Elektronika

Test phabletů (velkých telefonů) 2019

velký telefon / phablet Honor 8x Ne každému stačí chytrý mobilní telefon se standardním displejem do velikosti šesti palců. Některým vyhovuje ještě větší displej – sice se již pravděpodobně nevejde jen tak do kapsy u kalhot, ale poskytuje komfort například při psaní anebo prohlížení fotografií. Navíc, i čtení je na větším smartphonu nepochybně příjemnější. Právě proto jsou phablety stále zajímavější kategorií a poptávka po nich neklesá, spíše naopak.

Phablet je velký chytrý mobilní telefon s displejem větším jak 6 palců, některé zdroje uvádí, že phablet je mobil už od 5,5 palce až do přibližně 7 palců. Nad 7 palců již hovoříme o tabletech. I při velkých telefonech chcete co nejlepší parametry, a proto vám poradíme jak vybrat kvalitní phablet k vaší úplné spokojenosti.

Připravili jsme pro vás přehledný test phabletů doplněný navíc o šikovné rady a odpovědi na nejčastější otázky, které mají kupující. Díky tomu máte nejlepší velké telefony na dosah a více se lépe zorientovat nejen v cenách, ale i v parametrech. Budeme rádi, pokud se v závěru zapojíte do diskuse a přidáte vaše vlastní zkušenosti a postřehy.

[ssba]

Test nejlepších phabletů (velkých telefonů) – TOP 8 podle nás

NázevDisplejHodnoceníCena od [Kč]
1.Samsung Galaxy Note10 Dual SIM
6,3" AMOLED 2280 × 1080[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]24 990 KčVíce informací
2.iPhone Xr 128GB
6,1" IPS 1792 × 828[usr 5 text="true" tooltip="true"]21 990 KčVíce informací
3.HUAWEI Mate 20 Pro
6,39" OLED 3120 × 1440[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]13 990 KčVíce informací
4.Samsung Galaxy A50 Dual SIM
6,4" AMOLED 2340 × 1080[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8 999 KčVíce informací
5.Xiaomi Redmi Note 7 LTE 64GB
6,3" IPS 2340 × 1080[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]5 799 KčVíce informací
6.Honor 8X 64GB
6,5" LTPS 2340 × 1080[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]5 499 KčVíce informací
7.HUAWEI P30 Lite
6,15" LTPS 2312 × 1080[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]7 990 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku phabletů


Jak vybrat nejlepší phablet (velký telefon)?

  • Kapacita baterie phabletů. Kapacita baterie se udává v mAh a samozřejmě, čím je toto číslo vyšší, tím větší výdrž baterie má. Závisí však také na řadě dalších faktorů, je to však dobrý odrazový můstek.
  • Operační systém phabletů. Nejrozšířenější je operační systém Android od Googlu. Výhodou je množství dostupných aplikací bez poplatků a fakt, že mnoho doplňků, jako například selfie tyč anebo chytré hodinky budou lépe kompatibilní právě s Androidem. Operační systém iOS od Applu zaručuje vysoký výkon a také slušné množství aplikací, ale nevýhodou je vysoká cena a pokud nemáte od Applu notebook anebo stolní počítač, může být problém s kompatibilitou doplňků. Avšak situace na trhu se lepší. Do třetice je třeba vzpomenout i operační systém Windows Phone od Microsoftu, který však v současnosti už nemá téměř žádné uplatnění. Pravděpodobně si zakoupíte phablet s Windows Phone už jen z druhé ruky a bude mít velmi malou podporu aplikací a žádné nové aktualizace.
  • Operační paměť RAM. Pokud nemáte dostatečnou operační paměť, phablet ztrácí výkon a nepracuje tak svižně jak by měl. Standardem je 4 GB RAM, určitě ne méně. U špičkových phabletů však doporučujeme alespoň 6 GB RAM a více.
  • Výkon procesoru. Hodnoty se udávají v GHz, a čím je toto číslo vyšší, tím je phablet výkonnější. Pokud chcete naplno využívat jednotlivé aplikace bez sekání, potřebujete co nejvýkonnější procesor.
  • Fotoaparát. Focení mobilem je samozřejmostí a nejinak tomu je ani při phabletech. Parametry fotoaparátu se udávají v Mpx a platí opět jednoduché pravidlo, že čím je větší toto číslo, tím je fotoaparát a výsledné fotografie lepší. Ovlivnit to však může celá řada dalších věcí, například je třeba dbát na kvalitu samotného objektivu. Absolutním standardem je blesk s LED diodami. Pokud hledáte mobil s nejlepším fotoaparátem i o nich jsme na našem webu psali.
  • Inspirujte se. Pomůže například test velkých telefonů tzv. phabletů, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Mají phablety možnost DUAL SIM?

Ano, některé phablety podporují dvě SIM karty naráz, takže můžete využívat služby dvou různých mobilních operátorů současně. Pozor však na tzv. hybridní DUAL SIM, kde druhou kartu dáváte míst SD karty a na tu již není místo. Musíte se tak vypořádat s úložištěm telefonu, které si nemůžete rozšířit.

Jaké rozlišení by měl mít phablet?

Tím, že jde o velký displej, minimální rozlišení by mělo být FULL HD, takže 1920×1080 pixelů. Všechny nejlepší phablety na trhu mají alespoň takové rozlišení, aby bylo používání velkého telefonu příjemné. Nejmodernější kvalitní phablety však mají rozlišení 4K.

Mohu rozšířit paměť na soubory, jako jsou například fotky, paměťovou kartou?

Drtivá většina phabletů má podporu paměťových karet, tento údaj si vždy zjistěte raději ještě před koupí. Důležité je vědět s jakou největší kapacitou paměťové karty dokáže konkrétní phablet pracovat. Pokud chcete ukládat velké množství souborů, dělat videa a fotografie v nejvyšší kvalitě, minimum je 32 GB, anebo rovnou 64 GB. V případě točení videí v rozlišení 4K budete potřebovat možná ještě více místa, tedy paměťovou kartu s kapacitou 128 GB nebo 256 GB. Zde pozor, aby váš velký telefon tyto kapacity podporoval.

Jaké značky momentálně nabízejí velké telefony nad 6 palců?

Kvalitní phablet (rozumějte velký telefon nad 6″) můžete mít od značky Samsung, Asus či Apple. Phablety mají na trhu také značky Huawei, Xiaomi, Honor a dokonce i třeba taková zapomenutá Motorola. Jde o to, kolik peněz chcete do phabletu a potažmo mobilu vrazit a s kterou značkou máte lepší zkušenosti. Vše je o individuálním názoru na konkrétního výrobce. Za nás doporučujeme velké telefony od Samsungu, Applu, Xiaomi, Huawei či Honoru.

Jaké parametry má běžný phablet v současné době?

Běžný phablet na trhu má v průměru minimálně 6″ úhlopříčku, LTE/4G internetové připojení, které podporuje každý mobilní operátor na našem trhu (někde běží již 5G, tudíž pokud váš phablet disponuje tímto, je to výhoda). Výdrž baterie v průměru 3800 mAh. Fotoaparát má standardně 12 Mpx vzadu a 8 Mpx vpředu – méně se nedoporučuje. Operační paměť má 4GB (u dražších modelů alespoň 6 GB a více). V rámci bezpečnosti mají phablety snímače otisků prstů na odemykání displeje či jiné aktivity (například placení přes nahranou kreditní kartu, kdy nezadáváte PIN, nýbrž otisk prstu).

Jaká světelnost fotoaparátu je nejlepší?

Světelnost se udává symbolem f a číslo by mělo být co nejnižší, například f 1.7 – tak budou fotky kvalitnější a to i za šera.

Jaké hlavní výhody mají phablety oproti klasickým mobilům?

Výhodou může být právě velikost displeje pro jeho lepší čitelnost, pro úpravu fotek, prohlížení sociálních sítí a čtení dokumentů. Daleko lépe vyřešíte pracovní záležitosti na telefonu s velkým displejem, než na telefonu s malým displejem, kde je problematické rychlé psaní emailů anebo kontrola dokumentů. Psaní na dotykové klávesnici je komfortnější, protože je větší. Hraní her je také daleko příjemnější. Mnozí mají phablety právě na cestování a řešení pracovních záležitostí někdy mimo kancelář.

Pro koho je velikost výhody, pro jiného může být nevýhody. Velké telefony tak trpí především v rukou těch, kteří nosí tyto zařízení po kapsách, mají, menši ruce a zkrátka jim nevyhovuje velikost těchto zařízení.


Ukázat kompletní nabídku velkých telefonů


Pomohl vám náš test phabletů? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního velkého telefonu a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..