Sport / Outdoor

Test dalekohledů

Dalekohled Nikon Aculon 211 Všechny dalekohledy vám přiblíží vzdálenější objekty v dálce, ale na druhé straně, ne všechny dalekohledy jsou stejné – jde totiž hlavně o účel jejich využití. Test dalekohledů vám pomůže zorientovat se v nabídce dalekohledů a zároveň vám přinese stále aktualizovaný žebříček nejlepších dalekohledů, jaké můžete na českém trhu najít. Test se snažíme aktualizovat jak je to jen možné. Chceme vám dávat čerstvé tipy a inspirace.

Test dalekohledů je sestavený na základě zkušeností odborníků z této oblasti s přihlédnutím na výsledků testů v zahraničí i názory a recenze široké veřejnosti. Tzn., že i vy můžete přispět vaším názorem a poznatky do diskuse v závěru tohoto článku. Pomůžete tak ostatním při výběru, a zároveň obohatíte náš žebříček.

[ssba]

Test nejlepších dalekohledů – vybrali jsme TOP 7 modelů

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Olympus 8-16x40 DPS I
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2700 KčVíce informací
2.Vanguard Spirit RT 10x42
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5000 KčVíce informací
3.Nikon 10x50 A211 ACULON
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 KčVíce informací
4.Olympus 8x40 DPS I
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1700 KčVíce informací
5.Steiner Safari UltraSharp 10x26
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3200 KčVíce informací
6.Nikon Aculon T11 8-24x25
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4200 KčVíce informací
7.Olympus 10x50 DPS I
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1900 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku dalekohledů


Jaký je nejlepší dalekohled na trhu?

  1. Olympus 8-16×40 DPS I
  2. Vanguard Spirit RT 10×42
  3. Nikon 10×50 A211 ACULON
  4. Olympus 8×40 DPS I
  5. Steiner Safari UltraSharp 10×26
  6. Nikon Aculon T11 8-24×25
  7. Olympus 10×50 DPS I

Jak mám vybrat nejlepší dalekohled?

  • Zvětšení objektů. Zvětšování je hlavní důvod, pro který dalekohled potřebujete, takže se zaměřte nejdříve na tento údaj. Pokud má například dalekohled v popise údaj 11×70, znamená to, že přibližuje jedenáctinásobně. Číslo 70 pak udává velikost objektivu v milimetrech.
  • Jaký typ dalekohledu potřebujete? Na turistiku zvolte menší dalekohled, který lehce zabalíte do batohu. Myslivci zase ocení dobrou světelnost, zvětšení a automatické ostření, na což vám poslouží přímo myslivecké dalekohledy, které jsou obvykle monokulární, tedy takové, že koukáte pouze jedním okem. Neexistuje univerzální dalekohled, vždy musíte vybírat dle účelu jeho použití.
  • Vyberte zaostřování. Mnohé dalekohledy je třeba zaostřovat ručně pomocí malého kolečka. Dražší modely dokážou zpravidla zaostřovat samy bez manuálního zásahu. Vyzkoušejte si oba typy, ať víte, co vám bude vyhovovat víc. Obvykle však myslivci nemají čas si sami zaostřovat, ocení tedy, pokud to dalekohled udělá za ně.
  • Světelnost. Čím větší zvětšení dalekohled má, tím nižší zvykne mít světelnost. Taky si je však třeba pamatovat, že s velikostí objektivu světelnost stoupá. Dalekohled s velkým objektivem a větším zvětšením bude mít celkem slušnou světelnost.
  • Antireflexní vrstva. Takové vrstvy výrazně redukují množství odrazů a odlesků. Nejlepší volbou je antireflexní vrstva označená jako „Fully Multi Coated“, což znamená, že je několik vrstev i na hranolech a čočkách. Kvalitou následuje „multi coated“ a „fully coated“. Nejméně postačující antireflexní vrstva je označená výrazem „coated“.
  • Inspirujte se. Pomůže například test dalekohledů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Co znamená označení „WA“?

„WA“ znamená širší zorné pole, takže dalekohled poskytne širokoúhlý obraz pozorování.

Jaký je rozdíl mezi hranolem „BAK-4“ a hranolem „BK-7“?

Jde o kvalitu optického skla. Hranol „BK-7“ je standardně používaný a postačuje na běžné pozorování. Hranol „BAK-4“ je o cosi kvalitnější, má vyšší kontrast a lepší světelnost.

Je námořní dalekohled speciální?

Ano, jako všechny specificky zaměřené dalekohledy. Námořnický, mimo toho, že je voděodolný, disponuje například ochranou proti mlze (dobrá viditelnost i v mlze a šeru) a zvládne dobře zobrazovat objekty i během deště.

Jaký dalekohled potřebuje stativ?

Dalekohledy s velmi vysokým přiblížením (16×50 anebo 20×50) potřebují stabilizaci stativem.

Jak vybírat dalekohled podle rozměrů?

Menší dalekohledy, jako například 7×50 anebo 8×25 postačí nenáročného uživateli, který chce sledovat detaily například architektury, plánuje pozorovat sport anebo chce dalekohled využít na turistiku.

Rozměr 8×40 je už méně vhodný při zhoršených světelných podmínkách (psali jsme už výše poměr velikosti objektivu k zvětšování).

Dalekohledy 10×50 jsou univerzálnější, dobře se prodávají a vyhovují i středně náročným uživatelům.

Dalekohled 11×70 má dobrou světelnost a zvládne i horší světelné podmínky, no je větší, čímž nezaujme hlavně turisty a cestovatele.


Ukázat kompletní nabídku dalekohledů


Pomohl vám náš test dalekohledů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního dalekohledu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..