Sport / Outdoor

Test krokoměrů

Krokoměr Silva Chůze je zdravá a pro tělo prospěšná. To je nepopiratelný fakt. Studie dokonce prokázali, že 10000 kroků denně ovlivňuje pozitivně zdraví člověka. Pomáhá proti obezitě, nemocem srdce a cév. Zlepšuje zdraví i kondici. Abychom ale mohli spolehlivě měřit, kolik jsme toho za den ušli, potřebujeme k tomu krokoměr.

Tento malý přístroj funující na základě malého kyvadélka je výbornými pomocníkem pro běžné chození, outdoor turistiku, sportovní chůzi i běh. Abychom vám pomohli vybrat ty nejkvalitnější modely, vytvořily jsme pro vás test krokoměrů. Výsledky pochází z průměrných hodnocení spotřebitelských webů, eshopů a renomovaných organizací, které testují výrobky. Žebříček by vám měl ukázat ty nejlepší krokoměry na českém trhu.

[ssba]

Test nejlepších krokoměrů – TOP 6

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Silva EX STEP
[usr 5 tooltip="true" text="true"]489 KčVíce informací
2.inSPORTline Strippy
[usr 5 tooltip="true" text="true"]790 KčVíce informací
3.SILVA ex30
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]999 KčVíce informací
4.Silva Ex10 Distance
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]809 KčVíce informací
5.Omron HJ 321 E
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]459 KčVíce informací
6.Spokey Moony 3D
[usr 4.5 tooltip="true" text="true"]338 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku KROKOMĚRŮ


Jak vybrat krokoměr?

  • Senzory – Moderní krokoměry fungují na principu elektromechanických senzorů. V současnosti přitom existují přístroje se dvěma typy těchto čidel.
    a) 2D čidla – Jde o starší a levnější variantu senzorů, která vnímá pohyb pouze ve dvou rovinách. V důsledku toho může vznikat větší zkreslení a zařízení hůře rozeznává a filtruje některé nerelevantní otřesy. Ať už při jízdě v dopravním prostředku nebo jiné činnosti. Opačný problém je, že pokud není krokoměr správně umístěn, nemusí vůbec měřit. Problém může nastat, pokud máte přístroj např. v batohu, tašce apod.
    b) 3D čidla – Moderní a dražší modely obvykle disponují 3D čidly, které by měly kompenzovat nedostatky 2D senzorů – krokoměr by tedy měl měřit správně, i pokud je umístěn na méně vhodném místě a měl by lépe rozeznat a odfiltrovat otřesy, které nesouvisejí s chůzí. Zdaleka ne vždy ale platí, že model s 3D senzorem je natolik kvalitnější a přesnější, aby se tím ospravedlnila vyšší cena. Spíše než samotný typ senzoru jsou tedy důležité zkušenosti uživatelů s konkrétními modely.
  • NastaveníKvalitní krokoměr by měl v každém případě umožňovat nastavení vstupních parametrů. Tato možnost může přesnost ovlivnit i velmi významným způsobem. A co vše je možné nastavit? Například délku kroků, výšku postavy nebo hmotnost – ta je nutná, pokud má zařízení odhadnout reálné množství spálených kalorií, což je funkce, kterou některé krokoměry nabízejí.
  • Základní funkce – Krokoměrů existuje bezpočet modelů. Některé jsou zcela jednoduché a nabízejí jen nejzákladnější možnosti. Stejně tak ale můžete narazit na komplikované přístroje s celou záplavou funkcí. Pojďme se nejprve podívat na běžnou výbavu většiny současných krokoměrů.
    – Počítadlo kroků – Bez této funkce by asi krokoměr neměl význam. Klasické modely ukazují celkové množství kroků za určitý čas (standardně za den).
    – Čas – Většina krokoměrů má nejen hodiny, ale obvykle i stopky a někdy budík.
    – Vzdálenost – Poměrně běžná je i funkce, která kroky automaticky převádí v metry a kilometry.
    – Paměť – Moderní zařízení obvykle disponují pamětí, která zaznamenává vaše úspěchy za posledních X dní a umožňuje jejich zobrazení.
  • GPS – Ve spojení s GPS se krokoměr stává velmi zajímavým nástrojem, který umožňuje poměrně značně přesné zaznamenání ušlé trasy a vzdálenosti. U některých modelů je možné propojení s mobilním telefonem a využití GPS na tomto zařízení, případně může mít krokoměr i vlastní GPS modul.
  • Konektivita – Propojení s počítačem nebo mobilním zařízením je dnes u lepších krokoměrů poměrně běžnou záležitostí. Pomocí USB kabelu nebo i bezdrátového Bluetooth rozhraní můžete přenést data do zařízení, ve kterém je lze uchovávat a zpracovávat např. pomocí speciálních aplikací či programů.
  • Pokročilé funkce – Kromě výše zmíněných možností mohou krokoměry nabízet i řadu dalších funkcí. Mezi nejzajímavější patří:
    o Měření rychlosti – Některé modely krokoměrů dokážou poskytnout i údaje o rychlosti chůze.
    o Aerobní zóna – Přístroje s touto funkcí dokážou odděleně počítat kroky ušlé při určité intenzitě – v takzvané „aerobní zóně“, v níž se nejlépe spalují tuky. Definice a způsob určení aerobní zóny se u jednotlivých výrobců liší.
    o Filtry – Lepší krokoměr by měl být schopný účinně odfiltrovat alespoň krátké kroky a úseky (např. přechody mezi místnostmi apod.) a případně různé otřesy způsobené jinými pohyby, než je chůze.
    o Měření tepuKrokoměr může být vybaven i čidlem pro snímání tepové frekvence. To je velmi užitečné např. pro přesné stanovení aerobní zóny.

Nejčastější otázky kupujících

Jak krokoměry fungují?

Starší krokoměry obvykle k měření využívaly jednoduchý pružinový systém a elektronické počítadlo s displejem. Tyto krokoměry byly velmi nepřesné a dnes už se s nimi setkáte jen zřídka. Moderní krokoměry fungují na principu mikro-elektro-mechanických senzorů, tzv. MEMS. Tyto senzory registrují nejen pohyb, ale i zrychlení. Kvalitní moderní modely využívající 2D nebo 3D senzory dokážou většinou i poměrně úspěšně odolávat zkreslujícím pohybům a měří relativně přesně i v případě nevhodného umístění.

Jaká je přesnost měření?

Přesnost kvalitních krokoměrů je na celkem solidní úrovni, ale s nějakou odchylkou je třeba vždy počítat. Pokud je odchylka např. do pěti kroků na sto kroků, jde o únosnou mez a chyba se často na delší trase částečně vykompenzuje. O reálné přesnosti konkrétního modelu se můžete dozvědět spíše z recenzí než od samotného výrobce.

Kde krokoměry nosit?

Nejlépe se krokoměrům daří, pokud jsou umístěny přímo na těle nebo oblečení, kde je zkreslení nejmenší. Ideální je tedy připnutí za opasek nebo na nějakou jinou část oděvu. Některé se věší na krk. Kvalitnější modely už často dokážou obstát i při méně vhodném uložení – například v batohu, tašce apod.

Je pravda, že v zájmu zdraví by měl člověk ujít aspoň 10 000 kroků denně?

Tento údaj už je dnes legendou a omílá se neustále dokola. Zní v reklamách na fitness produkty, používají jej často i různí výživový poradci, trenéři apod. Jde však o údaj, který je v podstatě vycucaný z prstu. Jedinou oporu má v malé japonské studii staré šedesát let – a zjevně nijak zvlášť validní, jelikož ignoruje vše možné, od věku přes pohlaví až po zdravotní stav, hmotnost nebo cokoli jiného.

Tento mýtus může být užitečný i dnes, pokud vám pomůže začít se více hýbat. Může být však nebezpečný, pokud vás bude jeho nedosahování demotivovat, nebo naopak nutit k výkonům, které nejsou v souladu s vaším zdravotním stavem.

Nejlepší značky krokoměrů

  • SILVA – Tento švédský výrobce nabízí na desítku modelů krokoměrů, z nichž se některé těší velké oblibě. Cena se pohybuje od 500 do 1000 Kč a dražší varianty nabízejí i solidní funkční vybavení.
  • INSPORTLINE – Česká značka InSportLine nabízí řadu dobře vybavených, ale dostupných krokoměrů v ceně už od cca 200 Kč.
  • OMRON – Tato japonská značka nabízí několik velmi dobře hodnocených, kvalitních krokoměrů v různých cenových relacích.
  • MEDISANA – Společnost Medisana se zaměřuje na dražší, náramkové krokoměry – obvykle s nadstandardní výbavou

10 000 kroků proti prevenci civilizačních chorob

Chůze je v životě člověka nesmírně důležitá. Lidé na ni stále více zapomínají. Přitom, chůze je jeden z nejlevnějších sportů, které mohou lidé provozovat.

Člověk by měl denně ujít alespoň 10000 kroků. Potom můžeme hovořit jako o prevenci proti civilizačním chorobám. Jedná se o vzdálenost cca 7 kilometrů. Ujitím této vzdálenosti pomůžeme našemu srdci, cévám, kondici a váze.

Chůze je navíc pro tělo zcela přirozené a pro zdraví nezbytná věc.

Právě díky krokoměrům si můžeme jednoduše měřit, kolik jsme toho za celý den „nalítali“.

Chcete začít hubnout?

Jestliže chcete začít efektivně hubnout pomocí chůze, přidávejte si v malých dávkách více povinných kroků. Už při 12 500 až 15 000 krocích denně spalujete kalorie, které vydají za hodinu intenzivního tréninku aerobicu v posilovně. Každý krok se v boji s nadváhou počítá. Zkuste to a uvidíte, že vás to začne opravdu bavit.


Ukázat kompletní nabídku KROKOMĚRŮ


Pomohl vám náš test krokoměrů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního krokoměru a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..