Malé spotřebiče

Test nejlepších sušiček ovoce a zeleniny

Sušička na ovoce GorenjeSušička na ovoce a zeleninu. Věcička, která nám dokáže dokonale vysušit ovoce i zeleninu k následnému dlouhodobému uchování (vysušené ovoce vydrží i několik měsíců). Velmi šetrný způsob sušení zajistí, že v potravinách je dokonale uchována chuť, vůně a také více jak 80% vitamínů, minerálů a nutričních hodnot. Mimo ovoce lze v těchto přístrojích sušit také jiné potraviny, například houby, bylinky či zeleninu.

Jak je zvykem, připravily jsme pro vás test sušiček ovoce, protože vybrat si ten správný a kvalitní model z nabídky stovek produktů není lehké. Při sestavování žebříčku jsme brali v potaz testy organizací, spotřebitelů i odborníků v oboru. Výsledkem je 7 produktů, které můžeme s klidem označit jako vítěze testu. Test je názorem naší redakce, takže se může v klidu stát, že s ním nemusíte souhlasit. V takovém případě, přispějte do diskuse pod tímto článkem.

[ssba]

Sušička ovoce a potravin – vítěz testu – TOP 7

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Ezidri FD 1000
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6600 KčVíce informací
2.Concept SO 4000
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6050 KčVíce informací
3.ETA Karina 0301
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4000 KčVíce informací
4.G21 Paradiso BIG
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1600 KčVíce informací
5.G21 Paradiso Cube
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1200 KčVíce informací
6.Concept SO 1060
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Více informací
7.Sencor SFD 851
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]800 Kč Více informací

Ukázat kompletní nabídku SUŠIČEK OVOCE


Jak vybrat sušičku ovoce?

  • Provedení – Mysleli jste si, že rozdíl mezi hranatou a kruhovou sušičkou je čistě kosmetický? Není to tak docela pravda. Na tento rozdíl byste se při výběru měli určitě zaměřit víc. Každý typ má totiž svá specifika, výhody i nevýhody:
    a) Kulatá sušička – Tato varianta je tradičnější a stále ještě běžnější – a to především díky ceně, která je zpravidla nižší. Kulaté sušičky mají však několik technických nedostatků. Motor je totiž umístěn uprostřed spodní části, na níž se skládají plata. Vzduch stoupá vzhůru, ale nejvíce zasaženo jim je ovoce v nižších patrech a ve středu plat. Ani případná rotační funkce vás tak nezbaví povinnosti plata zcela přeskládat. Dalším rizikem je zatečení šťávy z některých druhů ovoce do motoru. Tomu lze ale předejít speciální vložkou nebo plným tácem bez otvorů. Výhodou kulatého provedení je na druhou stranu možnost libovolně přidávat další patra táců.
    b) Hranatá sušička – Tyto sušičky ovoce a zeleniny mají v podstatě podobu malých trub, do kterých se plata s ovocem zasouvají. Teplo přitom proudí z boků a ovoce je tak sušeno výrazně rovnoměrněji. Snadnější je kontrola ovoce (nemusíte rozebírat celou stavbu, stačí požadované plato vytáhnout jako pekáč z trouby) a nehrozí zatečení šťávy do motoru. Nevýhodou je, že počet plat je pevně daný.
  • Velikost – V souvislosti se sušičkami ovoce je pro každého uživatele obvykle důležitý počet plat. Jak jsme již naznačili, některé modely mají množství pater pevně stanoveno, k jiným lze plata dokupovat a vršit je (do určité míry v závislosti na výkonu). Pokud sušíte jen sporadicky menší množství ovoce, vystačíte i se základními modely pro čtyři nebo méně plat. Nejčastěji se však setkáte se sušičkami pro 5 až 6 plat. Dostatečný výběr je ale i mezi rozměrnými sušičkami pro 10 nebo více plat. Tyto modely oceníte, pokud patří sušení ovoce k vašim oblíbeným činnostem.
  • Materiál – Materiál sušičky se odrazí v ceně, ale i životnosti. Nejvyšší kvality dosahují nerezové přístroje, které vyžadují minimální údržbu – a jejich trvanlivost i odolnost jsou přitom vysoké. Ale ani plastová sušička nemusí být nutně za rok na odpis. Záleží na konkrétním modelu. Pokud hledáte lepší zpracování, všímejte si tloušťky plastových stěn a hmotnosti, která bude u odolnějších modelů pravděpodobně vyšší.
  • PříkonPříkon je zásadní veličinou, která vám poskytne informaci o spotřebě elektrické energie i o výkonu sušičky. Je třeba vybírat obezřetně. Sušičky jedou celé hodiny v kuse a vysoký příkon se pak může projevit na účtu za energie. Příliš slabá sušička, ale zase nebude efektivní. V nabídce naleznete přístroje s příkonem od cca 230 W až po 700 W nebo i více.
  • Výkon – Příkon sice podává představu o výkonu, ale ačkoli jsou tyto hodnoty udávány ve stejných jednotkách, nemusí si být rovny. Platí to i v případě sušiček. Konkrétní údaj o výkonu se bohužel ne vždy dozvíte (většina sušiček se ale pohybuje v rozmezí 200-700 W, ačkoli se najdou i výkonnější modely).
  • Hlučnost – Ačkoli sušičky ovoce nepatří mezi nejhlučnější spotřebiče, jedou velmi dlouho a nepřetržitě. Pokud jsou umístěny v místnosti, kde trávíte spoustu času, může se stát, že vás bude jejich vrnění časem obtěžovat. Obecně většinou platí, že hlučnější jsou větší, výkonnější a méně kvalitní sušičky, ale konkrétní informaci o hladině hluku se obvykle od výrobce nedozvíte. Pomoci vám však mohou např. uživatelské recenze.
  • Hmotnost – Co se týče hmotnosti, většina levnějších, plastových (zejména kruhových) modelů, je velmi lehkých. Mohou mít okolo 2-3 kg. Kvalitnější, nerezové a rozměrnější kousky mohou vážit i 7 a více kg.
  • Funkce, možnosti – Jaké funkce by měla sušička mít? K čemu jsou a jak se v nich vyznat? Pojďme se na to podívat:
    a) Časovač – Zatímco nejlevnější modely sušiček mají pouze spínač a zbytek musíte ohlídat sami, některé lepší přístroje nabízejí alespoň časovač, který vám umožní nastavit, jak dlouho se má ovoce sušit. Můžete tak klidně zanechat sušičku bez dozoru, aniž byste se museli bát, že to se sušením přeženete.
    b) Regulátor teploty – Další velmi užitečná vychytávka. Každá surovina si žádá jinou teplotu, má-li být sušení optimální, účinné, ale i šetrné. Pro většinu ovoce nebo i hub je vhodná teplota okolo 50°C. Regulace teploty nicméně umožní sušení i jiných surovin, např. masa, které si žádá teplotu vyšší, nebo bylinek, kterým stačí naopak méně tepla. U většiny modelů, které nastavení umožňují, se setkáte s rozsahem cca od 30 do 70°C. Ne vždy je ale nastavitelnost plynulá, někdy se musíte spokojit s několika pevně danými stupni.
    c) Kontrolka a signalizace – Některé sušičky jsou vybaveny světelnou kontrolkou provozu a případně i zvukovou signalizací oznamující ukončení programu.
    d) Programové vybavení – Propracovanější zařízení mohou mít i různé přednastavené programy. Setkat se můžete např. s režimem „Raw“, která suší při nižší teplotě (cca 40°C), aby se zachovalo co nejvíce vitamínů a cenných látek. Protikladem je režim „Fast“, který zvedne výkon na maximum. Je vhodný např. pro sušení masa. Pokud chcete sušit šťavnatější plody, oceníte program „Combo“, který v průběhu procesu mění teplotu od velmi vysoké k nižší.
  • Inspirujte se. Pomůže například test sušiček ovoce a zeleniny, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky kupujících

Je lepší hranatá, nebo kruhová sušička?

Záleží na tom, jak často a jaké množství surovin chcete sušit. Kruhové modely jsou levnější, lehčí a zpravidla skladnější. Mohou představovat dostačující řešení pro sezónní sušení nepříliš velkých objemů ovoce. Pokud je ale sušení ovoce nebo jiných potravin vaše vášeň, hranaté sušičky vám nabídnou lepší výkon a rovnoměrnější prosušení.

Jak vybrat správný výkon sušičky ovoce?

Orientovat se můžete podle příkonu, protože výkon obvykle není udáván. Slabé modely s příkonem okolo 200 až 300 W si poradí v průměru se čtyřmi až pěti platy. Naopak velmi silné přístroje s příkonem okolo 1000 W „utáhnou“ často i dvě nebo tři desítky plat. Záleží tedy na tom, jaké objemy ovoce nebo jiných potravin budete sušit. Většinou je výhodné sáhnout po střední variantě s příkonem v rozmezí 400-700 W. Tyto typy taky patří mezi nejprodávanější.

Jaká teplota je pro sušení optimální?

Pokud chcete sušit různé druhy surovin, je vhodné sáhnout po sušičce s regulací teploty. Každá surovina totiž vyžaduje jinou teplotu.

Bylinkám a koření svědčí nízké teploty okolo 35 až 40 stupňů. Většina ovoce se nejlépe suší při 50-55°C a například maso vyžaduje teplotu i nad 60°C. U některých plodin může být však vhodné zvolit i nižší teplotu kvůli šetrnosti a zachování cenných látek.

Jak dlouho trvá sušení?

Záleží na konkrétní surovině, zvolené teplotě a výkonu sušičky. Velmi dlouho se suší např. meruňky (až 30 hodin), švestky a jablka potřebují zpravidla 7-16 hodin při teplotě okolo 55°C. Houbám mohou naopak stačit někdy i tři hodiny a bylinkám ještě méně. Při sušení masa se doporučuje cca 5-6 hodin při teplotě až 68°C.

Jsou sušičky ovoce bezpečné?

Sušička ovoce by měla být rozhodně vybavena pojistkou proti přehřátí. Ta zajistí její vypnutí po určitém čase a zabrání přetížení motoru. Doba, po které se sušička automaticky vypne, se různí model od modelu. Může to být 10 hodin, ale taky 30 nebo více hodin.

Jak se o sušičku starat?

Sušičku je především nutné správně umístit. Měla by být na místě, které je suché, čisté (mimo prašné prostory) a dostatečně větrané. Neměla by však být na místě, kde je příliš chladno – okolní teplota jí bude zbytečně ubírat výkon. Čištění sušičky pak provádějte vodou nebo neagresivními prostředky. Některá plata je možné i vložit do myčky nádobí. Při umývání základny zařízení je třeba opatrnosti. U některých – především kruhových – typů je riziko zatečení vody do motoru. Používejte tedy jen navlhčený hadr.

Jaká je cena sušiček ovoce?

Cenové rozpětí sušiček je od několika stovek korun až po 15 000 nebo i více v případě vysoce výkonných, kvalitních a rozměrných modelů. Kruhové sušičky se nacházejí převážně na spodní hranici a většinu modelů pořídíte do 2000 Kč. Nejprodávanější výrobky se pohybují v rozmezí od cca 800 do 1500 Kč.

Nejlepší značky sušiček ovoce a zeleniny

  • CONCEPT – Jde o českou firmu, která v roce 1991 začínala jako dovozce německé značky ELKO. Dnes má značku vlastní, ale výroba probíhá převážně v Číně, Polsku, Turecku nebo i Itálii. Concept vyrábí velké i malé domácí spotřebiče a nabízí na desítku typů sušiček. Nejlevnější stojí kolem 1000 Kč, nejdražší až 8000 Kč. Některé modely patří u nás k velmi oblíbeným (SO 1060 nebo SO 1020).
  • PROFESSOR – Další česká značka, jejíž produkty vznikají převážně v Číně. Sušička SP 4410 patří k nejprodávanějším na našem trhu a stojí pod tisíc korun. Professor má ale v záloze ještě pár dalších variant v podobné cenové relaci.
  • ETA – A do třetice ještě jedna česká značka. ETA má v současnosti v nabídce 4 modely sušiček. Některé pořídíte i pod tisícovku, jedna je naopak k dostání za cca 6000 Kč. Kvalita zpracování všech modelů je poměrně dobrá a odpovídá ceně.
  • GORENJE – Slovinská společnost Gorenje je u nás velmi dobře známá a nabízí i několik sušiček za nízké ceny okolo 1000 Kč. Nejsilnější model FDK 500 disponuje příkonem 450 W, časovačem i regulátorem teploty.

Ukázat kompletní nabídku SUŠIČEK OVOCE


Pomohl vám náš test sušiček ovoce? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní sušičky na ovoce a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

1 komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..