Malé spotřebiče

Test kuchyňských robotů

kuchyňský robot Kitchen Aid Chcete-li skutečně vařit a péct s profesionálním pomocníkem, zkuste sáhnout po kuchyňském robotu. Základními funkcemi šlehání, hnětení a míchání disponují všechny, ale ty lepší zvládnou mnohem více, možná i to, o čem jste dosud neměli ponětí – třeba krájení, strouhání i odštavňování – zde se pak dá mluvit o pomocnících, kteří stojí za to.

Abychom vám usnadnili výběr, připravily jsme pro vás test kuchyňských robotů ve kterém se jednoduchou formou dozvíte, které kuchyňské roboty se umisťovali na předních příčkách českých a německých testů, stejně jako na seznamu nejlepších prodůktů samotných spotřebitelů. Jednotlivé testy jsme za vás zpracovali a vybrali ty nejlepší produkty.

Na závěr snad jen malé doporučení. Pokud budete vybírat kuchyňský robot, doporučujeme si nejdříve přečíst pár rad a tipů, jak kuchyňský robot vybrat. Následně si můžete vzít inspiraci z testu kuchyňských robotů pro rok 2021 a vybrat si vítěze.

[ssba]

Test nejlepších kuchyňských robotů

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.KitchenAid 5KSM175
[usr 5 text="true" tooltip="true"]18200 KčVíce informací
2.Kenwood KVL 8400 S Chef XL
[usr 5 text="true" tooltip="true"]20000 KčVíce informací
3.ETA Gratus Max III
[usr 5 text="true" tooltip="true"]12600 Kč Více informací
4.BOSCH MUM58259
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]8000 Kč Více informací
5.Klarstein Bella Pico 2G
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2000 KčVíce informací
6.Bosch MUM4880
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3600 Kč Více informací
7.Bosch MUM48A1
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2350 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku kuchyňských robotů


Jak vybrat kuchyňský robot?

  • Typy kuchyňských pomůcek – Nabídka různých pomocných kuchyňských spotřebičů je dnes takřka nekonečná. Takzvaný kuchyňský robot je jenom jednou z možností. Zkusme se podívat i na další:
    a) Stolní mixér – Pokud potřebujete mixovat, drtit či sekat ve velkém množství a častěji, ideální volbou je stolní mixér, který je výkonný a univerzální. Šikovný kuchař pro něj najde spoustu využití. Nevýhodou jsou větší rozměry a náročnější obsluha.
    b) Tyčový mixér – Další oblíbená kuchyňská pomůcka. Oproti stolnímu mixéru je zacházení s ručním mnohem pohodlnější a lze s ním i např. mixovat omáčky přímo v hrnci místo pasírování. Výkon a kvalita mixování je ovšem slabší. Obvykle lze ale osadit i šlehací metlou, což z něj dělá výkonný nástroj na mixování. V kombinaci se skladností a snadnou údržbou jde o skvělý nástroj.
    c) Smoothie maker – Moderní varianta mixéru, která je oproti klasickému stolnímu typu kompaktnější a méně náročná na údržbu i obsluhu. Výkon může být i velmi vysoký.
    d) Šlehač – Klasický ruční šlehač se dvěma metličkami se uplatní v každé domácnosti, kde se peče často a s radostí.
    e) Kuchyňský robot – A konečně samotný kuchyňský robot. Jeho typickou vlastností je multifunkční a rozměrné provedení. Jde v podstatě o domácí zmenšeninu kutru, která umí šlehat, mixovat, hníst, sekat, drtit a často i mnohem víc. Toto zařízení se uplatní ve větších kuchyních a u náročnějších uživatelů.
  • Varianty robotů – Existují dva základní typy provedení multifunkčních kuchyňských robotů. Jednou možností je konstrukce se sklopným ramenem (kitchen machine), kdy se do ramena vkládají různé nástavce podle požadované činnosti. Rameno se pak zaklapne do speciální, kotlíkovité nádoby. Toto řešení umožňuje zpracovat větší objemy surovin a obvykle nabízí i více funkcí. Druhou možnost představuje spodní pohon (food processor). Takový robot vzhledem připomíná spíše stolní mixér než kutr. Nástavce se umísťují do spodní části nádoby, která je nasazena na robotu.
  • Objem nádoby – V případě domácích robotů na způsob kutru (s ramenem) se obvykle setkáte s kapacitou nádoby od 3,9 do 6,7 l. Roboty se spodním pohonem mívají objem nižší. A jak si velikost správně vybrat? Samozřejmě záleží na tom, jak vášniví jste kuchaři a pro kolik lidí pečete nebo vaříte. Pro menší domácnost jsou roboty okolo 3 l dostačující. 4l objem by měl uspokojit i čtyřčlennou rodinu. Nekupujte ale zbytečně větší robot, než potřebujete. Zabere víc místa, je dražší (nejen pořízení, ale i provoz!) a s menším množstvím hmoty si třeba ani nemusí poradit.
  • Hmotnost – Hmotnost robotů závisí na množství funkcí a objemu nádoby. Roboty s ramenem budou mít zpravidla 4 až 10, ale i více kilogramů. Stejně tak jsou ale i kompaktní kousky (zejména se spodním pohonem), které váží třeba jen okolo 2 kg. Nepočítejte ale se záplavou možností.
  • Příkon, výkon – Výkon zařízení se odvíjí od příkonu. Příkon zároveň informuje i o spotřebě elektrické energie. Proto jde o jeden z nejdůležitějších parametrů. Nejslabší roboty mohou začínat na příkonu okolo 500 W. Velkou parádu s nimi ale nenaděláte. Kolem 1000 W už lze mluvit o solidní výkonnosti dostačující i pro sekání nebo drcení ledu a zpracování tužších surovin. Velmi silné stroje mohou mít 1200 nebo i více W. Platí samozřejmě taky, že čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba. Roboty ale obvykle nejedou kdovíjak dlouho v kuse nebo každý den, aby byl rozdíl v platbách za elektřinu přímo likvidační.
  • Funkce, vybavení, možnostiKvalitní a univerzální kuchyňský robot by měl zvládat hnětení, šlehání, sekání a mixování. Jednotlivé funkce se obvykle mění pomocí speciálních nástavců nebo háků. Některé roboty umožňují – s pomocí dalších nástavců – třeba i strouhání, odšťavňování, lisování nebo mletí. Robot by měl taky disponovat možností volby více rychlostí nebo pulzním spínačem. Setkat se můžete i s displejem či jiným vybavením.
  • Inspirujte se. Pomůže například test kuchyňských robotů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky kupujících

Jak jsou roboty zabezpečeny?

Moderní roboty jsou zpravidla opatřeny několika bezpečnostními pojistkami. Může jít o zdvojenou pojistku, která vyžaduje určitý způsob zmáčknutí tlačítek nebo provedení konkrétních úkonů, dětskou pojistku, pojistku proti spuštění při špatném nasazení příslušenství apod.
Motor by pak měl být chráněn bezpečnostní pojistkou proti přehřátí. Ta přístroj automaticky vypne, hrozí-li riziko přetížení například při dlouhodobém používání bez přestávek.

Jakým způsobem pracují metly?

Metly mohou při mísení a hnětení fungovat dvěma způsoby. Běžnější a jednodušší variantu představuje středové neboli centrální míchání. V takovém případě se metla točí kolem své vlastní osy, případně se dvě metly točí kolem sebe.

Další možností je planetární míchání. Tato varianta je sofistikovanější a dochází k dokonalejšímu promísení surovin. Metla navíc dokáže dosáhnout do všech koutů, a tak se nestane, že některá místa zůstanou nepromíchaná.

Z jakých materiálů se roboty vyrábějí?

Kuchyňské roboty se obvykle vyrábějí z kovu či plastu – nejčastěji však z kombinace obou materiálů. Převážně plastové modely jsou levnější a lehčí. Jejich životnost však nebývá tak vysoká. Použití kovu (obvykle nerez) je známkou vyšší kvality a trvanlivosti. Taky hygieničnost je na skvělé úrovni a údržba robota je snadná. Cena kovových robotů je ovšem vyšší a jsou taky těžší.

Jak se o kuchyňský robot starat?

Jako každý kuchyňský spotřebič, vyžaduje i robot pravidelné čištění. Výhodnější jsou proto modely, které jsou přehledné, beze spár a těžko dostupných zákoutí, děr nebo žlabů. Ideální je, pokud můžete co nejvíce součástí vložit do myčky na nádobí. Žádnou jinou zvláštní údržbu roboty nepotřebují.

Jaká je cena kuchyňských robotů?

Cenové rozpětí je u těchto spotřebičů opravdu značné. Nejlevnější roboty lze koupit okolo tisícovky. Nejvíce robotů se pak nachází v cenovém rozpětí od 2000 do 15 000 Kč. Setkat se ale můžete i s mnohem dražšími modely. Má-li být robot skutečně výkonný a multifunkční nástroj – a ne pouze odrůda mixéru – je vhodné poohlížet se spíše po modelech od cca 3000 výše.

Nejlepší značky kuchyňských robotů

  • KENWOOD – V oboru kuchyňských robotů je tato britská značka světovým lídrem. Kenwood nabízí špičkové modely, co se týče výkonu i řemeslného zpracování – tomu ovšem odpovídá i cena, která se nejčastěji pohybuje od 10 tisíc výš. Kromě toho ale nabízí i řadu dostupnějších kousků.
  • ETARoboty tuzemské značky ETA u nás patří k nejprodávanějším. V současné době si můžete vybrat z cca třech desítek modelů, jejichž cena začíná už na třech tisících. Nejdražší model stojí okolo 25 000 Kč. ETA nabízí dobrý poměr ceny a výkonu a určitě vás nezklame.
  • BOSCHNěmecká značka Bosch nabízí mnoho desítek modelů robotů, z nichž některé pořídíte i za velmi nízké ceny pod 2000 Kč. Např. model MUM4880 patří u nás k nejprodávanějším a stojí jen něco málo přes tři tisíce korun.
  • KITCHENAID – Tato tradiční americká značka má za sebou už sto let historie. Její roboty se vyznačují typickým retro designem a stojí většinou od 10 000 Kč nahoru. Většina modelů má poměrně slabý příkon okolo 500 W – což platí i pro velmi drahé kousky.

Ukázat kompletní nabídku kuchyňských robotů


Pomohl vám náš test kuchyňských robotů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného spotřebiče dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního kuchyňského robota. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

5 Comments

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..