 stars (5 / 5)7 990 KčVíce informací
2.Vanguard Spirit RT 10x42
5 out of 5 stars (5 / 5)4 490 KčVíce informací
3.Nikon 10x50 A211 ACULON
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2 790 KčVíce informací
4.Olympus 8x40 DPS I
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1 990 KčVíce informací
5.Steiner Safari UltraSharp 10x26
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)3 100 KčVíce informací
6.Nikon Aculon T11 8-24x25
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)4 022 KčVíce informací
7.Olympus 10x50 DPS I
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)1 790 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku dalekohledů


Jak mám vybrat nejlepší dalekohled?

  • Zvětšení objektů. Zvětšování je hlavní důvod, pro který dalekohled potřebujete, takže se zaměřte nejdříve na tento údaj. Pokud má například dalekohled v popise údaj 11×70, znamená to, že přibližuje jedenáctinásobně. Číslo 70 pak udává velikost objektivu v milimetrech.
  • Jaký typ dalekohledu potřebujete? Na turistiku zvolte menší dalekohled, který lehce zabalíte do batohu. Myslivci zase ocení dobrou světelnost, zvětšení a automatické ostření, na což vám poslouží přímo myslivecké dalekohledy, které jsou obvykle monokulární, tedy takové, že koukáte pouze jedním okem. Neexistuje univerzální dalekohled, vždy musíte vybírat dle účelu jeho použití.
  • Vyberte zaostřování. Mnohé dalekohledy je třeba zaostřovat ručně pomocí malého kolečka. Dražší modely dokážou zpravidla zaostřovat samy bez manuálního zásahu. Vyzkoušejte si oba typy, ať víte, co vám bude vyhovovat víc. Obvykle však myslivci nemají čas si sami zaostřovat, ocení tedy, pokud to dalekohled udělá za ně.
  • Světelnost. Čím větší zvětšení dalekohled má, tím nižší zvykne mít světelnost. Taky si je však třeba pamatovat, že s velikostí objektivu světelnost stoupá. Dalekohled s velkým objektivem a větším zvětšením bude mít celkem slušnou světelnost.
  • Antireflexní vrstva. Takové vrstvy výrazně redukují množství odrazů a odlesků. Nejlepší volbou je antireflexní vrstva označená jako “Fully Multi Coated”, což znamená, že je několik vrstev i na hranolech a čočkách. Kvalitou následuje “multi coated” a “fully coated”. Nejméně postačující antireflexní vrstva je označená výrazem “coated”.
  • Inspirujte se. Pomůže například test dalekohledů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Co znamená označení “WA”?

“WA” znamená širší zorné pole, takže dalekohled poskytne širokoúhlý obraz pozorování.

Jaký je rozdíl mezi hranolem “BAK-4″ a hranolem “BK-7″?

Jde o kvalitu optického skla. Hranol “BK-7″ je standardně používaný a postačuje na běžné pozorování. Hranol “BAK-4″ je o cosi kvalitnější, má vyšší kontrast a lepší světelnost.

Je námořní dalekohled speciální?

Ano, jako všechny specificky zaměřené dalekohledy. Námořnický, mimo toho, že je voděodolný, disponuje například ochranou proti mlze (dobrá viditelnost i v mlze a šeru) a zvládne dobře zobrazovat objekty i během deště.

Jaký dalekohled potřebuje stativ?

Dalekohledy s velmi vysokým přiblížením (16×50 anebo 20×50) potřebují stabilizaci stativem.

Jak vybírat dalekohled podle rozměrů?

Menší dalekohledy, jako například 7×50 anebo 8×25 postačí nenáročného uživateli, který chce sledovat detaily například architektury, plánuje pozorovat sport anebo chce dalekohled využít na turistiku.

Rozměr 8×40 je už méně vhodný při zhoršených světelných podmínkách (psali jsme už výše poměr velikosti objektivu k zvětšování).

Dalekohledy 10×50 jsou univerzálnější, dobře se prodávají a vyhovují i středně náročným uživatelům.

Dalekohled 11×70 má dobrou světelnost a zvládne i horší světelné podmínky, no je větší, čímž nezaujme hlavně turisty a cestovatele.


Ukázat kompletní nabídku dalekohledů


Pomohl vám náš test dalekohledů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního dalekohledu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>