Malé spotřebiče

Domácí pekárny – test 2018

Domácí pekárna ETA DeliccaDomácí pekárny, jeden z nejoblíbenějších vánočních dárků je třeba řádně nejdříve vybrat. Právě proto jsme pro vás přichystali jednoduchý test domácích pekáren, jehož úkolem je informovat vás prostou formou o nejkvalitnějších pekárnách na trhu.

Námi sestavený přehledný žebříček kvalitních domácích pekáren vychází z hodnocení výrobků profesionálních organizací, tak i na základě hodnocení spotřebitelů různých serverů. Díky těmto poznatkům, jsme si udělali obrázek o nejlepších pekárnách na trhu za vás a přinášíme vám vše přehlednou a jednoduchou formou. Máte-li výhrady k pořadí, zkušenosti s některou z pekáren nebo nám chcete jen poděkovat za pomoc s výběrem, můžete tak učinit formou komentáře pod testem na této stránce.

[ssba]

Test domácích pekáren chleba 2018

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.ETA 7149 (Delicca II)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3 499 KčVíce informací
2.ETA Duplica Vital Plus 2147
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3 999 KčVíce informací
3.Tefal PF220838
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2 699 KčVíce informací
4.Gorenje BM 900 AL
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2 475 KčVíce informací
5.Tefal PF611838
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3 999 KčVíce informací
6.Eta 2149 Harmony
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1 999 KčVíce informací

Zobrazit kompletní nabídku domácích pekáren


Jak vybrat domácí pekárnu?

  • Objem – Při výběru domácí pekárny patří objem k nejdůležitějším parametrům. Konkrétně nás bude zajímat objem pečicí nádoby (rozměry celého zařízení jsou nicméně z hlediska praktičnosti taky velmi důležité). A jak veliká by tedy měla nádoba být? Řiďte se podle počtu členů domácnosti a intenzity s jakou budete pekárnu používat. Zásadní roli hraje taky způsob použití (co budete péct?). Nejčastěji se setkáte s pekárnami o kapacitě nádoby od 1 kg do 2 kg. Pro jednu nebo dvě osoby postačí pekárna s objemem okolo 1 kg – nebo i méně. Pekárna na 1,3 až 1,5 kg už vystačí i početnější, například čtyřčlenné rodině. Pekárnu budete ale možná chtít využívat i jinak než k pečení chleba. Například k zavařování. Pak je lepší zvolit i větší objem.
  • Materiálové zpracování – Tělo přístroje bývá většinou plastové, nerezové nebo z kombinace těchto materiálů. Nerezové provedení bude zpravidla dražší, ale taky odolnější. Ještě důležitější je ale materiál pečicí nádoby. Ta může být:
    o Nerezová – Tato varianta slibuje velmi dlouhou životnost a odolnost. Nerezový povrch se ale může připalovat.
    o Teflon – Výhody teflonu jsou poměrně jasné. Jde o nepřilnavý povrch, který má významné praktické výhody, které oceníte jak při přípravě pečiva, tak při následném čištění nádoby. Teflon je ale citlivý na oděry a poškrábání.
    o Keramika – Keramika je stále oblíbenější materiál, jehož výhody jsou využívány u mnoha nástrojů, přístrojů i komponentů. V případě pečicí nádoby oceníte vyšší tvrdost povrchu, a tedy odolnost vůči poškrábání oproti teflonu. Delší je taky životnost tohoto povrchu. Nevýhodou je vyšší cena.
  • Metly – Metly nebo taky hnětače či háky jsou tou součástí pekárny, která odvádí nejtěžší a nejzásadnější podíl práce. Setkat se můžete s přístroji opatřenými jedním nebo dvěma háky. Jeden hák je dostačující u menších modelů a vzniklý bochník má spíše kostkový tvar. Chcete-li péct větší, podélnější bochníky podobnější těm z obchodu, je lepší zvolit provedení se dvěma háky. Ty také těsto mnohem důkladněji promíchají. Po hnětačích vzniknou vždy v pečivu nevzhledné otvory. Některé pekárny umožňují sklopení nebo vytažení těchto háků ještě před pečením, aby poškození při vytahování nebylo tak značné.
  • Funkční výbava – Domácí pekárny mohou mít řadu funkcí. Některé mají spoustu programů jen pro různé způsoby pečení chleba, jiné nabízejí i další možnosti (zavařování apod.). S jakými programy se můžete setkat nejčastěji?
    o Příprava chleba, baget apod. – Funkce zahrnuje přípravu těsta a upečení požadovaného pečiva. Může jít o jednu funkci nebo řadu podprogramů (speciálně např. na bezlepkový chléb, bagety, sladké pečivo apod.)
    o Příprava těsta – Chcete, aby pekárna jen uhnětla a nechala vykynout těsto, které budete dále zpracovávat? Např. těsto na pizzu, těstoviny nebo cokoli, pro co nemá pečící nádoba správné proporce a možnosti? Pak oceníte tuto funkci.
    o Pouze pečení – Opačnou variantu oproti předchozí je zase samotné pečení bez přípravy těsta. Pekárna tak vlastně funguje jako malá trouba a můžete ji zkusit použít k různým účelům. Výhodou je nižší spotřeba a praktičtější pečení menšího množství surovin.
    o Regulace teploty – Tato funkce umožňuje přesné nastavení teploty pro různé specifické účely (příprava kvásku apod.).
    o Speciální programy – Setkat se můžete i např. s programy na přípravu marmelád, ale i jogurtů či domácího sýra.
    o Odložený start – Umožní vám nechat si upéct čerstvý chleba třeba na snídani nebo než přijdete z práce.
  • Pečení přes noc. Právě tato funkce dělá z pekárny stále oblíbenější domácí spotřebič. Probudíte se ráno a máte připravený čerstvý chléb. Ne všechny pekárny jsou ale vhodné pro noční pečení kvůli hlučnosti. Minimální hlučnost mají například domácí pekárny Panasonic.
  • Příkon – Příkon pekáren se pohybuje od cca 500 do 1600 W. Plný výkon však nevyužívají po celý proces přípravy. Ve výsledku se tak spotřeba energie na jeden bochník pohybuje v rozmezí 0,2 až 0,5 kWh. Oproti troubě je domácí pekárna relativně velmi úsporné zařízení.
  • Inspirujte se. Pomůže například test pekáren, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky nakupujících?

Co lze v pekárně připravit?

V pekárnách lze připravit především různé druhy chleba (např. tradiční, celozrnný, bezlepkový) i jiného pečiva (sladkého i slaného). Můžete také využít jenom funkci mísení těsta (prakticky jakéhokoli), nebo naopak pečení (např. na sekanou apod.).

V některých pekárnách lze pomocí speciálních programů připravovat i zcela jiné potraviny a pokrmy. Lze v nich třeba zavařovat, vařit marmeládu či džem a připravit například domácí sýr nebo jogurt.

Na co se při výběru zaměřit?

Zásadním parametrem je objem pekárny a taky funkční vybavení. Důležitý je i počet hnětacích metel. Rozhodujte se podle toho, jak často budete péct a zda budete pekárnu využívat i k dalším účelům. Zaměřte se taky na ovládání, které by mělo být dostatečně jednoduché.

Jak dlouho se chleba peče?

Obvykle trvá celý proces včetně přípravy těsta cca 3-5 hodin v závislosti na velikosti a typu chleba. Některé pekárny nabízejí program rychlého pečení, který je ale vhodnější pro jiné, menší pečivo.

Jaká je cena pekáren?

Cena domácích pekáren se pohybuje nejčastěji v rozmezí 1500 až 4000 Kč. Velmi levné nebo malé modely mohou být i levnější. Naopak propracované přístroje se spoustou funkcí vás mohou vyjít i na více než 5 tisíc korun.

Nejlepší značky domácích pekáren

  • ETA – Tuzemská značka ETA patří mezi nejvýznamnější výrobce domácích spotřebičů u nás. A platí to i pro pekárny. V první desítce nejprodávanějších modelů se stabilně drží hned několik zástupců této firmy.
  • TEFAL – Tefal je známá francouzská značka. Její pekárny mají velmi pěkný design, často nadstandardní výkon (1600 W) a dobrou programovou výbavu. Cena je ale spíše vyšší.
  • GORENJE – Slovinský výrobce Gorenje nabízí více než desítku pekáren. Výběr je rozmanitý a ceny se pohybují v rozmezí cca 1500 až 3500 Kč. Vybrat si tedy můžete základní, ale i výkonné a propracované modely.
  • GUZZANTI – Italská společnost Guzzanti u nás nabízí v současnosti tři modely pekáren, které se pohybují spíše v nižší cenové kategorii do 1700 Kč. Nejdražší model je dvou-hákový, se solidním výkonem 900 W a objemem 1,6 kg.
  • KLARSTEIN – Německý výrobce Klarstein se zaměřuje na dražší a kvalitnější pekárny. Cena začíná na 3 tisících korunách.

Zobrazit kompletní nabídku domácích pekáren


Základní programy domácích pekáren:

  • Základní bílý chléb – vyrábí většinu druhů bílého chleba s použitím pšeničné mouky
  • Rychlý základní chléb – shodný s programem pro základní bílý chléb, ale je v rychlém provedení; střídka takto získaného chleba může být o něco méně vzdušná
  • Francouzský chléb – odpovídá receptu na tradiční francouzský bílý chléb s dutinami
  • Celozrnný chléb – je vhodný při použití mouky na výrobu celozrnného chleba
  • Rychlý celozrnný chléb – shodný s programem pro celozrnný chléb, ale je v rychlém provedení; střídka takto získaného chleba může být o něco méně vzdušná
  • Sladký chléb – je přizpůsoben receptům s větším obsahem tuku a cukru
  • Rychlý sladký chléb – shodný s programem pro sladký chléb, ale je v rychlém provedení; střídka takto získaného chleba může být o něco méně vzdušná
  • Super rychlý základní chléb – speciální program pro pečení Super rychlý základní chléb. Chléb vyrobený při použití rychlého programu je více kompaktní než v případě použití jiných programů
  • Bezlepkový chléb – je vhodný pro osoby nesnášející lepek přítomný v některých obilovinách
  • Chléb bez soli – snížení konzumace soli přispívá ke zmírnění rizika kardiovaskulárních chorob
  • Pečení chleba – tento program umožňuje rovnoměrné pečení od 10ti do 70ti min. s regulací v intervalech po 10ti min. pro slabou, střední nebo silnou intenzitu opečení
  • Těsto – program, který nezahrnuje pečení. Jde o program určený pro hnětení a kynutí
  • Koláč – umožňuje výrobu sladkého pečiva a koláčů s použitím kypřícího prášku do pečiva
  • Džem – tento program automaticky připravuje v nádobě džemy (plody musí být nahrubo nakrájené a vypeckované)
  • Těstoviny – pouze hnětení. Pro nekynutá těsta – např. na nudle

Zdroj: kasa.cz


Prohlédnout kompletní nabídku domácích pekáren v eshopu


1 komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • ETA Duplica Vital 2147 – po 2,5 letech používání 2x týdně odešlo tlačítko START/STOP a velká forma-odřený teflon na svislých výztuhách a osami hnětačů prostupuje do chleba mazivo. Navíc sklo krytu je nekvalitní-po záruční výměně se objevila stejná závada-bublinky v něm a jeho deformace. Používal jsem pouze na kváskový žitný chleba, který sama je neschopna umísit. Musí se jí pomáhat gumovou stěrkou a těsto jí obrácet a vtlačovat do dráhy hnětačů a to jak za použití nedělené formy, tak za použití dělěné formy.Bez této „pomoci“ zůstane těsto nepromíchánoo a v rozích formy fůra mouky.Za 2000Kč bych ji bral, ale jinak ne. Po dvou letech jde do šrotu..Židek.