Malé spotřebiče

Test tyčových (ponorných) mixérů

Tyčový mixér BraunTyčový nebo chcete-li také ponorný mixér je stále oblíbenější pomocník každého kuchaře. Jeho pomoc oceníte v případě, že chcete mixovat, sekat či šlehat. Nemusíte být však zrovna zapálený milovník jídla, aby jste jeho praktičnost ocenily.

Vítěz testu v kategorii tyčový mixér, byl vybírán na základě spotřebitelských testů firem, odborníků v oboru i samotných spotřebitelů. Tyčové mixéry, které se často umisťovali na předních příčkách, jsme zařadili do našeho hodnocení jako ty nejlepší. Upozorňujeme, že jsme tyčové mixéry sami netestovali a vycházíme z průměru dostupných testů na internetu. I tak si lze udělat zajímavý vzorek těch nejlepších modelů na českém trhu. Test tyčových mixérů byl vytvořen pro rok 2020.

[ssba]

Tyčový mixér vítěz testu – TOP 7

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Braun MQ785 Patisserie Plus
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2700 KčVíce informací
2.Bosch MSM 67170
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1150 KčVíce informací
3.Kenwood HDP 408 WH Triblade
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 KčVíce informací
4.Bosch MSM 66150
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]900 Kč Více informací
5.Braun MQ500 Soup
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]700 Kč Více informací
6.G21 VitalStick
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1000 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku TYČOVÝCH MIXÉRŮ


Jak vybrat tyčový mixér?

  • Typy mixérů – V současnosti si můžete vybrat z celé řady různých typů a variací mixérů – tyčový mixér patří mezi velmi oblíbené a praktické řešení. Pojďme se přesto podívat i na ostatní základní možnosti:
    o Stolní mixér – Jde o klasickou variantu, kterou zná zřejmě každý. Dříve byly tyto mixéry mnohem běžnější než dnes, jelikož nebylo mnoho jiných možností. V současnosti jsou spíše na ústupu. Stolní mixér tvoří základna a skleněná či plastová mixovací nádoba. V tomto zařízení můžete rozmixovat ovoce i zeleninu a taky míchat některá řídká těsta a hmoty. Zásadní nevýhodou je složitější sestavování a větší rozměry i hmotnost.
    o Smoothie maker – Jde o odlehčenou, modernější verzi předchozí varianty. Smoothie maker funguje principiálně stejně jako stolní mixér, ale tato zařízení jsou koncipována pro co nejjednodušší a nejrychlejší použití i pro snadnou údržbu. Oproti mixéru jsou tedy praktičtější a komfortnější, ale mívají menší objem a levnější modely mívají slabý výkon (neporadí si např. s ledem nebo tvrdými surovinami).
    o Ruční šlehač – Jednoduché zařízení pro mísení, hnětení a šlehání těsta, bramborové kaše, šlehačky apod. Snadná je obsluha i údržba, ale obvykle nenabízí více funkcí (mixování, sekání,…).
    o Kuchyňský robot – Multi-účelové zařízení zvané kuchyňský robot, které by mělo umět vše, co výše uvedené stroje a třeba ještě i mnoho navíc. Výhodou je univerzálnost a výkonnost. Nevýhodou vysoká cena a velké rozměry.
    o Tyčový mixér – Tyčový mixér je velmi dobrý a praktický pomocník. Základní nástavec umožňuje sekání, mixování a šlehání – a zpravidla je k dispozici i nástavec míchací. Výhodou je velmi snadné použití i údržba, dostupná cena a skladnost. Nevýhodou je nižší zabezpečení.
  • Příkon – Nyní už zůstaneme u ručních mixérů. Příkon je zásadním kritériem při jejich výběru a ovlivňuje výkonnost a efektivnost zařízení. Setkat se můžete s příkonem v rozmezí od cca 150 do 1000 W (výjimečně i více nebo méně). Mezi nejoblíbenější však patří modely s příkonem od cca 500 do 700 W. Takový výkon je zpravidla dostatečný pro efektivní, běžné domácí použití. Vyšší příkon volte, pokud chcete mixér používat velmi často a potřebujete sekat nebo mixovat větší objemy nebo tvrdší suroviny.
  • Otáčky – Otáčky rovněž souvisejí s výkonností mixéru. Čím vyšší maximální otáčky, tím tvrdší suroviny rozmixujete. Otáčky do 10 000 stačí spíše na ovoce a měkčí zeleninu. Na kořenovou zeleninu už je potřeba alespoň okolo 15 000 otáček. Většina tyčových mixérů umožňuje volbu několika rychlostí.
  • Materiál – U tyčových mixérů se většinou setkáte s plastovým provedením těla a nerezovou nohou, na které je umístěn sekací mechanismus. Toto řešení dobře spojuje odolnost nejvíce namáhané části s nízkou hmotností. Existují i celoplastové varianty, jejichž výhodou je minimální hmotnost a nízká cena, ale jejich odolnost a životnost je horší. Stejně tak můžete sáhnout po celokovovém provedení – zde si zase připlatíte a musíte počítat s vyšší váhou.
  • Hmotnost – Tyčový mixér držíte celou dobu práce v ruce a ještě se vám vzpouzí v důsledku vibrací při vysokých otáčkách. Každý gram navíc tedy pocítíte. Nejvíce mixérů se proto pohybuje pod hranicí 1,5 kg, která je ještě snesitelná. Těžší modely mohou být při delší práci už velmi nepohodlné.
  • Hlučnost – Výrobce hlučnost málokdy udává, ale obvykle se pohybuje okolo 50 dB. O něco méně než u stolních mixérů a smoothie makerů. Tyčové mixéry jsou určeny pro krátkou a rychlou práci, proto není hlučnost nijak obtěžující.
  • Funkce – Jaké jsou základní funkce tyčových mixérů? Především je to regulace otáček – a tedy volba rychlostí. Některé modely nabízejí jenom dvě či tři volby, některé i deset, dvanáct nebo více. Některé stroje dále nabízejí např. funkce hnětení, šlehání, drcení ledu a podobně. K tomu je ale často zapotřebí i speciální nástavec.
  • Příslušenství – Spočívá především ve výměnných nástavcích pro šlehání, míchání a další funkce. Často jsou k dispozici i různé mixovací nádoby, ale i držáky apod. Bohaté příslušenství zpravidla výrazně zvyšuje cenu, ale zdaleka ne vždy musí být tak praktické nebo funkční, jak se vás snaží výrobce přesvědčit. Pro běžnou kuchyňskou práci je nejdůležitější klasický nástavec s noži pro sekání a mixování a nástavec s metličkou pro šlehání a míchání.
  • Inspirujte se. Pomůže například test ponorných / tyčových mixérů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaký je nejlepší tyčový mixér na trhu?

  1. Braun MQ785 Patisserie Plus
  2. Bosch MSM 67170
  3. Kenwood HDP 408 WH Triblade
  4. Bosch MSM 66150
  5. Braun MQ500 Soup
  6. G21 VitalStick

Jak funguje tyčový mixér

Podívejte se na použití tyčového mixéru, stejné modelové řady našeho prvního místa v žebříčku.

Nejčastější otázky nakupujících

Na co se při výběru mixéru zaměřit?

Při výběru tyčového mixéru je důležité zaměřit se především na výkon, tedy na hodnotu příkonu a počet otáček – potažmo na možnosti regulace rychlosti. Důležitá je taky hmotnost, která by měla být co nejnižší, ale ne zcela na úkor kvality provedení.

Materiálové provedení je taky důležité. Poměrně výhodnou variantu představuje kombinace plastového těla a ocelové nohy.

Zaměřit byste se měli i na faktory, které obvykle bohužel nevyčtete z popisu od výrobce. Jedná se např. o ergonomii a provedení rukojeti (měla by dobře padnout a hlavně neklouzat). Důležitá je taky jednoduchost údržby. V tomto ohledu vedou mixéry, které lze rozdělit na dvě části – umýt pak obvykle stačí jen nástavec (navíc je možné jej vložit do myčky).

Kolik rychlostí by měl mixér mít?

Některé mixéry se vás budou snažit oslnit počtem rychlostí, kterých může být dvanáct, nebo dokonce více. Je pravda, že každá surovina (nebo zpracovávaná hmota) vyžaduje poněkud jiné otáčky. V praxi však většinou více než 3 až 5 rychlostí příliš neužijete. Pro sporadické použití bohatě stačí i rychlosti dvě, které jdou ideálně regulovat přímo během chodu (např. sílou stisku).

Jaká je bezpečnost těchto zařízení?

Tyčové mixéry s klasickou násadou opatřenou čepelemi se dodnes nepodařilo (na rozdíl od jiných spotřebičů) zcela zabezpečit proti rizikům zranění. Základní pojistku představuje nutnost soustavně držet při práci spínač. Je ale nutné mít se na pozoru a vždy po ukončení práce zařízení vytáhnout ze sítě, aby nedošlo např. k nechtěnému spuštění při náhodné manipulaci. Nikdy nečistěte nože, aniž jste se ujistili, že je přístroj odpojen!

Jak se o tyčový mixér starat?

Jednou z výhod tyčového mixéru je velmi snadná údržba. Obvykle stačí pod tekoucí vodou očistit nástavec (u rozkládacích modelů jej lze zpravidla vložit do myčky) – případně hadříkem otřít tělo zařízení.

Jak se pohybují ceny tyčových / ponorných mixérů

Velkou výhodou tyčových mixérů je i nízká cena. Největší počet těchto zařízení najdete v kategorii do 1000 Kč. Lepší modely pak koupíte do 2000 Kč. Samozřejmě se ale setkáte i s výrazně dražšími variantami, které mohou stát 3, 4 nebo i 10 tisíc korun.

Nejlepší značky tyčových mixérů

  • BRAUN – Německá značka Braun nabízí tyčové mixéry velmi vysoké kvality. Většinou jsou k dostání s bohatým příslušenstvím a nacházejí se ve vyšší cenové kategorii od cca 1500 Kč. Výběr je obrovský a těšit se můžete na vynikající výkon (750 i 1000 W) i elegantní design.
  • BOSCH – Další německý výrobce nabízí velmi levné i velmi drahé modely (drahých je převaha). Mnoho tyčových mixérů této firmy patří k nejoblíbenějším. Těšit se můžete na dobré zpracování i vybavení.
  • SENCOR – Tento tuzemský model vítězí cenovou dostupností. Nabízí především velmi levné modely, ale i pár dražších kousků, které mohou přinejmenším výkonem a výbavou soupeřit s renomovanými značkami.
  • KENWOOD – Tato britská značka je tahounem v oblasti kuchyňských robotů a odšťavňovačů – a nabízí i řádku tyčových mixérů. Cena je spíše vyšší (od 1000 Kč).
  • ECG – Tato česká značka známá především mikrovlnkami nabízí i pár slušných tyčových mixérů za velmi dostupné ceny. Jde většinou o základní plastové nebo plasto-kovové modely se dvěma rychlostmi a příkonem do 600 W

Ukázat kompletní nabídku TYČOVÝCH MIXÉRŮ


Pomohl vám náš test tyčových / ponorných mixérů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního tyčového mixéru a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

5 Comments

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Než jsem si vybrala tyčový mixér, „trochu“ jsem toho načetla na diskuzích a forech a kometech pod výrobky a po této nalévárně a nakonec zakoupeném výrobku nesouhlasím jednoznačně s tím, že je ve volbě tak důležitý údaj příkonu, čím vyšší, tím lepší. Co ke škodě nebývá u mixérů moc uvedeno, jsou otáčky, a ty považuji za více vypovídající. I já se původně orientovala na tyčáky alespoň s 500, 700 kW atp, a nyní mám „jen“ 200 kW, ale 17000 otáček! Ano, nebyla to koupě za pár set, ale jsem si jistá, že tenhle mixér se mnou bude dlouhá léta, zatímco dosud jsem už vyzkoušela 2, jeden hodně levný z akce Lidl, pak dražší Braun a obojí stálo za houby. Teď mám Bamix a jsem zatím fakt nadšená, takže s tím příkonem nemůžu jen tak souhlasit. Hodně je toho tady http://www.mujbamix.cz/proc-prave-bamix Jinak všem šťastnou ruku při volbě mixéru.

    • Ano v našem případě mluvíme o příkonu, tedy vlastnosti, která udává jak rychle dokážete mixovat, co všechno lze mixovat a kolik přístroj vydrží. Vše je úměrné. Tedy čím vyšší příkon, tím ryhleji dokáže mixovat, tím snadněji lze připravovat například dětskou stravu a tyčové mixéry s vyšším příkonem by měli také více vydržet. Děkujeme za vás tip 😉

      • Příkon je množství spotřebované energie a výkon je množství vykonané práce obě veličiny za jednotku času. V ideálním případě je výsledek stejný.