Velké spotřebiče

Test indukčních varných desek

Indukční varná deska Electrolux EHH6340fsk Rozhodli jste se pro koupi indukční varné desky? Správný výběr! Mimo toho, že nejvíce šetří elektrickou energii mezi všemi deskami, je i nejbezpečnější a nejrychleji s ní dosáhnete na požadovanou teplotu. Můžete se také spolehnout, že se vám jídlo nikdy nepřipálí, protože se nádoby zbytečně nepřehřívají.

Nejlepší indukční varné desky nabízejí více vymožeností, díky kterým bude vaření opravdu příjemnou záležitostí.

Problém může nastat jedině s výběrem, protože výrobců a modelů je více než dost. Na to, abyste se rozhodli správně nebo se minimálně zorientovali na trhu a v cenách a nakonec koupili pro svoji domácnost to nejlepší, přinášíme šikovný test indukčních desek, zahrnující ty nejlepší modely podle nás.

Test se snažíme vždy aktualizovat minimálně 1x za čtvrt roku. Při sestavování žebříčku vycházíme z testů spotřebitelských organizací v zahraničí, bereme v potaz názory odborníků v této oblasti a oborových magazínů a také čteme recenze jednotlivých zákazníků. Výsledkem je tento žebříček.

[ssba]

Test nejlepších indukčních varných desek – TOP 7 modelů podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Miele KM 6115
[usr 5 text="true" tooltip="true"]21 990 KčVíce informací
2.Bosch PVS 645FB1E
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11 923 KčVíce informací
3.Electrolux EHI 6540FHK
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10 791 KčVíce informací
4.Electrolux EHH 6240 ISK
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5 391 KčVíce informací
5.Gorenje IT 614 SC
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]5 805 KčVíce informací
6.Electrolux EHH 4654HFK
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8 999 KčVíce informací
7.MORA VDI 643 X
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]6 849 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku indukčních desek


Jak mám vybrat nejlepší indukční varnou desku?

 • Design a barva. Indukční desky nejsou jen v černé barvě, takže pokud máte světlé spotřebiče a celá kuchyně je laděna v jemných barvách, můžete se v klidu rozhodnout pro světlejší indukční desku v bílé nebo šedé barvě.
 • Rozměry. Varná zóna se v podstatě přizpůsobí velikosti plochy hrnce a nádob, ale je nutné zvážit rozměry celé indukční desky, aby vám nezabrala příliš mnoho místa a zároveň aby byla dostačující pro vaše vaření. Každá hospodyňka má svoje vlastní nároky s ohledem na prostorové možnosti kuchyně a kuchyňské linky.
 • Funkce indukční desky. Velmi užitečná je pauza – indukční varná deska například na tři minuty přestane hrnec anebo hrnce ohřívat, abyste si prozatím mohli odběhnout otevřít dveře návštěvě anebo vyřídit krátký telefonát, přičemž se vám jídlo nepřipálí ani neujde. Oceníte například i rychlé zahřátí – voda v hrnci vře již do 5 minut, potom se výkon automaticky sníží. Samozřejmostí je dětská pojistka.
 • Cena a značka. Cena závisí zpravidla od značky. Důvěřovat byste měli ověřeným značkám, které jsou dlouhodobě na trhu, čímž si získali patřičné zkušenosti, důvěru zákazníků a dokážou nabídnout daleko více než značky beze jména. Například značka Siemens nabízí senzorové ovládání, varná deska je též schopna automaticky rozpoznat velikost hrnce a různých nádob, pekáčů a pánví, takže vaření není opravdu žádný problém. Mezi nejlepší značky indukčních varných desek patří dlouhodobě mimo zmíněné značky Siemens také Miele, Bosch, Electrolux či AEG.
 • Inspirujte se. Pomůže například test indukčních desek, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaké jsou hlavní výhody indukční desek?

 • Jsou úsporné. Indukční varné desky spotřebují až o 40% méně energie než plynové a přibližně až o 30% méně elektrické energie než litinové desky.
 • Bezpečnost. Indukční desky nezůstávají horké – vychladnou už po cca 6 minutách po použití. Při plynovém sporáku je to okolo 16 minut a při sklokeramickém až 24 minut.
 • Rychlost ohřevu. Indukční deska se velmi rychle ohřeje.
 • Dokonalá regulace teploty. Teplotu můžete regulovat i s přesností na 1°C, přičemž změny teploty si všimnete téměř ihned.
 • Vytečené tekutiny se nepřipálí. Desku jednoduše očistíte i suchým hadrem.

Mohu kombinovat jednotlivé typy desek?

Ano. Můžete mít na jedné desce indukci i plynové hořáky, abyste mohli vařit i v případě, kdy vypadne elektrická energie.

Potřebuji na indukční desku speciální nádoby?

Ano. Na indukční desce se používají jen nádoby s indukčním dnem, jiné nebudou fungovat. Jsou však za běžné ceny dostupné v mnohých prodejnách a také na internetu. Například v oblíbených obchodech na Tescoma.cz nebo Mall.cz

V čem je indukce lepší než jiné možnosti?

Indukční řešení má řadu výhod oproti plynové nebo sklokeramické variantě s topnou spirálou. Především se při ní ohřívá pomocí elektromagnetického pole přímo dno nádoby a obsažený pokrm. Samotná plotna se zahřeje pouze sekundárně, od dané nádoby. To vede k zanedbatelnému vzniku zbytkového tepla.

Zároveň je díky tomu plotna bezpečnější a při vzkypění pokrmu a přetečení hrnce není deska náchylná k připálení zbytků. Údržba je tedy snadnější. Největší předností ale zůstává energetická efektivita, která je až 90procentní. Značným plusem je i vysoký výkon, a tudíž velmi rychlé vaření. Některé indukční desky dokážou přivést například vodu k varu tak rychle, že je lidé používají i místo rychlovarné konvice.

Velmi dobrá je taky rovnoměrnost ohřevu.

Jsou nějaké nevýhody indukčního provedení?

Indukční desky mají samozřejmě i několik nevýhod. Jednou z největších je poměrně vysoká pořizovací cena. Tato investice se ale časem vrátí díky úspornému vaření. Dalším zásadním úskalím je nutnost používání speciálního nádobí. To musí být vyrobeno z magnetických materiálů.

Mezi doporučené varianty pak patří sendvičové nádoby. Ty mají dvojité dno a střední vrstvu tvoří magnetická ocel. Nádoby by také měly mít ploché dno, aby byla účinnost ohřevu skutečně co nejvyšší. Další nevýhodou je i vyšší hlučnost tohoto typu zařízení. Oproti plynové nebo sklokeramické desce vydává indukční deska často nepříjemné zvuky – ty vyluzuje cívka a ventilátor.

Jak se deska instaluje?

Instalace indukční varné desky může být složitější, protože tato zařízení obvykle nedisponují standardní přípojkou do zásuvky. Už při pořizování je třeba vybírat pečlivě a všimnout si, jaké typy zásuvek daný model podporuje, a případně jestli je opatřen funkcí „Power Management“, která umožňuje nastavení více typů napájení, včetně 230 V.

Pokud možno, svěřte instalaci indukční desky odborníkům, abyste vyloučili riziko poškození desky, nebo dokonce elektrického vedení.

Jak o indukční desku pečovat?

Údržba indukční varné desky je oproti jiným typům relativně snadná. Na rozdíl od klasické plynové plotny má totiž pouze rovný povrch bez záhybů, takže se snadno kamkoli dostanete. Nad sklokeramickou deskou má zas výhodu, že se při vaření nerozpaluje, takže tendence k připékání zbytků je minimální.

Mastnoty a nečistot se nejlépe zbavíte speciálními čisticími prostředky určenými právě pro tento účel. Rozhodně se vyvarujte používání nástrojů, které by mohly hladký povrch desky poškrábat (drátěnky, písek apod.), tím by došlo k nenapravitelnému poškození.

Jakou velikost zvolit?

Setkat se můžete zejména s indukčními deskami, které de facto kopírují podobu standardního sporáku a disponují 4 plotýnkami. Toto řešení je vhodné zejména pro větší domácnosti, kde je vaření na denním pořádku, a pokud jste zvyklí používat hned několik ploten naráz.

Existují samozřejmě i dvou zónové desky, ty jsou vhodné do menších domácností pro jednu nebo dvě osoby, ale třeba i na chalupy, chaty a podobně.

Setkat se můžete i s atypickými variantami. Poměrně zajímavou možností jsou desky se třemi plotnami, přičemž dvě jsou standardní a jedna rozměrná, vhodná pro pekáče a další velké nádoby. I mnoho desek se čtyřmi plotnami umožňuje spojení více zón do jedné extra velké.

Jaký je výkon a spotřeba indukčních desek?

Dostatečný výkon indukční desky je důležitý, protože rychlost je jednou z hlavních výhod tohoto řešení. Deska by proto měla disponovat příkonem alespoň okolo 7000 W. Maximální příkon největší plotny bývá u levnějších modelů od 2000 W – až po 4000 W nebo více u špičkových produktů. Vyšší příkon znamená sice větší spotřebu, ale taky mnohem rychlejší vaření. V důsledku tedy ušetříte.

Je ovládání složité?

Záleží na vybavenosti a zpracování konkrétní desky. Desku je vhodné si před koupí prohlédnout a případně vyzkoušet, jak budete s ovládáním spokojeni. Některé modely se snaží o co nejjednodušší řešení, jiné kladou důraz na množství možností a naučit se s nimi perfektně pracovat může chvíli trvat.

Jak jsou indukční desky zabezpečeny?

Moderní indukční desky mohou mít celou škálu bezpečnostních funkcí a pojistek. Běžná je ochrana proti přetečení, ochrana před vznícením oleje (omezení smažení na 300°C), dětská pojistka (uzamčení ovládání), detekce podpětí a předpětí. Některé modely mohou disponovat i ukazatelem zbytkového tepla (upozorňuje, že je deska ještě rozehřátá od hrnců), detektorem nádobí a jeho velikosti nebo i funkcí rozpoznání prázdného hrnce apod.

Jaké jsou ceny indukčních desek?

Cena indukčních desek je obecně vyšší než u plynových nebo sklokeramických. Přesto lze nejlevnější modely pořídit už okolo 5000 Kč. Nemůžete ale počítat s vysokým výkonem a kdovíjakým vybavením. Od cca 10 000 Kč nahoru už lze pořídit dostatečně kvalitní produkty.

Oblíbené značky

 • Electrolux – Švédská značka Electrolux patří u nás jednoznačně k nejoblíbenějším výrobcům indukčních varných desek. Mnohdy i ve velmi dostupné ceně.
 • Gorenje – Taky slovinská společnost Gorenje se těší velkému zájmu. Cenově spadají její modely převážně do kategorie pod 10 000 Kč.
 • Mora – Tato tradiční česká značka nabízí ověřenou kvalitu, ačkoli zřejmě nezaujme úplně nekompromisní výbavou.
 • AEG – Značka patří mezi tahouny v mnoha kategoriích spotřebičů. Její výrobky nebývají nejlevnější, ale za to jsou skutečně kvalitní a dobře vybavené.
 • Bosch – Společnost Bosch vyrábí taky spíše dražší desky zaměřené na vysokou kvalitu. I přes vyšší cenu patří její modely k nejprodávanějším.

Ukázat kompletní nabídku indukčních desek


Pomohl vám náš test indukčních varných desek? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního indukce a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..