Sport / Outdoor

Jak vybrat nejlepší freestyle koloběžku?

freestyle koloběžka Street Surfing Torpedo I vás chytlo kouzlo freestyle parků? Chcete se postupně naučit všechny ty triky, nebo máte již své začátky za sebou a je čas zlepšit se? Kvalitní freestyle koloběžka vydrží dobře sloužit i několik let a zaručí, že na tento sport budete mít krásné vzpomínky.

Kvalitní freestyle koloběžka je vyrobena z pevných a vysoce odolných materiálů, takže snese drsné zacházení, zvládne různé skoky a dokážete s ní ty nejrůznější triky. Důležité je vědět, jak se zorientovat v nabídce, abyste zjistili, co chcete a co se vám líbí. Při výběru nové freestyle koloběžky je také důležité zhodnotit své schopnosti a vybrat si takovou, která bude vyhovovat právě vám.

Máme pro vás připraven test freestyle koloběžek, do kterého jsme zahrnuli nejen nejlepší modely jaké jsou právě na trhu, ale také různé rady a zajímavé poznatky.

Budeme rádi, když náš žebříček doplníte o vlastní názory a otázky zapojením se v závěru článku do diskuse.

Děkujeme i za všechny vaše sdílení.

[ssba]

Porovnání nejlepší freestyle koloběžek – TOP 6 podle nás

NázevVýška řídítekHmotnostHodnoceníCena od [Kč]
1.Street Surfing TORPEDO
85 cm3,5 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]1900 KčVíce informací
3.Spartan Stunt
84 cm3,3 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]1500 KčVíce informací
2.Spartan Stunt Professional
84 cm3,5 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]1900 KčVíce informací
4.Master Stunt
83 cm3,3 kg[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1300 KčVíce informací
5.Street Surfing RIPPER
86 cm3,9 kg[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 KčVíce informací
6.Street Surfing BANDIT Shooter
83 cm3,4 kg[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2500 KčVíce informací

Ukázat kompletní nabídku freestyle koloběžek


Jaká je nejlepší freestyle koloběžka na trhu?

 1. Street Surfing TORPEDO
 2. Spartan Stunt – nejlepší pro začátečníky
 3. Spartan Stunt Professional
 4. Master Stunt
 5. Street Surfing RIPPER
 6. Street Surfing BANDIT Shooter

Jak vybrat nejlepší freestyle koloběžku?

 • Berte v úvahu výšku a postavu. Doporučená výška osoby, která má freestyle koloběžku používat, je vždy v popisu každého modelu a je třeba to respektovat. Děti kolem 6 let potřebují výšku řídítek od 35 do 40 cm, pokud mají výšku do 130 cm. Například mladý sportovec ve věku okolo 17 let už potřebuje výšku řídítek 65 až 70 cm. Dospělá osoba by měla mít výšku řídítek 70 cm a více.
 • Vybírejte podle zkušeností. Rozlišujeme freestyle koloběžky pro začátečníky, pokročilé a zkušené. Freestyle koloběžky pro začátečníky jsou určeny do výšky postavy 170 cm – pokud začínáte s freestyle koloběžkou a máte například 172 cm výšku, dívejte se na modely pro pokročilejší.
 • Kolečka. Standardně mají kolečka na freestyle koloběžkách průměr 110 mm. Větší kolečka jsou rychlejší a lépe překonávají překážky, na trhu jsou modely s průměrem koleček 120 mm až 125 mm pro pokročilé až profi jezdce. Začátečníci mají kolečka o průměru 100 mm. Jde také o materiál – používá se plast nebo kov.
 • Brzdy. Freestyle koloběžky mají vždy jen zadní brzdu a rozlišujeme tzv. flex brzdy a pružinové brzdy. Flex brzda je napevno uchycena k desce a hodí se zejména pokročilejším jezdcům. Pružinová brzda má pro začátečníky snadné ovládání. Časem se může „unavit“, ale to se už obvykle kupuje další freestyle koloběžka, pokročilejší, protože se ze začátečníka stane zkušenější jezdec a učí se nové triky.
 • Náhradní díly pro freestyle koloběžku. I kvalitní freestyle koloběžka potřebuje časem nějaký ten náhradní díl. Nejčastěji se opotřebují kolečka, brzdy a ložiska. Kolečka se pochopitelně sedřou a je třeba nových. Brzda se nejčastěji zlomí a ložiska se zadrhnou a jejich výměna je pak nutná. Při koupi se zajímejte o dostupnost náhradních dílů pro vybraný typ koloběžky.
 • Inspirujte se. Pomůže například test freestyle koloběžek, čtěte si recenze a podívejte se, co lidé nejčastěji kupují a jak jsou s tím spokojeni. Reálné reference vás uchrání před špatnou koupí.

Jak se měří výška řídítek u freestyle koloběžky?

Výška řídítek je měřena od desky po vrchní stranu gripu, tedy není to výška koloběžky od země.

Jak se zorientovat v označení ložisek u freestyle koloběžky?

Ložiska se zařazují podle přesnosti a mají označení ABEC a nějakou číslici, například ABEC-1 nebo ABEC-9. Zjednodušeně, čím je toto číslo vyšší, tím jsou ložiska přesnější a freestyle koloběžka je rychlejší.

Jaká může být délka a šířka desky na freestyle koloběžce?

Šířka desky může být 10 cm až 13 cm, délka je nejčastěji od 45 cm do 58 cm.

Jaký je rozdíl mezi plastovými kolečky a kovovými kolečky na freestyle koloběžce?

Plastová kolečka jsou levné, ale rychle se opotřebují. Pokud vám nevadí častěji kupovat nové, může to být pro vás dobrá volba.
Kovové kolečka jsou trvanlivější, odolnější, ale o něco dražší než ty z plastu.

Jaký materiál je pro konstrukci freestyle koloběžky lepší?

 • Ocel je odolná, levná, ale freestyle koloběžka je těžší a bude časem náročné dělat s takovou freestyle koloběžkou triky.
 • Hliník je lehký, celková hmotnost freestyle koloběžky je tedy lehčí, a tak se s ní lépe dělají ty nejrůznější triky včetně těch náročnějších.

Zpravidla nejlepší freestyle koloběžky jsou právě hliníkové, případně mají karbonové části.

Co jsou PEGY pro freestyle koloběžku?

Pegy jsou vlastně laicky „stupačky“ – můžete se na tuto malou oporu postavit jednou nohou a dělat tak další triky, i ty složité a náročné. Jsou to tedy doplňky, které si můžete dokoupit později, nedoporučují se pro začátečníka. Montují se do středu kolečka, obvykle do toho zadního.

Proč nemůže freestyle koloběžku pro začátečníka používat pokročilý jezdec?

Freestyle koloběžka pro začátečníka je určena zejména do freestyle parku nebo na rovný pevný povrch. Dají se s ní dělat jednodušší triky, jako například tailwhip, barspin nebo oblíbený bunnyhop. Rozhodně konstrukcí nejsou stavěny na skákání do výšky více než 20 cm, a ani na smyky. Když se jezdec naučí více, potřebuje kvalitní freestyle koloběžku pro pokročilé, a možná později i profi model pro ty nejnáročnější triky.

Kam dál?


Ukázat kompletní nabídku freestyle koloběžek


Pomohl vám náš test freestyle koloběžek? Pokud ano, budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, recenzi, zkušenost či hodnocení vámi zakoupeného modelu, dole v komentářích na této stránce. Pomozte i ostatním s výběrem kvalitní freestyle koloběžky a povězte nám svého vítěze. Možná právě váš názor bude tím rozhodujícím faktorem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro zanechání komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..