Počítače a příslušenství

Test externích pevných disků

Externí pevný disk Elements Portable Současné fotografie, videa či důležité dokumenty mají vyšší kvalitu, a tím pádem vyžadují i více úložného prostoru. Úložiště v notebooku, tabletu nebo stolním počítači je třeba časem zvyšovat, abyste nic nemuseli mazat a vše důležité mohlo být starostlivě uchované. Právě z tohoto důvodu jsou na trhu tzv. externí pevné disky, které nabízí kapacitu na ukládání až do několika terabajtů.

Nejlepší externí disk je především spolehlivý, abyste se o své cenné dokumenty, fotografie, videa a další souboru nemuseli obávat. Zároveň však poskytuje dostatečně velké množství místa; pokud se tedy rozhodujete mezi dvěma externími disky s různou kapacitou, vyberte vždy ten, který má víc místa pro všechny soubory.

Laik se lehce ztratí v bohaté nabídce externích disků od řady výrobků, a tak jsme pro vás připravily snad přehledný test pevných externích disků. Sestaven byl na základě testů renomovaných organizací a oborových magazínů z Německa i Česka.

I tentokrát jsme TOP externí disky doplnily o praktické rady, které vám mohou při nakupování pomoci. Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse s vlastními postřehy a recenzemi, aby byl žebříček obohacený o cenné názory našich čtenářů.

[ssba]

Test nejlepších externích disků – TOP 6 modelů podle nás

NázevHodnoceníCena od [Kč]
1.Maxtor (Samsung) M3 Portable
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1 TB (1 299 Kč)
2 TB (1 962 Kč)
4 TB (3 330 Kč)
2.Western Digital Elements Portable
[usr 5 text="true" tooltip="true"]750 GB (1 299 Kč)
1 TB (1 540 Kč)
2 TB (2 249 Kč)
3.Western Digital Elements Desktop
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3 TB (2 835 Kč)
4 TB (3 727 Kč)
5 TB (4 133 Kč)
4.Seagate Backup Plus Hub Desk
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6 TB (5 179 Kč)
8 TB (6 590 Kč)
5.Toshiba Canvio Basics
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]500 GB (1 299 Kč)
1 TB (1 549 Kč)
2 TB (2 349 Kč)
6.ADATA HD650
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1 TB (1 490 Kč)
2 TB (2 499 Kč)
4 TB (4 275 Kč)

Ukázat kompletní nabídku externích disků


Jak mám vybrat nejlepší pevné externí disky?

 • Rozměry. Jde o rozměry disků a nejčastější velikosti jsou:
  1,8″ (palců) – tyto externí disky se lehce přenáší a v podstatě slouží jako větší USB flash disk;

  2,5″ (palců) – poskytují úložiště až do 4 TB (terabajtů), díky čemuž jsou nejprodávanějšími externími disky, protože se v případě potřeby celkem dobře přenáší a dokážete je koupit za přijatelnou cenu;

  3,5″ (palců) – hodí se do kanceláře nebo do domácnosti, protože se zpravidla nepřenášejí anebo přenášejí jen výjimečně a jejich hlavní výhodou je dostatečně velká kapacita na ukládání souborů.

 • Životnost externích pevných disků. Myslete na to, že životnost externích disků je zpravidla stanovena do pěti let, potom se opotřebují a je nutné je vyměnit, abyste předešli ztrátě dat. Delší životnost mají jen SSD externí disky.
 • Bezdrátové disky. Jsou ideální do domácností i firem, protože k nim můžete připojit pomocí Wi-fi naráz třeba i 8 zařízení, takže soubory uložené na takovém externím úložišti můžete prohlížet skrze svůj notebook, tablet, stolní PC nebo třeba z chytrého telefonu, třeba i na všech zařízeních současně. Pokud například uložíte na bezdrátový externí disk video, můžete si ho pustit v notebooku i na smartphonu.
 • Rychlost zápisu a rychlost čtení dat. Platí, že buď jsou tyto rychlosti stejné, anebo častěji je rychlost zápisu nižší než rychlost čtení. Nejefektivnější jsou SSD externí disky.
 • Inspirujte se. Pomůže například test externích disků, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jaký externí disk zvolit, pokud ho chci častěji přenášet?

Externí pevný disk určený na časté přenášení by měl být menší a z pevných materiálů (například kov) nebo případně pogumovaný, který ochrání citlivou mechaniku uvnitř. Co se týče kapacity, tyto menší externí disky poskytují prostor okolo 2 TB, maximálně do 4 TB. Zvažte, zda pro vás nebude lepší klasický USB flash disk, který je vybaven právě na přenášení a nevadí mu častější otřesy.

Jsou nové externí disky kompatibilní se starším operačním systémem?

Externí disky s kapacitou nad 1 TB mohou mít problém pracovat pod staršími operačními systémy (například Windows XP).


Ukázat kompletní nabídku externích pevných disků


Pomohl vám náš test externích pevných disků? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitního externího disku a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..